Nożyce krawieckie - jakie wybrać?

Czy zdarzyło Ci się ostatnio ponarzekać trochę na swoje nożyczki krawieckie? Że są tępe, za duże, za małe, że źle leżą w dłoni? A może jeszcze nie masz nożyc krawieckich i stoisz przed wyborem swoich pierwszych, które sprawią, że cięcie i krojenie materiałów będzie przyjemne jak nigdy dotąd?

Wiemy, jak ogromną różnicę potrafią zrobić dobre nożyce krawieckie. Wiemy też, jak wybrać dobre i wygodne nożyczki i chętnie podzielimy się tą wiedzą. Jeśli chcesz zatem wiedzieć, jakie nożyce krawieckie kupić i co to znaczy dobre nożyczki krawieckie, zapraszamy do lektury :)

Nożyczki krawieckie - jakie wybrać?

Wybór nożyczek krawieckich jest bardzo duży.
Jak zatem wybrać właściwie?

JAKIE NOŻYCE KRAWIECKIE KUPIĆ? WYBIERZ ODPOWIEDNI ROZMIAR

Rozmiar nożyczek, które wybierzemy będzie miał duże znaczenie i powinien być dostosowany do przeznaczenia. Nie jest tajemnicą, że wybierając duże nożyce krawieckie z długimi ostrzami wygodniej będzie nam kroić materiały. Dodatkowo, dłuższa równa linia cięcia zapewni większą dokładność. W przypadku zakupu nożyczek np. do patchworków, czy wycinania detali, powinniśmy wybrać model mniejszy, z krótszymi ostrzami. Zapewnią one zdecydowanie większy komfort i dokładność podczas pracy z detalami.

Jakie nożyce krawieckie kupić z uwagi na rozmiar? Polecamy:

Nożyczki krawieckie Fiskars

Nożyce krawieckie firmy FISKARS Razoredge 23 cm (po lewej) oraz Fiskars Classic 27 cm (po prawej)

DOBRE NOŻYCZKI KRAWIECKIE – WAGA MA ZNACZENIE

Rozmiar nożyczek to jedno, a waga to zupełnie coś innego, tym bardziej, że te parametry nie zawsze idą ze sobą w parze. Nożyce krawieckie kute są zdecydowanie cięższe od pozostałych nożyc, nawet tych dłuższych. Niewątpliwe plusy w postaci ogromnej wygody i łatwości krojenia nawet grubych i wielowarstwowych materiałów, a także ich ponadprzeciętna trwałość mają jednak swoją wagę, z którą nie każdemu będzie po drodze.

Które nożyce krawieckie wybrać z uwagi na wagę? Polecamy:

Nożyce kute Mundial

Kute nożyce krawieckie to wybór na długie lata.
Cięższe od tradycyjnych, ale bardzo wytrzymałe.

JAKIE NOŻYCZKI WYBRAĆ – KSZTAŁT UCHWYTU

Wygodne. Bez żadnej wątpliwości, dobre nożyce krawieckie powinny być przede wszystkim wygodne, ponieważ stanowią fundamentalną część wyposażenia każdej pracowni, niezależnie od jej wielkości. Ponieważ nie ma oznaczeń wygody na nożyczkach, najlepiej je najpierw przetestować, żeby mieć pewność, że dobrze leżą w dłoni. Szczególnie zwracamy uwagę na kształt i sposób wykończenia uchwytów.

Niezależnie od tego, którą ręką tniemy, bez problemu wybierzemy dobre nożyczki krawieckie dla siebie. Osoby praworęczne są nieco bardziej uprzywilejowane, ponieważ wybór przeznaczonych modeli jest dla nich większy, ale producenci nie zapomnieli o mańkutach i dzięki temu możemy też wybrać nożyce krawieckie dla leworęcznych.

Pozostaje nam jeszcze kwestia wykończenia uchwytów. W przypadku Fiskarsa spotkamy się z uchwytami bezpośrednio wtryskiwanymi i formowanymi na ostrzach, a np. firma Mundial w serii Cushion Soft uraczy nas dodatkowymi miękkimi „poduszkami”, które mają za zadanie zminimalizować odciskanie się uchwytów przy dłuższej pracy.

Jakie nożyce krawieckie wybrać z uwagi na wykończenie uchwytów? Polecamy:

  • wybrać nożyce w oparciu o rękę, która będzie je trzymać podczas pracy, nie zapominając przy tym, że są modele uniwersalne zarówno dla prawo- i leworęcznych (np. Fiskars 21 cm dla leworęcznych)
  • modele z miękkim wykończeniem uchwytów, jeśli mamy delikatne dłonie i chcemy zminimalizować odciski i odgniecenia spowodowane długą pracą (np. Mundial Cushion Soft 24 cm)

Nożyczki Mundial Cushion Soft

Nożyczki Mundial z serii Cushion Soft wyposażono w miękkie "poduszki" dla zwiększenia komfortu użytkowania.

NOŻYCE KRAWIECKIE – OSTRZA, SZLIF I PRZEZNACZENIE

Można powiedzieć, że poprzednie punkty, to przy temacie ostrzy tylko kosmetyczne drobiazgi. Nie bagatelizując wyboru odpowiedniej wielkości oraz kształtu i wagi nożyc, to ostrza - ich jakość, ostrość i kształt - będą miały największe znaczenie podczas krojenia.

Najbardziej klasyczne wciąż pozostają ostrza gładkie, chociażby z uwagi na uniwersalność. Wiodący producenci nożyczek nie zapomnieli również o wyposażeniu niektórych modeli w mikroząbki, dzięki którym nożyce utrzymują bez poślizgu nawet najdelikatniejsze tkaniny. Jeśli natomiast chcemy wykończyć krawędź materiału i zabezpieczyć przed strzępieniem lub po prostu ozdobić brzeg materiału, wybieramy nożyce krawieckie zygzak.

Jakie nożyce krawieckie wybrać z uwagi na kształt ostrza? Polecamy:

  • modele z gładkimi ostrzami do prac uniwersalnych
  • modele z mikroząbkami, jeśli zamierzamy ciąć dużo materiałów delikatnych, które mają w zwyczaju ślizgać się i „uciekać” z ostrza
  • nożyce krawieckie zygzak, jeśli chcemy zabezpieczyć brzeg materiału przed strzępieniem lub ozdobić krawędź (np. Fiskars Zig-Zag, Mundial Cushion Soft Zig-Zag, Mundial Red Dot)

Nożyczki zig-zag Fiskars i Mundial

Użycie nożyczek zygzakowych to sposób na zabezpieczenie krawędzi przed strzępieniem.

Powinniśmy też zwrócić uwagę na pojawiające się w nazwach symbole, ponieważ mogą one oznaczać główne przeznaczenie nożyc i dodatkowe walory. KnifeEdge, RazorEdge, Amplify to przykładowe nazwy serii oraz symboli różnych modeli nożyc, które oznaczają specjalny szlif ostrza i/lub określają przeznaczenie nożyc. Będzie to szczególnie istotne, jeśli oczekujemy, że nasze nożyce krawieckie poradzą sobie z cięciem grubych materiałów, bo nie każdym wychodzi to równie dobrze.

Które nożyczki krawieckie wybrać z uwagi na szlif ostrza? Polecamy przede wszystkim:

  • wyjątkowo ostre nożyce Fiskars z serii RazorEdge, które umożliwią nawet najdelikatniejsze cięcie po całej długości ostrza (np. Fiskars Razoredge 20 cm)
  • nożyczki Fiskars z serii Amplify, w których specjalny szlif w połączeniu z konstrukcją pozwala na swobodne cięcie grubych materiałów i wielu warstw (np. Fiskars Aplify 21 cm)
  • nożyczki do precyzyjnych cięć Fiskars z serii EasyAction z ostrymi czubkami, o sprężynowej konstrukcji (np. Fiskars Easy Action MicroTip 16 cm)

Nożyczki Fiskars Amplify i EasyAction

Nowoczesne rozwiązania technologiczne ułatwiają pracę z grubszymi materiałami

PODSUMOWANIE

Zatem jakie nożyce krawieckie wybrać? Przede wszystkim dopasowane do potrzeb i wymagań. Jest mało prawdopodobne, że jedna para wystarczy, żeby w pracowni, nawet tej małej, domowej, zrobić wszystko.

Producenci, jak w każdej dziedzinie, prześcigają się we wprowadzaniu coraz to lepszych rozwiązań. Dotyczą one ostrzy i ich kształtu, ergonomii uchwytów, nowoczesnej konstrukcji przegubów i sprężyn zmniejszającej nakład siły potrzebny do obsługi nożyc.

Musimy zatem sprecyzować swoje potrzeby i na tej podstawie poszukać najlepszego rozwiązania dla siebie.

Pełną ofertę nożyczek i nożyc krawieckich znajdziesz TUTAJ. W poszukiwaniach pomogą dokładne opisy modeli, które znajdują się w naszym sklepie, a w razie dodatkowych pytań chętnie na nie odpowiemy telefonicznie lub mailowo.