7 rzeczy, które powodują, że maszyna pętelkuje nici

Nareszcie – wolne popołudnie lub weekend. Siadamy do maszyny, żeby nieco się zrelaksować i dokończyć nasz projekt. Włączamy maszynę, wciskamy pedał i… zamiast wyszywać piękny, równy ścieg, nasza maszyna do szycia plącze nici.
Czar pryska, magia wolnego popołudnia znika i pojawiają się nerwy. Dlaczego moja maszyna do szycia pętelkuje – przecież było wszystko w porządku? Teraz plącze nici od spodu i nie mogę szyć…

Właśnie o możliwych przyczynach takich sytuacji piszemy i wyjaśniamy, dlaczego maszyna plącze, kulkuje, pętli czy pętelkuje nici. Chcemy podkreślić, że takie problemy z maszyną do szycia spotykają użytkownicy każdej marki, niezależnie od tego, czy jest to Łucznik, Singer, Juki czy Janome i wpływu na to nie ma stopień zaawansowania samej maszyny. Co ważne, kłopoty mogą się pojawić, bez względu na to, czy jest to maszyna do szycia mechaniczna czy komputerowa.

Co zrobić, gdy maszyna do szycia pętelkuje

Dlaczego maszyna do szycia plącze, pętli, kulkuje, pętelkuje? Postaramy się wyjaśnić i pomóc

1. NIEPOPRAWNIE NAWLECZONA NITKA

Za wiele przypadków, w których maszyna do szycia plącze nić, odpowiedzialne jest jej niewłaściwe nawleczenie. Wpływa to bowiem bezpośrednio na naprężenie nici w maszynie (mowa tu zarówno o nici górnej jak i dolnej).

Zwróć uwagę na drogę, jaką podąża nitka od szpulki aż po samą igłę. Czy nie został ominięty żaden haczyk? Czy w którymś miejscu nitka niepotrzebnie nie oplotła innego elementu? Czy na obudowie maszyny nie ma żadnych oznak ocierania, zadziorów, które mogą skutkować szarpaniem nici? W tej pozornie błahej kwestii najczęściej znajduje się przyczyna niepoprawnego szycia i ciągłego pętelkowania.

Istotne jest też samo ustawienie szpulki z nicią. Wykorzystaj dołączone do maszyny nasadki blokujące szpulkę, tak żeby szpulka podczas szycia nie przesuwała się, ani nie zsuwała z trzpienia (w maszynach, gdzie nitka spoczywa poziomo na trzpieniu).

Przepis na PRAWIDŁOWE NAWLECZENIE MASZYNY wcale nie jest trudne:

 • nawlekamy nitkę górną oraz dolną zgodnie z instrukcją, nie omijając żadnego miejsca,
 • podczas nawlekania nici górnej pamiętajmy o uprzednim podniesieniu stopki dociskowej – wtedy talerzyki naprężacza się rozchylają i umożliwiają nitce znalezienie się na właściwym miejscu (jeśli nitka nie będzie na właściwym miejscu, uzyskanie pożądanego naprężenie nie będzie możliwe).

2. NIEWŁAŚCIWIE DOBRANE NAPRĘŻENIE

Wspomniane już przed chwilą odpowiednio dobrane naprężenie nici jest jedną z kluczowych spraw. Zdecydowana większość instrukcji obsługi zawiera obrazki ściegów z poprawnie i niepoprawnie dobranym naprężeniem. Tę poprawność najłatwiej sprawdzić wyszywając zwykły zygzak i w razie potrzeby dokonać regulacji za pomocą pokrętła regulującego naprężenie.

A po czym najłatwiej poznać POPRAWNE NAPRĘŻENIE NICI?:

 • nić górna i spodnia wiążą się ze sobą we właściwym miejscu (rysunek poniżej),
 • nić spodnia rozwijając się stawia lekki opór.

Naprężenie nici spodniej regulujemy zdecydowanie rzadziej, ale czasem jest to niezbędne, żeby pozbyć się niechcianego pętlenia nici - tę regulację zostaiamy jednak na ostateczność, a kiedy zabieramy się do regulacji naprężenia w bębenku - róbmy to bardzo delikatnie. Z reguły zmiany na bębenku będą potrzebne wtedy, gdy będziesz używać nici o wyraźnie większej grubości.

Prawidłowe naprężenie nici w maszynie do szycia

Prawidłowe naprężenie nici - z lewej wierzchnia strona materiału, obok - spodnia

3. ZABRUDZENIA W BĘBENKU

Sprawa czystości maszyny – przy kłopotach wraca jak bumerang :) Tym razem skupimy się na wyjątkowym miejscu, do którego podczas rutynowego czyszczenia raczej nie zaglądamy – na blaszkach w bębenku.
Rzut oka na zdjęcie poniżej i będzie jasne, o które blaszki chodzi. A w jaki sposób te blaszki mogą się przyczynić do plątania się nici w maszynie?
Pozostałości nitek potrafią zbierać się właśnie pomiędzy tymi blaszkami, co uniemożliwi ustawienie poprawnego naprężenia nici spodniej.

Jeśli inne metody NIE POSKUTKOWAŁY:

 • czyścimy przestrzeń pomiędzy blaszkami w bębenku.

Podpowiemy, że właściwą metodą na to, żeby się tam dostać, jest poluzowanie śrubki mocującej obie blaszki (w chwytaczu rotacyjnym - tej na śrubokręt "krzyżak"; druga śrubka - na śrubokręt płaski służy do regulacji naprężenia nici spodniej).

Koszyczek bębenka w maszynie z chwytaczem rotacyjnym (z lewej) i bębenek maszyny z chwytaczem wahadłowym

Te śrubki należy poluzować, żeby wyczyścić przestrzeń między blaszkami

4. USZKODZONY BĘBENEK

Przyczyną sytuacji, w której maszyna do szycia plącze, pętli czy kulkuje nić, może się również okazać uszkodzenie mechaniczne bębenka. Jeśli w wyniku np. wielokrotnego nakłucia bębenka powstaną na nim nierówności, mogą one skutecznie przeszkadzać nici w równomiernym rozwijaniu się. Będzie wówczas dochodziło do pętlenia lub zrywania nici oraz blokowania maszyny.

Jeśli widzisz wyraźne ślady uszkodzeń - potrzebny będzie Ci nowy bębenek do maszyny.

Uszkodzenia bębenka w maszynie do szycia- jak rozpoznać.

Mechaniczne uszkodzenia bębenka też mogą być przyczyną pętlenia nici

5. ŹLE DOBRANA IGŁA

Odpowiedni dobór wielkości używanej igły także może mieć wpływ na pojawianie się pętelek nici.
Jeśli np. po szyciu delikatnego materiału, do którego dobraliśmy właściwą igłę, zaczynamy szyć tą igłą grubszy jeans, to niemal na pewno będziemy musieli zwiększyć naprężenie, żeby uzyskać właściwy efekt.

Oczywiście zalecamy wówczas nie kombinować zbyt dużo z naprężeniem tylko założyć igłę o odpowiedniej grubości i przeznaczeniu – będzie najprościej :)
Nie zapominajmy również o tym, że igły różnią się nie tylko grubością, ale też m.in. wielkością oka. Dobieramy zatem igłę tak, żeby nitka mogła przez jej oko bezproblemowo przechodzić.

A więc WYPUNKTUJMY krótko:

 • dobieramy igły biorąc pod uwagę grubość szytego materiału (wybieramy rozmiar najmniejszy z możliwych, żeby nie dziurawić niepotrzebnie szytego materiału),
 • dobieramy igły biorąc pod uwagę grubość używanej nici (wielkość oczka w igle rośnie wraz z rozmiarem igły, ale są również specjalne igły z dużym okiem do grubszych, sztywniejszych nici).

Jeśli chcecie wiedzieć więcej o rodzajach igieł i ich właściwym dopasowaniu – zapraszamy TUTAJ.

Igły do maszyny do szycia - różnice w systemach

6. ZABRUDZONA LUB NIEWŁAŚCIWIE NAWINIĘTA NIĆ

Tak jak maszyna maszynie, tak i nitka nitce nierówna. Tym razem nie będziemy pisać o jakości używanych nici (a przynajmniej nie za dużo), ale przede wszystkim o ich poprawnym nawinięciu na szpulkę.
Źle nawinięta nić spodnia potrafi zepsuć całą radość z szycia. Nierównomierne rozwijanie się nici bębenkowej będzie powodować nagłe zmiany naprężenia, czego efektem może być między innymi pojawienie się pętelkowanie czy plątanie nici.

Rady w tej kwestii są BANALNE, ALE WAŻNE:

 • dbajmy o poprawne nawinięcie nici na szpulkę – równomiernie, za pomocą szpulownika (unikajmy ręcznego dokręcania; jeśli odwinie się zbyt wiele nici – odcinamy ją),
 • jeśli podczas dłuższego przechowywania do nici przylgnęły jakieś drobinki kurzu, usuwajmy je przed włożeniem szpulki do maszyny,
 • nici, które nie są równe i mają zgrubienia, odkładamy na bok (albo od razu do kosza), ponieważ na kłopoty z niską jakością nici, nie poradzimy zbyt wiele. Po prostu szkoda nerwów.

Nici do szycia

Dobranie koloru nici to jedno, ale bardzo ważne jest, by była ona odpowiedniej jakości

7. NIEWŁAŚCIWA SZPULKA

Rzadziej spotykany powód pętelkowania, ale całkiem możliwy. Jeśli do naszej maszyny użyjemy niewłaściwych szpulek, to sami prosimy się o kłopoty podczas szycia. Nitka może samoczynnie spaść ze szpulki i z właściwego naprężenia zostaną… nici.
Pamiętajmy zatem, że jeśli producent zaleca np. płaskie szpulki z tworzywa sztucznego, to nie używamy ani soczewkowych, ani metalowych, ani szpulek innej wielkości.
Stosowanie innych szpulek niż zalecane przez producenta w skrajnych przypadkach grozi nie tylko supełkami z nici, ale też poważniejszymi uszkodzeniami naszej maszyny.

A sposób na WYKLUCZENIE TAKIEGO RYZYKA jest jeden:

 • używaj tylko rodzajów szpulek polecanych przez producenta.

Szpulki do maszyny do szycia

Dobór odpowiedniej szpulki pozwoli uniknąć poważnych problemów podczas szycia

PODSUMOWANIE

Powody plątania się nici mogą być, jak widzimy, przeróżne. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim dobór właściwego naprężenia nici. To naprężenie może się nam popsuć na kilka sposobów, ale wiemy już gdzie szukać źródeł problemu i jak im zaradzić :)
Wiecie, co czasem pomaga najszybciej? Jeśli już nie mamy bladego pojęcia, co może być nie tak i zaczynamy się denerwować – wywlekamy obie nici, ustawiamy uniwersalne parametry i nawlekamy maszynę od nowa.

Nie do wiary, ale często ta metoda okazuje się skuteczna :)

Polecamy w SZYJ.PL

eti 092
Cena: 17.90 
POLECAMY
KOMPLET NICI DO SZYCIA 3 - 500
Cena: 43.99 
eti 113
Cena: 18.99 
POLECAMY
ORGAN COMBI-BOX
Cena: 15.99 
eti 108
Cena: 3.69 
eti 094
Cena: 3.89 
KOMPLET NICI DO SZYCIA WHITE - 500
Cena: 14.99 
eti 114
Cena: 4.29 
ORGAN HAx1SP STRETCH MIX
Cena: 14.90 
TEXI 4079
Cena: 24.90