Noże krążkowe - ostrza nie tylko do cięcia!

To jest ten moment! Możemy śmiało stwierdzić, że cała Polska szyje patchworki :)
Patchwork z tkaniny, jeansu, dzianiny? Oczywiście! Patchwork z kwadratów, heksagonów, sześciokątów? Jasne – wszak wyobraźnia nie zna granic :) W ruch idą nowe tkaniny w piękne wzorki, ale też wykopane w szafach znaleziska: krawaty, stare t-shirty oraz rozmaite resztki materiałów, które zostały po poprzednich projektach.

Patchwork

W związku z niesamowitą popularyzacją tej techniki szycia dostajemy od Was coraz więcej pytań.
Jesteście ciekawi, jak szyć patchwork i co jest potrzebne, żeby zacząć.
Jakiś czas temu, na naszej stronie pojawił się już wpis poświęcony tej tematyce, a konkretnie akcesoriom, które warto byłoby mieć, żeby spróbować swoich sił w szyciu patchworku (kto jeszcze nie czytał – KLIK i nadrabiamy).

Dzisiaj skupimy się na nożach krążkowych i tym, że przestały one służyć już tylko do cięcia po prostej, czy po lekkim łuku.

Noże krążkowe, w tle linijka przydatna przy tworzeniu patchworków

Kto już używał noża krążkowego, ten wie, że piękną sprawą jest możliwość wymiany ostrza, gdy dotychczasowe nam się stępi. Faktycznie, to bardzo wygodne – wystarczy odkręcić śrubkę i założyć nowe ostrze, które pogromi kolejne kilometry materiałów.
Pytanie do Was: czy wiedzieliście, że zakładane ostrze wcale nie musi być proste? Że takim nożem możecie równie dobrze wycinać fale, ząbki albo po prostu zaznaczyć linię bez przecinania?

Co prawda takie fantazyjne wycinanie niekoniecznie przyda się podczas tworzenia elementów patchworku, ale kto powiedział, że takiego noża nie możemy wykorzystywać do innych pomysłów?

OSTRZE PROSTE (GŁADKIE)

Ostrze proste

Najczęściej używane i najbardziej popularne. W zależności od wielkości pozwala na precyzyjne cięcie małych elementów (małe ostrze) lub przecinanie większych elementów i wielu warstw (ostrza większe).

OSTRZE ZĄBKOWANE

Ostrze proste

Ten rodzaj ostrza wprowadzi nieco więcej fantazji do naszych projektów – zamiast klasycznych, prostych brzegów, będziemy mogli ozdobić materiał brzegami w kształcie delikatnych ząbków. Ozdabianie to jedno, ale należy też wspomnieć o tym, że krojenie tego typu ostrzem zabezpieczy materiał przed strzępieniem się.

OSTRZE FALISTE

Ostrze proste

Właściwości i przeznaczenie są podobne do ostrzy ząbkowanych. Równo pofalowany brzeg np. naszytej aplikacji wygląda czasem zdecydowanie ciekawiej i podnosi walory estetyczne naszego projektu. Fale również zabezpieczą brzegi strzępiących się materiałów.

OSTRZE PRZERYWANE

Ostrze proste

Idealne do tworzenia perforacji na papierze i innych materiałach. Nie trzeba już inwestować w specjalny papier – wystarczy użyć tego ostrza i ponacinać papier czy materiał w pożądanych miejscach.

OSTRZE ZAZNACZAJĄCE LINIĘ

Ostrze proste

Przykład na to, że nóż krążkowy wcale nie musi być wykorzystywany tylko do cięcia. Przy pomocy tego ostrza możemy zaznaczyć linię bez przecinania materiału. Uzyskujemy zatem alternatywę dla kredy, czy pisaków znikających. To świetne rozwiązanie, jeśli zdarza Wam się używać materiałów, na które nie chcecie z różnych powodów nanosić żadnych oznaczeń.

Jeden uchwyt noża, a ile zabawy :)
Pamiętajcie, że niezależnie od rodzaju (no, może poza ostrzem zaznaczającym linię) ostrza są bardzo ostre i zaleca się używanie ich na specjalnych matach do krojenia. Zabezpieczymy w ten sposób przed zniszczeniem zarówno blat stołu, jak i ostrze noża.
Miłego krojenia!