Maszyna do szycia mechaniczna czy komputerowa?

Zanim w ogóle zabierzemy się za temat wyboru pomiędzy maszyną do szycia mechaniczną a komputerową, chcemy obalić pewien popularny mit:
Otóż w maszynach komputerowych elektronika wcale nie sprawia problemów!

Maszyna do szycia mechaniczna czy komputerowa? Którą wybrać - bez obaw o elektronikę

To już nie są czasy pierwszych komputerów – mamy (już od pewnego czasu) XXI wiek i nie musimy się obawiać tego, że urządzenia elektroniczne krótko po zakupie zaczną nam padać jak muchy.
Dobrze wiemy o tym, że wiele osób rezygnuje z zakupu maszyny komputerowej tylko z powodu takich mitów. A to, niestety, niepotrzebnie ogranicza nam wybór.

Musimy bowiem pamiętać, że elektronika w maszynach do szycia jest po to, żeby pracowało nam się sprawniej i przyjemniej.

MECHANICZNA CZY KOMPUTEROWA – KTÓRA MOCNIEJSZA?

Mechaniczna. Co prawda maszyny komputerowe są zupełnie inaczej skonstruowane i nie potrzebują aż tak mocnych silników, ale nie zmienia to faktu, że mając obok siebie dwie podobne maszyny – mechaniczną i komputerową – to mechaniczna będzie mocniejsza.

Maszyna do szycia mechaniczna czy komputerowa? Którą wybrać - mechaniczna mocniejsza

Nie oznacza to, oczywiście, że komputerowa nie poradzi sobie z trudniejszymi wyzwaniami. Wśród jednych i drugich są modele dodatkowo wzmocnione, które są wręcz stworzone do cięższej pracy.

KOMPUTEROWA CZY MECHANICZNA – KTÓRA WIĘCEJ POTRAFI?

Na szczęście nie ma jeszcze maszyn, które szyją za nas. Póki co, to my decydujemy o wyborze większości parametrów i detali. Nie da się jednak ukryć, że są maszyny, które potrafią nieco więcej od swoich koleżanek…

Niezależnie od wybieranego modelu, możemy w maszynie znaleźć podstawowe programy ściegowe, możliwość szycia wstecz, regulacje naprężenia nici górnej, czy wolne ramię (w większości modeli).
Im wyższy model maszyny wybierzemy, tym więcej programów ściegowych będziemy mieli do wyboru i więcej funkcji do dyspozycji. Pojawią się regulacja docisku stopki oraz coraz większa liczba ściegów ozdobnych.

Maszyna do szycia mechaniczna czy komputerowa? Którą wybrać - im wyższy model, tym więcej funkcji

W maszynach komputerowych tych funkcji może być zdecydowanie więcej – wymieńmy choćby możliwość wyszywania liter i cyfr, kilka rodzajów obszywania dziurek, automatyczne funkcje – pozycjonowanie igły, obcinanie nici, ryglowanie, czy możliwość szycia bez rozrusznika nożnego (za pomocą przycisku start/stop).

Która zatem potrafi więcej? Tu nie ma wątpliwości - zdecydowanie większe możliwości dają maszyny komputerowe.

KTÓRA PROSTSZA I WYGODNIEJSZA W OBSŁUDZE – MECHANICZNA CZY KOMPUTEROWA?

Tak naprawdę obecnie produkowane maszyny nie są trudne w obsłudze. Już po krótkim czasie spędzonym z maszyną i instrukcją obsługi bez problemu będziemy radzili sobie zarówno z mechaniczną, jak i komputerową maszyną do szycia.
Jeśli chodzi o wygodę pracy – tutaj już rysuje nam się przewaga maszyn komputerowych. Dźwignie i fizyczne pokrętła, które spotykamy w maszynach mechanicznych zostały tu zastąpione wygodnymi przyciskami.

Maszyna do szycia mechaniczna czy komputerowa? Którą wybrać - regulacja długości ściegu w maszynie komputerowej

Pojawia się też wyświetlacz, z którego wyczytamy sporo informacji, pojawiają się także automatyczne funkcje z ubóstwianą przez wielu opcją automatycznego obcinania nici na czele.

Maszyny komputerowe obsługuje się o wiele wygodniej, a zastosowane rozwiązania skracają czas wykonywania niektórych czynności. Komfort użytkowania to zatem kolejna przewaga tych maszyn nad mechanicznymi.

KTÓRA MASZYNA JEST TAŃSZA W UTRZYMANIU?

Tutaj niektórzy mogą się zdziwić, bo chociaż maszyny komputerowe potrafią o wiele więcej i są czasem sporo droższe od mechanicznych, to akcesoria dodatkowe, koszty utrzymania maszyny, jej konserwacja i ewentualne naprawy, wcale nie są dużo droższe.

Maszyna do szycia mechaniczna czy komputerowa? Która droższa w utrzymaniu

Za maszynę komputerową z reguły płacimy więcej na starcie, ale mamy dzięki tej inwestycji dużo użytecznych funkcji.
Niezależnie od modelu, trzeba będzie inwestować w igły, olejek wazelinowy do smarowania, czy ewentualnie dokupić stopki.

KTÓRĄ WYBRAĆ – MECHANICZNĄ CZY KOMPUTEROWĄ?

Hola, hola… :) Nie tak szybko – nic się nie zmienia w pewnej strategicznej kwestii – nie da się odpowiedzieć na takie pytanie, ot tak. Jednym wystarczy przecież podstawowa maszyna mechaniczna i trochę akcesoriów, a inni do wymarzonego szycia będą potrzebować funkcji dostępnych tylko w maszynach komputerowych.
Zawsze, ale to ZAWSZE warto więc przed zakupem poprosić o radę...


Masz pytania? Nie wiesz jaką maszynę wybrać?
Zadzwoń lub napisz do nas, a pomożemy w wyborze