Nożyczki dla leworęcznych: Czym się różnią i jakie wybrać?

Doskonale wiesz, jakie wyzwania niesie funkcjonowanie w świecie, gdzie większość przyborów i narzędzi codziennego użytku jest zaprojektowana z myślą o osobach praworęcznych. W pracowni krawieckiej bez odpowiednich nożyczek każde cięcie jest walką o płynność i precyzję.

Pewnie od dawna starasz się przystosować do praworęcznego świata i szukasz sposobu na utrzymanie równej linii cięcia niewygodnymi nożyczkami, które uwierają i zupełnie nie chcą z Tobą współpracować. Zapomnij o tym i sięgnij nareszcie po nożyczki przygotowane z myślą o Tobie.

Po długich poszukiwaniach znalazłem najlepsze nożyczki krawieckie dla leworęcznych. Przetestowałem je i porównałem dla Ciebie, a wyniki moich testów poznasz w tym wpisie.

Nożyczki leworęczne Fiskars, przecinanie jeansu

Fiskars to jeden z najbardziej popularnych producentów nożyczek. Posiada także modele dedykowane dla leworęcznych.

Czym różnią się nożyczki dla leworęcznych?

Gdy przyjrzymy się nożyczkom leworęcznym, już na pierwszy rzut oka można dostrzec, że rękojeści są lustrzanym odbiciem nożyczek klasycznych. Tym sposobem rączka jest dopasowana do chwycenia w lewej dłoni. Jednak odwrócona rączka to nie jedyna różnica.

Drugi równie ważny aspekt to odpowiednie ustawienie ostrzy. Gdy używamy nożyczek nasz wzrok skupia się na dolnym ostrzu i prowadzeniu równej linii cięcia. Problem pojawia się gdy zwykłe nożyczki przełożysz do drugiej ręki - wtedy górne ostrze nieustannie zasłania miejsce, w którym prowadzisz cięcie. Zachowanie precyzji jest znacznie trudniejsze, a poziom frustracji narasta! Można poczuć, że tnie się "w ciemno".

Dlatego w nożyczkach dla leworęcznych ostrza są ułożone odwrotnie. Górne ostrze jest umiejscowione po lewej stronie, żeby nie utrudniać Ci sżycia.

Czy wiesz, że...

Międzynarodowy dzień leworęcznych obchodzony jest 13 sierpnia.

Wedle różnych szacunków liczba leworęcznych stanowi od 10 do nawet 15 % całej populacji na Ziemi.

Jakie nożyczki krawieckie dla leworęcznych?

Dobór odpowiednich nożyczek krawieckich to klucz do komfortowej i przyjemnej realizacji krawieckiej pasji. Nożyczki są nieodłącznym atrybutem każdej krawcowej i każdego krawca. Ergonomiczna rączka, skuteczne ostrze, dobre wykonanie – które nożyczki dla leworęcznych warto wybrać? Przeczytaj moje wnioski i rekomendację.

Nożyczki przetestowałem na kilku materiałach, zaczynając od cieniutkiej firanki, następnie zwykłej tkaniny bawełnianej, przez mięsistą dresówkę, wreszcie jeansy, a na dokładkę paski parciane. Na pewno chcesz dowiedzieć się, które nożyczki spisały się najlepiej.

Porównanie nożyczek krawieckich dla leworęcznych bierze pod uwagę 4 różne marki, które są aktualnie dostępne w naszym sklepie: japońskie Kai, fiński Fiskars oraz włoskie Millemetri i Premax. Na starcie odnotujmy mały plus dla Premax za różnorodność. Leworęczne nożyczki są dostępne zarówno w postaci lekkich, poręcznych nożyczek z rączką z tworzywa, jak i kutych - całkowicie metalowych.

Nożyczki leworęczne KAI, najlepsze nożyczki krawieckie

Japońskie nożyczki KAI są jednymi z najbardziej cenionych.
Modele dla leworęcznych są bardzo skuteczne, a przy tym nadzwyczaj wygodne.

Zależy Ci na tym żeby wybrać możliwie najlepsze nożyczki krawieckie dla leworęcznych?

Przedstawiam Ci zwycięzcę moich testów. To model japońskiej firmy KAI znanej z produkcji nożyczek, noży kuchennych, a także precyzyjnych przyrządów chirurgicznych i kosmetycznych. Osoby zorientowane w branży krawieckiej znają doskonale markę KAI. Liczy ona już prawie 120 lat. Doskonale łączy tradycję i nowoczesność.

1. KAI N5210L

Najlepsze nożyczki krawieckie dla leworęcznych KAI N5210L

ZOBACZ KAI
N5210L

Rewelacyjne nożyczki krawieckie KAI N5210L to bardzo wydajne nożyczki z najpopularniejszej serii N5000, które zachwycają zarówno jakością wykonania, jak i lekkością cięcia. Ostrza wykonane są z dobrej jakościowo stali AUS6A, utwardzanej do ok. 56HRC. Taki wynik zapewnia dobry balans pomiędzy trwałością krawędzi tnącej, a jednocześnie łatwością późniejszego ostrzenia nożyczek.

Ciekawym rozwiązaniem w nożyczkach KAI N5210L są rękojeści wykonane z miękkiego, elastycznego tworzywa. Są przyjemne w dotyku, sprawiają wrażenie gumowych i faktycznie są nadzwyczajnie plastyczne. Dzięki temu bardzo dobrze leżą w dłoni. Taka rękojeść jest też trudniejsza do uszkodzenia – nie pęknie gdy nożyczki upadną.

Warte podkreślenia jest to, że ostrza nożyczek są dość grube i sztywne, nie rozchodzą się przy cięciu grubego materiału. Cięcie tymi nożyczkami jest lekkie i przyjemne. Sprawią, że bardzo szybko zapomnisz o starych nożyczkach.

Ostrość:⭐️⭐️⭐⭐⭐️

Komfort:⭐️⭐️⭐️⭐⭐

Wykonanie:⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

Cena:⭐️⭐️⭐️⭐️

Łączna ocena: 4,75 / 5,0

2. Fiskars Classic

Nożyce krawieckie Fiskars Classic dla leworęcznych 21 cm

ZOBACZ FISKARS
CLASSIC

Drugim godnym polecenia modelem są nożyczki Fiskars Classic, wywodzące się z bardzo popularnej serii z pomarańczowymi rączkami. Dla wyraźnego odróżnienia w nożyczkach dla leworęcznych odstąpiono od charakterystycznej dla Fiskarsa barwy i zastąpiono ją odcieniem czerwieni.

Nożyczki wyróżniają się nie tylko ciekawym kolorem, lecz przede wszystkim bardzo skutecznymi ostrzami ze stali nierdzewnej o twardości 57HRC. Z kolei rączki choć na pierwszy rzut oka wyglądają zwyczajnie, kryją w sobie innowację – włókno szklane. Dzięki jego zastosowaniu połączono komfort użytkowania z doskonałą trwałością.

Nożyczki Fiskars są dziś synonimem wysokiej jakości i precyzji. To również swego typu pokaz kunsztu i tradycji. Od lat 30. XX wieku Fiskars produkuje swoje nożyczki w Finlandii, wykorzystując do tego celu najlepsze materiały i najnowocześniejsze technologie.

Ostrość:⭐️⭐️⭐⭐️

Komfort:⭐️⭐️⭐️⭐⭐️

Wykonanie:⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

Cena:⭐️⭐️⭐️⭐️

Łączna ocena: 4,5 / 5,0

3. Millemetri

Włoskie Nożyczki dla leworęcznych Millemetri 228 Mancini

ZOBACZ MILLEMETRI
228M

Ostatnie miejsce na podium tego zestawienia przypadło włoskiej manufakturze Millemetri. Nożyczki Millemetri 228M choć najtańsze w zestawieniu to nie oznacza, że są gorsze od konkurencji. Wręcz przeciwnie! Millemetri bardzo pozytywnie zaskakują lekkością cięcia i solidnym wykonaniem.

Najważniejszym elementem nożyczek Millemetri 228Mostrza ze stali nierdzewnej AISI 420 o twardości 53-54 HRC, które zapewniają precyzyjne cięcie nawet grubszych materiałów. Nożyczki płynnie tną materiał, a prosta rękojeść z tworzywa daje dość pewny chwyt. Rączki wykonane zostały z tworzywa sztucznego - nylonu PA6. Porównując rękojeści nożyczek z wyższych lokat w tym zestawieniu możemy łatwo dostrzec skąd wzięła się niższa cena. :)

W nożyczkach Millemetri jest natomiast coś, co mnie urzeka. Te nożyczki są kwintesencja prostoty - nie ma tu żadnych ozdobników, ani wymyślnych technologii. Po prostu dobrze zaostrzone, dobre gatunkowo ostrze.

Jeśli nie chcesz wydawać fortuny na nożyczki, Millemetri to strzał w dziesiątkę!

Ostrość:⭐️⭐️⭐⭐⭐️

Komfort:⭐️⭐️⭐⭐️

Wykonanie:⭐️⭐️⭐️⭐️

Cena:⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

Łączna ocena: 4,5 / 5,0

4. Premax Serie 6

Popularne nożyczki krawieckie dla leworęcznych Premax Serie 6

ZOBACZ PREMAX
SERIE 6

Kolejne udane nożyczki to Premax Serie 6. Są lekkie i poręczne, a cięcie nimi nie wymaga użycia dużej siły. Ostrza powstają z wysokogatunkowej stali nierdzewnej AISI 420 i są utwardzane do około 53-54 HRC. Gładko przecinają wszystkie tekstylia, a prosta konstrukcja rękojeści z tworzywa sztucznego zapewnia komfortowy i pewny chwyt. Rączki wykonane są z nylonu.

Łatwo dostrzec, że nożyczki Premax Serie 6 są do złudzenia podobne do opisywanych wcześniej Millemetri 228M. Co więcej, zarówno Premax, jak i Millemetri mają zakłady zlokalizowane w tym samym włoskim miasteczku Premana. Bardzo prawdopodobne jest, że jedne i drugie wychodzą spod tej samej ręki. Postaramy się w niedalekiej przyszłości zweryfikować nasze podejrzenia.

Nie zmienia to faktu, że choć są to świetne nożyczki, obecnie Premax Series 6 dla leworęcznych są droższe od Millemetri, co skutkuje zajęciem przez nie niższej pozycji w zestawieniu.

Ostrość:⭐️⭐️⭐⭐⭐️

Komfort:⭐️⭐️⭐⭐️

Wykonanie:⭐️⭐️⭐️⭐️

Cena:⭐️⭐️⭐️⭐️

Łączna ocena: 4,25 / 5,0

5. Premax 15960800

Nożyce krawieckie Premax, kute, metalowe

ZOBACZ PREMAX

Klasyczne kute nożyce Premax to coś dla tych, którzy cenią tradycyjne rozwiązania. Solidna, całkowicie metalowa rękojeść i ostrza wykonane zostały ze stali nierdzewnej. W moim odczuciu kute nożyce Premax są odpowiedzią na potrzeby osób, które mają już swoje konkretne upodobania i preferują tradycyjne narzędzia. Mogą być też dobrym wyborem dla przemysłu, z uwagi na prostą i solidną budowę.

Kute nożyczki Premax sprawiły mi sporą niespodziankę. Rzeczywiście ich ostrza są solidne, masywne i bardzo ładnie tną lekkie tekstylia, jednak nie zapewniają takiej samej lekkości cięcia, jak inne modele przedstawione w tym zestawieniu w przypadku średnio-grubych i grubych materiałów lub cięcia kilku warstw na raz.

Dodatkowo metalowa budowa choć bardzo trwała, sprawia jednak, że nożyczki są wyraźnie cięższe. Stosunkowo duża waga w połączeniu z surową, metalową rękojeścią dość szybko dają o sobie znać. Myślę, że nie są to nożyczki dla osób o delikatnych dłoniach. :)

Podczas testu zdałem sobie sprawę, że wyższa cena kutych Premaxów niekoniecznie przekłada się na lepszą jakość cięcia i doznania podczas używania tych nożyczek. Efektem tego jest dopiero piąta pozycja w zestawieniu.

Ostrość:⭐️⭐️⭐

Komfort:⭐️⭐️⭐️

Wykonanie:⭐️⭐️⭐️

Cena:⭐️⭐️⭐️

Łączna ocena: 3,0 / 5,0

Mój wniosek jest prosty: technologia idzie do przodu i nie ma powodów, by bać się nowych rozwiązań w nożyczkach. Dla amatorów, hobbystów, rękodzielników, słowem wszystkich ceniących komfort swojej pracy - znakomicie spiszą się nowoczesne nożyczki z lekką rączką i świetnym ostrzem. Wybierając nożyczki od sprawdzonej firmy - zmniejszasz do minimum ryzyko nietrafionego zakupu. Jeśli sięgnięcie po nożyczki z górnej półki od producentów takich jak KAI czy FISKARS wydaje Ci się zbyt dużym wydatkiem, znajdziesz tańsze i dobre alternatywy w postaci Millemetri oraz Premax Serie 6.

Jak dbać o nożyczki krawieckie dla leworęcznych?

Nożyczki krawieckie w ręce osoby leworęcznej

Cięcie dobrze dobranymi nożyczkami jest czystą przyjemnością.

Sam wybór dobrych nożyczek to jedno, lecz Twoja dbałość o nie to druga - równie ważna kwestia. Regularne czyszczenie i sporadyczne oliwienie sprawią, że zachowasz nożyczki w dobrej kondycji na długie lata. Moją złotą zasadą jest, żeby nożyczki krawieckie używać wyłącznie do tekstyliów. Schowaj nożyczki w swoim kąciku krawieckim, żeby mieć pewność, że żaden z domowników nie zabierze ich do otwierania paczki płatków śniadaniowych, ani tym bardziej do przycinania roślin. Do cięcia papieru i otwierania opakowań mogą posłużyć dowolne nożyczki, niekoniecznie Twoje ulubione nożyczki krawieckie. :)

Bardzo dobrym nawykiem jest każdorazowe czyszczenie nożyczek. Po skończonej pracy przetrzyj je miękką ściereczką, żeby usunąć wszystkie strzępki i drobinki materiałów. Raz na jakiś czas warto naoliwić nożyczki. Możesz wykorzystać do tego olej wazelinowy, taki sam jak używasz do maszyny do szycia. Kropelkę oleju nałóż na ostrze w pobliżu środkowej śruby, a następnie przetrzyj ściereczką po całej długości zbierając w ten sposób nadmiar. Cienka warstwa oleju pozostanie na ostrzach, sprawiając, że będą płynnie przesuwać się po sobie bez nadmiernego tarcia.

Równie ważna co pielęgnacja jest również ostrożność. Zadbaj o to, żeby nożyczki przechowywać w bezpiecznym miejscu. Takim, z którego nikt przypadkowo nie zrzuci ich na podłogę. Upadki z wysokości są jedną z najczęstszych przyczyn zniszczenia nożyczek. Podobnie sprawa ma się ze szpilkami, które czasem umieszczamy zbyt blisko linii cięcia - jedna mała szpilka może nieodwracalnie uszkodzić ostrza. Miej to na uwadze, a Twoje nożyczki posłużą Ci bardzo długo.

Najlepsze nożyczki leworęczne - podsumowanie

Nożyczki w lewej ręce tnące materiał

Odpowiednie nożyczki są kluczem do wykorzystania Twoich umiejętności.

Ostateczny wybór nożyczek do szycia to zawsze kwestia indywidualnych preferencji i potrzeb. Warto przede wszystkim wiedzieć, że komfortowe nożyczki dla leworęcznych to nie yeti i można je łatwo odnaleźć. :) Jestem pewien, że po przeanalizowaniu potrzeb i porównaniu kluczowych aspektów różnych modeli nożyczek, w tym ceny, lekkości cięcia, ergonomii - łatwiej będzie Ci podjąć decyzję. Wiesz też już, gdzie kupić sprawdzone nożyczki dla leworęcznych.

Jeśli chcesz poznać jeszcze więcej propozycji, zobacz wszystkie nożyczki krawieckie dla leworęcznych. Kiedy w przyszłości jakieś nowe, szczególnie warte uwagi nożyczki trafią do oferty naszego sklepu - zostaną szybko przetestowane i na pewno znajdą swoje miejsce w tym zestawieniu polecanych nożyczek dla leworęcznych.

W razie dodatkowych pytań chętnie na nie odpowiemy. Odezwij się do nas telefonicznie lub mailowo, jeśli potrzebujesz pomocy.