Jakie nożyczki krawieckie kupić? Dobre nożyce dla każdego | KWIECIEŃ 2024

Dobre nożyczki krawieckie są nieodłącznym elementem każdej pracowni krawieckiej. Bez nich większość projektów pozostaje jedynie w sferze marzeń i wyobraźni. Jeśli szukasz nożyczek krawieckich, jesteś we właściwym miejscu! Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, który pomoże wybrać nożyczki, dzięki którym cięcie i krojenie materiałów będzie przyjemne jak nigdy dotąd. Poświęc kilka chwil, żeby odkryć świat doskonałych nożyczek krawieckich. Oto nasze wskazówki!

Nożyczki krawieckie - jakie wybrać?

Wybór nożyczek krawieckich jest bardzo duży.
Jak zatem wybrać właściwie?

Najlepsze nożyce krawieckie dla hobbystów

Zaczniemy przedstawiając nasz ranking nożyczek krawieckich. To zestawienie może się zmieniać, ponieważ jeśli pojawią się jakieś nowe, świetne nożyce krawieckie, to oczywiście zaktualizujemy listę i opiszemy szczegółowo nowości.
Zamieszczone poniżej propozycje zostały wybrane przez załogę SZYJ.PL w oparciu o nasze odczucia, a także opinie naszych stałych Klientów, którzy mieli okazję na przestrzeni lat przetestować kilka modeli. Ostatnim czynnikiem, jaki wzięliśmy pod uwagę była poniekąd również sama popularność nożyczek.
Skupimy się na nożyczkach możliwie uniwersalnych, które spiszą się zarówno do cięcia materiału z rolki jak i wycinania rozmaitych kształtów, czyli cięcia po łukach i krzywiznach. Z tego względu królować będą tu nożyczki o wielkości około 21-25 centymetrów. Większe nożyce mogą być doskonałe, lecz nie aż tak wszechstronne.

1. Fiskars Razoredge 21 cm

Nożyczki krawieckie Fiskars Razoredge 21 cm

WYBIERZ FISKARS
RAZOREDGE

Rewelacyjne nożyczki krawieckie Fiskars Razoredge znalazły się na szczycie tego zestawienia. Ten model przywraca wiarę w miłość od pierwszego wejrzenia. :)
Wyróżniają się świetną ostrością. Radzą sobie świetnie z praktycznie każdym rodzajem materiału. Testowaliśmy te nożyczki krawieckie na materiałach cienkich, delikatnych, ale nie oszczędzaliśmy ich również przed grubymi i szytwnymi tekstyliami. Tną sprawnie kilka warstw, dają radę ze skórą i grubym filcem. Ostrze nożyczek Fiskars RazorEdge zostało tak zaprojektowane, żeby ciąć bezproblemowo na całej swojej długości. Możesz więc spokojnie wykonać milimetrowe cięcie samą końcówką lub wykorzystać całą długość ostrza, która wynosi tutaj 9 cm.
Plusem tego modelu są również uchwyty, które wyprofilowano w taki sposób, że naprawdę dobrze leżą w dłoni. Są one nieco większe, niż w zwykłych nożyczkach. Rączna ze specjalnym wykończeniem SoftGrip® pokryta jest przyjemnym w dotyku, lekko gumowanym tworzywem, które ma zwiększyć nasz komfort i zminimalizować ryzyko otarć przy długiej pracy.

Nożyczki RazorEdge mają wyprofilowaną rączkę, więc sprawdzą się tylko dla praworęcznych. Ważą niespełna 100 gramów, więc nawet dłuższa praca nie będzie problemem. Można je ostrzyć za pomocą ostrzałki Fiskars. Miłym dodatkiem jest plastikowa osłona, którą nasuwa się na ostrza na czas przechowywania.

Od dłuższego czasu królują w naszym zestawieniu ze względu na dobrą jakość i wspaniały stosunek jakości do ceny.

2. Fiskars Classic 25 cm

Nożyce krawieckie Fiskars Classic 25 cm

WYBIERZ FISKARS
CLASSIC 25 CM

Profesjonalne nożyce krawieckie Fiskars Classic 25 cm należą do najbardziej chyba znanej, pomarańczowej serii Fiskarsa. Są dostępne już wiele lat, dzięki czemu wiemy, że ten model jest po prostu genialny.
W latach 60-tych poprzedniego wieku nastąpiła istna rewolucja w świecie nożyczek. Stały się lżejsze, wygodniejsze i łatwiejsze w użyciu. Seria Classic, do której należy ten model, to kwintesencja tej rewolucji. Mają długie, precyzyjne ostrza (aż 12,5 cm) wykonane ze stali nierdzewnej, a uchwyty są wykonane z włókna szklanego wzmocnionego polipropylenem i wtryskiwane są bezpośrednio na ostrze. Tak wykonane połączenie jest bardzo trwałe i zapewnia higieniczną i komfortową pracę.

Nożyce krawieckie Fiskars to model profesjonalny, przezanczony dla osób praworęcznych. Mogą być co prawda wykorzystywane do prac biurowych, ale jak trafią do Twojej pracowni, to gwarantujemy, że już ich nie oddasz do innych prac niż krawieckie. Radzą sobie doskonale zarówno z delikatnymi jak i grubymi materiałami. Przetną karton, folę oraz materiały laminowane.
Tworzywo jest tak trwałe, że nożyce z serii Classic można myć nawet w zmywarce. Dodtakowo jest możliwa regulacja docisku ostrzy za pomocą śruby. Ostrza są gładkie, więc nożyce można również ostrzyć. Do tego celu poleca się ostrzałki Fiskars, które są w naszym sklepie również dostęne. Jeśli jednak będziesz szanować nożyczki i używać ich stricte do celów krawieckich, to tematu ostrzenia nie będzie trzeba długi czas poruszać.

Nożyczki Fiskars Classic są dostępne w kilku wielkościach:

3. Titanium TiDuo

Zestaw nożyczek Titanium TiDuo

WYBIERZ TITANIUM
TIDUO 21+13 CM

Zestaw nożyczek krawieckich Titanium TiDuo850 to ekonomiczne rozwiązanie dla osób, które nie chcą inwestować większych kwot w zakup nożyczek.
W komplecie otrzymasz dwie pary nożyczek o długości 21 cm oraz 13 cm. Decydując się na to rozwiązanie, zyskujesz zatem dobre nożyczki krawieckie do uniwersalnych prac oraz mniejsze nożyczki, które przydadzą się do wycinania detali czy obcinania nitek.

Nazwa zobowiązuje. Ostrza nożyczek Titanium zostały dodatkowo pokryte warstwą tytanu, minimalizując ryzyko rdzewienia. Do ostrzy nie przywierają materiały, kleje, a także pozostałości procesu produkcji. Po zakończeniu pracy pozostają one gładkie. Szlif ostrza jest bardzo ostry i materiał kroi się bardzo precyzyjnie. Jeśli zdarza się, że pracujesz z nożyczkami przez wiele godzin, to na zdecydowany plus zadziałają tu całkiem wygodne uchywty antypoślizgowe oraz nieduża waga samych nożyczek. Większe ważą 110 g, mniejsze zaledwie 40 g.
Nożyczki tną precyzyjnie na całej długości ostrzy, a dzięki zastosowaniu śruby, która zapobiega rozkręcaniu się nożyczek, gwarantują zwiększoną powierzchnię docisku. Poradzą sobie z wszelkimi tkaninami, dzianinami, a także z folią czy kartonem.

Nożyczki krawieckie Titanium można ostrzyć. Dbaj o nie czyszcząc miękką szmatką, nie stosuj wody. Przeznaczone są dla osób praworęcznych. Jak będziesz o nie dbać, posłużą Ci bezproblemowo przez długi, długi czas.

Nożyczki z linii Titanium występują w kilku rozmiarach:

4. Kretzer Finny Profi 25 cm

Nożyce profesjonalne Kretzer 25 cm

WYBIERZ KRETZER
FINNY PROFI 25 CM

Profesjonalne nożyce Kretzer Finny 25 cm to już solidny krok w stronę cięższych nożyc heavy-duty. Tym bardziej, że zaprojektowano je z myślą o cięciu grubszych materiałów (co oczywiście nie znaczy, że nie radzą sobie z delikatniejszymi).
Do rankingu wybraliśmy model o długości całkowitej 29 cm (w tym 12 cm długości ostrza). Tutaj przyda się jeszcze małe sprostowanie, ponieważ wszelkie oznacznia i katalogi podają, że to nożyce o długości 25 cm. Jeśli jednak chwycimy miarkę, to szybko okaże się, że jakbyśmy nie mierzyli, to nijak te 25 cm nie wyjdzie. Niemiecka precyzja, ale spore niedoszacowanie :)

Nożyce krawieckie Kretzer Finny Profi to model dwukrotnie cięższy od hobbystycznych modeli, który może pochwalić się 12 cm ostrzem. Nożyce bardzo dobrze leżą w dłoni i świetnie radzą sobie z zadaniami, do których zostały stworzone. Grube materiały, a także cięcie kilku warst materiału nie stanowi problemu.
Do rodziny nożyc Kretzer Finny Profi należy jeszcze kilka modeli: 20-sto i 30-sto centymetrowe nożyce do grubszych materiałów oraz 20 cm i 24 cm z ostrymi czubkami, a także 25 cm do grubszych materiałów z ostrym czubkiem. Nożyce z ostrymi czubkami są zdecydowanie lżejsze.

Kliknij i poznaj wybrane nożyce Kretzer Finny Profi:

Jakie nożyce krawieckie kupić? Wybierz odpowiedni rozmiar

Rozmiar nożyczek krawieckich, które wybierzemy będzie miał bardzo duże znaczenie. Wybór konkretnego modelu nożyczek powinien być podyktowany zakresem prac, które chcemy wykonywać. Nie jest tajemnicą, że wybierając duże nożyce krawieckie z długimi ostrzami wygodniej będzie nam kroić dłuższe odcinki. Dodatkowo, dłuższa równa linia cięcia zapewni większą dokładność i estetyczniejsze efekty.
W przypadku chęci wykorzystania nożyczek np. do wycinania drobnych elementów patchworku, czy innych detali, powinniśmy wybrać model mniejszy, z krótszymi ostrzami. Takie nożyczki zapewnią zdecydowanie większy komfort i dokładność podczas pracy z detalami.

W tym miejscu po raz pierwszy można zdać sobie sprawę, że jedne nożyczki krawieckie w domu to może być za mało :) Jak wyliczyli specjaliści Fiskarsa, w przeciętnym gospodarstwie domowym w Europie znajduje się 7 par nożyczek. Nie w każdym domu oczywiście się kroi i szyje, jednak faktem jest, że posiadanie większej ilości par nożyczek ułatwia i uprzyjemnia pracę.

Nożyczki krawieckie Fiskars

Nożyce krawieckie firmy FISKARS Razoredge 23 cm (po lewej) oraz Fiskars Classic 27 cm (po prawej)

Jakie nożyce krawieckie kupić z uwagi na rozmiar? Polecamy:

 • nożyczki uniwersalne
  O długości ok. 19-21 cm, jeśli zamierzamy zainwestować na starcie tylko w jedną parę nożyczek krawieckich. To będzie dobrze wyważony zakup, który pozwoli poradzić sobie zarówno z dłuższymi odcinkami, jak i wycinaniem niektórych detali.
 • nożyce duże
  24-25 cm długości i dłuższe, jeśli chcemy wygodniej ciąć dłuższe odcinki oraz ciąć wiele warstw materiałów jednocześnie. Takimi nożyczkami trudno będzie wycinać drobne detale, więc decydując się na taki zakup musimy mieć na uwadze, żeby dobrać drugą parę mniejszych.
 • nożyczki mniejsze
  Do 15-16 cm długości można już znaleźć dedykowane nożyczki do konkretnych zadań: do obciania nitek, hafciarskie oraz mniejsze uniwersalne modele. Analogicznie, jak w przypadku dużych nożyc, zakup małych nożyczek do precyzyjnych prac powinien iść w parze z zakupem również tych większych

Waga nożyczek krawieckich ma znaczenie

Rozmiar nożyczek krawieckich jest istotny, ale nie możemy zapominać o wadze. Tym bardziej, że te dwa parametry nie zawsze idą ze sobą w parze. Kute nożyce krawieckie są zdecydowanie cięższe od pozostałych nożyc, nawet tych dłuższych. Niewątpliwe plusy w postaci ogromnej wygody i łatwości krojenia nawet grubych i wielowarstwowych materiałów, a także ich ponadprzeciętna trwałość mają jednak swoją cenę w postaci wagi.
Nie każdemu będzie po drodze z ciężkimi nożycami. Zdecydowana większość hobbystów wybiera lekkie nożyczki i nożyce. Do pracy z nimi nie potrzeba w ręku siły atlety :)

Nożyce kute Mundial

Kute nożyce krawieckie to wybór na długie lata.
Cięższe od tradycyjnych, ale bardzo wytrzymałe.

Które nożyce krawieckie wybrać pod kątem wagi? Polecamy:

 • lekkie nożyce
  Jeśli będziemy ciąć dużo i zdarzać się bedą wielogodzinne sesje z nożyczkami. Bierzmy też pod uwagę swoje możliwości. Z lekkimi nożyczkami poradzi sobie każdy, bez względu na siłę i wytrzymałość swojej "krojącej" ręki
 • ciężkie kute nożyce
  Jeśli nie przeszkadza nam ich waga, a chcemy, żeby poradziły sobie z każdym wyzwaniem w pracowni krawieckiej. Takimi nożycami kroi się niezwykle wygodnie, jednak jest to rzecz o zastosowaniu przemysłowym (choć są wielbiciele, którzy bez kutych nożyc nie wyobrażają sobie swojej domowej pracowni).

Kształt uchwytu nożyczek krawieckich - zadbaj o swoją wygodę

Bez żadnej wątpliwości, dobre nożyce krawieckie powinny być przede wszystkim wygodne, ponieważ stanowią fundamentalną część wyposażenia każdej pracowni, niezależnie od jej wielkości. Niestety, nie ma oznaczeń wygody na nożyczkach :) Najlepiej zatem je najpierw przetestować, jeśli mamy taką możliwość. Tak, żeby mieć pewność, że dobrze leżą w dłoni i praca z nimi będzie przyjemna.

Szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na kształt i sposób wykończenia uchwytów. Osoby praworęczne są nieco bardziej uprzywilejowane, ponieważ wybór przeznaczonych modeli jest dla nich większy, ale producenci nie zapomnieli o mańkutach i dzięki temu możemy też wybrać nożyce krawieckie dla leworęcznych.
Pozostaje nam jeszcze kwestia wykończenia uchwytów. W przypadku pomarańczowej serii Classic od Fiskarsa spotkamy się z uchwytami bezpośrednio wtryskiwanymi i formowanymi na ostrzach. Firma Mundial w serii Cushion Soft uraczy nas dodatkowymi miękkimi „poduszkami”, które mają za zadanie zminimalizować odciskanie się uchwytów przy dłuższej pracy.

Kombinacje producentów z kształtem i wykończeniem uchwytów nożyczek krawieckich mają oczywiście podnieść komfort użytkowania. Wybierzmy zatem takie, które będą dla nas po prostu komfortowe.

Nożyczki Mundial Cushion Soft

Nożyczki Mundial z serii Cushion Soft wyposażono w miękkie "poduszki" dla zwiększenia komfortu użytkowania.

Jakie nożyce krawieckie wybrać z uwagi na kształt i wykończenie uchwytów? Polecamy:

 • kształt uchwytów
  Należy oczywiście wybrać nożyce w oparciu o rękę, która będzie je trzymać podczas pracy. Zdecydowana większość modeli jest dedykowana dla osób praworęcznych, ale niektórzy producenci pomyśleli też o mańkutach (tu znajdziesz modele, którymi mogą ciąć osoby leworęczne)
 • wykończenie uchwytów
  Zwróć uwagę na modele z miękkim wykończeniem uchwytów, jeśli masz delikatne dłonie. W ten sposób można zminimalizować odciski i odgniecenia spowodowane długą pracą.

Nożyce krawieckie - ostrza, szlif i przeznaczenie

Można powiedzieć, że poprzednie punkty, to przy temacie ostrzy nożyc krawieckich tylko kosmetyczne drobiazgi. Nie bagatelizując wyboru odpowiedniej wielkości oraz kształtu i wagi nożyc, to właśnie ostrza - ich jakość, ostrość i kształt - będą miały największe znaczenie podczas krojenia.

Najbardziej klasyczne wciąż pozostają nożyczki z gładkimi (prostymi) ostrzami. Takie ostrza są po prostu najbardziej uniwersalne i można je stosować niemal do każdego zadania. Wiodący producenci nożyczek nie zapomnieli również o wyposażeniu niektórych modeli w mikroząbki. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania, nożyce utrzymują bez poślizgu nawet najdelikatniejsze tkaniny. Niektóre dobre nożyczki krawieckie potrafią wykończyć krawędź materiału i zabezpieczyć przed strzępieniem. Mogą też być wykorzystywane do zdobienia brzegu materiału. W takim celu wybieramy nożyce zygzakowe (zig-zag).

Powinniśmy też zwrócić uwagę na pojawiające się w nazwach nożyczek krawieckich symbole. Mogą one oznaczać główne przeznaczenie nożyc i ich dodatkowe walory. KnifeEdge, RazorEdge, Amplify - to przykładowe nazwy serii oraz symboli różnych modeli nożyc, które oznaczają specjalny szlif ostrza i/lub określają przeznaczenie nożyc. Będzie to szczególnie istotne, jeśli oczekujemy, że nasze nożyce krawieckie poradzą sobie np. z cięciem grubych materiałów, bo nie każdym wychodzi to równie dobrze.

Nożyczki zig-zag Fiskars i Mundial

Użycie nożyczek zygzakowych to sposób na zabezpieczenie krawędzi przed strzępieniem.

Jakie nożyce krawieckie wybrać z uwagi na kształt ostrza? Polecamy:

 • nożyczki z gładkim ostrzem, kiedy potrzebujemy standardowego modelu do prac uniwersalnych (sprawdź dostępne nożyczki standardowe)
 • nożyczki z mikroząbkami, jeśli zamierzamy ciąć dużo materiałów delikatnych, które mają w zwyczaju ślizgać się i „uciekać” z ostrza (sprawdź dostępne nożyczki z mikroząbkami)
 • nożyce krawieckie zygzak, jeśli chcemy zabezpieczyć brzeg materiału przed strzępieniem lub ozdobić krawędź (sprawdź dostępne nożyczki Zig-Zag)

Nożyczki Fiskars Amplify i EasyAction

Nowoczesne rozwiązania technologiczne ułatwiają pracę z grubszymi materiałami

Które nożyczki krawieckie wybrać z uwagi na ostrze i zastosowanie? Polecamy przede wszystkim:

 • ostry szlif
  Wyjątkowo ostre nożyce Fiskars z serii RazorEdge, które umożliwią nawet najdelikatniejsze cięcie po całej długości ostrza (poznaj serię RazorEdge)
 • cięcie grubszych materiałów
  Nożyczki Fiskars z serii Amplify, w których specjalny szlif w połączeniu z konstrukcją pozwala na swobodne cięcie grubych materiałów i wielu warstw (poznaj serię Amplify)
 • precyzyjne cięcie
  Nożyczki do precyzyjnych cięć Fiskars z serii EasyAction z ostrymi czubkami, o sprężynowej konstrukcji (Fiskars Easy Action MicroTip)

Dobre nożyczki krawieckie - podsumowanie

Zatem jakie nożyce krawieckie wybrać? Przede wszystkim dopasowane do potrzeb i wymagań. Jest mało prawdopodobne, że jedna para wystarczy, żeby w pracowni, nawet tej małej, domowej, zrobić wszystko.
Producenci, jak w każdej dziedzinie, prześcigają się we wprowadzaniu coraz to lepszych rozwiązań. Dotyczą one ostrzy i ich kształtu, ergonomii uchwytów, nowoczesnej konstrukcji przegubów i sprężyn zmniejszającej nakład siły potrzebny do obsługi nożyc. Musimy zatem sprecyzować swoje potrzeby i na tej podstawie poszukać najlepszego rozwiązania dla siebie.

Pełną ofertę nożyczek i nożyc krawieckich znajdziesz TUTAJ. W poszukiwaniach pomogą dokładne opisy modeli, które znajdują się w naszym sklepie. Nie zapomnij zajrzeć do zakładki "parametry techniczne", z której dowiesz się informacji o dokładnej wadze i długości ostrzy.
W razie dodatkowych pytań chętnie na nie odpowiemy. Odezwij się do nas telefonicznie lub mailowo, jeśli potrzebujesz pomocy.