Funkcje coverlocka

Zanim przedstawię najważniejsze cechy, jakie można znaleźć w coverlocku (którego pieszczotliwie nazywamy też 'kombajnem'), zapytam, czy już wiecie, co to jest owerlok i coverlock? Jeśli nie - gorąco zachęcam do zapoznania z funkcjami obu maszyn. Opis możliwości owerloka znajdziecie TUTAJ, a covera - TUTAJ.
Z połącznia tych dwóch maszyn powstał coverlock - dużo potrafiąca maszyna, która nie tylko obrzuci krawędzie i odetnie zbędne fragmenty materiału, ale też profesjonalnie i estetycznie wykończy odzież.

Jak się zapewne domyślacie, coverlock łączy w sobie funkcje owerloka i covera. Te właśnie funkcje wraz z opisami znajdziecie poniżej. Po zapoznaniu się z tą (nienajkrótszą) listą te maszyny nie będą już miały przed Wami tajemnic :).

LICZBA DOSTĘPNYCH ŚCIEGÓW

LICZBA DOSTĘPNYCH ŚCIEGÓW

Liczba ściegów dostępnych w coverlockach będzie, oczywiście, sumą ściegów owerlokowych i coverowych i będzie uzależniona od konkretnego modelu maszyny.

Spotkacie się również z różnymi sposobami wybierania konkretnego programu ściegowego.
Najczęściej spotykanym sposobem jest dobieranie odpowiednich naprężeń zalecanych przez producenta na pokrętłach regulacji. Musimy, oczywiście, najpierw założyć igły w odpowiednich miejscach i nawlec poprawnie maszynę.
Dużo wygodniejsze rozwiązanie, to wybór konkretnego programu ściegowego za pomocą pokrętła. Niektóre coverlocki mają właśnie takie rozwiązanie. Dzięki niemu maszyna automatycznie dostosowuje naprężenia nici do wybranego ściegu i mamy dużo mniej pracy z regulacją.

LICZBA IGIEŁ I NITEK UŻYWANYCH W ŚCIEGU

LICZBA IGIEŁ I NITEK UŻYWANYCH W ŚCIEGU

W coverlockach mamy aż 5 miejsc na zamontowanie igły, ale to wcale nie znaczy, że możemy szyć 5 igłami jednocześnie.

Liczba używanych igieł i nici jest związana z aktualnie używanym w maszynie trybem - korzystamy z 1 lub 2 igieł oraz z 2 do 5 nici.

Dokładne informacje dotyczące ustawień igieł oraz metod poprawnego nawlekania znajdziecie z pewnością w instrukcji obsługi dołączonej do coverlocka.

UCHYLNY UCHWYT IGIEŁ

UCHYLNY UCHWYT IGIEŁ

W modelach wyposażonych w funkcję uchylnego uchwytu igielnicy dużo łatwiej wymienić igłę. Po zwolnieniu blokady i przestawieniu uchwytu mamy dużo lepszy dostęp do śrub mocujących poszczególne igły oraz zdecydowanie więcej miejsca, żeby wygodnie wyciągnąć lub włożyć igłę.
Dodatkowo w niektórych modelach, przy otwartej pozycji uchwytu dopływ prądu zostaje odcięty i szycie nie jest możliwe. Jest to doskonałe zabezpieczenie, ponieważ maszyna zacznie pracować dopiero, kiedy igielnica wraz z igłami znajdzie się na właściwej pozycji.

PRĘDKOŚĆ SZYCIA

PRĘDKOŚĆ SZYCIA

Szybkość, z jaką szyje coverlock może mieć dla wielu spore znaczenie. Przecież im więcej wkłuć na minutę wykona, tym szybciej skończymy nasz projekt.

Prędkość pracy coverlocków domowych może przekraczać już 1000 wkłuć na minutę. Można przyjąć, że 1300 wkłuć na minutę to już standard, choć zdarzają się oczywiście modele zarówno wolniejsze, jak i nieco szybsze.

Najwyższą prędkość uzyskamy przez maksymalne dociśnięcie rozrusznika nożnego.

REGULACJA DŁUGOŚCI ŚCIEGÓW

REGULACJA DŁUGOŚCI ŚCIEGÓW

Dzięki tej regulacji mamy możliwość wyboru pożądanej gęstości (długości) ściegu, której zmiana wartości odbywa się najczęściej za pomocą pokrętła.
Z reguły wartość długości ściegu jest ustawiana optymalnie – każdy producent podaje taką wartość i zaznacza ją na pokrętle/dźwigni regulacji. Zakres regulacji gęstości zależy oczywiście od konkretnego modelu.

Zdecydowaną większość pracy wykonamy na uniwersalnym ustawieniu, ale miło jest mieć możliwość regulacji i dostosować długość ściegu do aktualnych potrzeb.

REGULACJA SZEROKOŚCI ŚCIEGÓW

REGULACJA SZEROKOŚCI ŚCIEGÓW

Kiedy korzystamy ze ściegów coverowych, o szerokości ściegu decyduje rozstaw użytych igieł. W momencie, kiedy przestawimy naszego covera na ściegi owerlokowe, sprawa regulacji szerokości jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ odpowiada za nią nieco więcej czynników.

Pokrętło regulacji szerokości ściegu znajdziemy tylko w nielicznych modelach i faktycznie da nam możliwość delikatnej regulacji tego parametru.
Zmianę szerokości możemy również uzyskać regulując szerokość cięcia szytego materiału (pozycję noża obcinającego) i dopasowując odpowiednio naprężenia nici.
Możemy również użyć innej pozycji igły, co również zaowocuje zmianą szerokości ściegu.

Opcji co najmniej kilka, ale bez obaw – dojdziecie z czasem do solidnej wprawy i wszelkie regulowanie sprzętu będzie dla Was drobnostką!

MEREŻKA - ŚCIEG ROLUJĄCY

MEREŻKA - ŚCIEG ROLUJĄCY

Kolejna funkcja owerloka dostępna w coverlockach, to możliwość szycia ściegiem rolującym, czyli mereżką.

Mereżka, to bardzo gęsty ścieg, który stosujemy do różnych zadań – np. ozdobnego wykończenia brzegów apaszek, sukienek, czy obrusów.
Obecnie, w zdecydowanej większości modeli, żeby szyć ściegiem rolującym nie trzeba zmieniać stopki ani płytki ściegowej. Funkcję mereżki uruchamiamy przez przesunięcie lub zdemontowanie „języczka” ściegowego (elementu, z którego zsuwają się nici podczas szycia) oraz odpowiednie ustawienie parametrów (szczególnie gęstości ściegu).
W zależności od modelu maszyny, mamy do dyspozycji ścieg rolujący 3-nitkowy lub 2- i 3-nitkowy.

W naszym sklepie coverlocki z możliwością szybkiego przełączania na ścieg rolujący mają w opisie parametrów technicznych wpisane hasło „szybkie przełączanie”.

WYŁĄCZANIE NOŻA OBCINAJĄCEGO

WYŁĄCZANIE NOŻA OBCINAJĄCEGO

Funkcja owerlokowa. Daje nam możliwość szycia bez udziału noża – czyli bez obcinania brzegów materiału.
Metoda włączania i wyłączania noża jest uzależniona od modelu maszyny. Może być to dźwignia na korpusie, której położenie decyduje o tym, czy nóż jest włączony, czy wyłączony. Możemy też spotkać rozwiązanie, w którym, aby wyłączyć nóż, trzeba otworzyć pokrywę przednią i ręcznie przekręcić mechanizm obcinający, aby nie brał udziału w procesie szycia.

W maszynie z opcją wyłączenia noża decyzja o jego użyciu należy do Ciebie.

REGULACJA SZEROKOŚCI OBCINANIA SZYTEGO MATERIAŁU

REGULACJA SZEROKOŚCI OBCINANIA SZYTEGO MATERIAŁU

Funkcja owerlokowa. Tak jak owerloki znajdujące się w naszej ofercie, tak również coverlocki są wyposażone w nóż, którego zadaniem jest obcinanie zbędnych brzegów obrzucanego materiału. Dzięki możliwości regulacji możemy decydować o ustawieniu pozycji noża.
Równe obcięcie brzegu przed obrzuceniem sprawia, że efekt pracy jest niezwykle estetyczny, ale jeśli nie chcemy z noża korzystać, możemy go odłączyć i pracować bez jego udziału.

Kiedy i jak często korzystamy z takiej regulacji?
Otóż jeśli ustawienie będzie optymalne, to nie będzie potrzeby go korygować. Jeśli jednak okaże się, że nóż zostawia nam zbyt dużo materiału (dochodzi wtedy do ściągania się brzegów pod wpływem nici) lub zbyt mało (tworzy się przestrzeń pomiędzy krawędzią obszytego materiału a obrzuceniem) – regulujemy szerokość cięcia.

Regulacja szerokości obcinania w połączeniu z regulacją naprężenia nici daje nam również możliwość delikatnej modyfikacji szerokości ściegu, który chcemy uzyskać, ale do takich wniosków z pewnością dojdziecie samodzielnie podczas użytkowania maszyny.

REGULACJA TRANSPORTU RÓŻNICOWEGO

REGULACJA TRANSPORTU RÓŻNICOWEGO

Bardzo ważna funkcja zarówno dla trybu owerlokowego, jak i coverowego.
Nie do przecenienia przy wykańczaniu materiałów elastycznych, szczególnie dzianin – czyli materiałów, które często rozciągają się podczas szycia.
Jeśli taka sytuacja ma miejsce, regulujemy za pomocą pokrętła mechanizm różnicowy (zwany także dyferencjałem) i po kłopocie.

Jak to działa? Ząbki transportera są osadzone w dwóch rzędach i przesuwają materiał równo lub z różnymi prędkościami. Na tym, najprościej pisząc, polega ten mechanizm. Dzięki możliwości jego regulacji możemy dostosować prędkość pracy ząbków tak, żeby materiał nam się nie rozciągał.

PRZEPLOT

PRZEPLOT

Żeby stworzyć tzw. drabinkę, musimy skorzystać w naszym coverlocku ze ściegów coverowych. Nasza maszyna musi w bardzo sprecyzowany sposób splątać nici. Takie plątanie nici nazywamy przeplotem.

Najczęściej spotykanym w domowych coverlockach i coverach jest przeplot dolny. Oznacza to, że wykończenie drabinką będzie widoczne na spodniej stronie wykańczanego materiału.
Są jednak modele, w których ozdobna drabinka może pojawić się również na górze materiału. Oznaczać to będzie, że dana maszyna jest wyposażona również w przeplot górny.
Górny przeplot zdecydowanie podnosi walory estetyczne wykończonych krawędzi i stanowi bardzo miły, pięknie wyglądający dodatek.

REGULACJA DOCISKU STOPKI

REGULACJA DOCISKU STOPKI

Regulacja ta – podobnie jak w maszynach wieloczynnościowych - odpowiada za siłę docisku stopki do ząbków transportera, czyli ma istotny wpływ na transport materiału podczas pracy.

Za regulację odpowiada pokrętło, które znajdziemy na korpusie, najczęściej na górze - nad stopką dociskową.
Ustawienie większej wartości oznacza zwiększenie docisku i odwrotnie, a im większa możliwość regulacji, tym dokładniej jesteśmy w stanie ustawić pożądany docisk.
Jest to bardzo przydatna funkcja. Szczególnie wtedy, gdy zamierzacie szyć i wykańczać materiały o zróżnicowanej grubości, dzianiny i tkaniny rozciągliwe.

Uwaga - tej opcji nie można niestety dokupić, więc zwrócie na to uwagę przed dokonaniem ostatecznego wyboru.

REGULACJA NAPRĘŻENIA NICI

REGULACJA NAPRĘŻENIA NICI

Dostosowanie odpowiednich naprężeń nici jest niezwykle istotne, jeśli chcemy, żeby ścieg wyglądał perfekcyjnie.
Należy je dostosowywać do materiału, który szyjemy, jego grubości, czy rodzaju używanych nici.

Pokrętła regulacji naprężenia nici znajdują się na korpusie maszyny. Każde z pokręteł ma naniesione wartości liczbowe, dzięki którym łatwiej dobrać naprężenia. Wyższy numer na pokrętle oznacza większe naprężenie danej nici.
Ważną rzeczą jest poprawne nawleczenie nici, szczególnie w okolicach naprężaczy – jeśli nić będzie założona niewłaściwie, to regulacja nie będzie możliwa.

NAWLEKACZE CHWYTACZY

NAWLEKACZE CHWYTACZY

Często możemy spotkać ułatwienia w postaci nawlekaczy chwytaczy - najczęściej dolnego i łańcuszkowego.
Chwytacz, to część, którą faktycznie najtrudniej nawlec przygotowując maszynę do pracy. W zależności od wybranego modelu, możemy spotkać kilka rozwiązań konstrukcyjnych.
W niektórych coverlockach producenci umieszczają specjalną dźwignię, po naciśnięciu/przesunięciu której dolny/łańcuszkowy chwytacz wysuwa się i staje się bardziej widoczny, a przez to łatwiejszy w nawleczeniu.

I druga, często spotykana opcja – po naciśnięciu/przesunięciu dźwigni uwidacznia się nawlekacz, który – po odpowiednim założeniu nici – sam nawleka dolny chwytacz.

Pomocne? Jak najbardziej – ale nie konieczne. Weźcie pod uwagę, że jeśli takiej funkcji w maszynie nie ma, to znaczy, że spokojnie damy radę nawlec ją samodzielnie.

Na naszej stronie oznaczenie to spotkacie przy modelach, które mają jakąkolwiek pomoc w nawlekaniu chwytaczy.

OŚWIETLENIE

OŚWIETLENIE

Oświetlenie pola pracy jest niezwykle istotną rzeczą, szczególnie, jeśli przy maszynie spędzamy sporo czasu.
Niemal każdy model wyposażony jest w źródło oświetlenia. Takim źródłem może być np. 15-watowa żarówka lub energooszczędny LED.
W nowszych modelach producenci korzystają już najczęściej z drugiej opcji. LEDowe oświetlenie charakteryzuje się mniejszym poborem energii oraz dużo dłuższą żywotnością. Należy też wspomnieć, że LED wydziela znaczniej mniej ciepła od zwykłej żarówki, co niewątpliwie zwiększa komfort wielogodzinnej pracy przy maszynie.
Źródło światła jest najczęściej umieszczone centralnie nad miejscem pracy, czyli tuż przy igielnicy coverlocka.

BARWNY SYSTEM NAWLEKANIA NICI

BARWNY SYSTEM NAWLEKANIA NICI

System nawlekania nici w coverlocku wydaje się być nieco skomplikowany. Dlatego też w wielu modelach mamy dodatkowo barwny system nawlekania, dzięki któremu nie sposób się pomylić.

Na czym polega? Otóż barwny system nawlekania to nic innego, jak przypisanie danej nici swojego koloru oraz oznaczenie tym kolorem na maszynie kolejnych kroków nawlekania. Nie musimy zatem uczyć się tych kroków na pamięć – wystarczy zwracać uwagę na kolorowe oznaczenia na korpusie naszego coverlocka.

MANUALNY OBCINACZ NITEK

MANUALNY OBCINACZ NITEK

Manualny obcinacz nitek, to mały nożyk umieszczony na korpusie maszyny. W większości przypadków znajduje się z lewej strony obudowy.
Z powodzeniem zastępuje obcinaczki w momencie, kiedy po zakończonym ściegu chcemy obciąć nitki. Jednym ruchem ręki obcinamy zarówno nici od igieł oraz nici od chwytaczy.

Wbudowany obcinacz przyda nam się także, kiedy będziemy chcieli pozbyć się postrzępionych końcówek nici w celu np. łatwiejszego nawlekania igieł.

OTWIERANA POKRYWA BOCZNA

OTWIERANA POKRYWA BOCZNA

Funkcja, której nie spotkamy we wszystkich modelach, a która znacznie ułatwi nam takie czynności jak oliwienie igielnicy czy wymianę żarówki - czyli podstawowe czynności związane z konserwacją maszyny.
W zdecydowanej większości modeli, żeby dostać się pod pokrywę boczną, należy odkręcić śrubę lub śruby i zdjąć pokrywę. W modelach wyposażonych w opisywaną funkcję, pokrywa znajduje się na zawiasach, dzięki czemu bez użycia dodatkowych narzędzi możemy ją łatwo otworzyć.
Funkcja nie jest niezbędna do właściwego funkcjonowania coverlocka, ale znacznie ułatwia proces czyszczenia i konserwacji.

Zdecydowanym plusem posiadania coverlocka jest oszczędność miejsca, ponieważ mamy możliwości dwóch maszyn zamknięte w jednej. Czy są minusy? No jeden drobny (bo przecież nie może być idealnie:) ) - przechodząc z jednego trybu maszyny na drugi musimy odpowiednio maszynę przestawić - założyć igły w odpowiednie miejsca i nawlec zgodnie z wytycznymi dla wybranego ściegu.

Reszta zależy już od wybranego modelu...

Paweł M. - SZYJ.PL

Potrzebujesz pomocy w wyborze i podjęciu ostatecznej decyzji?
Skontaktuj się z nami - chętnie pomożemy!