Funkcje owerloka

Częstą reakcją na hasło 'owerlok' jest gęsia skórka i strach przed tą jakże skomplikowaną maszyną. A przecież nie taki diabeł straszny! Nasza rada – zapomnieć o tych wszystkich wpisach, w których przeczytaliśmy, że często zrywają się nitki i wyrzucić z pamięci doświadczenia innych z horrorem nawlekania chwytaczy.
Owerloki to świetne maszyny! Nie zawsze możemy mówić o miłości od pierwszego wejrzenia, ale gdy już kilka razy samodzielnie nawleczemy nasz owerlok i ustawimy właściwe parametry, efekt będzie piorunujący.

Tylko który model wybrać? Na to pytanie nie odpowiemy, ale opiszemy funkcje, które można znaleźć w owerlokach w naszym sklepie. Pozostanie zastanowić się, które z tych funkcji są dla Ciebie istotne i wybrać wymarzony model.

LICZBA DOSTĘPNYCH ŚCIEGÓW

Funkcje owerloka - liczba dostępnych ściegów

Określenie tego, ile dostępnych ściegów ma konkretny owerlok, nie jest czasem takie proste. Dlaczego? Ponieważ zdarza się, że producenci wyliczają kolejne ściegi, gdy tymczasem zmieniają się tylko delikatnie parametry ściegu, naprężenia nici, położenie igły, czy ustawienia dyferencjału.
Czy jest to od razu inny ścieg? Niekoniecznie, ale nie będziemy wdawać się w szczegóły. W naszym sklepie wychodzimy z założenia, że owerloki 3,4-nitkowe mają 3 główne ściegi (4-nitkowy, 3-nitkowy, 3-nitkową mereżkę), a 2, 3, 4-nitkowe mają takich ściegów 5 (4-nitkowy, 3-nitkowy, 2-nitkowy, 3- i 2-nitkową mereżkę).
Dzięki zmianie naprężenia nici, czy ustawień dyferencjału możemy uzyskać różne wariacje tych ściegów – uzyskać marszczenie, czy np. ścieg płaski.

W opisach owerloków pozostawiliśmy jednak liczbę ściegów, jaką podają producenci.

LICZBA IGIEŁ I NITEK UŻYWANYCH W ŚCIEGU

Funkcje owerloka - liczba igieł i nitek używanych w ściegu

Pod kątem liczby igieł i nitek używanych w ściegu owerloki różnią się nieco od domowych maszyn wielofunkcyjnych, w których przyzwyczailiśmy się, że jest jedna igła i dwie nici.
W owerlokach możemy szyć używając jednej lub dwóch igieł oraz od dwóch do aż pięciu nitek, w zależności od wybranego modelu maszyny.
Dzięki temu jednocześnie porządnie zszyjemy warstwy materiału i profesjonalnie je obrzucimy lub uzyskamy na przykład wykończenie w postaci mereżki.

To, z ilu igieł i nici skorzystamy jest uzależnione od efektu, który chcemy uzyskać. Możliwości i opcje z pewnością zostaną dokładnie opisane w instrucji obsługi dołączonej do owerloka.

UCHYLNY UCHWYT IGIEŁ

Funkcje owerloka - uchylny uchwyt igieł

W modelach wyposażonych w funkcję uchylnego uchwytu igielnicy dużo łatwiej wymienić igłę. Po zwolnieniu blokady i przestawieniu uchwytu mamy dużo lepszy dostęp do śrub mocujących poszczególne igły oraz zdecydowanie więcej miejsca, żeby wygodnie wyciągnąć lub włożyć igłę.
Dodatkowo w niektórych modelach, przy otwartej pozycji uchwytu dopływ prądu zostaje odcięty i szycie nie jest możliwe. Jest to doskonałe zabezpieczenie, ponieważ maszyna zacznie pracować dopiero, kiedy igielnica wraz z igłami znajdzie się na właściwej pozycji.

PRĘDKOŚĆ SZYCIA

Funkcje owerloka - prędkość szycia

Szybkość, z jaką szyje owerlok może mieć dla wielu spore znaczenie. Przecież im więcej wkłuć na minutę wykona, tym szybciej skończymy nasz projekt.
Prędkość pracy domowych owerloków przekracza już znacznie 1000 wkłuć na minutę. Można przyjąć, że 1300 wkłuć na minutę to już absolutny standard, choć zdarzają się oczywiście modele zarówno wolniejsze, jak i nieco szybsze.
Najwyższą prędkość uzyskamy przez maksymalne dociśnięcie rozrusznika nożnego.

REGULACJA DŁUGOŚCI ŚCIEGÓW

Funkcje owerloka - regulacja długości ściegów

Owerloki wyposażone w taką funkcję mają możliwość wyboru pożądanej gęstości (długości) ściegu, której zmiana wartości odbywa się za pomocą pokrętła lub dźwigni.
Z reguły wartość długości ściegu jest ustawiana optymalnie – każdy producent podaje taką wartość i zaznacza ją na pokrętle/dźwigni regulacji. Zakres regulacji gęstości zależy oczywiście od modelu owerloka.
Znajdą się zapewne tacy, którzy z tej regulacji korzystają często, jednak zdecydowaną większość pracy wykonamy na uniwersalnym ustawieniu.
Dopiero, kiedy zapragniemy wykończyć brzeg mereżką, przestawimy wartość, żeby uzyskać gęsty ściego rolujący (wartość oznaczona często literką "R").

REGULACJA SZEROKOŚCI ŚCIEGÓW

Funkcje owerloka - regulacja szerokości ściegów

Funkcja znana doskonale z wieloczynnościowych maszyn do szycia.
Dzięki niej mamy możliwość dostosowania szerokości wyszywanego ściegu do naszych aktualnych potrzeb.
W owerlokach sprawa regulacji szerokości jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ odpowiada za nią nieco więcej czynników.
Pokrętło regulacji szerokości ściegu znajdziemy tylko w nielicznych owerlokach i faktycznie da nam możliwość delikatnej regulacji tego parametru.
Zmianę szerokości możemy również uzyskać regulując szerokość cięcia szytego materiału (pozycję noża obcinającego) i dopasowując odpowiednio naprężenia nici.
Możemy również użyć innej pozycji igły, co również zaowocuje zmianą szerokości ściegu.

Opcji co najmniej kilka, ale bez obaw – dojdziecie z czasem do solidnej wprawy i wszelkie regulowanie sprzętu będzie dla Was drobnostką!

MEREŻKA - ŚCIEG ROLUJĄCY

Funkcje owerloka - mereżka, ścieg rolujący

Owerloki dostępne w naszym sklepie mają możliwość szycia ściegiem rolującym, czyli mereżką.
Mereżka, to bardzo gęsty ścieg, który stosujemy do różnych zadań – np. ozdobnego wykończenia brzegów apaszek, sukienek, czy obrusów.
Obecnie, w zdecydowanej większości modeli owerloków, żeby szyć ściegiem rolującym nie trzeba zmieniać stopki ani płytki ściegowej. Funkcję mereżki uruchamiamy przez przesunięcie lub zdemontowanie „języczka” ściegowego (elementu, z którego zsuwają się nici podczas szycia) oraz odpowiednie ustawienie parametrów (szczególnie gęstości ściegu).
W zależności od modelu, mamy do dyspozycji ścieg rolujący 3-nitkowy lub 2- i 3-nitkowy.

W naszym sklepie owerloki z możliwością szybkiego przełączania na ścieg rolujący mają w opisie parametrów technicznych wpisane hasło „szybkie przełączanie”.

WYŁĄCZANIE NOŻA OBCINAJĄCEGO

Funkcje owerloka - wyłączanie noża obcinającego

Funkcja ta daje nam możliwość szycia bez udziału noża – czyli bez obcinania brzegów materiału.
Metoda włączania i wyłączania noża jest uzależniona od modelu owerloka. Może być to dźwignia na korpusie maszyny, której położenie decyduje o tym, czy nóż jest włączony, czy wyłączony. Możemy też spotkać rozwiązanie, w którym, aby wyłączyć nóż, trzeba otworzyć pokrywę przednią i ręcznie przekręcić mechanizm obcinający, aby nie brał udziału w procesie szycia.

W maszynie z opcją wyłączenia noża decyzja o jego użyciu należy do Ciebie.

REGULACJA SZEROKOŚCI OBCINANIA SZYTEGO MATERIAŁU

Funkcje owerloka - regulacja szerokości obcinania szytego materiału

Owerloki znajdujące się w naszej ofercie są wyposażone w nóż, którego zadaniem jest obcinanie zbędnych brzegów obrzucanego materiału. Dzięki możliwości regulacji możemy decydować o ustawieniu pozycji noża.
Równe obcięcie brzegu przed obrzuceniem sprawia, że efekt pracy jest niezwykle estetyczny, ale jeśli nie chcemy z noża korzystać, możemy go odłączyć i pracować bez jego udziału.

Kiedy i jak często korzystamy z takiej regulacji?
Otóż jeśli ustawienie będzie optymalne, to nie będzie potrzeby go korygować. Jeśli jednak okaże się, że nóż zostawia nam zbyt dużo materiału (dochodzi wtedy do ściągania się brzegów pod wpływem nici) lub zbyt mało (tworzy się przestrzeń pomiędzy krawędzią obszytego materiału a obrzuceniem) – regulujemy szerokość cięcia.

Regulacja szerokości obcinania w połączeniu z regulacją naprężenia nici daje nam również możliwość delikatnej modyfikacji szerokości ściegu, który chcemy uzyskać, ale do takich wniosków z pewnością dojdziecie samodzielnie podczas użytkowania owerloka.

REGULACJA TRANSPORTU RÓŻNICOWEGO

Funkcje owerloka - regulacja transportu różnicowego

Jeśli chcielibyśmy rozróżnić funkcje na te mniej i bardziej istotne, to transport różnicowy i możliwość jego regulacji zdecydowanie należałyby do funkcji istotnych.

Jest to nieoceniona funkcja przy szyciu materiałów elastycznych, szczególnie dzianin – czyli materiałów, które często rozciągają się podczas szycia.
Jeśli taka sytuacja ma miejsce, regulujemy mechanizm różnicowy (zwany także dyferencjałem) i kłopot znika. Możemy też użyć mechanizmu, aby celowo uzyskać efekt wdawania lub rozciągania materiału np. jeśli chcemy uzyskać ozdobne marszczenie.

REGULACJA DOCISKU STOPKI

Funkcje owerloka - regulacja docisku stopki

Regulacja ta – podobnie jak w maszynach wieloczynnościowych - odpowiada za siłę docisku stopki do ząbków transportera, czyli ma istotny wpływ na transport materiału podczas pracy na maszynie.

Za regulację odpowiada pokrętło, które znajdziemy na korpusie owerloka, najczęściej na górze - nad stopką dociskową.
Ustawienie większej wartości oznacza zwiększenie docisku i odwrotnie, a im większa możliwość regulacji, tym dokładniej jesteśmy w stanie ustawić pożądany docisk.
Producenci często określają tzw. wartość 'auto', czyli wartość, która będzie odpowiednia dla większości standardowych materiałów (tak ustawioną wartość na stałe mają owerloki bez możliwości regulacji tego parametru).
Funkcja ta w owerlokach jest zalecana. Szczególnie jeśli zamierzasz szyć materiały o zróżnicowanej grubości, dzianiny i tkaniny rozciągliwe.

Uwaga - tej opcji do owerloka nie można niestety dokupić, więc zwrócie na to uwagę przed dokonaniem ostatecznego wyboru.

WOLNE RAMIĘ

Funkcje owerloka - wolne ramię

Opcja wolnego ramienia w owerloku może okazać się bardzo pomocna, kiedy będziemy chcieli szyć po obwodzie.
Dzięki wolnemu ramieniu łatwiej obrzucić krawędzie na rękawkach, czy nogawkach.
Żeby skorzystać z tej funkcji wystarczy zdemontować wysuwany stolik owerloka.

Uwaga. Nie każdy owerlok ma wolne ramię – jeśli więc jest ono dla Ciebie istotne – zwróć na to uwagę przed zakupem.

STOLIK POWIĘKSZAJĄCY POLE PRACY

Funkcje owerloka - stolik powiększający pole pracy

Stolik powiększający pole pracy jest jednym z akcesoriów, których nie spotkamy przy każdym owerloku - jest dedykowany dla konkretnego modelu i może występować w wyposażeniu standardowym lub jako dodatek do dokupienia w razie potrzeby.
Przydaje się, kiedy szyjemy większe fragmenty materiału, które pod wpływem rozmiarów i swojej wagi ściągają nam materiał utrudniając jego równe prowadzenie.
Dzięki stolikowi zyskujemy dużo większe pole pracy. Wielkość stolika zależy od konkretnego modelu owerloka, podobnie jak elementy wykończenia (np nóżki stolika mogą być wykręcany lub składane, podklejone gumowaną powierzchnią lub nie, podziałkę z zaznaczonymi odległościami).

NAWLEKACZ IGŁY


Funkcja, dzięki której nawlekanie igły przestanie być zajęciem zarezerwowanym tylko dla osób z sokolim wzrokiem.

Nawlekacz igły, to urządzenie, które w prosty sposób pomoże w przewleczeniu nitki przez oko igły.
Nie jest to, oczywiście, funkcja niezbędna, ale dzięki niej zaoszczędzisz czas i skupisz się na tworzeniu swojego projektu, a nie nawlekaniu kolejnej nici.

NAWLEKACZ CHWYTACZA

Coraz częściej możemy spotkać w owerlokach ułatwienia w postaci nawlekaczy dolnego chwytacza.
Dolny chwytacz, to część, którą faktycznie najtrudniej nawlec przygotowując owerloka do pracy. W zależności od wybranego modelu, możemy spotkać kilka rozwiązań konstrukcyjnych.
Jednym z nich jest brak nawlekacza – oznacza to, że możemy nawlec maszynę bez jego pomocy.
W niektórych owerlokach producenci umieszczają specjalną dźwignię, po naciśnięciu/przesunięciu której dolny chwytacz wysuwa się i staje się bardziej widoczny, a przez to łatwiejszy w nawleczeniu.
I jeszcze trzecia, często spotykana opcja – po naciśnięciu/przesunięciu dźwigni uwidacznia się nawlekacz, który – po odpowiednim założeniu nici – sam nawleka dolny chwytacz.

Pomocne? Jak najbardziej – ale nie konieczne. Weźcie pod uwagę, że jeśli takiej funkcji w owerloku nie ma, to znaczy, że spokojnie damy radę nawlec maszynę samodzielnie.

Na naszej stronie oznaczenie to spotkacie przy owerlokach, które mają jakąkolwiek pomoc w nawlekaniu dolnego chwytacza.

REGULACJA NAPRĘŻENIA NICI


Dostosowanie odpowiednich naprężeń nici w owerloku jest niezwykle istotne, jeśli chcemy, żeby ścieg wyglądał perfekcyjnie.
Należy je dostosowywać do materiału, który szyjemy, jego grubości, czy rodzaju używanych nici.
Można śmiało powiedzieć, że dobór odpowiednich naprężeń, to klucz do sukcesu – czyli pięknie wyglądającego ściegu.

Pokrętła regulacji naprężenia nici znajdują się na korpusie owerloka. Każde z pokręteł ma naniesione wartości liczbowe, dzięki którym łatwiej dobrać naprężenia. Wyższy numer na pokrętle oznacza większe naprężenie danej nici.
Ważną rzeczą jest poprawne nawleczenie nici, szczególnie w okolicach naprężaczy – jeśli nić będzie założona niewłaściwie, to regulacja nie będzie możliwa.

OŚWIETLENIE

Oświetlenie pola pracy jest niezwykle istotną rzeczą, szczególnie, jeśli przy owerloku spędzamy dużą liczbę godzin.
Niemal każdy model wyposażony jest w źródło oświetlenia. Takim źródłem może być np. 15-watowa żarówka lub energooszczędny LED.
W nowszych modelach owerloków producenci korzystają już najczęściej z drugiej opcji. LEDowe oświetlenie charakteryzuje się mniejszym poborem energii oraz dużo dłuższą żywotnością. Należy też wspomnieć, że LED wydziela znaczniej mniej ciepła od zwykłej żarówki, co niewątpliwie zwiększa komfort wielogodzinnej pracy przy maszynie.
Źródło światła jest najczęściej umieszczone centralnie nad miejscem pracy, czyli tuż przy igielnicy owerloka.

BARWNY SYSTEM NAWLEKANIA NICI

System nawlekania nici w owerloku na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowany. Bardzo szybko okazuje się jednak, że nie jest to nic trudnego – szczególnie jeśli owerlok wyposażony jest w barwny system nawlekania.
Na czym polega? Otóż barwny system nawlekania to nic innego, jak przypisanie danej nici swojego koloru oraz oznaczenie tym kolorem na owerloku kolejnych kroków nawlekania. Nie musimy zatem uczyć się tych kroków na pamięć – wystarczy zwracać uwagę na kolorowe oznaczenia na korpusie naszego owerloka.

MANUALNY OBCINACZ NITEK

Manualny obcinacz nitek, to mały nożyk umieszczony na korpusie owerloka. W większości przypadków znajduje się z lewej strony obudowy.
Z powodzeniem zastępuje obcinaczki w momencie, kiedy po zakończonym ściegu chcemy obciąć nitki. Jednym ruchem ręki obcinamy zarówno nici od igieł oraz nici od chwytaczy.

Wbudowany obcinacz przyda nam się także, kiedy będziemy chcieli pozbyć się postrzępionych końcówek nici w celu np. łatwiejszego nawlekania igieł.

Informacji sporo, szczególnie jeśli dopiero zamierzacie kupić swój pierwszy owerlok. Ale - podobnie jak w przypadku maszyny wieloczynnościowej - warto wiedzieć, czego się spodziewać po maszynie przed zakupem, żeby brak jakiejś pożądanej funkcji nie przysłonił nam radości z dokonanego zakupu.

Paweł - SZYJ.PL

Potrzebujesz pomocy w wyborze i podjęciu ostatecznej decyzji?
Skontaktuj się z nami - chętnie pomożemy!