Hafciarka komputerowa - na co zwrócić uwagę?

Haft komputerowy, choć może nie zawsze go zauważamy, jest jedną z najpopularniejszych metod znakowania i ozdabiania produktów. Spotkamy go na koszulkach z logo producenta, na modnych czapkach z oryginalnym wzorem, na hotelowym ręczniku zdobionym nazwą obiektu czy spersonalizowanym szlafroku z Twoimi inicjałami. Rozwój technologii i jej upowszechnienie sprawiły, że haft nie jest już zarezerwowany wyłącznie dla dużych zakładów hafciarskich. Małe punkty usługowe coraz częściej poszerzają swoją ofertę o indywidualne hafty i są gotowe wykonać usługę nawet na jednej sztuce.

Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z hafciarstwem - jesteś w dobrym miejscu!
Po przeczytaniu naszego artykułu będziesz wiedzieć na co zwrócić uwagę przed zakupem hafciarki, a także poznasz kilka sprawdzonych modeli maszyn do haftu komputerowego.

Ozdobny haft komputerowy

Haft komputerowy jest nie tylko efektowny, ale też bardzo trwały.

HAFCIARKA JEDNOIGŁOWA - DLA KOGO ODPOWIEDNIA?

W dobie ogromnej popularności artykułów handmade bardzo często napotykamy na oznaczanie takich produktów własnym logo lub personalizowanie na życzenie imieniem czy ważną, okolicznościową datą. Ozdobione w ten sposób bluzki, czapki, torby czy unikalne etui zyskują dodatkowy walor estetyczny i nabierają indywidualnego charakteru. Tego typu hafty nie zawierają dużej ilości kolorów – napisy zazwyczaj są jednobarwne, loga z kolei zawierają najczęściej dwa-trzy kolory. Takie wzory z powodzeniem wyhaftujemy na hafciarce jednoigłowej. Urządzenie zatrzyma się każdorazowo gdy konieczna będzie zmiana koloru nici i poprosi o nawleczenie właściwej barwy.
Jednoigłowa hafciarka dobrze sprawdza się podczas haftowania na ręcznikach, szlafrokach czy też na wszelkich półproduktach (poszczególnych elementach przed ich finalnym zszyciem).

Haftowanie napisu na maszynie jednoigłowej

Hafciarka jednoigłowa z łatwością wykona piękne napisy.

Pierwsza hafciarka - na co zwrócić uwagę przed zakupem?

 • maksymalne pole haftu - to wartość, która informuje Cię o tym, jak duże wzory będzie można swobodnie wykonać na maszynie, bez potrzeby wypinania i ponownego wpinania materiału w tamborek,
 • sposób dostarczania własnych wzorów - dziś trudno wyobrazić sobie hafciarkę bez gniazda USB. Przy pomocy pendrive w kilka chwil przeniesiesz do maszyny własne wzory. W przypadku bardziej nowoczesnych maszyn możesz liczyć na łączność bezprzewodową,
 • sposób mocowania tamborków - tamborek jest w ciągłym ruchu, od jego stabilności zależy w znacznym stopniu precyzja pracy i wykonania haftu. Solidne, sztywne mocowanie przełoży się na większą precyzję pracy maszyny. Dodatkowo zwróć uwagę na to w jakim miejscu znajduje się ramię haftujące - z praktycznego punktu widzenia, korzystniej gdy będzie po prawej stronie lub z tyłu maszyny.

Najtańsza hafciarka w naszej ofercie BROTHER M240ED pozwoli Ci z powodzeniem haftować na własne potrzeby małe, dekoracyjne wzory na obszarze 10 x 10 cm, a także napisy przy użyciu jednej z 10 dostępnych czcionek. Hafciarka jest łatwa w obsłudze, dodatkowo posiada menu w języku polskim, w jej pamięci znajduje się 125 gotowych do użycia wzorów, a wśród nich 45 unikatowych haftów Disney'a. Do hafciarki można dokupić dodatkowy tamborek do haftu łączonego, który pozwoli korzystać z pola haftu: 17 x 10 cm.

Hafciarka Brother M240ED

Hafciarka Brother posiada wbudowaną unikatową kolekcję haftów Disney'a.

Planując haftowanie wzorów o większym rozmiarze, bardzo dobrym wyborem będzie hafciarka JANOME MC500E lub ELNA 830, które dysponują największym polem haftu w swojej półce cenowej – 28 x 20 cm. Obie z hafciarek mają zapisane w pamięci 160 gotowych do użycia wzorów, oferują także 6 różnych czcionek, a wśród nich takie, które zawierają polskie znaki. Urządzenia są bardzo intuicyjne, dodatkowo łatwej obsłudze sprzyja menu w języku polskim. Hafciarki te z powodzeniem sprawdzą się w małym punkcie usługowym.
Obie z hafciarek można nabyć w zestawie z podstawowym lub profesjonalnym programem do projektowania haftów. Dodatkowo- decydując się na zakup w SZYJ.PL zyskujesz bezpłatne szkolenie z obsługi maszyny i programu.

Janome MC500E i Elna 830 eXpressive

Hafciarki Janome MC500E i Elna 830 eXpressive wyróżniają się spośród konkurencji największym dostępnym polem haftu - aż 28 x 20 cm.

Jednoigłowa hafciarka - do czego najlepiej się sprawdzi?

 • haftowanie na półproduktach - elementach przed ich końcowym zszyciem,
 • haftowanie na ręcznikach, obrusach, szlafrokach, fartuchach, szatkach do chrztu,
 • wzory jednokolorowe, rzadziej wielokolorowe w małym nakładzie.

HAFCIARKA WIELOIGŁOWA, JEDNOGŁOWICOWA - WIĘCEJ, SZYBCIEJ, WYDAJNIEJ

Hafciarka wieloigłowa wyraźnie różni się budową od jednoigłowej hafciarki. W większości modeli mamy do dyspozycji „wolne ramię”, które pozwoli haftować w trudno dostępnych miejscach, umożliwiając m.in. wykonanie haftu na rękawku gotowego t-shirtu. Maszyny dzięki większej ilości igieł dają znacznie większy komfort podczas pracy z wielokolorowymi projektami. Hafciarka automatycznie przełącza się pomiędzy igłami i odpowiednimi kolorami nici, przez co wykona projekt znacznie szybciej – bez zbędnych przestojów.

15-igłowa hafciarka

Wieloigłowe hafciarki mogą posiadać od 4 do nawet 15 igieł.

Pierwsza hafciarka wieloigłowa - na co zwrócić uwagę przed zakupem?

 • maksymalne pole haftu - czyli obszar na którym wyhaftujemy wzór bez konieczności wypinania materiału i ponownego umieszczania w tamborku,
 • liczba dostępnych igieł - im więcej igieł ma hafciarka, tym więcej kolorów może zawierać haftowany wzór bez potrzeby ponownego nawlekania maszyny, co przekłada się na krótszy czas wykonania haftu,
 • dostępność opcjonalnych akcesoriów: tamborki magnetyczne, do czapek lub do skarpet - jeśli masz w planie realizacje tego typu projektów, upewnij się, że maszyna posiada kompatybilne akcesoria, które pozwolą haftować na tego typu produktach,
 • dostęp do części zamiennych i serwisu technicznego w Polsce - unikaj marek, które nie mają w kraju swojego oficjalnego przedstawiciela.

Hafciarka JANOME MB-7 to wydajna maszyna do haftu o kompaktowych rozmiarach, które pozwolą z powodzeniem korzystać z niej nawet w małych pracowniach hafciarskich o ograniczonej powierzchni. Urządzenie to świetnie sprawdza się jako pierwsza hafciarka dzięki intuicyjnej obsłudze i menu w języku polskim. Maszyna idealnie sprawdza się do haftowania krótkich serii, a kompaktowy rozmiar pozwoli na jej użycie także podczas plenerowych imprez, pokazów czy eventów.

Hafciarka Janome MB-7

Wydajna, a zarazem niewielka 7-igłowa japońska hafciarka Janome MB-7.

Wieloigłowa hafciarka - do czego najlepiej się sprawdzi?

 • haftowanie na gotowych produktach: t-shirtach, bluzach, kurtkach, torbach, itp.,
 • haftowanie w trudno dostępnych miejscach, np. na wąskich rękawkach,
 • zarówno jednokolorowe, jak i wielokolorowe wzory.

PODSUMOWANIE

Wybór pierwszej maszyny do haftu początkowo może wydawać się bardzo trudny. Z pewnością jednak po wstępnym zapoznaniu się z tematem będziesz w stanie lepiej określić swoje potrzeby i znacznie zawęzić krąg poszukiwań.
Doskonale wiemy, że odpowiedni wybór hafciarki to klucz do zadowolenia z haftowania, dlatego bardzo chętnie dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem. Jeśli chesz uzyskać poradę na temat maszyn do haftu - napisz lub zadzwoń do nas.

Pomogliśmy już dziesiątkom firm i klientom indywidualnym. Możemy pomóc i Tobie.