3 miejsca w maszynie do szycia, o które warto dbać

Nie codziennie zagląda się w najgłębsze zakamarki swojej maszyny do szycia. Widać to doskonale na przykładzie zdjęcia poniżej. Są jednak w maszynie takie miejsca, gdzie warto zaglądać częściej, by nasza maszyna działała dłużej, ciszej i sprawniej.

3 miejsca w maszynie do szycia, o które warto dbać

Chcielibyśmy przedstawić Wam listę miejsc, o które należy dbać w maszynach do szycia. Nie odkryjemy Ameryki, jeśli napiszemy, że maszynę trzeba czyścić i oliwić – o tym z reguły nie trzeba Wam przypominać. Ale jak to zrobić? Gdzie smarować? Jak często? Jak i czym czyścić naszego pupila?

Te pytania przewijają się bardzo często, więc przygotowaliśmy zestawienie TOP 3 miejsc, o które należy dbać, żeby maszyna pracowała długo i szczęśliwie, ale - przede wszystkim - bezawaryjnie. Oczywiście większość instrukcji obsługi zawiera szczegółowe informacje na ten temat, ale przecież instrukcja mogła się nam… np. zgubić :)

Pamiętając o tym, że wszelkie prace konserwacyjne zaczynamy od wyłączenia maszyny z prądu, poznajcie miejsca, które wymagają nieco więcej uwagi i dopieszczenia raz na jakiś czas:

CHWYTACZ I JEGO OKOLICE

Zanim podejdziemy do czyszczenia i konserwacji chwytacza oraz jego bezpośrednich okolic należy uzbroić się w:


Na filmie krok po kroku widać, jak w maszynach z chwytaczem rotacyjnym można łatwo zdemontować płytkę ściegową i wyczyścić miejsca, w których gromadzą się wszelkie pyłki z materiałów oraz kurz – czyli bębenek, kosz chwytacza oraz ząbki transportera. Generalnie, gdy mamy już ściągniętą płytkę ściegową, to czyścimy pędzelkiem wszystko, czego dosięgniemy :)

Kiedy już te elementy lśnią czystością, czas co nieco zakropić...
Chodzi oczywiście o naoliwienie chwytacza. Na zdjęciu poniżej zaznaczyliśmy miejsce, do którego należy wprowadzić 1-2 krople olejku wazelinowego. Po oliwieniu maszyny (tyczy się to oliwienia wszelkich mechanizmów w maszynie) zaleca się przeszycie fragmentu zbędnego materiału, żeby upewnić się, czy maszyna nie odda nieco olejku na nić lub materiał, co może się zdarzyć, jeśli zakropimy ją zbyt hojnie.

3 miejsca w maszynie do szycia, o które warto dbać - gdzie i jak oliwić maszynę z chwytaczem rotacyjnym

W maszynach z chwytaczem wahadłowym sytuacja jest bardzo podobna – czyścimy elementy chwytacza oraz ząbki transportera. Z uwagi na budowę popularnych "wahadeł", do kosza chwytacza w celu jego wyczyszczenia i naoliwienia, dostajemy się od frontu maszyny, co widać na zdjęciach poniżej. Zaznaczyliśmy też miejsce oliwienia. Ząbki transportera – podobnie jak poprzednio – wyczyścimy demontując płytkę ściegową.

3 miejsca w maszynie do szycia, o które warto dbać - gdzie i jak oliwić maszynę z chwytaczem wahadłowym

SZARPAK

Zauważyliście zapewne element maszyny, który podczas pracy co chwilę pojawia się i znika, i tak w kółko. To jest właśnie szarpak. To drugie miejsce, o które trzeba dbać. Przygotujmy:

  • śrubokręt
  • pincetę
  • olejek wazelinowy

Żeby dostać się do szarpaka musimy zdjąć pokrywę boczną maszyny. Przyda się nam do tego śrubokręt, chyba, że macie model maszyny, którego pokrywę można wygodnie otworzyć. Wówczas ominie Was zabawa z odkręcaniem śrubek :)

3 miejsca w maszynie do szycia, o które warto dbać - jak dbać o szarpak

3 miejsca w maszynie do szycia, o które warto dbać - jak oliwić szarpak

Powyżej zaznaczono miejsce, w którym znajdziemy śrubę mocującą pokrywę i widok, jaki ujrzymy po zdjęciu pokrywy. Zaznaczone są też miejsca, na które zwrócimy szczególną uwagę – na zielono miejsce, w którym mogą nagromadzić się fragmenty nici, które usuwamy pincetą, a na czerwono miejsce, na które powinna trafić kropla oleju wazelinowego po czyszczeniu.

IGIELNICA

Potrzebne:

  • śrubokręt
  • olejek wazelinowy

No trzeba przyznać, że ten mechanizm bardzo się napracuje podczas użytkowania maszyny. W związku z tym o nim też pamiętajmy podczas oliwienia maszyny. Do igielnicy mozemy się dostać dokładnie w ten sam sposób, jak do szarpaka. Poniżej można zobaczyć miejsca, które należy potraktować olejem wazelinowym.

3 miejsca w maszynie do szycia, o które warto dbać - oliwienie igielnicy

PODSUMOWANIE

Celowo bez odpowiedzi pozostawiliśmy jedno zasadnicze pytanie – jak często czyścić i oliwić maszynę?
Jeśli chcecie konkretnej odpowiedzi, to napiszemy, że zapobiegawczo trzeba to zrobić raz na 6 miesięcy. Ale to już zależy od kilku czynników – m.in. od rodzaju materiałów, które szyjemy i częstotliwości użytkowania maszyny. Bo normalną rzeczą jest, że gdy szyjemy częściej to i maszyna częściej będzie wymagała czyszczenia i oliwienia.
Z resztą maszyna da Wam znać, gdy będzie wymagała dopieszczenia… Poważnie :)
Jeśli zacznie pracować nieco głośniej niż zazwyczaj – może to być znak, że czas ją naoliwić. Oliwienie maszyny działa również... wygłuszająco - maszyny naoliwione po prostu pracują ciszej. Gdy zauważycie, że np. koło zamachowe zaczyna pracować opornie, to wypada zajrzeć pod pokrywę szarpaka i usunąć zabrudzenia, które się nazbierały i zapewne blokują swobodny ruch koła zamachowego…

Podsumowując – czyścimy i oliwimy maszynę, gdy zachodzi taka potrzeba. Istotne, żeby zachodziła przynajmniej raz na pół roku :)


Potrzebujesz akcesoriów do konserwacji maszyny?
Skontaktuj się z nami - chętnie pomożemy!