Szycie poszewki na poduszkę - krok po kroku

Na początku przygody z szyciem warto zacząć od tworzenia prostych wyrobów, które pomogą w nabyciu podstawowych umiejętności. Jedną z takich propozycji niewątpliwie są poszewki na poduszki. Są bardzo łatwe do własnoręcznego wykonania, a dodatkowo z pewnością przydadzą się w każdym domu. Podpowiadamy, jak je szyć krok po kroku!

Szycie poszewki na poduszkę - krok po kroku

Poszewka na poduszkę - idealna propozycja na rozpoczęcie nauki szycia

Choć początkowo szycie na maszynie krawieckiej może wydawać się skomplikowane, to w rzeczywistości nie wymaga posiadania szczególnego talentu. Kluczową rolę odgrywają ćwiczenia pomagające w udoskonalaniu technik. Rozpoczynając naukę szycia na maszynie, warto zacząć od prostych wyrobów, które pozwolą nabyć podstawowych umiejętności. Świetnym rozwiązaniem są torby zakupowe, akcesoria czy też poszewki na poduszki. Do ich wykonania nie trzeba posiadać dużej ilości materiału, a wszystkie czynności można wykonać z użyciem wyłącznie podstawowych przyborów. Składają się z dość prostych elementów, dzięki czemu bez problemu poradzą sobie z tym również początkujące osoby. Po uszyciu pierwszych rzeczy można stopniowo przejść do nieco trudniejszych projektów.

Większość dostępnych na rynku kursów krawieckich rozpoczyna się od wykonania poszewki na poduszki. To nie tylko bardzo prosty projekt, ale też wyjątkowo praktyczny, gdyż skutecznie pomaga w nauce szycia w równej odległości, które ma ogromne znaczenie przy trudniejszych wyrobach wymagających szczególnej precyzji. Nie ma sensu rozpoczynać od szycia ubrań, gdyż początkujące osoby bardzo szybko mogą się zrazić. Znacznie lepszym rozwiązaniem są łatwe do samodzielnego zrobienia dodatki, które staną się piękną i oryginalną dekoracją w Twoim domu.

Dlaczego warto uszyć własną poszewkę na poduszkę?

Poszewki na poduszki mogą być świetnym dodatkiem do wnętrza salonu lub sypialni. Dlaczego by... nie uszyć poszewki własnoręcznie? Świetnie nadają się na rozpoczęcie nauki szycia na maszynie, dlatego wiele osób wybiera je na swój pierwszy projekt. Wszystko za sprawą stosunkowo prostego wykroju, który nikomu nie powinien sprawić większego problemu.

Samodzielne szycie dekoracji, takich jak poszewki na poduszki ma wiele zalet. Przede wszystkim pomaga uruchomić pokłady kreatywności i rozwijać zdolności manualne. Poza tym dzięki szyciu poszewek możemy ozdobić nasz dom dokładnie tak, jak chcemy. Skończony projekt z pewnością przyniesie Ci mnóstwo satysfakcji!

Akcesoria potrzebne do uszycia poszewki na poduszkę

Wiele osób na początku przygody z szyciem wybiera na swój pierwszy projekt łatwą do wykonania poszewkę na poduszkę. Obecnie jedną z najmodniejszych propozycji, która cieszy się ogromną popularnością w domach, są poduszki pikowane. Aby samodzielnie uszyć tego typu wyroby, konieczne jest zaopatrzenie się we wszystkie potrzebne akcesoria. Do jednej z najważniejszych kwestii z pewnością zalicza się odpowiednia maszyna do szycia. Do tego celu nada się praktycznie każdy model z podstawowymi funkcjami. Przydatny może być również owerlok lub specjalna funkcja tworząca ścieg owerlokowy w maszynie wielofunkcyjnej.

Poza sprzętem potrzebne będą również pozostałe przybory wykorzystywane podczas szycia. Oczywiście niezbędny jest materiał w odpowiedniej ilości. Do wykonania poszewki na poduszkę o wymiarach 40 x 40 centymetrów wystarczy zaopatrzyć się w trzy, różnokolorowe kawałki tkaniny - każdy po 20 x 90 centymetrów oraz specjalne wypełnienie do kocyków. Opcjonalnie może być to ocieplina odzieżowa lub włóknina igłowana w kawałku 46 x 46 centymetrów. Poza tym należy zaopatrzyć się w zamek kryty o długości 40 centymetrów, odpowiednie nici do szycia, a także podstawowe przybory, takie jak miara krawiecka, nożyczki, szpilki, mydełko lub pisak samoznikający, a także stopki do wszywania zamka i pikowania oraz zestaw potrzebny do prasowania.

Jak uszyć poszewkę na poduszkę?

Uszycie poszewki na poduszkę jest dużo łatwiejsze, niż może się wydawać. W pierwszej kolejności należy skroić po dwa paski z każdego koloru materiału. Kawałki tkaniny powinny mierzyć 16,5 x 43 centymetrów. Po przygotowaniu wykroju można przejść do zszywania wszystkich części. W pierwszej kolejności zszywane są trzy paski przeznaczone na przód poszewki oraz dwa w tyle ze względu na to, że znajdzie się tam jeszcze zamek. Warto pamiętać, aby zawsze zostawiać sobie około 1,5 centymetra zapasu na szew. Następnie określone skrawki materiału są łączone ze sobą.

Krawędzie tworzonej poszewki na poduszkę, gdzie zwykle wszywany jest zamek, należy obrzucić owerlokiem lub zastosować ścieg owerlokowy w wielofunkcyjnej maszynie do szycia. Przy okazji można również obrzucić linie szwu, czyli miejsca łączenia pasków, ale wyłącznie te znajdujące się w tylnej części poduszki. Zamek powinien zostać upięty prawą stroną do prawej. Chcąc uniknąć odpinania szpilek podczas tworzenia poszewki na poduszkę, najlepiej przypiąć je do krawędzi taśmy zamka. Następnie zostaje przeszyty ściegiem prostym, aby igła znalazła się maksymalnie blisko odgięcia.

Przód z zaprasowanymi szwami należy ułożyć na warstwie włókniny w takim sposób, aby delikatnie wystawała i gęsto upiąć materiał szpilkami. Przy pomocy specjalnej stopki wykonywane są piękne pikowania. Na koniec wystarczy połączyć przód i tył, składając poszczególne elementy i upinając je szpilkami. Korzystając z uniwersalnej stopki, należy szyć 1 centymetr od krawędzi. Ostatnim krokiem jest obcięcie nadmiaru włókniny i obrzucenia krawędzi przy pomocy owerloka lub ściegu owerlokowego. Gotowe!