Rodzaje ściegów w owerloku i ich zastosowanie

Overlocki... O przydatności tych urządzeń do szycia takich materiałów, jak dzianiny, tkaniny elastyczne czy też ubranka dla dzieci nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Skoro zatem jesteśmy przekonani o słuszności naszego wyboru, decydujemy się na zakup wymarzonego overlocka. Następnie zasiadamy wygodnie przed tego typu maszyną do szycia, dzierżąc w ręku świeżo nabytą, wzorzystą dresówkę i… co dalej? Dylemat!

Okazuje się, że ściegi w overlocku wyglądają nieco inaczej, a wybór odpowiedniego ściegu nie jest wcale taki oczywisty.
Przybliżymy zatem poszczególne ściegi, które można spotkać w tych wspaniałych maszynach.

ŚCIEG 4-NITKOWY

Gdybyśmy mieli wskazać najbardziej popularne i najczęściej używane w overlocku ściegi – przede wszystkim mielibyśmy na myśli ścieg 4-nitkowy. Ba, gdybyśmy otworzyli szafę z naszymi ciuchami, których używamy na co dzień, to z pewnością bardzo szybko znaleźlibyśmy tego typu ściegi na którymś z ubrań. Jest spora szansa, że nawet do szafy nie musimy zaglądać – wystarczy zaledwie jedno spojrzenie na aktualnie noszone ubrania.
4-nitkowy ścieg jest bez wątpienia trwały i mocny. Z jego pomocą zszyjemy materiał i jednocześnie obrzucimy warstwy. Bardzo często jest to najlepsza opcja do użycia podczas szycia na overlocku.

Rodzaje ściegów w owerloku - ścieg 4-nitkowy

Żeby uzyskać taki ścieg, konieczne jest zamontowanie i nawleczenie na overlock obu igieł i obu chwytaczy. Nici od chwytaczy tworzą wówczas charakterystyczne pętle, obrzucając krawędź szytego materiału (na zdjęciu powyżej to nitki w kolorach czerwonym i zielonym), a dzięki igłom mamy równe stębnowe przeszycia – od igły prawej (kolor żółty) oraz igły lewej (kolor niebieski).
Szczególnie istotne jest przeszycie od igły lewej, ponieważ to właśnie ono przyjmie na siebie naprężenia, jakie mogą wynikać z użytkowania uszytej przez nas odzieży.

Ścieg 4-nitkowy jest na tyle dobrym rozwiązaniem, że sprawdzi się praktycznie wszędzie. Chyba, że…

ŚCIEG 3-NITKOWY

...chyba, że lepszy okaże się ścieg 3-nitkowy :)
Kiedy zatem zastosować ścieg 3-nitkowy i – porównując ze ściegiem wszytym 4 nićmi – czym różnią się od siebie te ściegi? Spójrzmy na zdjęcie.

Rodzaje ściegów w owerloku - ścieg 3-nitkowy

Do tego ściegu potrzebujemy tylko jednej igły, w efekcie czego znika nam jedno stębnowe przeszycie. Ścieg ten nie będzie tak mocny jak jego poprzednik. To właśnie w związku z tym faktem najczęściej będziemy go używać do profesjonalnego obrzucania krawędzi (bez jednoczesnego zszywania warstw).

Haaalo, zaraz, zaaaaraz! Już słyszę Wasze głosy, że jak to bez zszywania? Przecież można świetnie zszyć i 3 nitkami!
No pewnie, że można, ale mając do dyspozycji mocniejszy ścieg 4-nitkowy, trudno znaleźć powód, żeby robić to trzema nićmi. Jeżeli jednak taki powód znajdziemy, to starajmy się nie używać 3-nitkowego ściegu w miejscach, które są szczególnie narażone na bardzo częste rozciąganie.
Do obrzucania krawędzi średnich i grubszych materiałów, a także – przykładowo – do ściegu krytego możemy go z kolei używać do woli :)


ŚCIEG 2-NITKOWY

Wkraczamy teraz w zakres możliwości, których nie posiada każdy overlock.
Jeśli mamy opcję szycia za pomocą dwóch nici w wybranej przez nas maszynie, dzięki takiemu udogodnieniu możemy ozdobnie wykończyć brzegi szytego materiału.

Rodzaje ściegów w owerloku - ścieg 2-nitkowy

Najczęściej stosuje się go do obrzucania grubych materiałów, na przykład pledów czy koców, ale wygląda równie estetycznie na innych, lżejszych materiałach.
Ten sam ścieg możemy zresztą zamienić na 2-nitkowy ścieg płaski, a następnie z powodzeniem wykorzystywać go podczas szycia np. odzieży sportowej. Po rozłożeniu daje on namiastkę ściegu coverlockowego i sprawdza się wyśmienicie!

ŚCIEG 5-NITKOWY

Jeszcze trudniej będzie nam spotkać modele domowych overlocków, które oferują użytkownikowi możliwość szycia pięcioma nićmi. Ustawiając taki ścieg w maszynie, 3 nitki obrzucą nam krawędzie, natomiast 2 pozostałe stworzą tzw. łańcuszek – czyli mocne, bardzo elastyczne przeszycie, które jest widoczne na zdjęciu poniżej.

Rodzaje ściegów w owerloku - ścieg 5-nitkowy

Do czego warto użyć takiego ściegu? Prawda jest taka, że jeśli już mamy taki ścieg w overlocku, to rzadko będziemy korzystać z innych ściegów przy zszywaniu i obrębianiu… Ze względu na dużą wytrzymałość i elastyczność ściegu 5-nitkowego istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że to właśnie on zostanie naszym ulubionym ściegiem :)

MEREŻKA

Na koniec zostaje nam jeszcze jeden wariant, spotykany w overlockach – jest nim ścieg rolujący, znany także jako mereżka. W zdecydowanej większości modeli overlocków domowych przełączanie maszyny na tryb mereżki nie wymaga już dodatkowych akcesoriów (np. innej stopki czy płytki ściegowej), choć jeszcze nie tak dawno było to koniecznością. Obecnie wystarczy ustawić zalecane parametry na naszym overlocku, by cieszyć się pięknym ściegiem rolującym.

Rodzaje ściegów w owerloku - ścieg rolujący, mereżka

Apaszki, chusty, a także doły sukienek – to tylko niektóre przykłady, w jaki sposób można wykorzystać ten ozdobny ścieg. Piękne wykończenie w takiej postaci wykonywane jest 3 nićmi – chyba że nasza maszyna posiada również ściegi 2-nitkowe. W takiej sytuacji będziemy mieli możliwość wykorzystania również mereżki 2-nitkowej.

PODSUMOWANIE

Liczby programów ściegowych w maszynie typu overlock nie jest tak łatwo ustalić. Za pomocą odpowiedniego regulowania naprężeń nici czy ustawień dyferencjału możemy bowiem uzyskiwać przeróżne efekty, a tym samym – zupełnie inne ściegi. Części z nich próżno szukać w instrukcjach obsługi poszczególnych urządzeń, ale chętnie podzielimy się wskazówkami, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Dzianiny w dłoń i do boju :)