Jak wybrać maszynę do szycia?

Niezależnie od tego, czy dopiero rozpoczynasz przygodę z krawiectwem, czy masz za sobą już pierwsze projekty, warto wybrać dla siebie odpowiednią maszynę do szycia. Obecnie na rynku znajduje się mnóstwo zróżnicowanych modeli zarówno dla początkujących, jak i tych nieco bardziej zaawansowanych. Ułatwia to znalezienie idealnej propozycji dla siebie. Podpowiadamy, jaką maszynę do szycia wybrać!

Jak wybrać maszynę do szycia?

Dostosuj odpowiednią maszynę do szycia do własnych potrzeb!

Wybierając odpowiednią maszynę do szycia dla siebie, należy uwzględnić przede wszystkim indywidualne potrzeby. Jedną z najważniejszych kwestii jest częstotliwość szycia. Choć na początku krawieckiej przygody może to być trudne w określeniu, to nadal wiele osób kupuje tego typu urządzenia z konkretnymi oczekiwaniami. Jeśli urządzenie ma służyć do sporadycznych, drobnych poprawek lub okazjonalnego szycia, wystarczą już najprostsze modele. Jeśli jednak szycie to Twoja prawdziwa pasja lub pragniesz rozkręcić swój mały biznes, warto wybrać wzmocnioną maszynę do szycia, która posłuży przez długie lata.

Choć może to wydawać się mało istotne, to jednak rodzaj szytych projektów ma duże znaczenie dla wyboru odpowiedniej maszyny do szycia. Najważniejszą kwestią będzie sam materiał. Jeśli większość prac wykonanych będzie ze niewymagających materiałów, które szyje się bezproblemowo, to nada się praktycznie każdy rodzaj urządzenia. W przypadku delikatnych tkanin wymagających dużej precyzji lub przeciwnie - grubych i wielowarstwowych dzianin przydatny będzie model z funkcją regulacji docisku stopki. Jeśli cenisz wygodę i automatyczne rozwiązania, możesz rozważyć zakup nowoczesnej maszyny komputerowej.

Jakie są rodzaje maszyn do szycia?

Obecnie wyróżnić można kilka rodzajów urządzeń krawieckich. Do najpopularniejszych zdecydowanie zaliczają się klasyczne, mechaniczne maszyny do szycia, które świetnie nadają się do domowego użytkowania. Są łatwe w obsłudze i niedrogie, a jednocześnie mają wystarczającą ilość funkcji i programów, aby tworzyć ciekawe projekty. Znajdziesz w nich wszystkie podstawowe rodzaje ściegów, a w niektórych dodatkowo też ściegi ozdobne. Zwykle do maszyn szwalniczych dołączone są również najważniejsze akcesoria. Podstawowe modele tego typu urządzeń można znaleźć już za kilkaset złotych.

Coraz częściej na rynku można znaleźć elektroniczne maszyny do szycia, które świetnie nadają się zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych krawców. Wyróżniają się specjalnym wyświetlaczem pokazującym aktualnie ustawione parametry urządzenia. Do sterowania funkcjami używane są odpowiednie przyciski funkcyjne. Nieco bardziej zaawansowane modele mają także funkcję automatycznego obszywania dziurek. Dla doświadczonych osób szyjących w nieco bardziej wyszukany sposób ciekawym rozwiązaniem może być nowoczesna, komputerowa maszyna do szycia o rozbudowanym wyborze funkcji. Dają one o wiele więcej możliwości niż tradycyjne urządzenia.

Na co zwrócić uwagę, wybierając maszynę do szycia?

Przy wyborze maszyny do szycia należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Do najważniejszych kwestii zalicza się regulacja długości i szerokości ściegu, co ma wpływ na jego ostateczny wygląd. Duże znaczenie na komfort szycia ma rodzaj chwytacza. Obecnie wyróżnić można dwa typy, z czego najwygodniejszy w użytkowaniu jest rotacyjny. Co więcej, współczesne modele mają obecnie do zaoferowania także funkcję obszywania dziurki, co ułatwi pracę i pozwoli zaoszczędzić czas. Dla wygodnych szczególnie atrakcyjną opcją będzie automatyczny mechanizm.

Jedną z ciekawych funkcji w tradycyjnych maszynach do szycia jest regulacja docisku stopki. Ma to szczególne zastosowanie w przypadku cienkich i delikatnych tkanin wymagających zmniejszenia nacisku, a także tych grubych, w których przypadku nacisk będzie trzeba zwiększyć. Dodatkowo warto uwzględnić inne udogodnienia, takie jak zewnętrzny obcinacz nici czy też wbudowany nawlekacz igły. Z pewnością ułatwią one codzienną pracę i skrócą czas wykonywanych czynności.

Maszyna do szycia dla początkujących

Rozpoczynając przygodę z krawiectwem, warto wybrać taką maszynę do szycia, która spełni wszystkie oczekiwania. W tym celu najlepiej zastanowić się, jakie funkcje będą przydatne w zależności od rodzaju projektów. Na samym początku przydadzą się najbardziej podstawowe ściegi - prosty, do obrzucania, zygzak, czy też elastyczny dedykowany dla dzianin. Do ważnych kwestii zalicza się także płynna regulacja gęstości i szerokości ściegu. Jeśli jednak mamy ograniczony budżet, wystarczą modele ze skokową regulacją.

Dla osób początkujących znaczenie mają też dodatkowe funkcje wpływające na komfort użytkowania oraz możliwości urządzenia. Zaliczają się do nich między innymi nawlekacz igły, regulacja docisku stopki, nożyk w obudowie do obcinania nici, czy też metalowa płytka ściegowa z podziałką ułatwiającą szycie. W droższych modelach komputerowych często pojawia się także elektroniczna regulacja prędkości szycia przy pomocy suwaka oraz automatyczne pozycjonowanie igły od góry do dołu.