Czy ta stopka będzie pasowała?

Czy ta stopka będzie pasowała do moje maszyny do szycia? To najczęściej zadawane pytanie przy zakupie stopki do maszyny do szycia. Jaka jest odpowiedź na to pytanie? "To zależy" i to od wielu czynników.

Najlepszym sposobem na to, by sprawdzić, jakie stopki będą pasowały do naszej maszyny jest poznanie jej parametrów.

RODZAJ MASZYNY I CHWYTACZA

Domowe maszyny do szycia dzielimy na mechaniczne i komputerowe. Maszyny mechaniczne obecnie produkowane mogą mieć chwytacz wahadłowy, do którego szpulkę wkładamy od przodu lub chwytacz rotacyjny gdzie szpulkę wkładamy od góry.

Czy ta stopka będzie pasowała do maszyny? Chwytacz wahadłowy

chwytacz wahadłowy

Czy ta stopka będzie pasowała do maszyny? Chwytacz rotacyjny

chwytacz rotacyjny

Natomiast maszyny komputerowe mają chwytacz wyłącznie rotacyjny. To pierwsza wskazówka, która mówi nam, jakie stopki będą pasowały do danej maszyny.

OTWÓR W PŁYTCE ŚCIEGOWEJ

W zależności od tego czy mamy maszynę z chwytaczem wahadłowy, czy rotacyjnym, inne stopki będą dedykowane do naszej maszyny do szycia. Jest tak, ponieważ zarówno w stopce jak i płytce ściegowej jest otwór, w którego polu porusza się igła podczas pracy.

W maszynach z chwytaczem wahadłowym igła porusza się jedynie w lewo i prawo, a pole pracy igły w takich maszynach wygląda jak prostokąt z zaokrąglonymi końcami.

Otwór w płytce ściegowej maszyny do szycia z chwytaczem wahadłowym

Z kolei w maszynach z chwytaczem rotacyjnym igła porusza się w lewo i prawo wzdłuż krawędzi chwytacza. W ten sposób otwór w stopce i płytce ściegowej przypomina kształtem banana lub kiełbaskę - jak kto woli.

Otwór w płytce ściegowej maszyny do szycia z chwytaczem rotacyjnym

Można ten otwór porównać także do lekko księżycowatego kształtu. W zależności od producenta taki otwór jest bardziej lub mniej wygięty. Najbardziej wygięty jest maszynach firm Janome i Elna, mniej w produktach Juki czy Brother, a najmniej w maszynach marki Toyota.

SYSTEM MATIC

Wszystkie najpopularniejsze maszyny do domowego szycia mają uchwyt z szybkozłączką do stopek. System szybkozłączki stopki/uchwytu nazywa się SYSTEMEM MATIC i polega na tym, że każda stopka ma metalową poprzeczkę, dzięki której wciśnięta w uchwyt stopki trzyma się w nim mocno, stabilnie i z niego nie wypada.

Mocowanie stopki system matic w maszynie do szycia

Bez problemu taką stopkę możemy też wypiąć luzując zabezpieczenie znajdujące się w większości przypadków w tylnej części uchwytu.

TYP UCHWYTU STOPKI

To kolejny parametr, na który warto zwrócić uwagę. Szczególnie jeśli będziemy szukać stopki bez systemu matic montowanej bezpośrednio do drążka stopki. Takimi stopkami są na przykład stopka do haftowania czy ruffler - czyli stopka do robienia falbanek i zakładek. W maszynach do szycia znajdziemy w sumie trzy typy takiego uchwytu.

 • Typ niski

  Typ niski to taki, w którym od dołu uchwytu do miejsca przykręcenia śruby do igielnicy jest około 1,27 cm. Wraz z zamontowaną stopką wysokość od dołu stopki do uchwytu wynosi około 1,58 cm. W taki typ uchwytu obecnie wyposażona jest zdecydowana większość produkowanych maszyn domowych marki Brother, Juki, Janome, Elna czy Toyota.

 • Uchwyt stopki w maszynie do szycia - typ niski

 • Typ wysoki

  Typem wysokim nazywamy uchwyty, w których odległość od dołu uchwytu do otworu mocującego wynosi mniej więcej 2,23 cm. Wraz z zamontowaną stopką wysokość od dołu stopki do uchwytu wynosi około 2,54 cm. W taki typ uchwytu wyposażone są stare maszyny do szycia oraz maszyna Janome Skyline S3. W bardzo podobny typ uchwytu wysokiego wyposażone są także wyższe modele maszyn do szycia jak S5 czy S7 marki Janome oraz maszyno-hafciarki tej samej marki. Dlaczego podobny? Przeczytacie dalej.
 • Uchwyt stopki w maszynie do szycia - typ wysoki

 • Typ skośny

  Jest jeszcze typ skośny, występujący jedynie w starszych maszynach marki Singer. Uchwyty ten ma odległość 2,86 cm, liczoną od dołu stopki do otworu mocującego. Do maszyn z igielnicą przystosowaną do takiego uchwytu nie będziemy w stanie zamontować nowych stopek zintegrowanych z uchwytem pod typ niski ani prosty typ wysoki. Dodatkowo do takiej maszyny nie zamontujemy prawidłowo uchwytu na stopki systemu matic.
 • Uchwyt stopki w maszynie do szycia - typ skośny

SZEROKOŚĆ ŚCIEGU

Każda maszyna do szycia ma maksymalny zakres pracy igły wyrażony w milimetrach. Najprościej uchwycić ten zakres pracy na zygzaku wykonanym przez maszynę. Im szerszy zygzak maszyna jest w stanie wykonać, tym szerszy ma zakres pracy wyrażony w milimetrach lub odwrotnie. Im szerszy zakres pracy wyrażony w milimetrach, tym szerszy zygzak wykona nasza maszyna. Na rynku obecnie dostępne są maszyny do szycia z szerokością ściegu:

Różna szerokość ściegu w maszynach do szycia; szerokości ściegów

MOŻLIWOŚCI DOBORU STOPKI

Na podstawie powyższych parametrów możemy precyzyjnie poszukiwać stopki pasującej do naszej maszyn do szycia. Poniżej zamieściliśmy wszystkie możliwe wersje szerokości ściegu, w zależności od typu maszyny i rodzaju chwytacza.

 • A. Maszyny mechaniczne z chwytaczem wahadłowym mają maksymalną szerokość ściegu do 5 mm
 • B. Maszyny mechaniczne z chwytaczem rotacyjnym mają maksymalną szerokość ściegu do 7 mm
 • C. Są maszyny komputerowe z chwytaczem rotacyjnym, które mają maksymalną szerokość ściegu do 7 mm
 • D. Są maszyny i maszyno-hafciarki komputerowe z chwytaczem rotacyjnym, które mają maksymalną szerokość ściegu do 9 mm

MOCOWANIE STOPKI MATIC W MASZYNACH Z SZEROKOŚCIĄ ŚCIEGU DO 5 I DO 7MM

Maszyny do szycia z grupy A, B i C mają niski uchwyt stopki, który ma szerokość mocowania stopki 6mm, tyle samo co metalowa poprzeczka w stopce.

Uchwyt stopki - typ niski

Stopki z szerokością ściegu do 5 mm i 7 mm

Wyjątkiem jest maszyna Janome Skyline S3, która ma uchwyt wysoki z tą samą szerokością mocowania.

Uchwyt stopki - typ wysoki S3

MOCOWANIE STOPKI MATIC W MASZYNACH Z SZEROKOŚCIĄ ŚCIEGU DO 9 MM

Maszyny opisane w punkcie D mają wysoki uchwyt stopki z szerokością mocowania stopki 8 mm, tyle samo co metalowa poprzeczka w stopce.

Uchwyt stopki - typ niski

RÓŻNICE W STOPKACH

Producenci maszyn do szycia stosują swoje rozwiązania w montażu stopek z systemem matic. Przykładem tego jest przesunięcie uchwytu mocowania stopek w przypadku różnych producentów i samych modeli maszyn. Poniżej możecie zobaczyć przykład takiej różnicy (kliknij w zdjęcie, by powiększyć).

Różnice w stopkach do maszyn do szycia - szyj.pl

DOBÓR STOPEK

W naszym sklepie oferujemy najlepsze jakościowo stopki marki Janome. Są one dedykowane do maszyn firm Janome i Elna. Mogą, ale nie muszą pasować do maszyn do szycia innych marek. Liczymy na to, że nasze wyjaśnienia pomogą Wam w wyborze i dopasowaniu stopek.

Jeśli więc szukacie dodatkowych stopek do swojej maszyny do szycia, możecie skorzystać z poniższych linków.