Wykroje krawieckie – niezbędnik w Twojej pracowni

Szablony krawieckie to podstawowe akcesoria w każdej szwalni. Sprawdzają się również w domowym zaciszu, gdzie uczysz się szycia, realizujesz coraz to bardziej zaawansowane projekty, jak również wykonujesz autorską odzież. Najprostsze do uszycia są poszewki na poduszki, serwetki, obrusy i opaski do włosów. Tego typu wykroje pozwolą Ci nauczyć się szycia i pracy z szablonami. Im częściej będziesz mieć styczność z wykrojami krawieckimi, tym będą one dla Ciebie prostsze w odbiorze. Jeśli jesteś właścicielem zakładu krawieckiego, postaw na czytelne i przejrzyste wykroje do szycia, zaprojektowane przez doświadczonych konstruktorów.

Wykroje do szwalni i do pracowni domowej

Końce szwów, brzeg złożenia, kierunek nitki i wiele innych pojęć używanych w opisach szycia to priorytet, z którym prędzej czy później, musi skonfrontować się i poznać każda osoba ucząca się szycia. Czym różnią się wykroje do szwalni od szablonów wykorzystywanych w pracowni domowej? Jeśli chodzi o pojęcia krawieckie, niczym. Formy do szycia są zróżnicowane wyłącznie ze względu na poziom trudności w realizacji danego projektu. Szablony oznaczone najniższym stopniem trudności to idealny wybór dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z maszyną krawiecką. Najtrudniejsze do zrealizowania projekty znajdą zastosowanie w szwalniach, gdzie posłużą również za wzór, który można dowolnie modyfikować, a tym samym uzyskać szablon do uszycia oryginalnego ubrania.

O co chodzi z układaniem wykroju na materiale?

Profesjonalne wykroje krawieckie to kompletnie przygotowane produkty, których korzystanie to czysta przyjemność. Jeśli szablon zostanie zaprojektowany przez osobę doświadczoną w tej dziedzinie, można mieć pewność, że krojenie materiału, uważane za najtrudniejszy etap procesu szycia, nie sprawi Ci żadnego problemu.

Jesteś osobą odpowiedzialną za pracę w szwalni? Chcesz, aby każdy realizowany w niej projekt był zakończony satysfakcjonującym efektem? Nie zapomnij o tym, że materiały wymagają dekatyzacji, czyli wyprania lub wyprasowania. Dzięki tym czynnościom dowiesz się, czy dany materiał ma tendencję do kurczenia się. Równie ważne jest prawidłowe ułożenie wykroju na materiale mające wpływ na właściwe układanie się ubrania na sylwetce. Nitka prosta wykroju, oznaczona na szablonie strzałką w dół, musi przebiegać równolegle do fabrycznych brzegów materiału.

W większości wykrojów krawieckich jest informacja o zapasach na szwy i podwinięcia. W przypadku jej braku dodatki na szwy trzeba uwzględnić na materiale, gdzie zaznacza się również wszystkie istotne punkty wykroju. Materiał należy kroić odpowiednimi nożycami, innymi niż te, których używasz do cięcia papieru.

Przyrządy i akcesoria niezbędne w szwalni i pracowni domowej

Wykroje krawieckie, materiały i maszyny do szycia to nie jedyne elementy wyposażenia szwalni. Jeśli kompletujesz niezbędne akcesoria, które przyspieszają i ułatwiają pracę, jak również polepszają jakość wykonania ubrań, postaw na kompletne wyposażenie stanowiska pracy.

Miej pod ręką odpowiednie nożyce krawieckie. Pamiętaj, że nożyce do cięcia papieru to inny model niż ten do krojenia materiałów. Nożyce do papieru mają ostro zakończone, dłuższe niż uchwyt noże. Do różnych prac wykorzystuj nożyce ręczne. Mają one różnej wielkości uchwyty, co pozwala dopasować model do własnych preferencji. Nożyce o drobnych ząbkach i niesymetrycznie rozłożonych różniących się wielkością i kształtem uchwytach to idealny wybór do cięcia grubych materiałów. Jeden z noży wyposażony w delikatne ząbki ułatwia cięcie gładkich tkanin.

Stanowisko osoby szyjącej na maszynie powinno być kompletnie wyposażone. Mowa tu o wielu pozostałych bardzo istotnych akcesoriach, takich jak: szpilki, naparstek, ekierka krawiecka, linijka, taśma centymetrowa, radełko, mydełko krawieckie czy sztyfty. Przydatne jest też żelazko, na przykład elektryczne lub elektryczno-parowe.

Jak pracować z wykrojami krawieckimi?

Szablony do szycia ubrań można kopiować na cieńszy papier lub brystol. Nie zaleca się cięcia oryginału, ponieważ stanowi on znakomitą bazę do dokonywania rozmaitych modyfikacji – powiększania lub zmniejszania formy, a także do urozmaicania jej o nowe elementy. Jeśli uczysz się szycia, sięgaj po gotowe wykroje krawieckie znanych i cenionych w branży marek, takich jak Burda czy iNEEDle. Produkty te przygotowują doświadczeni konstruktorzy i projektanci odzieży, co sprawia, że realizacje nawet najtrudniejszych projektów są czystą przyjemnością.

Wykroje krawieckie zróżnicowane ze względu na poziom trudności to sprawdzony sposób na naukę szycia, nabywanie nowych umiejętności i rozwijanie pasji. Dostępne w każdej szwalni formy do szycia można użytkować w zaciszu domowym. Istotnym atutem profesjonalnie przygotowanych wykrojów krawieckich jest słowniczek pojęć, jak również wiele cennych porad, które stanowią rzetelne wsparcie zwłaszcza dla osób rozpoczynających przygodę z szyciem. Sięgając po nie, można mieć pewność wyłącznie zadowalających efektów pracy.