Mereżka na owerloku. Jak ją wykonać?

Szczęśliwi posiadacze owerloków już wiedzą, że za pomocą tych niezwykle przydatnych maszyn można zrobić o wiele więcej niż tylko profesjonalnie obrzucić krawędź materiału.
Pisaliśmy już m.in. o ściegu płaskim, a teraz pokażemy, jak łatwo przestawić owerlok w tryb szycia mereżką i jakie piękne efekty można dzięki temu uzyskać.

Jak wykonać mereżkę? Pokazujemy to na owerloku Janome 990D

USTAWIANIE WŁAŚCIWYCH PARAMETRÓW W OWERLOKU

Owerlok z mereżką to dzisiaj standard. Jest jednak kilka rzeczy, które musimy zrobić, żeby cieszyć się pięknym, gęstym ściegiem rolującym, czyli mereżką:

DEMONTAŻ IGŁY

Do szycia mereżką będziemy potrzebować tylko prawej igły, a więc odkręcamy i wyciągamy lewą. Możemy oczywiście zostawić w owerloku igłę lewą zamiast prawej, ale zdecydowanie bardziej estetyczny efekt końcowy uzyskamy stosując wariant pierwszy.
W tym miejscu przypominamy o dokręceniu śrubki po wyciągnięciu igły – jeśli tego nie zrobicie, drgania maszyny podczas pracy mogą doprowadzić do całkowitego odkręcenia się śrubki. Znalezienie jej potem może nie być łatwe :)

Ustawienia do mereżki. Owerlok Janome 990D z prawą igłą

Owerlok Janome 990D z dwiema igłami i po wyjęciu lewej igły (z prawej)

WYCOFANIE JĘZYCZKA ŚCIEGOWEGO

Aby uzyskać ścieg rolujący musimy wycofać lub zdemontować całkowicie języczek ściegowy. Tak pieszczotliwie nazywamy element zaznaczony na zdjęciu :) Bez niego nitka będzie wiązała się bezpośrednio na szytym materiale, tworząc efekt, o który nam chodzi.
W modelu widocznym poniżej należy przesunąć przełącznik na pozycję R. W innych konieczne będzie wyciągnięcie całego elementu.

Wycofanie języczka ściegowego w owerloku Elna 664 Pro

Wycofanie języczka ściegowego w owerloku Elna 664 Pro

Wycofanie języczka ściegowego w owerloku Brother 2104D

W owerloku Brother 2104D języczek ściegowy wyciąga się ręką. Przy szyciu mereżką jest zbędny

USTAWIENIE DŁUGOŚCI ŚCIEGU

Pozycję 'R' będzie trzeba również ustawić na pokrętle długości ściegu. Mereżka jest z założenia ściegiem gęstym, a pozycja 'R' zagwarantuje właściwą gęstość ściegu.
Jeśli nie mamy na obudowie zaznaczonej właściwej wartości długości ściegu – zaglądamy do instrukcji obsługi, żeby sprawdzić, jaka wartość długości ściegu jest polecana przez producenta.

Pokrętło długości ściegu w owerloku Elna 664Pro

Odpowiednia wartość długości ściegu przy mereżce - owerlok Elna 664Pro

USTAWIENIE SZEROKOŚCI CIĘCIA

Nie bez znaczenia będzie też ustawienie właściwej pozycji noża obcinającego. Najczęściej spotykanym zalecanym ustawieniem jest takie, które widać na zdjęciu poniżej – z nożem ustawionym równo z linią na płytce ściegowej.
Zdecydowanie polecamy jednak sprawdzenie efektów przy różnych ustawieniach i wyciągnięcie własnych wniosków :)

Szycie mereżką - prawidłowe ustawienie szerokości cięcia

Nóż obcinający powinien być ustawiony równo z linią na płytce

USTAWIENIE NAPRĘŻENIA

Do zabawy z naprężeniami już pewnie przywykliście. W tym przypadku dla lepszego efektu może okazać się konieczne zwiększenie naprężenia na dolnym chwytaczu. Jedni piszą, że to wręcz obowiązek, inni nawet o tym nie wspominają w instrukcjach, więc ponownie – przetestujcie i wybierzcie, która opcja wygląda ładniej i estetyczniej.

W owerloku Elna 664Pro naprężenie nici dolnego chwytacza ustawiamy zielonym pokrętłem

Zielonym pokrętłem ustawiamy naprężenie dolnej nici w owerloku Elna 664Pro

PODSUMOWANIE

Mereżka – czyli ciąg dalszy zabawy z owerlokiem :) Jak zrobić mereżkę już wiecie. Teraz pozostaje przysiąść do owerloka i cieszyć oko efektami!
Serwetki, obrus, bieżnik z mereżką… Efektownie wykończone firany, piękne chusty i apaszki.

Obrus, serwetki, apaszki, welon, bieżnik woal, welon z mereżką

Efektownie wygląda? Jeszcze jak! A do tego niemal każdy owerlok tak potrafi → KLIK.