Jaka maszyna do szycia dla początkujących? Tanie maszyny na początek | MAJ 2024

Szukasz taniej i dobrej maszyny do szycia, która idealnie sprawdzi się na start? Jesteś w dobrym miejscu, żeby znaleźć sprawdzone modele maszyn dla początkujących. Wybierz jeden z nich i przekonaj się, czy szycie jest dobrym zajęciem dla Ciebie.

Pierwsza maszyna do szycia nie musi posiadać rozbudowanej funkcjonalności, szczególnie kiedy na starcie nie masz jeszcze przekonania czy Twoja przygoda z szyciem potrwa długo. Choć mamy ogromną nadzieję, że szycie stanie się Twoją nową pasją i sposobem na przyjemne spędzenie wolnych chwili - na początek zasugerujemy najlepsze maszyny o szycia dla początkujących z dolnej półki cenowej. Dobra maszyna do nauki i sprawdzenia swoich predyspozycji to inwestycja rzędu około 700 złotych za tańsze modele, do około 1000 złotych za naprawdę porządne maszyny wiodących marek, które z powodzeniem zostaną z Tobą na lata.

Z uwagi na to, że chcemy zasugerować maszynę w jak najbardziej niskiej cenie, ten wpis poświęcimy w całości maszynom mechanicznym. Nieco wygodniejsze w obsłudze maszyny komputerowe są wyraźnie droższe, a z kolei te najtańsze modele nie zawsze wypadają korzystnie z zestawieniu z prostą, mechaniczną maszyną w podobnej cenie. Szukamy prostej, taniej maszyny na start. Czytaj dalej i poznaj nasze rekomendacje.

Staramy się systematycznie aktualizować zestawienie rekomendowanych maszyn dla początkujących.
Ostatnia aktualizacja: MAJ 2024

Formularz pomocy w wyborze maszyny

Masz sprecyzowane oczekiwania co do maszyny? Wypełnij krótki formularz, a w odpowiedzi otrzymasz naszą indywidualną rekomendację w oparciu o Twoje potrzeby!

Formularz pomocy w wyborze maszyny

Masz sprecyzowane oczekiwania co do maszyny? Wypełnij krótki formularz, a w odpowiedzi otrzymasz naszą indywidualną rekomendację w oparciu o Twoje potrzeby!

Prosta maszyna do szycia dla początkujących

Zdecydowanym numerem jeden pod wieloma względami jest seria Juno by Janome, na czele z najpopularniejszą maszyną Juno E1015. To idealne propozycje na start zarówno dla dorosłych, jak i młodzieży. Tym za co najbardziej cenimy Juno jest jego rewelacyjnie niska awaryjność i ogromna tolerancja na błędy użytkownika. Tę maszynę naprawdę trudno zepsuć. Model ten wyposażono w niezbędne podstawowe funkcje i programy ściegowe.

W 2023 roku na fali popularności modelu E1015 pojawiły się jego kolorowe warianty. Ta sama maszyna jest dziś oferowana zarówno w klasycznej białej wersji, a także: czerwona, zielona i różowa.

Obok wiodącej E1015 na półkach można znaleźć również bliźniaczy model Juno J15. Różnice pomiędzy nimi są minimalne: J15 posiada dodatkową metalową przesłonkę, która ma utrudnić przypadkowe wsunięcie palca pod igłę. Inny jest też sam element mocujący stopki - w całości metalowy. Biorąc pod uwagę, że J15 jest nieco droższa od E1015 - niekoniecznie warto przepłacać. Pod względem mechanicznym są to dokładnie takie same maszyny.

Kolejne dwa modele z serii Juno to Juno J15R i Juno E1019. To maszyny wyposażone w chwytacz rotacyjny. To rozwiązanie wygodniejsze z punktu widzenia obsługi, łatwiej zmieniać szpulkę z dolną nitką. Dodatkowo wpływa na nieco cichszą pracę maszyny, a przez przejrzystą płytkę można łatwo podejrzeć ile nitki pozostało na spodniej szpulce. Drobne dodatki, które uprzyjemnią korzystanie z maszyny to wbudowany nawlekacz igły i mały obcinacz nitek na boku obudowy. W E1019 dodatkowo zyskujemy możliwość pełnej regulacji szerokości ściegów. Niestety, jak to zazwyczaj bywa, większa funkcjonalność idzie w parze ze wzrostem ceny. Modele E1019 i J15R tracą z tego powodu swą popularność na rzecz niewiele droższych, a wyraźnie lepszych maszyn, o których przeczytasz nieco dalej.

Najlepsza maszyna do szycia dla początkujących

Bardziej funkcjonalne modele mechanicznych maszyn do szycia dla początkujących są równie proste w obsłudze. Dają jednak szyjącemu nieco więcej możliwości. Normą w tym segmencie maszyn jest już pełna regulacja długości i szerokości ściegów, a także cenna funkcja regulacji siły docisku stopki.
Pozwala to poradzić sobie również z trudniejszymi w transporcie materiałami np. z mocno delikatnymi dzianinami czy tkaninami elastycznymi. Proponowane poniżej modele warto wziąć pod uwagę, jeśli dysponujemy budżetem ok 1000 zł. To kwota, która zapewni doskonałą maszynę domową na lata. Pozwoli to komfortowo zapoznać się z tajnikami szycia, a samej maszynie nie zabraknie funkcji, nawet jeśli przejdziemy już do szycia bardziej skomplikowanych projektów.


Wymienione wyżej propozycje to najlepsze maszyny, jeśli szukamy sprzętu za ok. 1000 zł. Elna 220 eXplore, Janome 1522 występująca w kilku kolorach oraz kultowySinger 4423HD, to czołówka jeśli chodzi o bardzo dobre maszyny do szycia w rozsądnych cenach. Polecamy je zarówno zupełnie początkującymdo nauki w do domu, ale nie tylko! Są to na tyle dobre i sprawdzone maszyny, że spokojnie radzą sobie ze zdecydowaną większością zadań krawieckich i róznorodnymi materiałami. Te wszechstronne, proste w obsłudze i skuteczne maszyny są dla wielu osób wszystkim, czego potrzeba żeby odkrywać radość szycia.


Najtańsza maszyna do szycia dla początkujących

Czy tania maszyna do szycia dla początkujących, to najlepszy wybór? Jeśli poszukujemy maszyny do szycia czy to dla dzieci lub prostej maszyny do szycia do naprawdę okazjonalnego użycia to śmiało możemy wybierać spośród najtańszych maszyn. To oczywiście wiąże się z pewnymi kompromisami, mają one z reguły tylko podstawowe funkcje oraz wyraźnie ograniczony zasób ściegów możliwych do wykonania. Są to jednak dobre maszyny do szycia, które możemy polecić tak do nauki jak i okazjonalnych domowych napraw i przeróbek.
Godne uwagi proste maszyny, które z powodzeniem posłużą jako mała maszyna do szycia na początek nie tylko najmłodszym to: Texi JOY, Singer M1605, a także maszyn Brothera: KD144S Little Angel.

Wiele opisanych tutaj modeli, można równocześnie znaleźć na szczytach naszych rankingów. Jeśli chcesz się z takimi zestawieniami zapoznać, zapraszamy. Rankingi są na bieżąco aktualizowane i można tam znaleźć liderów danych kategorii cenowych oraz maszyny, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze:

Czy teraz już wiesz jaką maszynę do szycia kupić dla początkujących?

Wybór z reguły nie należy do łatwych, ponieważ jest bardzo dużo modeli maszyn do szycia, których obsługa nie przysparza większych problemów i które możemy śmiało nazwać maszynami do szycia dla początkujących.
Podczas dokonywania wyboru, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy:

  • jakość i niezawodność - również w oparciu o opinie znajomych czy popularne serwisy z opiniami
  • funkcjonalności - bo ich już się później nie dokupi
  • łatwość obsługi, dostępność instrukcji - warto zerknąć przed zakupem jak wygląda instrukcja i czy producent przykłada się do tego aspektu
  • sprawdź dostęp do serwisu, części zamiennych, dodatkowych akcesoriów - słowem wszystko to, co może Ci się w przyszłości przydać

Oceń, co powinna mieć Twoja nowa maszyna i co ewentualnie przyda Ci się w przyszłości. Możesz też skorzystać z naszej porównywarki maszyn do szycia i sprawdzić, która maszyna sprosta Twoim oczekiwaniom.

Każda z zaprezentowanych przez nas maszyn może okazać się trafną inwestycją na lata, a jej wybór będzie zależał tylko od tego, czego oczekujesz od pierwszej maszyny do szycia - co, jak często i w jaki sposób chcesz szyć, i czy, wybiegając w najbliższą przyszłość, planujesz rozwijać swoją pasję szycia - czy to domowego, czy zawodowego.

Naszą wiedzą i doświadczeniem dzielimy się bardzo chętnie. Jeśli chcesz uzyskać dodatkowe informacje lub odpowiedzi na pytania, koniecznie skontaktuj się z nami :)
Do Twojej dyspozycji jest nasz numer telefonu 618420330 oraz adres mailowy info.szyj@maszynosfera.pl. Z przyjemnością pomożemy!