Ranking owerloków domowych

Skoro owerlok domowy pojawił się w kręgu Twoich zainteresowań, to znaczy, że ścieg owerlokowy w maszynie do szycia przestał wystarczać :) Zakup owerloka pozwoli podejść do tematu szycia i wykańczania projektów nieco bardziej profesjonalnie.
Zatem jaki owerlok domowy kupić, żeby spełnił oczekiwania i służył długo i bezawaryjnie?

Ranking owerloków domowych

Dobry, szybki i wytrzymały! To przepis na 5-cio gwiazdkowy owerlok.

Przedstawiamy ranking podzielony na dwie części. W pierwszej znalazły się podstawowe owerloki domowe potrafiące szyć 3 i 4 nićmi, w drugiej zaś zestawiliśmy owerloki nieco bardziej funkcjonalne, potrafiące szyć 2, 3 i 4 nićmi, ale tym samym nieco droższe. Patrząc na temat pod kątem budżetu, w pierwszej części znajdziesz owerlok domowy do 1500 zł, a w drugiej owerlok domowy do 2000 zł

Dla zainteresowanych, pod rankingiem znajdzie się kilka słów o ważnych dla wyboru rzeczach, które na niego wpłynęły oraz o funkcjach i rozwiązaniach, których możesz się spodziewać w nowoczesnym owerloku domowym.

RANKING OWERLOKÓW DOMOWYCH DO 1500 ZŁ

W tej części przedstawimy najlepsze, naszym zdaniem, owerloki, które potrafią szyć 3 i 4 nićmi. Są to podstawowe modele w przedziale cenowym od ok. 1000 do ok. 1500 zł.

Owerlok Janome 990D

1. Janome 990D - lider zestawienia. Niezwykle mocny silnik oraz konstrukcja i 5-letnia gwarancja. Przeszyje bez problemu dzianiny, jedwab, materiały elastyczne, a nawet wełniane koce. Szybki – 1300 wkłuć na minutę, trwały i wydajny, z regulacją docisku stopki. Nie posiada nawlekacza, ani wolnego ramienia, ale jest prosty w obsłudze i nie do zdarcia. Z uwagi na moc i trwałość polecany również chałupnikom oraz pracowniom na warsztaty krawieckie. Pełny opis i zdjęcia maszyny znajdziesz TUTAJ.

Owerlok Elna 264D

2. Elna 264D - z miesiąca na miesiąc marka Elna jest coraz bardziej rozpoznawalna. I dobrze, bo sprzęty są najwyższej jakości. W tym owerloku jest regulacja docisku stopki. Nie ma nawlekacza, ale proces nawlekania na tym nie ucierpiał. Podobnie jak w Janome, szybko można dojść do wprawy i nawlekać maszynę bez najmniejszych kłopotów. Równie szybka i mocna, również z 5-letnią gwarancją. Tańsza od Janome i możliwe, że wzrost popularności spowoduje niebawem rotacje na podium zestawienia. Pełny opis i zdjęcia maszyny znajdziesz TUTAJ.

Merrylock 848DS

3. Merrylock 848DS - jego największymi atutami są łatwość obsługi i cena. Jest nawlekacz chwytacza, pojemnik na ścinki i wysuwane miejsce na akcesoria. Nie uświadczymy w tym modelu regulacji docisku stopki. Na podium staje ex-aequo z Juki MO50EN, ponieważ funkcjonalnie jest niemal identyczny. Merrylock jest sporo tańszy, ale Juki ma rok dłuższą gwarancję. Pełny opis i zdjęcia maszyny znajdziesz TUTAJ.

Juki MO50EN

3. Juki MO50EN - owerlok uznanej marki, funkcjonalnie bardzo podobny do wyżej opisanego Merrylocka 848DS. Pełny opis i zdjęcia maszyny znajdziesz TUTAJ.

RANKING OWERLOKÓW DOMOWYCH DO 2000 ZŁ

Drugą część rankingu poświęcimy owerlokom domowym potrafiącym szyć 2, 3 i 4 nićmi. Są to modele nieco bardziej funkcjonalne od wyżej wymienionych. Wszystkie posiadają nawlekacz dolnego chwytacza, regulację docisku stopki i mają wygodnie rozmieszczone pokrętła regulacji. To, w naszej opinii, najlepsze dostępne aktualnie modele owerloków domowych do 2000 zł.

Elna 664 PRO

1. Elna 664 PRO - bezkonkurencyjny. Najnowocześniejszy w zestawieniu – z wyświetlaczem, uchylnym uchwytem igieł pomocnym przy ich zmianie, odcięciem zasilania przy otwartej obudowie. Najmocniejszy i choć nie najszybszy (pod tym kątem prowadzi Juki), to stosunek jakości i możliwości do ceny jest niebywały. Podobnie jak pozostałe Elny – z 5-letnią gwarancją. Zasłużony numer 1. Pełny opis i zdjęcia maszyny znajdziesz TUTAJ.

Janome 744D

2. Janome 744D - do pojawienia się nowej Elny był liderem i jednym z najpopularniejszych owerloków domowych w tym segmencie. Jest tak samo mocny (ten sam silnik co w Elnie) i szybki. Plusem jest wolne ramię, które posiada jako jedyny z tego zestawienia. Z uwagi na dużą moc, podobnie jak Elna, można go śmiało używać również w chałupnictwie i pracowni. Poradzi sobie bez problemu. Janome 744D również posiada opcję 5-letniej gwarancji. Pełny opis i zdjęcia maszyny znajdziesz TUTAJ.

Juki MO-654DE

3. Juki MO-654DE - na 3 miejscu podium, chociaż możliwościami nie odstaje od Elny i Janome. Jest najszybszy z tego towarzystwa – potrafi szyć z maksymalną prędkością 1500 wkłuć na minutę (przy standardowych 1300). Podobnie jak Elna, odcina zasilanie przy otwartej obudowie, a dodatkowo można wyłączyć oświetlenie w razie potrzeby. To świetny model i gdyby nie to, że kosztuje sporo więcej od konkurencji, mógłby być w tym zestawieniu wyżej. Juki może się poszczycić 3-letnią gwarancją. Pełny opis i zdjęcia maszyny znajdziesz TUTAJ.

JAKI OWERLOK KUPIĆ – wybierz mądrze!

Jaki owerlok kupić, żeby nie przepłacić? Nie jest sztuką wydać duże pieniądze na owerloka, który posiada wszystko. Owerlok z wolnym ramieniem, mereżką, z regulacją docisku stopki – najlepiej gdyby miał te funkcje, a do tego był szybki, mocny i bezawaryjny…
Jeśli tak podejdziesz do tematu, dostaniesz świetny owerlok domowy. Pytanie tylko, czy te wszystkie zachwalane przez sprzedawcę funkcje będą ci potrzebne.

Formularz pomocy w wyborze maszyny

Kliknij w baner i napisz, czego szukasz. Dostaniesz gotowe propozycje przygotowane w oparciu o Twoje potrzeby!

Formularz pomocy w wyborze maszyny

Kliknij w baner i napisz, czego szukasz. Dostaniesz gotowe propozycje przygotowane w oparciu o Twoje potrzeby!

Wybierz mądrze! To znaczy zastanów się co chcesz szyć, jak często i czego w związku z tym będziesz wymagać od owerloka domowego. Jeśli jest szansa na rozwój Twojej pasji i wzrost wymagań wobec owerlocka, weź to również pod uwagę przy wyborze, żeby nie musieć wymieniać sprzętu za 2-3 lata. Warto to dobrze przemyśleć, ponieważ funkcji do overlocka domowego już się nie dokupi.

DOBRY OWERLOCK DOMOWY – co to znaczy i ile kosztuje?

Owerlok z Lidla? Owerlok z Biedronki? Czy markety to dobre miejsce na zakup owerloka domowego? Odpowiedź na takie pytania nigdy nie jest jednoznaczna. Owerloki Sivercrest, Łucznik, Arka, czy Singer cieszą się sporą popularnością i mają swoje grono fanów.
Prawdopodobnie nie będzie dla Ciebie zaskoczeniem, że jako miejsce zakupu polecimy sklep specjalistyczny. To dlatego, że mocne i świetnie spasowane podzespoły w owerloku domowym są jeszcze bardziej istotne niż w maszynie do szycia. Owerlok pracuje dużo szybciej, a idealny wygląd ściegu jest uzależniony przede wszystkim od jakości i precyzji pracy podzespołów.

Co to znaczy dobry owerlok domowy?

Najlepszy owerlok, to taki, który jest dopasowany do Twoich potrzeb. Nie najdroższy.

Nie jest tajemnicą, że owerloki domowe Elna, Merrylock, Brother, Juki czy Janome są droższe, ale też w parze z ceną idzie wysoka jakość i gwarancja renomowanego producenta. Ceny tych owerloków zaczynają się od ok. 1000 zł i jest to próg, od którego zaczynają się naszym zdaniem DOBRE OWERLOKI (choć mamy świadomość, że przy sporadycznym użytkowaniu dobrą opcją może się okazać wybór tańszego modelu).

OVERLOCK DOMOWY – przydatne funkcje i rozwiązania

Poniżej krótki opis funkcji, które wzięliśmy pod uwagę tworząc nasz ranking owerloków domowych. Funkcjonalności w nowoczesnych owerlokach jest dużo więcej, ale część z nich można znaleźć w każdym dobrym modelu, więc nie wszystkie w tym miejscu wyszczególnimy. Oto lista funkcji, które wyróżniają poszczególne modele:

Regulacja docisku stopki.

Regulacja docisku stopki. Ta funkcja w owerloku, podobnie jak w maszynie wieloczynnościowej, pozwoli nam dostosować siłę, z jaką stopka naciska na ząbki transportera. Ma to bardzo duży wpływ na transportowanie materiału. Szczególnie przydaje się podczas szycia dzianin, tkanin elastycznych.

Nawlekacz chwytacza

Nawlekacz chwytacza. Duże ułatwienie w nawlekaniu dolnego chwytacza, czyli elementu najtrudniejszego do nawlekania w owerlokach. Funkcja przydatna, chociaż nie niezbędna (jeśli jej nie ma to znaczy, że spokojnie można sobie poradzić z nawlekaniem bez jej pomocy).

Wolne ramię

Wolne ramię. Wolne ramię pozwoli łatwiej szyć po obwodzie, dzięki czemu bez trudu obrzucimy krawędzie rękawów czy nogawek i doszyjemy ściągacz. Funkcja nie przyda się jeśli będziesz szyć tylko ubrania dla dzieci (obwód wolnego ramienia jest zbyt duży).

Wyświetlacz

Wyświetlacz. Duże udogodnienie, szczególnie dla początkujących. Na wyświetlaczu można odczytać wszelkie parametry ściegu, które należy ustawić w owerloku. Z czasem je zapamiętamy, ale trzeba przyznać, że jest to wygodne rozwiązanie, które zawsze jest pod ręką w przeciwieństwie do instrukcji obsługi.

Umiejscowienie pokręteł

Umiejscowienie pokręteł. Ważne, żeby wszystkie istotne pokrętła były pod ręką. Wciąż zdarzają się modele, w których musimy otwierać pokrywy, żeby dostać się do suwaków i pokręteł regulacji. Zdecydowanie wygodniej jest mieć to wszystko pod ręką, w dostępnym miejscu na obudowie owerloka.

Stopka zintegrowana z talerzykami naprężacza

Stopka zintegrowana z talerzykami naprężacza. Budowa niektórych owerloków (umiejscowienie pokręteł regulacji naprężenia) pozwala na współpracę podnośnika stopki z naprężaczami. Przy podniesionej stopce, talerzyki naprężacza się otwierają i pozwalają łatwiej nawlec owerloka.

Zdecydowana większość dostępnych aktualnie modeli będzie ponadto wyposażona w:

  • mechanizm różnicowy (dyferencjał)
  • możliwość szycia mereżką
  • regulację długości ściegu
  • regulację głębokości cięcia noża obcinającego
  • możliwość włączania / wyłączania noża obcinającego
  • barwny system nawlekania nici

Opisy funkcji znajdziesz przy każdym modelu owerloka w naszym sklepie, więc nie trzeba wszystkiego zapamiętywać :)

PODSUMOWANIE

Niezwykle ciężko stworzyć uniwersalny ranking w takim temacie jak maszyny do szycia czy owerloki. Weź zatem pod uwagę, że są to nasze subiektywne typy. Nie mniej jednak staraliśmy się wziąć pod uwagę i zestawić ze sobą wszelkie istotne aspekty. Skoro zainteresował cię ranking, to pewnie już wiesz do czego owerlok służy i na co powinno się zwrócić uwagę. Jeśli jednak przed wyborem chcesz dowiedzieć się nieco więcej, zapraszamy do zapoznania się z naszym wpisem dotyczącym pomocy w wyborze owerloka.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze owerloka?

Kliknij na obrazek i dowiedz się więcej o wyborze owerloka domowego.

Naszą wiedzą i doświadczeniem dzielimy się bardzo chętnie. Jeśli chcesz uzyskać dodatkowe informacje lub odpowiedzi na pytania, koniecznie skontaktuj się z nami :)
Do Twojej dyspozycji jest nasz numer telefonu 618420330 oraz adres mailowy info.szyj@maszynosfera.pl. Z przyjemnością pomożemy! Zapraszamy!

Polecamy w SZYJ.PL
Owerlok ELNA 664 PRO
ELNA 664 PRO
Cena brutto: 1999.00