Siła w prostocie - poznaj Janome 1522

Maszyna do szycia Janome 1522 to dość nowy model, który jest dostępny w sprzedaży od 2021 roku. Jakie są o nim opinie? Jaka jest cena tego modelu? Czy maszyna Janome 1522 stała się kolejnym hitem od tego znakomitego producenta?

Wiemy już o tej maszynie wszystko. Oddajemy Wam kompleksowy opis parametrów i funkcji, w które wyposażył 1522 producent. Zapraszamy do zapoznania się z opisem tej maszyny do szycia, szczególnie jeśli przymierzacie się do zakupu solidnej, mechanicznej maszyny w budżecie ok. 1000 zł. Tekst będziemy aktualizować i uzupełniać o Wasze i nasze opinie. Maszynę mieliśmy już w obrotach i Janome 1522 nie ma przed nami tajemnic.
Potwierdziły się nasze przypuszczenia, że tak ciekawej premiery nie było od dawna :)

Maszyna do szycia Janome 1522

Maszyna do szycia Janome 1522 w wariancie różowym - limitowanym

Maszyna do szycia Janome 1522 - 6 wariantów na setną rocznicę

Pojawienie się serii maszyn do szycia Janome 1522 jest ściśle związane z wydarzeniem, jakim jest 100-lecie firmy Janome, które przypadało na rok 2021. I trzeba przyznać, że producent się bardzo postarał. Wypuścił w świat solidną mechaniczną maszynę do szycia z chwytaczem wahadłowym, która wywróciła do góry nogami ranking najczęściej polecanych i wybieranych maszyn w tym budżecie.

100 lat Janome

Janome w 2021 roku obchodziło swoje setne urodziny!

O cenie i możliwościach 1522 Janome opowiemy w dalszej części artykułu, ponieważ teraz czas nacieszyć oko kolorystyką różnych wariantów maszyny. Nie ma chyba aktualnie maszyny do szycia dla dorosłych, która miała by tyle wariantów kolorystycznych.
Zatem Janome 1522 to nie tylko profesjonalna maszyna do szycia z metalowymi podzespołami. To także możliwość dopasowania do swoich potrzeb jednego z 6 różnych kolorów obudowy. Do wyboru:


Wersja jubileuszowa w kolorze różowym.

Ta wersja kolorystyczna Janome 1522 jest "twarzą" tej jubileuszowej serii. Pod względem funkcji i zastosowanych udogodnień maszyny się od siebie nie różnią.

Wariant różowy został szczególnie wyróżniony, a nawet był limitowany, co sprawia, że dziś posiadacze tych maszyn mogą czuć się wyjątkowo. Nie ma bowiem możliwości zamówienia już takiej wersji maszyny.


Nie martw się brakiem różowej maszyny, wciąż do dyspozycji pozostaje 5 równie atrakcyjnych wersji kolorystycznych:

Maszyny do szycia Janome 1522 - różne kolory

Janome 1522 dostępna jest w kolorach: zielonym, ciemno- i jasnoszarym, czerwonym oraz granatowym

Janome 1522 cena

Potwierdziły się fantastyczne przedpremierowe doniesienia dotyczące ceny tego świetnego modelu. Cena Janome 1522 jest naprawdę dobra! Oznacza to, że w segmencie maszyn za około 1000 złotych zawitał bardzo mocny przedstawiciel japońskiej marki, a ranking maszyn do 1000 zł został przetasowany. Miejsce dla 1522 należy się w ścisłej czołówce.

Funkcje i możliwości maszyny Janome 1522

Pod kątem funkcjonalności i możliwości Janome 1522 to zdecydowanie segment PREMIUM. Tym modelem Janome utwierdziło nas w przekonaniu, że maszyny JANOME można z czystym sumieniem polecać na każdym etapie zaawansowania i do każdych zadań.

Maszyna do szycia Janome 1522

JANOME 1522 maszyna funkcjonalna dla każdego

Główne funkcje maszyny Janome 1522:

 • 25 dostępnych programów ściegowych, w tym ściegi użytkowe, kryte, owerlokowe, satynowe, ozdobne i dziurka
 • Automatyczne obszywanie dziurek
 • Maksymalna prędkość: 860 wkłuć na minutę
 • Płynna regulacja długości i szerokości ściegów
 • Regulacja docisku stopki
 • Oświetlenie pola pracy- LED
 • Powiększone, bardzo wygodne pole pracy
 • Wolne ramię ułatwiające szycie na okrągło nogawek i rękawów
 • Moc 60 W
 • Wyłączany transport
 • Zatrzaskowe mocowanie stopek - system Matic

Wyposażenie maszyny do szycia Janome 1522

Przyglądając się i porównując wyposażenie maszyny 1522 Janome z innymi maszynami z tego segmentu, można być zadowolonym. Są niezbędne stopki i wszelkie drobne dodatki, a nawet schludny sztywny pokrowiec.

Maszyna do szycia Janome 1522

Podstawowe wyposażenie Janome 1522 robi wrażenie

Wyposażenie standardowe maszyny do szycia Janome 1522:

 • Stopki: uniwersalna, do wszywania zamków, do automatycznego obszywania dziurek, do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych, do przyszywania guzików, do ściegu krytego z regulowanym prowadnikiem
 • Szpulki (5 szt. z czego 1 w maszynie)
 • Zestaw igieł (3 szt.)
 • Rozpruwacz
 • Karta ściegów
 • Sztywny futerał na maszynę
 • Torebka na akcesoria
 • Rozrusznik nożny z przewodem
 • Instrukcja obsługi w języku polskim

Janome 1522 opinie

Janome 1522 w 6 wersjach kolorystycznych

Janome 1522 - od koloru do wyboru

Oficjalna premiera maszyny 1522 Janome odbyła się na początku kwietnia 2021 roku, zatem zarówno my wypracowaliśmy już sobie opinię na temat tej maszyny, jak i spłynęło zewsząd mnóstwo głosów z pierwszej ręki - wprost od Was, korzystających z maszyn na co dzień. Przejrzeliśmy też najbardziej popularne portale internetowe zbierające opinie o zakupionych produktach. Wasze opinie są zgodne - JANOME 1522 sprawdza się na medal.

Najczęściej podkreślaną zaletą maszyny Janome 1522 jest jej ogólne wykonanie, spasowanie poszczególnych elementów i dobre wrażenie, jakie sprawiają wykorzystane tworzywa. Zgadza się to z naszymi obserwacjami, faktycznie jest to maszyna wykonana bardzo uczciwie i z dbałością o każdy szczegół. Natrafić można na pochwały związane z szyciem róznorodnych materiałów: od lekkich, odzieżowych po tkaniny obiciowe czy powlekane, wodoodporne materiały wykorzystywane w ogrodzie bądź na tarasie.

Duża część użytkowników chwali głośność pracy maszyny, instrukcję obsługi, która jest przejrzysta i zrozumiała nawet dla laików. Doceniony został również dobrze przemyslany schowek na akcesoria z przegródkami.

Trudno znaleźć słowa krytyki, lecz natrafiliśmy na parę uwag związanych ze słabym oświetleniem maszyny. Niestety, małe ledowe lampki takie jak w Janome 1522 są dziś standardem. Jeśli oświetlenie okazuje się niewystarczające, zdecydowanie łatwiej jest pomóc sobie dodatkową biurkową lampką, niż poszukiwać maszyny, która będzie pod tym względem radykalnie lepsza.

W ramach ciekawostki możemy dodać, że najpopularniejszym kolorem na przestrzeni ostatnich dwóch lat okazał się... czerwony!

Janome 1522 recenzja

Od czasu premiery Janome MC6700P nie było u nas takiej kolejki do przetestowania nowego modelu :) Dzięki temu do recenzji maszyny Janome 1522 każdy z SZYJ.PL dodał coś od siebie.

Już przed rozpoczęciem przedsprzedaży było jasne, że maszyna do szycia Janome 1522 będzie oferowana w naszym kraju aż w 6 wariantach kolorystycznych. Może i kolor nie jest najważniejszy (czy jest?), ale taka mnogość dostępnych wariantów zdarza się rzadko, więc warto to podkreślić. Można dopasować wybór do wystroju wnętrza, temperamentu, a nawet swojego nastroju w trakcie dokonywania zakupu ;)
Do wyboru są kolory:

Recenzja maszyny do szycia Janome 1522

Maszyna do szycia Janome 1522 po testach w SZYJ.PL

W obroty wzięliśmy wariant rocznicowy - różowy. Postaramy się w kilku punktach zrecenzować ten model i podzielić się naszymi spostrzeżeniami. Ponieważ dalecy jesteśmy od wychwalania każdego jednego modelu maszyny i dostrzegamy też wszelkie niedociągnięcia, w morzu plusów nie zabraknie też minusów :)

 • Opakowanie
  Bez niespodzianek. Maszyna zapakowana solidnie. Szczelnie otulona styropianami. w kartonie nie ma luzów, za to są dedykowane wycięcia w styropianie, dzięki którym spokojnie mieszczą się wszelkie dodatki, które znajdziemy w środku. O bezpieczny transport można być spokojnym. W kartonie znajdziemy wszystkie opisane wyżej akcesoria.
Maszyna do szycia Janome 1522

Karton od jubileuszowej maszyny

Maszyna do szycia Janome 1522

Dopasowany styropian...

Maszyna do szycia Janome 1522

... czyli bezpieczeństwo w podróży

 • Wyposażenie standardowe i dodatkowe
  Tu również pozostaje tylko potwierdzić zapowiadany zestaw akcesoriów, który z resztą opisaliśmy już nieco wyżej. Zawsze można powiedzień, że przydałoby się więcej stopek, ale to co znajdziemy w kartonie z maszyną 1522, pozwoli już obsłużyć każdy program ściegowy dostępny w maszynie oraz wykonać najpopularniejsze zadania szyciowe (jak np. wszycie zamka błyskawicznego).
  W tym miejscu warto wspomnieć, że do chwytacza wahadłowego Janome dostępnych jest bardzo dużo dodatkowych stopek, które ułatwią i uprzyjemnią pracę na maszynie.
Maszyna do szycia Janome 1522

Sztywny, materiałowy pokrowiec

Maszyna do szycia Janome 1522

Wyposażenie standardowe

 • Pierwsze wrażenie
  Bardzo pozytywne. Maszyna prezentuje się solidnie, a opisywany jako jeden z większych atutów szeroki stół, faktycznie robi wrażenie. Przestrzeń do pracy wygląda na og-rom-ną. Wszelkie porkrętła umieszczone są klasycznie i jest do nich łatwy dostęp.
  Drobne elementy jak szpulownik, szarpak oraz trzpienie na szpulki są metalowe i porządnie zrobione, a wspomniany już duży stół kryje pod spodem obszerny i pojemny schowek na akcesoria. Naprawdę pojemny.
Maszyna do szycia Janome 1522

Szeroki blat dający komfort pracy

Maszyna do szycia Janome 1522

Wygodne pokrętła regulacji

Maszyna do szycia Janome 1522

Bardzo pojemny schowek na akcesoria

 • Funkcje
  Bez fajerwerków, ale też niczego nie brakuje :) Janome już przyzwyczaiło nas do tego, że każdą swoją maszynę wyposażają w regulację docisku stopki. Mamy oczywiście pełną regulację długości i szerokości ściegu, regulację naprężenia nici górnej, wolne ramię, szpulownik i przemiły dodatek w postaci nawlekacza igły.
  Tuż przy mechanizmie chwytacza wahadłowego umieszczony jest przełącznik umożliwiający wyłączenie ząbków transportera i pikowanie z wolnej ręki.
Maszyna do szycia Janome 1522

Pokrętło regulacji docisku stopki

Maszyna do szycia Janome 1522

Nawlekacz igły

Maszyna do szycia Janome 1522

Wyłącznik ząbków transportera

 • Pierwsze włączenie i testy
  Włączenie do prądu, klik i błysk LEDowego oświetlenia. Ładnie się to prezentuje :) Na panelu maszyny, w jego górnej części, znajdziemy wizualizację wszystkich dostępnych ściegów. Jest ich 25 - liczba w zupełności wystarczająca i dająca nie tylko możliwość szycia, ale też ozdabiania swoich projektów.
  Pod stopkę wrzuciliśmy kilka rodzajów materiałów i zawodu nie było. Tkanina, dzianina, skaj, wielokrotnie złożony jeans - Janome 1522 poradziła sobie doskonale. Przy wredniejszych (bardziej elastycznych, trudnych w transporcie) materiałach z pomocą przyszła regulacja docisku stopki oraz akcesoria dodatkowe w postaci stopki do delikatnych tkanin i dzianin oraz stopki teflonowej. Oczywiście nie zapominamy, że do uzyskania właściwego efektu nieocenione będzie dobranie właściwych dla danego materiału igieł.
Maszyna do szycia Janome 1522

Jednopunktowa dioda LED

Maszyna do szycia Janome 1522

Wizualizacja programów ściegowych na panelu górnym

Maszyna do szycia Janome 1522

Tkanina, dzianina, jeans - przeszyte bez kłopotu

 • Podsumowanie
  Wygląda na mocną i solidną i taka właśnie Janome 1522 jest w rzeczywistości. Nie ma słabych punktów, chociaż wychwyciliśmy drobiazgi jak wspomniany wyżej kolorowy panel, na którym widać odciski palców oraz brak w stadardowym wyposażeniu stopki owerlokowej (na szczęście bez problemu można ją dobrać do zamówienia - tutaj pasujący model).
  Szkielet 1522 powstał na bazie modeli heavy-duty, a sama maszyna jest mocna (60 W) i szybka (860 wkłuć na minutę). A przy tym prosta w użytkowaniu. Nasza ocena to mocne 9 na 10 i pewne miejsce wśród najlepszych maszyn od 1000 zł.

Maszyna do szycia Janome 1522 - czy warto?

Czy warto kupić Janome 1522? Jeśli szukacie mocnej, szybkiej maszyny w budżecie do ok. 1000 zł to zdecydowanie warto rozważyć ten model.
Maszyna do szycia Janome 1522 jest bardzo dobrze wyposażona zarówno w funkcje, jak i w akcesoria. Poradzi sobie ze zdecydowaną większością zadań, które możemy postawić przed nowoczesną maszyną do szycia.

Dobrą informacją jest również to, że Janome, projektując 1522, zadbało o łatwość obsługi i komfort pracy. Dzięki temu tę maszynę będzie można z czystym sumieniem polecić również osobom początkującym, które do tej pory nie miały lub miały niewiele okazji, żeby szyć na maszynie do szycia.