Jak szyć maszyną do szycia?

Wbrew pozorom szycie na maszynie do szycia to wcale nie taka trudna sztuka. Aby jak najszybciej opanować obsługę tego urządzenia, najważniejsza jest praktyka. W tym celu świetnie sprawdzą się regularne ćwiczenia na kartce papieru, a następnie kawałku materiału, które pomogą w nabraniu wprawy. Podpowiadamy, w jaki sposób nauczyć się szycia na maszynie!

Jak szyć maszyną do szycia?

Szycie na maszynie - czy to trudne i od czego zacząć?

Wielu osobom wydaje się, że szycie na maszynie jest trudne i wymaga posiadania szczególnego talentu. Tymczasem w tej dziedzinie największe znaczenie mają wielogodzinne ćwiczenia i stałe doskonalenie technik. Z tego względu nie należy zrażać się już na samym początku, a zamiast tego konsekwentnie zabrać się do pracy. Przed rozpoczęciem przygody z szyciem konieczne będzie przede wszystkim zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt oraz wszystkie niezbędne akcesoria. Następnie można przejść do pierwszych ćwiczeń przygotowujących, które pomogą wyczuć odpowiedni nacisk w pedale oraz oswoić się z urządzeniem.

Na początku warto zapoznać się ze sprzętem, próbując wykonać prosty ścieg na kartce papieru wzdłuż linii. Po kilku próbach należy sprawdzić, czy szwy są proste i znajdują się w równych odstępach od siebie. Po opanowaniu tego ćwiczenia warto spróbować jeszcze raz, utrudniając sobie nieco zadanie. Chodzi o to, aby wcześniej wyznaczyć sobie dowolne linie i spróbować szyć po ich śladzie. Należy przy tym pamiętać, aby zatrzymać maszynę w narożnikach, aby zmieścić się w wyznaczonych miejscach. Dla ułatwienia można zatrzymać się z igłą w pozycji dolnej, czyli wbitą w kartkę, a następnie podnieść stopkę, przekręcić kartkę, opuścić stopkę i szyć dalej.

Ćwiczenia z materiałem - jak nauczyć się szyć?

Po opanowaniu ćwiczeń z kartką papieru kolejnym krokiem są zadania wykonywane na materiale. W pierwszej kolejności najlepiej postawić na proste tkaniny średniej grubości, które są stabilne i odporne na rozciąganie. Po założeniu kontrastowej nitki i przymocowaniu odpowiedniej igły należy wykonać takie same ćwiczenia, jak z papierem. Najlepszym rozwiązaniem jest przyszycie kilku równoległych do siebie ściegów, a następnie prostopadłych. Do wyznaczenia linii pomocniczych należy wykorzystać tym razem brzeg stopki. Następnie można przejść do nauki wykonywania nieco bardziej fantazyjnych przeszyć z wierzchołkami i zaokrągleniami.

Przed rozpoczęciem szycia pierwszych projektów konieczne jest zapoznanie się z procesem ryglowania, czyli zabezpieczania szwu przed rozpruciem. Przy ręcznym szyciu wykonuje się w tym celu supeł, natomiast na maszynie jest specjalna dźwignia przeznaczona do szycia wstecznego. W przypadku maszyn komputerowych jest to przycisk oraz, w niektórych maszynach, dedykowany program, który automatycznie zabezpieczy początek i koniec ściegu podczas szycia. Ryglowanie na początku polega na szyciu kilku wkłuć. Po wykonaniu kilku pierwszych wkłuć, należy przeszyć wstecz po śladzie, a następnie ponownie szyć do przodu. W przypadku ryglowania na końcu trzeba przed wyciągnięciem materiału przeszyć wstecz kilka wkłuć, a następnie do przodu do momentu ostatniego wkłucia.

Podstawy szycia na maszynie

Jedną z najważniejszych kwestii podczas szycia na maszynie jest prawidłowe rozpoczynanie i kończenie szwu, aby zabezpieczyć go przed pruciem. Na samym początku najlepiej przećwiczyć wykonywanie prostych ściegów na kartce papieru, a następnie na tkaninie co pozwoli wyczuć pracę urządzenia. Jeśli już nauczysz się podstawowej obsługi maszyny do szycia, można rozpocząć tworzenie pierwszych wyrobów.

Na początku najlepiej zacząć od prostych rzeczy, takich jak poszewki na poduszki, ekoworki na żywność lub drobne akcesoria, czy też torby zakupowe. Nie potrzeba na nie zbyt dużej ilości materiałów, ani też zaawansowanych przyborów. Najlepiej stopniowo przechodzić do coraz trudniejszych. Z ubrań warto zacząć od prostej spódnicy na gumce. W późniejszym czasie przydadzą się gotowe wykroje, dzięki którym opanujesz szycie bardziej złożonych elementów garderoby.

Maszyny do szycia dla początkujących

Wybierając maszynę do szycia dla początkujących osób, warto postawić na proste modele w rozsądnej cenie. Zawsze należy brać pod uwagę, że zajęcie to może ostatecznie się nie spodobać, a wartość urządzenia znacznie spaść. Rozpoczynając przygodę z szyciem, w zupełności wystarczą podstawowe ściegi - prosty, zygzak, czy overlock do wykończenia brzegów. Przydatna może być także funkcja obszywania dziurek, ścieg elastyczny i kryty. Choć obecnie to standard, to najlepiej upewnić się, że sprzęt ma opcję szycia wstecz przydatną przy zakończeniu szwu. Dobrze zwrócić szczególną uwagę na regulację docisku stopki i naprężenia nici, a także rodzaj chwytacza.

Dla początkujących osób z ograniczonym budżetem dobrym rozwiązaniem mogą być mechaniczne maszyny do szycia. Jedną z popularnych propozycji jest model Juno E1015 i Juno J15, które są bardzo do siebie podobne. Wyróżnia je łatwa i komfortowa obsługa, dzięki czemu świetnie nadają się do nauki szycia i pierwszych projektów w domowym zaciszu. Wyposażono je w chwytacz wahadłowy, regulację długości ściegów i szerokości zyg-zaka. Z droższych propozycji warto zwrócić też uwagę na maszyny do szycia Janome Jubilee 60507 i Singer 4423HD. Dla początkujących dysponujących większym budżetem świetną propozycją jest zaopatrzenie się w łatwiejsze w obsłudze maszyny komputerowe. Do tańszych modeli godnych uwagi zaliczyć można Juno E1030, Minerva Experience 1000 czy Elna 450eX, które są bezawaryjne i ciche, a przy tym mają wiele ciekawych funkcji. Z kolei dla osób poszukujących nieco bardziej wymagającego sprzętu świetnie sprawdzi się Brother A16 i Janome DXL603.