Jak szyć podwójną igłą?

Tam gdzie samo użytkowe szycie przestaje wystarczać, zaczynają się eksperymenty z wykorzystywaniem dostępnych ściegów ozdobnych i przeróżnych akcesoriów możliwych do użycia w posiadanej przez nas maszynie.
I w końcu trafiamy na igły podwójne, potrójne czy igły ze skrzydełkiem… I zaczyna się zastanawianie – czy mogę użyć takiej igły w mojej maszynie, a jeśli mogę, to z jakich ściegów mogę skorzystać? Sprawa nie jest skomplikowana, ale uzależniona jest od możliwości naszej maszyny oraz rodzaju igły, który chcemy użyć. A kombinacji robi się całkiem sporo.
Postaramy się sprawę uporządkować, żeby wątpliwości już więcej nie było.

JAKIE IGŁY DEKORACYJNE SĄ DO WYBORU?

Spójrzmy, co producenci igieł proponują w kwestii szycia dekoracyjnego:

Igły podwójne do maszyny do szycia

Znajdziemy tu igły podwójne zarówno z czubkami dla tkanin, jak i dla dzianin, o różnych rozstawach – od 2 mm do nawet 8 mm, igłę potrójną oraz igłę ze skrzydełkiem. Od rozstawu igły, który będziemy chcieli zastosować będą uzależnione nasze możliwości wyboru rodzaju oraz parametrów ściegu.

CZY STOPKA MA ZNACZENIE?

Wybór stopek do maszyn do szycia jest niezwykle szeroki, ale musimy pamiętać, że nie każda stopka nadaje się do szycia podwójną/potrójną igłą. Decydujące znaczenie ma tu otwór w stopce, przez który przechodzi igła podczas pracy maszyny, a dokładniej jego szerokość.

Dlatego zastosowanie niektórych stopek jest wykluczone. Dobrym przykładem jest tu stopka do ściegu prostego, która ma tylko malutki otwór na igłę, przez który nijak nie zmieści się podwójna igła, nawet ta o najmniejszym rozstawie. Generalnie nie możemy używać stopek, w których szerokość otworu na igłę jest mniejsza od szerokości wybranej igły

Do szycia igłami dekoracyjnymi wykorzystaj standardową, uniwersalną stopkę lub przejrzystą stopkę do szycia ozdobnego – jeśli taką posiadasz.

Wybór odpowiedniej stopki do szycia podwójną igłą

JAK ZAKŁADA SIĘ I NAWLEKA IGŁĘ PODWÓJNĄ?

Wszytkie igły ozdobne zakłada się do maszyny dokładnie w taki sam sposób jak zwykłe igły. W zasadzie jedynym ograniczeniem będzie fakt, że są to igły półpłaskie zatem wykorzystamy je do współczesnych maszyn oraz części dawniejszych. Nie można takich igieł użwać np. ze stebnówką przemysłową. Nawlekanie przebiega dokładnie tak samo, jak przy zwykłych igłach.
Większość maszyn jest już wyposażona w dodatkowy trzpień, który wysuwamy lub zakładamy na maszynę i mamy dzięki niemu miejsce, żeby ustawić drugą nitkę.

Montaż szpulek w maszynie do szycia

Drugą nitkę prowadzimy dokładnie tą samą drogą, jak pierwszą, z tą różnicą, że na końcu przewlekamy ją przez drugi prowadnik i drugie ucho igły.

Jak nawlec drugą nić przy podwójnej igle

W przypadku igły potrójnej i konieczności poprowadzenia trzeciej nitki, dwie z nich prowadzimy przez większy prowadnik, a trzecią przez mniejszy.
Co jeśli nie mamy dodatkowego trzpienia na szpulkę, albo chcemy skorzystać z igły potrójnej? Rozwiązania są co najmniej dwa – korzystamy z mniejszych szpulek, które zmieszczą się na jednym trzpieniu lub stawiamy szpulkę za maszyną na stole lub (najlepiej) na osobnym stojaku na szpulki.

Druga nić na szpulce w maszynie do szycia

Wiemy jakie mamy igły, jak je zamontować i jak nawlec maszynę – ruszamy zatem krok dalej!

SZEROKOŚĆ ŚCIEGU W MASZYNIE

Zanim przejdziemy do konkretnych przykładów, sprawdźmy niezwykle istotną rzecz, czyli maksymalną szerokość ściegu dostępną w naszej maszynie. W zależności od posiadanego modelu maszyny może to być od 5 do 9mm.
Od tej szerokości będzie uzależniona wielkość otworu w płytce ściegowej, przez który przechodzi igła oraz szerokość otworu w stopce do zygzaka (uniwersalnej).
Poniżej widzimy drogę, którą pokonuje igła przy ustawieniu najszerszego dostępnego zygzaka. Wybraliśmy ten ścieg, ponieważ na jego przykładzie widać doskonale że igła, wychylając się w lewo i prawo wykorzystuje niemal maksymalnie przestrzeń otworów w płytce ściegowej oraz stopce.

Pełny zakres pracy igielnicy

POZYCJA IGIELNICY

Jeszcze jeden detal, o którym trzeba wiedzieć, jeśli się chce uniknąć wystrzału odpryskującej końcówki złamanej igły.
Pozycję igielnicy podczas szycia ściegiem prostym, a tym samym pozycję przykręconej do niej igły, możemy ustawić.
W maszynie mechanicznej służy do tego celu pokrętło regulacji szerokości ściegu. Wybierając ścieg prosty i przestawiając to pokrętło, igielnica zmienia swoje położenie. Jak zmienia? Oczywiście zależy to od posiadanego modelu. Może pozycjonować się:

 • od pozycji centralnej (środkowej) do lewej
 • od centralnej do prawej
 • od lewej do prawej

Praca igielnicy w maszynie do szycia

Zapamiętajmy, że mamy możliwość regulacji, bo przyda się nam ten fakt już niebawem.

W maszynach komputerowych zamiast pokrętła mamy odpowiedni przycisk funkcyjny, ale zasada pozostaje ta sama – zmiana parametru szerokości ściegu wpływa na pozycję igielnicy, która może być ustawiona w tych maszynach niemal w dowolnym miejscu.

PRZYCISK SZYCIA PODWÓJNĄ IGŁĄ

W bardziej zaawansowanych modelach maszyn komputerowych możemy się spotkać ze specjalnym dedykowanym przyciskiem szycia podwójną igłą.

Przycisk szycia podwójną igłą w maszynie do szycia

Po wciśnięciu tego przycisku maszyna blokuje ściegi, których nie można użyć, a te które pozostaną, mają zawężoną możliwość regulacji. Krótko pisząc – maszyna dba, żeby nie popełnić błędu i uniemożliwia wybór ściegów i parametrów, które grożą złamaniem igły.
UWAGA – maszyna ma te ustawienia zaprogramowane dla podwójnej igły o rozstawie 2 mm! Korzystając z igieł o większym rozstawie zachowajmy ostrożność i weźmy pod uwagę wskazówki, o których piszemy w tym artykule.

OK, tyle przygotowania teoretycznego – przejdźmy do praktycznego wykorzystania faktów, o których już wiemy :)

ŚCIEG STEBNOWY

Jeśli chcemy użyć do dekoracyjnego szycia ściegu stebnowego, to sprawa wygląda dość prosto. Wiedząc, z jaką maksymalną szerokością ściegu potrafi szyć nasza maszyna (przyjmujemy na potrzeby przykładu wartość 7 mm) oraz ustawiając igielnicę w centralnej pozycji możemy zastosować:

 • igłę podwójną o rozstawie 2mm (fot. A)
 • igłę podwójną o rozstawie 4mm (fot. B)
 • igłę podwójną o rozstawie 6mm (fot. C)

Różne szerokości podwójnej igły w stopce

UWAGA! Przy rozstawie igły zbliżonym do maksymalnej szerokości ściegu zachowajcie ostrożność i koniecznie sprawdźcie ręcznie, przy pomocy koła zamachowego czy igła nie ociera się o krawędź otworu i nie wygina się. Jeśli zauważycie, że igła wygina się choćby minimalnie zalecamy zrezygnowanie z tej igły i zastosowanie węższego rozstawu.

Powyższe przykłady pokazują igłę podwójną, ale ta sama zasada dotyczy również igły potrójnej, czy igły ze skrzydełkiem – jeśli rozstaw igły jest mniejszy od otworu w płytce oraz w stopce, to możemy spokojnie szyć ściegiem prostym.

Pamiętajmy, że powyższa sytuacja dotyczyła centralnego ustawienia igielnicy. Jeśli przestawimy tą pozycję i użyjemy igły podwójnej, może się zdarzyć, że igła uderzy w stopkę lub płytkę ściegową i złamie się mogąc spowodować szkody w zdrowiu naszym lub maszyny.
Dla przykładu, na zdjęciu poniżej igła o rozstawie 4mm założona do maszyny z maksymalną szerokością ściegu 6,5mm. Igielnica została ustawiona w pozycji lewej.

Uderzenie igły w płytkę ściegową i stopkę

Widzimy, że lewa igła nie mieści się ani w otworze stopki, ani płytki ściegowej. Gdybyśmy rozpoczęli szycie z takim ustawieniem, minimalną karą jaką byśmy ponieśli byłoby złamanie igły.

ZYGZAK ORAZ ŚCIEGI OZDOBNE

Nieco więcej czujności musimy zachować, chcąc zastosować zyg-zak lub inne ściegi ozdobne, ponieważ podczas szycia takimi ściegami, igła wkłuwa się raz z lewej, raz z prawej strony. Miejsce wkłucia jest uzależnione od wybranej szerokości ściegu oraz od pozycji igielnicy, jaka ustawi się w maszynie po wybraniu interesującego nas programu ściegowego.
O ile szerokość ściegu możemy w większości przypadków ustawić, to w zdecydowanej większości modeli nie mamy wpływu na ustawienie pozycji igielnicy. Warto jednak to sprawdzić, żeby poznać nasze opcje szycia dekoracyjnego. Przy użyciu zyg-zaka, opiszemy przykłady, z którymi możemy się w maszynach spotkać:

 • lewa (lub prawa) pozycja igielnicy
  Na poniższym zdjęciu (na górze) widzimy, jak zachowuje się igielnica podczas szycia zyg-zakiem (lub ściegami ozdobnymi) w maszynie, która ustawia lewą pozycję igielnicy (przeszycie wykonano pojedynczą igłą, żeby łatwiej uwidocznić i opisać występujące zależności). Widzimy, że wkłucie po lewej stronie odbywa się zawsze w tym samym miejscu, a zmiana wybranej szerokości ściegu skutkuje zmianą miejsca wkłucia z prawej strony (analogicznie wygląda sytuacja, jeśli igielnica ustawia się po prawej)
 • centralna pozycja igielnicy
  Zdjęcie poniżej pokazuje maszynę, która przy wyborze zygzaka (oraz ściegów ozdobnych) ustawia igielnicę centralnie, czyli na środku, a igła przy zmianie szerokości ściegu wkłuwa się w równych odległościach od centralnej pozycji.
  Zygzak wykonany na lewej i centralnej pozycji igielnicy
  Jak już wiemy, jak pracuje nasza maszyna podczas szycia zygzakiem oraz ściegami ozdobnymi, możemy założyć igłę dekoracyjną. Ale czy do każdej maszyny? Okazuje się, że nie.

Ponieważ jeśli nasza maszyna ustawia igielnicę w skrajnej np. lewej pozycji – to teoretycznie nie jesteśmy w stanie użyć igły dekoracyjnej, nawet tej o małym rozstawie, ponieważ jest ona szersza od standardowej i przy wkłuciu z lewej strony nie zmieści się w otworach stopki oraz płytki ściegowej.
Celowo piszemy 'teoretycznie', ponieważ praktyka pokazuje, że producenci projektują nieco większe otwory zarówno w stopkach, jak i płytkach ściegowych, co daje nam możliwość użycia igły o rozstawie 2mm podczas szycia ściegami ozdobnymi. Ale – UWAGA – oficjalnie nie jest to wskazane, a jeśli już decydujecie się na taki krok – sprawdźcie najpierw ręcznie, czy igła nie ociera się o brzeg otworów i nie wygina się. Jeśli tak – podejmujecie szycie na własną odpowiedzialność :)

Jeśli igielnica ustawia się centralnie – szyjemy ściegami ozdobnymi do woli, pamiętając jedynie, żeby nie przesadzić ze zbyt dużą szerokością ściegu. Dla pewności przed uruchomieniem maszyny sprawdźcie ręcznie, czy igła mieści się w otworach.

Na koniec dodamy jeszcze, że są również maszyny, w których pozycję igielnicy możemy ustawiać, ale nie ma co się rozpisywać, ponieważ wszelkie sytuacje z tym związane zawierają się w opisanych przykładach.
I praktyczna uwaga – pamiętajcie, że stosując igłę dekoracyjną nie zrobicie obrotu na igle np. w narożniku ozdabianego obrusu. No nijak nie da rady :)

Ufff… Dobrnęliśmy do końca. Zdajemy sobie sprawę, że ktoś może powiedzieć, że po co tyle pisać, skoro wystarczy włożyć igłę, wybrać ścieg i sprawdzić ręcznie (za pomocą koła zamachowego), powoli, czy igła swobodnie przechodzi przez otwory w stopce i płytce ściegowej, czy nie. Zgadzamy się, że to najprostsza metoda :) Ale często pytacie o detale, o konkretne igły do konkretnych modeli maszyn...
Zebraliśmy więc wszelkie informacje na ten temat i opisaliśmy w tym artykule. Jak widać – było tych informacji sporo, więc i wpis do najkrótszych nie należy.
Mamy jednak nadzieję, że komuś się przyda. A jak zostały jeszcze jakieś niejasności lub nieporuszone kwestie – pytajcie.

Jeśli szukasz podwójnej igły, koniecznie odwiedź nasz sklep.