Mechaniczna maszyna do szycia dla początkujących | LIPIEC 2023

Pierwsza maszyna do szycia dla początkującego użytkownika powinna mieć niezbędne dla niego funkcje. Oznacza to, że każdy z nas może szukać i potrzebować innego modelu, marki i możliwości. Dobra maszyna do szycia dla początkujących to wydatek od około 500 zł. Polecamy rozpocząć przygodę z szyciem na nowej maszynie. Pozwoli to już na początku wyeliminować wątpliwości: czy to my popełniamy błędy podczas nauki szycia, czy też maszyna, którą mamy, płata nam figle.

Zestawienie polecanych maszyn mechanicznych dla początkujących jest systematycznie aktualizowane. Ostatnia aktualizacja: LIPIEC 2023

Formularz pomocy w wyborze maszyny

Kliknij w baner i napisz, czego szukasz. Dostaniesz gotowe propozycje przygotowane w oparciu o Twoje potrzeby!

Formularz pomocy w wyborze maszyny

Kliknij w baner i napisz, czego szukasz. Dostaniesz gotowe propozycje przygotowane w oparciu o Twoje potrzeby!

Tania maszyna do szycia dla początkujących

Czy tania maszyna do szycia dla początkujących, to najlepszy wybór? Jeśli poszukujemy maszyny do szycia dla dzieci, to śmiało możemy wybierać spośród najtańszych maszyn. To oczywiście dobre maszyny do szycia, jednak mają one z reguły tylko podstawowe funkcje oraz ograniczoną liczbę ściegów. Często mają dodatkowe zabezpieczenia przed ukłuciem oraz ograniczoną prędkość szycia.
Najtańsze aktualnie modele maszyn mechanicznych, które z powodzeniem posłużą najmłodszym to maszyny z serii Texi JOY, Minervy One G (niebieska) oraz One F (różowa), a także maszyny Brothera: KD144S Little Angel oraz KE14S.

Wybierając spośród wymienionych modeli mechanicznych maszyn do szycia dla początkujących, musimy mieć na uwadze fakt, że to maszyny dla dzieci. Mają swoje ograniczenia, okrojone funkcje i jeśli dziecko połknie bakcyla szyciowego, będzie potrzebna z czasem zmiana maszyny na bardziej funkcjonalny model.
Jeśli maszyna ma służyć nie tylko dziecku, powinna oferować nieco więcej. Na szczęście można połączyć funkcjonalność i bezpieczeństwo, czego przykładem będą maszyny opisywane w dalszej części artykułu.

Podstawowa maszyna do szycia dla początkujących

W tej kategorii znalazły się modele mechanicznych maszyn do szycia, które będą świetne na start dla osób początkujących. Te modele wyposażono we wszystkie podstawowe funkcje i programy ściegowe.
Część z tych maszyn posiada specjalne zabezpieczenia, więc można je też z powodzeniem sprezentować dziecku. Można śmiało napisać, że to maszyny do szycia na dziś i na jutro. W tej kategorii rządzi seria Juno od Janome - mocne, odporne na błędy maszyny, które doskonale sprawdzają się podczas domowych prac i pozwalają rozwijać swoje krawieckie hobby.


Modele Juno E1015 oraz Juno J15 są do siebie bardzo podobne. E1015 jest absolutnym bestsellerem w kategorii maszyn w budżecie 500-700 zł. J15 sprawdzi się doskonale również jako maszyna dla dzieci. Wyposażona jest w specjalną osłonę palca, która zabezpiecza w czasie pracy maszyny przestrzeń pod igłą. Taką osłonę możemy również dopasować do pozostałych modeli.
Obie maszyny wyposażono w chwytacz wahadłowy, regulację długości ściegów i szerokości zyg-zaka. Obie są bardzo mocnymi maszynami i szyją z prędkością ponad 800 wkłuć na minutę. Wybór jednej z nich stanowi idealne rozwiązanie dla szukających podstawowej, trwałej maszyny, która posłuży długo i pomoże nie tylko na starcie przygody z szyciem.

2 kolejne modele - Juno J15R oraz Juno E1019, to już maszyny z chwytaczem rotacyjnym. To rozwiązanie wygodniejsze, powodujące również cichszą pracę maszyny. Dodatkowe funkcjonalności, jak nawlekacz igły, czy obcinacz nitek oraz (w przypadku E1019) osobne pokrętło do regulacji szerokości ściegów, dodatkowo ułatwiają codzienną obsługę.
Dodatkowo, maszyny J15 oraz J15R są już seryjnie wyposażone w osłonę palca (J15R nawet w podwójną) co, w połączeniu z kolorowym motywem na panelu, daje świetną propozycję dla najmłodszych początkujących hobbystów.

Cała seria mechanicznych maszyn do szycia Juno by Janome wyróżnia się dość mocno na tle konkurencji i jest jedną z najlepiej sprzedawanych serii maszyn. Zdecydowanie warto wziąć pod uwagę maszyny do szycia dla początkujących spod znaku Juno.

Ale Juno to nie wszystko, o czym warto wspomnieć. Byłoby nietaktem ominięcie w tym punkcie maszyn, które ostatnio wyrobiły (i wciąż wyrabiają) sobie dobrą opinię solidnych maszyn dla początkujących w niedużym budżecie. Mowa tu o maszynach Dorina 323 oraz Minerva 363D.
Oba wymienione modele mogą pochwalić się możliwością regulacji docisku stopki i to właśnie z uwagi na ten parametr należy o nich wspomnieć. Dodatkowo maszyny do szycia Dorina by Gritzner mają 5-letnią gwarancję. Co zrobić - wybór w tej klasie maszyn jest coraz cięższy :)

Funkcjonalna maszyna do szycia dla początkujących

Bardziej funkcjonalne modele mechanicznych maszyn do szycia dla początkujących są równie proste w obsłudze. Dają jednak szyjącemu nieco więcej możliwości. Normą w tym segmencie maszyn jest już pełna regulacja długości i szerokości ściegów, a także regulacja docisku stopki.
Pozwala to poradzić sobie również z trudniejszymi w transporcie materiałami np. z dzianinami czy tkaninami elastycznymi. Proponowane poniżej modele warto wziąć pod uwagę, jeśli dysponujemy budżetem ok 1000 zł. To kwota, która zapewni doskonałą maszynę domową. Pozwoli to komfortowo zapoznać się z tajnikami szycia, a samej maszynie nie zabraknie funkcji, nawet jeśli przejdziemy już do szycia bardziej skomplikowanych projektów.


Wymienione wyżej modele okupują szczyty rankingów, jeśli szukamy maszyn za ok. 1000 zł. Janome Jubilee 60507 oraz Singer 4423HD, to jedne z najczęściej polecanych do domu maszyn mechanicznych nie tylko dla początkujących. To mocne i szybkie modele, które spokojnie poradzą sobie ze zdecydowaną większością zadań i materiałów. Uniwersalne, proste w obsłudze i wygodne w użytkowaniu.
Maszyna Janome 523HD Easy Jeans to również jeden z liderów. Jest to jedna z najczęściej polecanych maszyn mechanicznych do prac chałupniczych. Wzmocniona konstrukcja, metalowe ramię i aż 6-letnia gwarancja to symbole jej mocy i wytrzymałości. A zalet ma dużo więcej :)
Aktualny ranking maszyn do ok. 1000 zł w wersji video

Najlepsza maszyna do szycia na początek

Niezwykle ciężkim zadaniem jest wskazać najlepsze spośród tych wszystkich modeli dostępnych na rynku. Tym bardziej, że maszynę do szycia dla początkujących można kupić już za 500-700 zł. Staramy się zazwyczaj unikać hasła "najlepsza", ponieważ dla każdego może to oznaczać inną maszynę. Jeśli jednak nie mielibyśmy brać pod uwagę limitów budżetu i wyciągnąć ze wszystkich maszyn wszystko co nalepsze, to zdecydowanie na czele najlepszych maszyn stanęłaby Janome Easy Jeans HD1800 w towarzystwie świetnej Husqvarny Emerald 118.


Oba modele zdecydowanie wyróżniają się na tle konkurencji. Zarówno gabarytami - są większe i stabilniejsze, jak i funkcjonalnością.
W Janome, jako w jedynej mechanicznej maszynie do szycia jest dostęny ścieg elastyczny, który zdecydowanie ułatwia szycie dzianin i tkanin elastycznych. Emerald z kolei, jako jedyna maszyna ma funkcje znane tylko i wyłącznie z maszyn komputerowych - automatyczne pozycjonowanie igły oraz elektroniczną regulację prędkości szycia za pomocą suwaka.

Opisywane tutaj modele, jak już wyżej wspomniano, są częstymi "bywalcami" wszelkich rankingów. Jeśli chcesz się z takimi zestawieniami zapoznać, zapraszamy. Rankingi są na bieżąco aktualizowane i można tam znaleźć liderów danych kategorii oraz maszyny, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze:

Mechaniczna maszyna do szycia dla początkujących - wnioski

Wybór, z reguły, nie należy do łatwych, ponieważ jest bardzo dużo modeli maszyn do szycia, których obsługa nie przysparza większych problemów, i które możemy śmiało nazwać maszynami do szycia dla początkujących.
Podczas dokonywania wyboru, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy:

  • budowę maszyny - żeby była to mocna, metalowa konstrukcja
  • moc i prędkość
  • funkcjonalności - bo ich już się później nie dokupi

Oceń, co powinna mieć Twoja nowa maszyna, i co ewentualnie przyda Ci się w przyszłości. Możesz też skorzystać z naszej porównywarki maszyn do szycia i sprawdzić, która maszyna sprosta Twoim oczekiwaniom.

Każda z zaprezentowanych przez nas maszyn może okazać się trafną inwestycją na lata, a jej wybór będzie zależał tylko od tego, czego oczekujesz od pierwszej maszyny do szycia - co, jak często i w jaki sposób chcesz szyć, i czy, wybiegając w najbliższą przyszłość, planujesz rozwijać swoją pasję szycia - czy to domowego, czy zawodowego.

Naszą wiedzą i doświadczeniem dzielimy się bardzo chętnie. Jeśli chcesz uzyskać dodatkowe informacje lub odpowiedzi na pytania, koniecznie skontaktuj się z nami :)
Do Twojej dyspozycji jest nasz numer telefonu 618420330 oraz adres mailowy info.szyj@maszynosfera.pl. Z przyjemnością pomożemy!