TOP 5 - zobacz jak prasować szybciej

Zastanawiasz się, co zrobić, żeby prasowanie koszul, spodni, sukienek, pościeli czy dziecięcych ubranek nie zajmowało tak wiele czasu? Prasujesz codziennie, raz w tygodniu, a może tylko wtedy, kiedy jest to absolutnie konieczne? Mamy dla Ciebie garść porad, które ułatwią prasowanie.

Sterta rzeczy do prasowania. Mimo naszych starań wciąż rośnie i rośnie. Nic dziwnego – łatwiej nam w końcu nastawić automat i wyprać kolejną partię rzeczy, niż zebrać się w sobie, chwycić za żelazko, rozstawić deskę i…
A gdyby tak można było skrócić proces prasowania do niezbędnego minimum? A do tego nie wkładać już tyle siły w rozprasowywanie paskudnych zagnieceń?

Jak szybciej prasować

Okazuje się, że prasowanie męskich koszul, delikatnych bluzek, jeansów, obrusów czy t-shirtów może trwać zdecydowanie krócej, dzięki funkcjom zastosowanym w nowoczesnych deskach do prasowania. Bo deska to już nie tylko płyta wiórowa, która jest zaledwie podstawką pod prasowane rzeczy. Nowoczesna deska bierze aktywny udział w procesie prasowania. Może mieć np. zintegrowaną stację parową, co pozwoli na jeszcze szybszą i przyjemniejszą pracę.

Jakie funkcje możemy znaleźć w nowoczesnych deskach?

PODGRZEWANA POWIERZCHNIA

Wilgotne rzeczy po prasowaniu? Nie ma takiej opcji, jeśli mamy do dyspozycji podgrzewaną powierzchnię. Powierzchnia deski nagrzewa się i, nawet jeśli korzystamy z pary wodnej, po prasowaniu możemy złożyć suche rzeczy. Najczęściej spotkamy tę funkcję razem z możliwością odsysania pary wodnej i właśnie z wykorzystaniem obu funkcji efekty będą najlepsze. A pranie suche.

Top 5 rzeczy, które skrócą czas prasowania: podgrzewana powierzchnia

ODSYSANIE

Funkcja często połączona z podgrzewaniem powierzchni, umożliwiająca odprowadzenie pary. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania para wodna przechodzi nie tylko przez prasowane warstwy, ale też przez powierzchnię deski.
Rzecz możemy nazwać wyprasowaną dopiero wtedy, gdy jest sucha. Funkcja odsysania bardzo pomaga w osiągnięciu tego celu.

Top 5 rzeczy, które skrócą czas prasowania: odsysanie

NADMUCH - PODUSZKA POWIETRZNA

Opcja prasowania na tzw. balonie powietrznym zapobiega powstawaniu zagnieceń, ponieważ prasowana rzecz nie dotyka powierzchni deski. Możemy zatem wyprasować np. t-shirt bez obawy, że kołnierzyk, czy kieszonka odcisną się na drugiej stronie.
Funkcja przyda się również posiadaczom rzeczy z włosiem – taka forma prasowania uchroni je bowiem przed spłaszczeniem.
Prasujemy za pomocą żelazka, ale czasem może się okazać, że już samo wygładzenie ręką wystarczy do uzyskania pożądanych efektów.

Top 5 rzeczy, które skrócą czas prasowania: poduszka powietrzna

ZINTEGROWANA STACJA PAROWA

Do prasowania parowego możemy wykorzystać zewnętrzną wytwornicę pary lub wybrać model deski z wytwornicą zintegrowaną. W tym drugim przypadku możemy mówić o „systemie do prasowania”.
Oba rozwiązania działają podobnie, chociaż należy wspomnieć, że w przypadku systemów do prasowania funkcje mogą być uruchamiane za pomocą żelazka (np. wraz z wyrzutem pary z żelazka włącza się odsysanie w desce).
Z drugiej strony – niektórym łatwiej przechowywać osobno deskę, a osobno wytwornicę…
Ważne, że mamy wybór :)

Top 5 rzeczy, które skrócą czas prasowania: zintegrowana stacja parowa

WYRZUT PARY

Niektóre modele mają możliwość wyrzutu większej ilości pary bezpośrednio na prasowane rzeczy. I tutaj również – może się okazać, że żelazko nie będzie potrzebne – tylko wystarczy wygładzić rzeczy ręką.

Top 5 rzeczy, które skrócą czas prasowania: wyrzut pary

POZOSTAŁE

Poza opisanymi funkcjami znajdziemy jeszcze co najmniej kilka rzeczy, które zdecydowanie ułatwią korzystanie z deski do prasowania oraz wpłyną na jej trwałość:

 • STABILNY STELAŻ
  Bez tego ani rusz. Podstawa deski musi być stabilna i trwała, a do tego zabezpieczona przed korozją.
 • TRWAŁY BLAT
  Najlepiej wykonany z aluminium, ale stalowy czy metalowy też będzie dobry. Umożliwi on odprowadzanie pary, a także będzie odporny na wysoką temperaturę.
 • PÓŁKA NA ŻELAZKO/STACJĘ PAROWĄ
  Stabilna półka służąca do odkładania żelazka lub postawienia stacji parowej zdecydowanie ułatwi prasowanie.
 • POKROWIEC ODPORNY NA WYSOKIE TEMPERATURY I PRZEPUSZCZAJĄCY PARĘ WODNĄ
  Najlepiej, gdy jest co najmniej dwuwarstwowy, ale to już obecnie standard – warstwa zewnętrzna oraz wypełnienie np. z pianki, które podnosi komfort prasowania.
 • ZINTEGROWANY PRZEDŁUŻACZ I GNIAZDKO
  Niby drobiazg a jednak niezwykle istotny. Pozwala prasować nie tylko w bezpośrednim pobliżu gniazdka elektrycznego.
 • REGULACJA WYSOKOŚCI DESKI
  Daje możliwość płynnego dopasowania wysokości do wzrostu osoby prasującej. Funkcja obowiązkowa do wygodnego prasowania.
 • RĘKAWNIK
  W niektórych modelach jest on zintegrowany z deską, ale najczęściej znajdziemy go wśród akcesoriów możliwych do dokupienia.
 • PÓŁKA NA WYPRASOWANE RZECZY
  Pozwoli odkładać wyprasowane i złożone rzeczy bez konieczności odchodzenia od deski.

Top 5 rzeczy, które skrócą czas prasowania: półka na żelazko, na wyprasowane rzeczy, gniazdko w desce, rękawnik

PODSUMOWANIE

Jaką deskę do prasowania wybrać?
Różnica pomiędzy klasyczną a nowoczesną, elektryczną deską do prasowania jest ogromna. Nie da się nie zauważyć tego, że spora jest też różnica w cenach poszczególnych modeli. A co za tym idzie, sami musimy zdecydować, o tym, czy przydałby się nam taki sprzęt.

Jeśli często prasujemy i zajmuje nam to spory kawałek dnia, warto rozważyć opcję zakupu sprzętu, który pomoże nam prasować łatwiej i skróci czas spędzony przy desce. Czy będzie to sama aktywna deska do prasowania, czy deska z wytwornicą pary – to już zależy od indywidualnych potrzeb i wymagań.

Nasz dział PRASOWANIE jest całkiem spory. Gotowość oraz chęć do POMOCY i odpowiedzi na Wasze pytania – pełna :) Piszcie lub dzwońcie – jesteśmy do dyspozycji.