Program do projektowania haftów komputerowych. Który wybrać? Jaki kupić?

Do czego służą programy hafciarskie? Komu są potrzebne i jak mogą wpłynąć na możliwości maszyny do haftu? Czy warto je kupić? Którą wersję programu wybrać – podstawową czy profesjonalną? Dowiedz się wszystkiego, co warto wiedzieć o programach do projektowania haftów komputerowych!

Każda hafciarka po wypakowaniu, przygotowaniu i nawleczeniu jest gotowa cieszyć nasze oko kolorowymi haftami. Dla części osób, szczególnie tych, które nabyły hafciarkę jednoigłową do domowego, hobbystycznego użytku, takie rozwiązanie będzie w pełni satysfakcjonujące. Tym bardziej, że kolekcję wbudowanych wzorów można łatwo poszerzyć, dokupując z czasem zestawy najprzeróżniejszych gotowych projektów.

Co jednak z osobami, którym „goła” hafciarka nie wystarcza? Kiedy okazuje się, że narzucone z góry wzory, ile by ich nie było, jednak nas ograniczają i nie pozwalają realizować wszystkich naszych pomysłów lub mamy chęć tworzyć indywidualne, niepowtarzalne hafty, wówczas rozwiązaniem jest właśnie program hafciarski, który rozszerzy możliwości pracy z hafciarką i pozwoli tworzyć wszystko to, co podsunie nam nasza wyobraźnia.

Programy do edycji haftów mają ogromne możliwości

Haft komputerowy kiedyś zarezerwowany był tylko dla specjalistycznych zakładów, dziś haftować może praktycznie każdy we własnym domu.

PROGRAM DO PROJEKTOWANIA HAFTÓW - DO CZEGO SŁUŻY ?

Podstawową kwestią, którą musimy wiedzieć jest fakt, że hafciarka nie potrafi odczytywać dowolnych plików graficznych (np. jpg, png, bmp). Obrazy w tych formatach nie mają zapisanych w sobie informacji, które są niezbędne hafciarce, jak np. ilość i miejsca wkłuć, liczba kolorów i momenty ich zmian. Hafciarki korzystają ze specjalistycznych plików, które tworzy się właśnie poprzez programy do projektowania haftów.

W dużym skrócie, korzystając z oprogramowania możemy:

 • edytować gotowe wzory, łączyć je z innymi i następnie przenosić do maszyny przez pamięć USB (obecnie każda hafciarka posiada takie gniazdo),
 • zamieniać pliki graficzne na pliki hafciarskie - w pełni automatycznie lub półautomatycznie, co pozwoli wpłynąć na niektóre parametry wzoru,
 • tworzyć samodzielnie projekty od podstaw - stosując profesjonalne programy, które często działają w oparciu o programy graficzne np. Corel Draw Essentials

Plik hafciarski jest zupełnie inny, niż zwykły obrazek

Pliki hafciarskie są zupełnie inne, niż zwykłe pliki graficzne. Mają w sobie zapisane liczne informacje potrzebne hafciarce do precyzyjnego wykonania wzoru.

WERSJA PODSTAWOWA CZY PROFESJONALNA?

Gdy zdecydujesz, że z różnych względów chcesz wyposażyć się w program do projektowania haftów, staniesz przed odpowiedzią na pytanie: czy powinien to być program podstawowy czy w pełni profesjonalny? Różne wersje programów to nic innego jak sposób dostosowania się przez producentów do potrzeb i poziomu zaawansowania użytkowników. Większość z nich oferuje przynajmniej dwie wersje oprogramomwania. Podstawowe wersje skierowane są do hobbystów, którzy chcą haftować w swoich domowych zaciszach, z kolei wersje profesjonalne oferują możliwości, które docenią osoby chcące związać swój biznes z haftem.

Programy do projektowania haftów Brother i Janome

Od lewej Brother PED PLUS 2 (program podstawowy), Brother PED 10 (profesjonalny), Janome Digitizer Junior 5.0 (podstawowy) i Janome Digitizer MBX 5.0 (profesjonalny).

PODSTAWOWY PROGRAM HAFCIARSKI - MOŻLIWOŚCI

Główną zaletą podstawowego programu do projektowania haftów (np. Janome Digitizer Jr czy Brother PE-Design Plus 2) jest możliwość zamiany pliku graficznego (np. jpg czy bmp) w plik, który Twoja hafciarka odczyta i wykona z niego haft. Zmiany można wykonywać w sposób w pełni automatyczny lub półautomatyczny, co sprawia, że z łatwością można zamieniać na haft proste obrazy, napisy czy zdjęcia.

Łatwe tworzenie napisów w programie do projektowania haftów

Edycja napisów w programie do projektowania haftów jest intuicyjna.

Co jest niezwykle istotne, program hafciarski pozwala również na swobodne tworzenie napisów przy użyciu znacznie większej liczby czcionek, niż dostępne w samej hafciarce. Ich edycja odbywa się dokładnie w taki sam sposób, jak ma to miejsce w np. w programie Word: litery można powiększyć, pochylić, rozciągnąć itp. Ciekawą opcją jest możliwość łączenia stworzonych napisów czy monogramów z obiektami graficznymi.
A to jeszcze nie wszystko, bo np. program PE-Design Plus 2 firmy Brother ma już wbudowane narzędzie do rysowania prostych i krzywych, które pozwala na ręczne projektowanie haftów.

Po zakupie nawet prostego programu szybko przekonasz się, jak wygodne jest przygotowywanie haftu na ekranie komputera zamiast na wyświetlaczu hafciarki. Wyobraź sobie, że masz do przejrzenia kilkaset, a może nawet kilka tysięcy gotowych wzorów haftów – na komputerze będzie to o niebo łatwiejsze.
Podstawowe oprogramowanie do projektowania haftów wydaje się być idealnym narzędziem dla tych użytkowników hafciarek, którym nie wystarczają funkcje „wbudowane” w urządzenie. Zestaw hafciarka plus program będzie w stanie zadowolić nawet bardziej wymagające osoby.

Podstawowy program hafciarski to odpowiedni wybór dla hobbystów oraz osób, które sporadycznie haftują, prowadząc działalność gospodarczą. Taki program sprawdzi się, jeśli haftujesz głównie napisy lub gotowe wzory z niewieką ich edycją i nie potrzebujesz narzędzia do projektowania.

Wybierz ten program, jeżeli:

 • chcesz w sposób automatyczny lub półautomatyczny zmieniać w haft pliki graficzne, takie jak: jpg, png, bmp, eps, wmf, emf
 • chcesz ręcznie tworzyć wzór haftu za pomocą linii prostych i krzywych (opcja dostępna w programie Brother PED Plus 2)
 • zależy Ci na możliwości edycji gotowych wzorów haftów: wyboru kolorów, kolejności haftowania itp.
 • chcesz przeprowadzić na monitorze komputera symulację haftu i dowiedzieć się, jakie będzie orientacyjne zużycie nici, liczba wkłuć itp.
 • chcesz projektować i edytować napisy, które mają zostać wyhaftowane
 • potrzebujesz większej liczby czcionek, a nie tylko tych, które są zainstalowane w hafciarce
 • pracujesz na różnych formatach plików hafciarskich, tj. emb, emx, jef, jef+, jan, jpx, sew, pes, hus, pcq, dst, gnc (taki wybór jest dostępny w programie Janome Digitizer Jr 5.0).

NAJPIERW PROGRAM PODSTAWOWY, A POTEM ROZBUDOWANY?

Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość pracy z podstawową wersją programu, a z biegiem czasu, gdy zajdzie taka potrzeba, rozszerzeniem go do profesjonalnej wersji. Z tego rozwiązania korzystają często osoby, które rozwinęły swoją działalność, nabrały doświadczenia i chcą rozwijać się dalej, do czego potrzebują bardziej zaawansowanych narzędzi. Takie wyjście oferuje użytkownikom oprogramowanie Janome Digitizer. Z pewnością jest to dobra opcja dla tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z haftowaniem i nie są jeszcze przekonani, jak bardzo się w nią zaangażują. Co warto podkreślić, wydatek poniesiony na podstawową wersję programu zwraca się w takim przypadku, gdyż cena rozszerzenia jest odpowiednio niższa w stosunku do pełnej wersji oprogramowania.

KTO POWINIEN WYBRAĆ PEŁNĄ WERSJĘ PROGRAMU DO PROJEKTOWANIA HAFTÓW?

Każdy haft, który będzie w stanie wykonać Twoja hafciarka, można w wygodny sposób tworzyć w profesjonalnym programie do projektowania haftów (są nimi np. Janome Digitizer MBX czy Brother PE-Design 10). Do dostępnej w programach podstawowych opcji zamiany pliku graficznego w haft dochodzi możliwość swobodnego tworzenia dowolnych kształtów, które można wykorzystać we wzorze haftu. Użytkownik zyskuje narzędzia pozwalające na pełną ingerencję w każdy parametr haftu, łącznie z edycją nawet pojedynczego wkłucia igły(!) i wpływ na to, jak dokładnie taki haft będzie wyglądał, łącznie z gęstością i kątami nachylenia poszczególnych ściegów, kolejnością ich wykonywania, rodzajem podszycia i wypełnienia itd. Te funkcje nie są dostępne w podstawowych wersjach programów.

Hafciarka wieloigłowa

Do wykorzystania możliwości hafciarki wieloigłowej niezbędny jest program profesjonalny.

Profesjonalny program ma również wbudowane szablony odzieży, dzięki którym można przekonać się, jak dany haft będzie wyglądał na gotowym produkcie. Mało tego, przed rozpoczęciem haftowania jest możliwość wykonania profesjonalnego wydruku z dokładnym odwzorowaniem kolorów, przewidywanym zużyciem nici i liczbą wkłuć.
Jak na profesjonalne narzędzie przystało, zaawansowany program hafciarski oferuje rozwiązania, które zadowolą nawet bezkompromisowych użytkowników. Mogą oni tworzyć własne czcionki, ściegi satynowe z efetem 3D, hafty krzyżykowe czy wreszcie cieszyć się z przeogromnych możliwości pakietu graficznego Corel Draw Essentials. Dostępnych opcji jest tak wiele, że trudno tu wymienić je wszystkie.

Podgląd tego jak będzie wyglądał haft na gotowym wyrobie

Na ekranie komputera zobaczymy, jak haft będzie wyglądał np. na koszulce polo.

Nie ma co ukrywać, że profesjonalne programy hafciarskie zostały stworzone z myślą o osobach, które zajmują się haftem zawodowo. Podpowiedź na temat przewidywanego zużycia nici czy liczby wkłuć potrzebnych do wykonania danego projektu, to ukłon w stronę osób, które potrzebują dokonać jego wyceny. Pełna edycja haftu pozwala optymalizować koszty realizacji zamówienia. Takie ustawienie hafciarki, które skróci wykonanie haftu np. o minutę potrafi dać wymierne korzyści w sytuacji, gdy zamówienie idzie w tysiące sztuk. Zakup programu jest w stanie zwrócić się bardzo szybko.

Profesjonalny program hafciarski jest dedykowany głównie dla osób związanych zawodowo z haftem, zarówno punktów usługowych, produkcyjnych jak i profesjonalnych hafciarni oraz projektantów haftów. Nie jest to tanie oprogramowanie, ale korzystanie z niego pozwoli wykorzystać ogromne możliwości hafciarki. Często zdarza się, że zakup programu bardzo szybko się zwraca, bo optymalizuje i przyspiesza pracę, obniżając koszty produkcji. Wybierz program zaawansowany, jeśli haftujesz dużo i często, jeśli regularnie potrzebujesz innych wzorów haftów, projektujesz je, wykonujesz skomplikowane hafty. Postaw na to oprogramowanie, jeżeli nie chcesz już czekać na zlecone projektantom wzory haftów. Po prostu wykonaj je samodzielnie.

Dodatkowe korzyści w porównaniu z programem podstawowym:

 • możliwość projektowania i całkowitej edycji haftów, co daje wręcz nieograniczone możliwości tworzenia niepowtarzalnych wzorów
 • jeszcze większa liczba dostępnych czcionek, co pozwala na przygotowanie jeszcze bardziej urozmaiconych napisów i oryginalnych monogramów
 • dołączony program Corel Draw Essentials (tylko w Janome Digitizer MBX; program Brother PED 10 pozwala na import plików z Corela) oznacza dostęp do funkcji tego potężnego narzędzia graficznego, m.in. korzystania z grafiki wektorowej
 • funkcja swobodnego rysowania oraz tworzenia różnej grubości krawędzi haftu, co świetnie sprawdza się przy produkcji np. naszywek, logotypów
 • ogromny wybór rodzajów wypełnień haftu, m.in. ściegi satynowe, ozdobne, tkackie, z pełną regulacją parametrów
 • gotowe szablony odzieży, które pozwalają na idealną wizualizację wzoru haftu na gotowym produkcie.

PRZETESTUJ DARMOWO PEŁNĄ WERSJĘ

Zanim zdecydujesz się na zakup programu, dobrym pomysłem może okazać się skorzystanie z wersji testowej oprogramowania. Na szczęście coraz więcej firm udostępnia je w Internecie, pozwalając bez żadnych opłat przetestować możliwości programu przez określony czas. Rozpoznasz taką wersję programu po angielskim słowie "demo" - demonstracyjny lub "trial" - testowy, próbny.

W ten prosty sposób zyskasz możliwość, by przekonać się o funkcjonalnościach programu, zapoznasz się z jego menu i zorientujesz czy poradzisz sobie z wersją anglojęzyczną czy jednak potrzebne będzie sięgnięcie po program w polskiej wersji. Sądząc po licznych zapytaniach o wersje testowe, to bardzo popularny sposób upewnienia się co do wyboru właściwego programu.

Tutaj znajdziesz testowe wersje programów oferowanych na SZYJ.PL:

Pamiętaj o tym, że wersje testowe mogą mieć nieznacznie ograniczoną funkcjonalność w porównaniu do ich pełnych wersji.

PODSUMOWANIE

Pełne wykorzystanie możliwości hafciarki i samodzielne tworzenie pięknych, niepowtarzalnych wzorów - potrafią dać ogromną satysfakcję. Dla pasjonatów hafciarstwa to często wystarczająca nagroda. Im polecamy raczej bazowy program hafciarski.
Jeżeli zajmujesz się haftem zawodowo lub myślisz o rozpoczęciu takiej działalności, to zdecydowanie polecamy zakup profesjonalnego oprogramowania do projektowania haftów. Zestaw w postaci hafciarki wieloigłowej i takiego programu pozwoli Ci stworzyć samowystarczalną pracownię, gotową na to, by przyjąć i wykonać zdecydowaną większość zleceń, które pojawiają się na rynku. Wówczas zakup zaawansowanego programu bardzo szybko się zwróci.

Oryginalny haft na spodniach jeansowych

A co powiesz na jeansy z modnym haftem?

Chętnie podzielimy się naszym doświadczeniem i pomożemy Ci w wyborze odpowiedniego programu. Napisz lub zadzwoń do nas, jeśli potrzebujesz dodatkowej wiedzy na temat programów do projektowania haftów.

Dokładny opis konkretnych programów dostępnych na SZYJ.PL znajdziesz TUTAJ.