Jakie igły do maszyny do szycia wybrać?

Czasem zdarza nam się słyszeć podczas rozmowy z klientami, że przecież wszystkie igły wyglądają tak samo. Coś w tym jest - przecież patrząc gołym okiem nie jesteśmy w stanie wychwycić tych wszystkich detali, którymi różnią się poszczególne typy igieł, a to właśnie detale decydują o ostatecznym sukcesie, czyli pięknie wyszytym ściegu.
A pięknie wyszyty ścieg, to przecież jest to, co tygryski lubią najbardziej!

No dobrze - można by powiedzieć - ale są przecież dziesiątki rodzajów igieł... Skąd zatem wiedzieć, które będą mi potrzebne, i które muszę dokupić? Co więcej - po co mam dokupić, skoro już w zestawie z maszyną do szycia znajduje się podstawowy zestaw igieł?

Pytań w tym temacie rodzi się mnóstwo. Po to właśnie będzie ten wpis - żeby rozwiać wszelkie Wasze wątpliwości, pomóc w wyborze właściwych igieł i poznać ich możliwości i zastosowanie. Do dzieła!

PO CO MI TYLE IGIEŁ?

Pytanie nie jest wcale bezpodstawne. Przecież nikt nie zamierza niszczyć igieł, więc po co nam zapas? Otóż dobrze jest mieć choć nieduży zapas często wykorzystywanych igieł z kilku powodów:

 • igła może się wygiąć lub złamać
  Jakie igły do maszyny do szycia wybrać - przykłady zniszczonych igieł
  Powody bywają różne - najczęściej wygięcie lub złamanie następuje przez szarpnięcie szytego materiału kiedy igła jest w niego wbita. Często zdarza się również, że dobieramy zbyt cienką igłę do szytego materiału, co również może skutkować jej zgięciem lub złamaniem. I wreszcie trzeci, powszechnie spotykany powód - uderzenie igły o stopkę spowodowane niewłaściwym doborem stopki do programu ściegowego.
  Czy zgięta, czy złamana - igła nie nadaje się do dalszego użytkowania i koniecznie trzeba ją wymienić!
 • igły się tępią
  Jakie igły do maszyny do szycia wybrać? Igły się tępią
  Nawet jeśli użytkowana igła jest wciąż idealnie prosta, może wymagać zmiany. Żywotność igły to średnio 8 godzin szycia. Po tym czasie mogą zacząć pojawiać się kłopoty - kiedy igła jest tępa, istnieje spore prawdopodobieństwo, że używając jej zniszczymy strukturę szytego materiału i zamiast cieszyć się z efektów pracy, narazimy się na dodatkowe koszty związane z koniecznością dokupienia materiału.

Faktem jest, że producenci maszyn do szycia, a także owerloków, coverlocków i hafciarek, dorzucają zestaw igieł do kartonu z maszyną. Jak już jednak wspomniałem wyżej, jest to zestaw podstawowy. Składa się najczęściej z 3-5 igieł do tkanin, chociaż coraz częściej w takim opakowaniu znajdziemy już mix igieł - do tkanin, dzianin, jeansu, a nawet igłę podwójną.
Nie zmienia to jednak faktu, że te kilka igieł wystarczy nam zaledwie na sam początek, na zapoznanie się z maszyną. Dobrze jest na starcie dobrać igły, których będziemy potrzebować. Jakich i dlaczego? O tym poniżej.

KOLBA - OKRĄGŁA CZY PÓŁPŁASKA

Typ kolby to sprawa absolutnie podstawowa i musimy wiedzieć, jakie igły pasują do naszej maszyny.
Kolba to nazwa górnej części igły, która jest przykręcana do igielnicy w maszynie.

Igła z kolbą półpłaską i igła z kolbą okrągłą

Zdecydowana większość obecnie produkowanych maszyn wymaga igieł z kolbą PÓŁPŁASKĄ. Starsze maszyny np. Łuczniki i niektóre owerloki współpracują z igłami z kolbą OKRĄGŁĄ. Różnicę pomiędzy nimi widzimy na zdjęciach.
Wiesz już z jaką kolbą igły wybrać? Przejdźmy zatem dalej.

SYSTEM - 130/705H, HAx1, 287 CZY JESZCZE INNY? - KTÓRY BĘDZIE PASOWAŁ

Każda maszyna przystosowana jest do konkretnego systemu igieł - stąd na opakowaniach igieł pojawiają się ciągi znaków, które mogą nam zbyt dużo nie mówić i spowodować nie lada zamieszanie.

Różnice w systemach igieł do maszyn do szycia

Okazuje się jednak, że temat nie jest wcale trudny do przyswojenia... Zdecydowana większość domowych maszyn do szycia współpracuje z iglami w systemie 130/705H. Można spotkać się również z oznaczeniami 15x1, HAx1, Singer 2020, 206x15 czy PFx130. Różnice w tych i kilku innych systemach widać na obrazku powyżej.

Część z nich stosuje się zamiennie np. oznaczone jako 130/705 H, 15x1 lub HAx1 w użytku do maszyn domowych.

Poza oznaczeniem samego systemu, spotkacie się również z innymi znakami na opakowaniach, ale o tym w dalszej części artykułu.

ROZMIAR - JAKA GRUBOŚĆ IGŁY?

Przy doborze rozmiaru igieł zasada jest prosta - wybieramy zawsze rozmiar najmniejszy z możliwych, żeby nie dziurawić niepotrzebnie szytego materiału.

Jakie igły do maszyny do szycia wybrać? Jaki rozmiar igły?

Musimy jednak pamiętać, że to właśnie rozmiar igły decyduje o wielkości oczka, a te musi być na tyle duże, żeby nitka mogła swobodnie się poruszać.

RODZAJE IGIEŁ - DO TKANIN, DZIANIN, A MOŻE DO SKÓRY?

Tutaj rozpoczyna się prawdziwa zabawa z wyborem. Jest on ogromny, a liczba rodzajów igieł może początkowo przerażać, ale spokojnie - jeśli wiecie, jakich materiałów chcecie używać, to dobór odpowiednich igieł to już formalność. Jeśli natomiast nie wiecie jeszcze, co będziecie szyć, to też nie problem - dobieracie uniwersalne zestawy, które na pewno się przydadzą.
Igły różnią się od siebie kilkoma detalami, ale najważniejszy dla nas (i dla efektów naszej pracy) będzie dobór ze względu na właściwy czubek igły. Jaki dobrać? Ostry, zaokrąglony, z kulką, z ostrzem tnącym? To, oczywiście zależy od materiału, który chcemy szyć. Poznajcie rodzaje igieł, o których warto pamiętać.

IGŁY DO TKANIN - KUP W NASZYM SKLEPIE

Igły do tkanin

Igły do tkanin powszechnie nazywamy po prostu uniwersalnymi. Posiadają okrągły czubek, który świetnie poradzi sobie z większością tkanin. Poza igłami pojedynczymi dostępne są również uniwersalne igły podwójne oraz potrójne.

IGŁY DO DZIANIN - KUP W NASZYM SKLEPIE

Igły do dzianin

Igły zakończone średnią kulką, doskonałe do jerseyu, dzianin o średnim i dużym oczku. Zastosowanie kulki skutecznie chroni dzianinę przed wszelkimi uszkodzeniami - igła nie przebija dzianiny, tylko rozsuwa włókna i wsuwa się pomiędzy nie. Dostępne również igły podwójne.
Niezastąpione przy szyciu dzianin!

IGŁY DO STRETCHU - KUP W NASZYM SKLEPIE

Igły do stretchu

Igły te również posiadają średnią kulkę na czubku. Doskonałe do stretchu, lycry oraz jerseyu i bardzo delikatnych, elastycznych dzianin.
Dostępna również w wersji podwójnej do ściegów ozdobnych.

IGŁY DO PIKOWANIA I PATCHWORKU - KUP W NASZYM SKLEPIE

Igły do pikowania i patchworku

Poza pikowaniem i szyciem patchworków świetnie sprawdzą się również podczas obszywania dziurek.
Igła zakończona jest małą kulką. Jest bardziej spłaszczona, dzięki czemu może pracować bliżej chwytacza, a to przekłada się na estetyczne efekty bez przepuszczonych ściegów. Smukły kształt igły powoduje, że dziurki po wkłuciach są małe, a materiał, nawet przy pikowaniu wielu warstw, nie stawia igle większego oporu.

IGŁY DO HAFTOWANIA - KUP W NASZYM SKLEPIE

Igły do haftu, do haftowania

Zakończone małą kulką, idealne do haftowania w każdym kierunku. Przeznaczone są do szycia nićmi hafciarskimi, również tymi grubszymi, w związku z czym oczko igły jest nieco większe i szersze od tradycyjnego, żeby nić mogła bez przeszkód przez nie przechodzić.

IGŁY MIKROTEX - DO GĘSTO TKANYCH MATERIAŁÓW - KUP W NASZYM SKLEPIE

Igły do gęsto tkanych materiałów

Niezastąpione, kiedy szyjesz jedwab, szyfon, batyst, mikrofibrę - czyli gęsto tkane materiały. Igły te mają bardzo ostro zakończone czubki, a efekty ich pracy są bardzo estetyczne, dzięki czemu możemy je z powodzeniem stosować również na widocznych elementach odzieży.
UWAGA. Tych igieł nie stosujemy do dzianin, ponieważ ostry czubek może zniszczyć materiał.

IGŁY DO JEANSU - KUP W NASZYM SKLEPIE

Igły do jeansu

Igły przeznaczone do szycia denimu, flaneli, skaju, folii, ceraty oraz innych grubych, a także powlekanych tworzywami sztucznymi materiałów.
Charakteryzują się dużą wytrzymałością, a smukła budowa i ostre czubki zmniejszają opór materiału i zapobiegają łamaniu się igieł i zrywaniu nici.

IGŁY DO SKÓR - KUP W NASZYM SKLEPIE

Igły do skór

Igły te różnią się znacznie od wyżej opisanych rodzajów. Posiadają ostrze tnące, dzięki któremu igła ta nie przebija się przez szyty materiał, tylko przecina go. Ten rodzaj igieł jest idealny do materiałów ciągłych typu skóra, skaj, czy folia.
UWAGA. Igieł z ostrzem tnącym nie używamy do tkanin i dzianin, ponieważ ostrze może zniszczyć materiał.

Dużo rodzajów? Dużo, a to jeszcze nie wszystkie. Są jeszcze igły z dużym okiem, ze skrzydełkiem, do nici metalizowanych i kilka innych... Jednak wymienione przeze mnie wyżej rodzaje pozwolą już na użycie zdecydowanej większości dostępnych materiałów i szycie pięknych ściegów bez niszczenia materiału niewłaściwie dobraną igłą.

JAK ROZPOZNAĆ IGŁĘ - CZYLI ZABAWA W KOLORY

Ponieważ rozróżnić igły jest bardzo ciężko, producenci zdecydowali się na oznaczenie niektórych typów igieł kolorami. Kolorowy może być cienki pasek na stożku kolby lub cała górna część kolby.
Jednak wcale nie jest tak... kolorowo, ponieważ producenci nie mają wspólnego systemu oznaczania igieł.
Trzeba więc pozostać czujnym, szczególnie, kiedy testujemy jakąś nową firmę produkującą igły.
Poniżej przedstawiamy co oznaczają kolory na igłach marki Schmetz.

Jakie igły do maszyny do szycia wybrać? Grubość i rozmiar igły - tabela

SŁOWEM PODSUMOWANIA

Niezależnie od tego, jaką maszynę posiadasz - czy jest to model podstawowy, czy z absolutnego topu, najważniejszym narzędziem używanym w maszynach zawsze pozostaną igły.
Dlatego powinny być wymieniane regularnie. Tępe czy wygięte igły mogą powodować niszczenie delikatniejszych materiałów, a także przepuszczanie ściegów i zrywanie się nici.
Przechowujmy zatem igły w oryginalnych opakowaniach - to najlepsze miejsce, żeby odłożyć igłę po użyciu.

A jeśli będzie kiedyś kłopot z dopasowaniem odpowiedniej igły - chętnie pomożemy. Piszcie lub dzwońcie, z przyjemnością podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem.

Paweł M. - SZYJ.PL