Funkcje covera

Cover, renderka, kapówka, interlok - to kilka określeń, z którymi możemy się spotkać. Jedni piszą, że to jedna i ta sama maszyna, inni, że są pomiędzy nimi różnice. My - żeby nie komplikować sprawy już na samym początku - będziemy się posługiwać nazwą COVER.

Co to właściwie jest i do czego służy? A przede wszystkim - czy będzie Wam potrzebny do szczęścia?
Cover to maszyna służąca do profesjonalnego wykańczania wyrobów elastycznych - bielizny, podkoszulków, bluz, odzieży sportowej, sukienek dzianinowych, za pomocą elastycznych ściegów drabinkowych.

Do czego dokładnie możemy wykorzystać wspomniane ściegi drabinkowe? Na przykład do profesjonalnego podwijania dołów bluzek i podkoszulków, czy podwijania rękawów. Cover możemy również ustawić na ścieg łańcuszkowy, który jest z kolei nieoceniony np. przy szyciu spodni, czy przyszywaniu gumy. Zwróćcie uwagę, jak uszyte są Wasze jeansy w najbardziej podatnych na naprężenia miejscach. Uszyte są ściegiem łańcuszkowym, ponieważ jest on mocny, a dodatkowo bardzo elastyczny.

Funkcje covera - ściegi coverlokowe

ściegi coverowe

Zastanówmy się zatem, czy taka maszyna jest niezbędna? Okazuję się być niezbędne w chwili, kiedy przestają wystarczać półśrodki i chcecie do tematu wykańczania odzieży podejść w pełni profesjonalnie. Bo choć będziecie próbować uzyskać podobny efekt przy użyciu ściegu prostego i podwójnej igły, to choć ścieg będzie elastyczny, to walory estetyczne, szczególnie po lewej stronie, będą pozostawiały wiele do życzenia. Dodatkowo, zanim użyjecie podwójnej igły, powinniście najpierw zabezpieczyć krawędź podwijanego materiału obrzucając ją zyg-zakiem lub ściegiem owerlokowym (co nie będzie konieczne używając covera).

Na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając domowego covera?
Jest to maszyna jednoczynnościowa, a więc funkcji nie będzie aż tak dużo. Poniżej opiszę kilka rzeczy, które możecie znaleźć w coverze, i które mogą okazać się dla Ciebie istotne.

LICZBA DOSTĘPNYCH ŚCIEGÓW

Funkcje covera - LICZBA DOSTĘPNYCH ŚCIEGÓW

Liczba ściegów w domowych coverach jest łatwa do policzenia, chociaż pewnie spotkacie się z wyolbrzymianiem tej liczby przez niektórych producentów.
W coverze mamy do dyspozycji:

  • ścieg 3-igłowy drabinkowy
  • ścieg 2-igłowy drabinkowy (szeroki, wąski lewy, wąski prawy)
  • ścieg 1-igłowy łańcuszkowy

Rachunek jest prosty - mamy 5 ściegów do wyboru. Oczywiście ich parametry będziemy mogli zmieniać za pomocą pokręteł regulacji, ale będą to już tylko wariacje podstawowych ściegów.

Wybór pomiędzy ściegiem 2- a 3-igłowym zależy przede wszystkim od walorów estetycznych, jakie chcecie uzyskać. Łańcuszek będzie używany do tworzenia szwów, które powinny być mocne i elastyczne.

LICZBA IGIEŁ I NITEK UŻYWANYCH W ŚCIEGU

Funkcje covera - LICZBA IGIEŁ I NITEK UŻYWANYCH W ŚCIEGU

Liczba nitek używanych w ściegu jest w tym przypadku ściśle powiązana z ilością używanych igieł.
Zawsze nawleczony będzie chwytacz łańcuszkowy oraz od jednej do trzech igieł - możemy zatem używać 2, 3 lub 4 nitek oraz od 1 do 3 igieł.
Jeśli chcemy zmienić ścieg z 3-igłowego na 2-igłowy lub łańcuszek, musimy zdemontować niepotrzebne igły, czyli (dokładnie jak w wieloczynnościowej maszynie) poluzować śrubkę i wyciągnąć igłę (pamiętajcie o porządnym dokręceniu śrubki po wyjęciu igły!).
Analogicznie wygląda sytuacja, gdy chcemy z powrotem szyć ściegiem 3-igłowym - zakładamy oraz nawlekamy igły i maszyna jest gotowa do pracy.

PRĘDKOŚĆ SZYCIA

Funkcje covera - PRĘDKOŚĆ SZYCIA

Szybkość, z jaką pracuje cover może mieć dla wielu spore znaczenie. Przecież im więcej wkłuć na minutę wykona, tym szybciej wykończymy nasz projekt.
Prędkość pracy domowych coverach wynosi średnio ok 1000 wkłuć na minutę i jest to prędkość absolutnie wystarczająca na domowe potrzeby.
Najwyższą prędkość uzyskamy przez maksymalne dociśnięcie rozrusznika nożnego.

REGULACJA DŁUGOŚCI ŚCIEGÓW

Funkcje covera - regulacja długości ściegów

Dzięki tej regulacji mamy możliwość wyboru pożądanej gęstości (długości) ściegu, której zmiana wartości odbywa się najczęściej za pomocą pokrętła.
reguły wartość długości ściegu jest ustawiana optymalnie – każdy producent podaje taką wartość i zaznacza ją na pokrętle/dźwigni regulacji. Zakres regulacji gęstości zależy oczywiście od modelu covera.

Zdecydowaną większość pracy wykonamy na uniwersalnym ustawieniu, ale miło jest mieć opcję regulacji i dostosować długość ściegu do aktualnych potrzeb.

REGULACJA TRANSPORTU RÓŻNICOWEGO

Funkcje covera - regulacja transportu różnicowego

Bardzo ważna funkcja w tej maszynie.
Nie do przecenienia przy wykańczaniu materiałów elastycznych, szczególnie dzianin – czyli materiałów, które często rozciągają się podczas szycia.
Jeśli taka sytuacja ma miejsce, regulujemy za pomocą pokrętła mechanizm różnicowy (zwany także dyferencjałem) i po kłopocie.

Jak to działa? Ząbki transportera są osadzone w dwóch rzędach i przesuwają materiał równo lub z różnymi prędkościami. Na tym, najprościej pisząc, polega ten mechanizm. Dzięki możliwości jego regulacji możemy dostosować prędkość pracy ząbków tak, żeby materiał nam się nie rozciągał.

PRZEPLOT

Funkcje covera - przeplot

Żeby stworzyć tzw. drabinkę, nasz cover musi w bardzo sprecyzowany sposób splątać nici. Takie plątanie nici nazywamy przeplotem.

Najczęściej spotykanym w domowych coverach jest przeplot dolny. Oznacza to, że wykończenie drabinką będzie widoczne na spodniej stronie wykańczanego materiału.
Są jednak modele, w których ozdobna drabinka może pojawić się również na górze materiału. Oznaczać to będzie, że dana maszyna jest wyposażona również w przeplot górny. Górny przeplot zdecydowanie podnosi walory estetyczne wykończonych krawędzi, ale nie jest niezbędny do uzyskania profesjonalnego wykończenia. Stanowi po prostu bardzo miły, pięknie wyglądający dodatek.

REGULACJA DOCISKU STOPKI

Funkcje covera - regulacja docisku stopki

Regulacja ta – podobnie jak w maszynach wieloczynnościowych - odpowiada za siłę docisku stopki do ząbków transportera, czyli ma istotny wpływ na transport materiału podczas pracy na coverze.

Za regulację odpowiada pokrętło, które znajdziemy na korpusie covera, najczęściej na górze - nad stopką dociskową.
Ustawienie większej wartości oznacza zwiększenie docisku i odwrotnie, a im większa możliwość regulacji, tym dokładniej jesteśmy w stanie ustawić pożądany docisk.
Zalecane jest kupno maszyny wyposażonej w tę funkcję. Szczególnie wtedy, jeśli zamierzacie szyć i wykańczać materiały o zróżnicowanej grubości, dzianiny i tkaniny rozciągliwe.

Uwaga - tej opcji nie można niestety dokupić, więc zwróćcie na to uwagę przed dokonaniem ostatecznego wyboru.

WOLNE RAMIĘ

Funkcje covera - wolne ramię

Opcja wolnego ramienia w coverze może okazać się bardzo pomocna, kiedy będziemy chcieli szyć po obwodzie.
Dzięki wolnemu ramieniu łatwiej wykończyć krawędzie na rękawkach, czy nogawkach, a także doły bluzek czy t-shirtów.
Żeby skorzystać z tej funkcji wystarczy zdemontować stolik covera.

Uwaga! Nie każdy model ma wolne ramię – jeśli więc jest ono dla Ciebie istotne – zwróć na to uwagę przed zakupem.

STOLIK POWIĘKSZAJĄCY POLE PRACY

Funkcje covera - stolik powiększający pole pracy

Stolik powiększający pole pracy jest jednym z akcesoriów, których nie spotkamy przy każdym coverze - jest dedykowany dla konkretnego modelu i może występować w wyposażeniu standardowym lub jako dodatek do dokupienia w razie potrzeby.
Przydaje się, kiedy wykańczamy większe fragmenty, które pod wpływem rozmiarów i swojej wagi ściągają nam materiał utrudniając jego równe prowadzenie.
Dzięki stolikowi zyskujemy dużo większe pole pracy. Wielkość stolika zależy od konkretnego modelu covera, podobnie jak elementy wykończenia (np nóżki stolika mogą być wykręcany lub składane, podklejone gumowaną powierzchnią lub nie, podziałkę z zaznaczonymi odległościami).

REGULACJA NAPRĘŻENIA NICI

Funkcje covera - regulacja naprężenia nici

Dostosowanie odpowiednich naprężeń nici jest niezwykle istotne, jeśli chcemy, żeby ścieg wyglądał perfekcyjnie.
Należy je dostosowywać do materiału, który szyjemy, jego grubości, czy rodzaju używanych nici.

Pokrętła regulacji naprężenia nici znajdują się na korpusie maszyny. Każde z pokręteł ma naniesione wartości liczbowe, dzięki którym łatwiej dobrać naprężenia. Wyższy numer na pokrętle oznacza większe naprężenie danej nici.
Ważną rzeczą jest poprawne nawleczenie nici, szczególnie w okolicach naprężaczy – jeśli nić będzie założona niewłaściwie, to regulacja nie będzie możliwa.

DŹWIGNIA REGULACJI NAPRĘŻENIA

Funkcje covera - dźwignia regulacji naprężenia

Dźwignię taką możemy spotkać w nowoczesnych modelach coverów. Pozwala ona za pomocą szybkiego przełączenia zmienić naprężenie nici spodniej i tym samym dostować je bardzo szybko do szytego materiału.

Jeśli więc szyjemy materiały bardzo elastyczne, ustawiamy dźwignię w pozycji zmniejszającej naprężenie nici spodniej, a tym samym uzyskujemy bardziej elastyczny ścieg.
Ustawiając za pomocą dźwigni naprężenie na wyższe, uzyskamy bardziej zbitą i gęstą drabinkę, która będzie nieco mniej elastyczna.

Funkcja przydatna, pozwalająca zaoszczędzić trochę czasu na dostosowywaniu odpowiednich naprężeń.

OŚWIETLENIE

Funkcje covera - oświetlenie

Oświetlenie pola pracy jest niezwykle istotną rzeczą, szczególnie, jeśli przy maszynie spędzamy sporo czasu.
Niemal każdy model wyposażony jest w źródło oświetlenia. Takim źródłem może być np. 15-watowa żarówka lub energooszczędny LED.
W nowszych modelach producenci korzystają już najczęściej z drugiej opcji. LEDowe oświetlenie charakteryzuje się mniejszym poborem energii oraz dużo dłuższą żywotnością. Należy też wspomnieć, że LED wydziela znaczniej mniej ciepła od zwykłej żarówki, co niewątpliwie zwiększa komfort wielogodzinnej pracy przy maszynie.
Źródło światła jest najczęściej umieszczone centralnie nad miejscem pracy, czyli tuż przy igielnicy covera.

BARWNY SYSTEM NAWLEKANIA NICI

Funkcje covera - barwny system nawlekania nici

System nawlekania nici w coverze nie jest skomplikowany. Pomimo tego w wielu modelach mamy dodatkowo barwny system nawlekania, dzięki któremu nie sposób już się pomylić.
Na czym polega? Otóż barwny system nawlekania to nic innego, jak przypisanie danej nici swojego koloru oraz oznaczenie tym kolorem na maszynie kolejnych kroków nawlekania. Nie musimy zatem uczyć się tych kroków na pamięć – wystarczy zwracać uwagę na kolorowe oznaczenia na korpusie naszego covera.

MANUALNY OBCINACZ NITEK

Funkcje covera - manualny obcinacz nici

Manualny obcinacz nitek, to mały nożyk umieszczony na korpusie maszyny. W większości przypadków znajduje się z lewej strony obudowy.
Z powodzeniem zastępuje obcinaczki w momencie, kiedy po zakończonym ściegu chcemy obciąć nitki. Jednym ruchem ręki obcinamy zarówno nici od igieł oraz nici od chwytaczy.

Wbudowany obcinacz przyda nam się także, kiedy będziemy chcieli pozbyć się postrzępionych końcówek nici w celu np. łatwiejszego nawlekania igieł.

Cover to maszyna prosta w obsłudze i dająca nie tylko namiastkę, ale pełen profesjonalizm i estetyczny wygląd wykończonych krawędzi materiałów. Funkcji w tej maszynie nie jest dużo, ale - tak jak przy innych rodzajach maszyn - musimy już przed zakupem zastanowić się, co chcemy w naszym coverze mieć, ponieważ funkcji już później nie dokupimy.

Paweł - SZYJ.PL

Potrzebujesz pomocy w wyborze i podjęciu ostatecznej decyzji?
Skontaktuj się z nami - chętnie pomożemy!