Odpowiedni dobór stopki

Do nieodłącznych elementów każdej maszyny do szycia z pewnością zaliczają się stopki krawieckie. Występują w wersji uniwersalnej do wykonywania ściegów prostych i ozdobnych, a także przeznaczonych do konkretnych zadań, takich jak naszywanie lamówek, przyszywanie guzików i obrzucanie krawędzi. Zwykle podstawowy zestaw takich elementów dołączony jest do urządzenia, jednak w niektórych sytuacjach warto rozważyć zakup dodatkowych stopek.

Odpowiedni dobór stopki

Co warto wiedzieć o stopkach krawieckich?

Stopki krawieckie zaliczają się do najbardziej podstawowych elementów wyposażenia maszyny do szycia. Pomagają w wykonaniu typowych czynności krawieckich. Choć przy zakupie urządzenia zwykle dołączonych jest choćby kilka sztuk, to często okazuje się, że wśród nich nie ma wszystkich przydatnych akcesoriów. Wtedy warto pomyśleć o zakupie dodatkowych, które znacznie ułatwią pracę z materiałem. Przed wyborem konkretnych rodzajów stopek lub całego zestawu warto zastanowić się nad własnymi potrzebami, aby dobrać odpowiednią propozycję dla siebie.

Do najpopularniejszych rodzajów zalicza się uniwersalna stopka dedykowana do ściegów prostych nazywanych stebnowymi, a także do zygzaków. Umożliwia wykonywanie podstawowych zadań, w związku z czym zawsze dołączona jest w zestawie do każdej maszyny. Bardzo często w podstawowym zestawie krawca znajduje się także stopka do zamków, do zamków krytych, do ściegu krytego, a także lamownik. Stosowanie ich pozwala uzyskać atrakcyjny efekt, przy czym zamek kryty wszyty za pomocą dedykowanej stopki jest niemal niewidoczny pod warstwą materiału.

Najpopularniejsze rodzaje stopek

Choć na początku przygody z szyciem nie potrzeba zbyt wielu akcesoriów, to jednak warto zaopatrzyć się w podstawowy zestaw stopek składający się z najczęściej wykorzystywanych elementów. Absolutnym must have z pewnością jest stopka do zamków krytych. Rzadko kiedy znajduje się w podstawowym wyposażeniu, a przecież umożliwia łatwe i przyjemne wszywanie zamka. W przyborniku każdego krawca nie powinno zabraknąć lamownika. Aktualnie dostępne są w różnych wariantach, co pozwala dobrać odpowiednią propozycję do indywidualnych potrzeb.

Popularnym akcesorium używanym przez pasjonatów szycia jest stopka owerlokowa. Gwarantuje piękne i estetyczne wykończenie krawędzi materiału. Ze względu na charakterystyczną budowę skutecznie zabezpiecza brzeg materiału przed ściąganiem. Do często stosowanych akcesoriów w maszynach do szycia zaliczają się stopki do podwijania. Jak sama nazwa wskazuje, świetnie sprawdzi się do podwijania brzegów spodni sukienek, spódnic, firan czy obrusów. Choć nie są niezbędne, to jednak znacznie ułatwiają pracę. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w stopkę z górnym transportem, która pozwoli zdecydowanie łatwiej poradzić sobie z trudniejszymi materiałami oraz szyciem wielowarstwowym.

Jak dobrać stopki do maszyny do szycia?

Jednym z największych dylematów podczas wybierania stopek do maszyny do szycia jest to, czy będą one pasować do danego urządzenia. Jak się okazuje, zależy to od wielu czynników i konkretnych parametrów. Aktualnie sprzęt dzieli się na mechaniczny i komputerowy. Wśród tych mechanicznych wyróżnia się dwa rodzaje: z chwytaczem wahadłowym ze szpulką wkładaną od przodu oraz chwytaczem rotacyjnym, gdzie szpulka wkładana jest od góry. Z kolei komputerowe zawsze mają chwytacz rotacyjny, co jest dużą wskazówką przy wyborze odpowiednich akcesoriów.

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze stopki do maszyny do szycia to otwór w płytce ściegowej. Powinna ona pokrywać się z otworem w stopce, gdyż podczas szycia igła porusza się w polu tych dwóch elementów. Wpływ na to będzie miał zarówno rodzaj chwytacza, jak i sama marka urządzenia. Współczesne maszyny do domowego użytku zwykle są wyposażone w uchwyt ze szybkozłączką do stopek z systemem Matic. Gwarantuje on trwałe i w pełni stabilne mocowanie oraz możliwość szybkiego wypięcia akcesoriów poprzez poluzowanie zabezpieczenia. Znaczenie będzie miał również typ uchwytu stopki oraz maksymalna szerokość ściegu, z jaką może szyć model maszyny.

Jakie jeszcze stopki krawieckie warto mieć?

Stopki krawieckie stanowią świetne uzupełnienie maszyn do szycia. Umożliwiają znacznie łatwiejsze i szybsze wykonywanie niektórych czynności. Obecnie dostępnych jest mnóstwo rodzajów dedykowanych do konkretnych zadań. Choć podstawowy zestaw zwykle wystarcza, to jednak istnieje wiele propozycji, które znacznie ułatwią pracę na urządzeniu. Specjalna stopka do aplikacji i ściegów ozdobnych pomaga w estetycznym wykonaniu ściegu zygzakowatego, krzyżykowego, sznureczkowego, czy też gałązkowego. Świetnie sprawdzi się także do wykonania ciekawych aplikacji.

Jeśli planujesz szycie ubrań z guzikami, to niewątpliwie przydatnym akcesorium będzie stopka do obszywania dziurek oraz przyszywania guzików z dwoma poprzecznymi bolcami stabilizującymi. Na szczególną uwagę zasługują także stopki do marszczenia i obrzucania. Uzupełniając swój krawiecki zestaw o dodatkowe elementy, takie jak stopki, możesz mieć pewność, że wszystkie prace staną się szybkie i wygodne, a jednocześnie wyjątkowo precyzyjne. Poszukując wysokiej klasy propozycji, warto skorzystać z oferty sklepu internetowego Szyj.pl, gdzie znajduje się wiele rodzajów do wyboru.