Jaki owerlok kupić i na co zwrócić uwagę przy wyborze owerloka?

Jaki overlock kupić? Jaki owerlok wybrać do domu, a jaki do pracowni? Na co zwrócić uwagę przy wyborze overlocka?
I jeszcze jedno, ważne dla wielu osób pytanie. Jak się to w końcu poprawnie pisze - owerlok, czy overlock? :)

Takie pytania często pojawiają się na szyciowych forach. Na to ostatnie pytanie odpowiemy nawet od razu: pisz i mów jak Ci wygodniej! Ważne, że wiesz, o którą maszynę chodzi ;)
Zdajemy sobie sprawę, że temat wyboru takiego sprzętu nie jest prosty, ale w tym artykule się z nim rozprawimy. Po przeczytaniu będzie już dla Ciebie jasne co to jest owerlok, jakie ma funkcje i do czego możesz go użyć. I to niezależnie czy poszukiwany jest przez Ciebie overlock do dzianin, do tapicerki lub po prostu - do domowego użytku. Zapraszamy!

Co to jest overlock i do czego służy?

Zacznijmy od odpowiedzi na fundamentalne pytanie:

Co to jest owerlok?

Overlock to maszyna, która za sprawą swoich wyjątkowych funkcji pozwala szybko i w estetyczny sposób obrzucać krawędzie materiałów, czyli zabezpieczyć brzegi przed strzępieniem i pruciem. Owerlok służy również do zszywania ze sobą warstw materiałów. Przy pomocy owerloka połączymy prawie każdy materiał, a szczególnie chętnie sięgniemy po owerlok podczas szycia dzianin.

Overlock to maszyna jednozadaniowa, wyposażona w funkcje, które umożliwią szybko i estetycznie wykonać przygotowane dla niej zadania. Tworzy mocne, elastyczne i estetyczne ściegi, które są zdecydowanie lepsze i bardziej profesjonalne od ściegów overlokowych dostępnych w większości wielofunkcyjnych maszyn domowych.

Wybierając overlocka należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Opisaliśmy je poniżej i dołożyliśmy kilka przykładów doskonałych maszyn.
Zachęcamy do zapoznania się z treścią. Przeczytaj, przeanalizuj swoje potrzeby i dostosuj do nich swój wybór :)

Jaki overlock do domu a jaki do pracowni? Funkcje overlocka

Biorąc pod uwagę przeznaczenie danego owerlocka, musimy wziąć pod uwagę konkretne cechy. Ujmując to jeszcze prościej: innych funkcji będzie potrzebować owerlok do domu, a innych overlock do pracowni krawieckiej.
Będą to jednak niuanse, a główne cechy pozostaną niezmienne. Przecież każdy z owerloków musi porządnie wykonywać swoją pracę, niezależnie od miejsca, w którym będziemy na nim pracować. Rzućmy okiem na funkcje i różnice najczęściej wystepujące pomiędzy konkretnymi modelami.


Ilość igieł i nici


Ilość igieł i nici w owerloku

W zależności od modelu owerloka, możemy szyć używając jednej lub dwóch igieł oraz od dwóch aż do pięciu nitek. Dzięki temu jednocześnie zszyjemy warstwy materiału i profesjonalnie je obrzucimy lub uzyskamy na przykład wykończenie w postaci mereżki. To, z ilu igieł i nici skorzystamy jest uzależnione od efektu, który chcemy uzyskać.

Funkcja mereżki


Funkcja mereżki w owerloku

Większość modeli ma możliwość szycia ściegiem rolującym - mereżką - czyli gęstym ściegiem, który stosujemy np. do ozdobnego wykończenia brzegów apaszek, sukienek, czy obrusów. Prżełączanie w tryb szycia mereżką może wyglądać różnie, ale już sama taka możliwość działa na duży plus dla overlocka.

Wolne ramię


Wolne ramię w owerloku

Funkcja wolnego ramienia w owerloku nie jest oczywista - nie każdy owerlok ją posiada. Dzięki wolnemu ramieniu łatwiej obrzucić krawędzie na rękawkach, czy nogawkach (dokładnie jak w maszynie do szycia). Żeby skorzystać z tej funkcji wystarczy zdemontować wysuwany stolik owerloka.

Mechanizm różnicowy


Mechanizm różnicowy w owerloku

Jest to bardzo ważna funkcja owerloków, przydatna przede wszystkim przy szyciu materiałów elastycznych. Możliwość regulacji mechanizmu różnicowego (zwanego także dyferencjałem) pozwala uniknąć rozciągnięcia lub zmarszczenia materiału podczas szycia.

Regulacja docisku


Regulowany docisk stopki w owerloku

Podobnie jak w maszynach wieloczynnościowych regulacja docisku odpowiada za siłę docisku stopki do ząbków transportera, czyli ma duży wpływ na transport materiału podczas pracy na owerloku. Funkcja bardzo ważna, ale nie każdy model ją posiada.

Obcinanie materiału


Obcinanie krawędzi materiału w owerloku

Owerloki nie tylko zszywają materiały,ale też odcinają zbędne fragmenty. Dzieję się tak, ponieważ są one wyposażone w specjalny nóż. Możemy ustawiać szerokość obcinania materiału, a także zdecydować czy nóż ma być włączony czy wyłączony.

Z wyżej wymienionych cech, jedynie wolne ramię można odpuścić. Pozostałe funkcje w overlokach są lub być powinny. O dokładniejszy ich opis pokusimy się za chwilę. Czy to wszystkie funkcje, którymi charakteryzuje się owerlok domowy? Oczywiście nie. Są jeszcze m.in.:

 • moc i prędkość szycia
 • regulacja długości i szerokości ściegów
 • nawlekacz igieł i chwytaczy
 • regulacja naprężenia nici
 • obcinacz nitek

Zestaw cech danego modelu decyduje, czy jest to owerlok do domu, czy bardziej wytrzymały i mocniejszy sprzęt do pracowni. Każdy z owerloków na naszej stronie jest bardzo dokładnie opisany, więc w łątwy sposób można poszczególne modele ze sobą porównać. Wiemy jednak, ile czasem energii trzeba poświęcić, żeby wybrać ten jeden, jedyny model, staramy się więc regularnie odświeżać nasz ranking overloków. Można do niego zajrzeć klikając na przycisk poniżej.

Overlock trzynitkowy czy overlock czteronitkowy?

Przejdźmy do rozwinięcia najważniejszych funkcji overloków domowych. Jedną z widocznych i bardziej znaczących różnic jest ilość nitek, które biorą udział w procesie tworzenia ściegu. Do najczęściej spotykanych należą owerloki 3/4-nitkowe (czyli mogące szyć trzema lub czterema nićmi) oraz overloki 2/3/4- nitkowe. Można też się natknąć na modele 2/3/4/5-nitkowe.
Liczba nitek, którymi może szyć dany model, przekłada się na to, ile różnych ściegów możemy na nim uzyskać. Spójrzmy, do czego przede wszystkim służą poszczególne ściegi:

 • ścieg 3-nitkowy
  służy do obrzucania (obrębiania) wszystkich materiałów
 • ścieg 4-nitkowy
  służy do łączenia materiałów, głównie dzianin
 • ścieg 5-nitkowy
  służy do łączenia dzianin i tkanin (to ścieg obrębiający krawędź materiału jednocześnie wykonujący tuż obok ścieg łańcuszkowy)
 • ścieg 2-nitkowy
  służy do wykonywania idealnego szwu flatlock i obrzucania krawędzi 2-nitkowym ściegiem
Rodzaje ściegów w owerloku
Rodzaje ściegów w owerloku

Na zdjęciach powyżej pokazujemy tylko część ściegów owerlokowych. Jeśli chcesz zobaczyć wszystkie, to zapraszamy do przeczytania wpisu: "Rodzaje ściegów w owerloku i ich zastosowanie".
Przykłady popularnych owerloków 3/4- oraz 2/3/4-nitkowych:

BROTHER 2104D

Owerlok Brother 2104D

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
O 2104D

Przykładem dobrego overloka domowego, który potrafi szyć trzema i czterema nićmi jest Brother 2104D. Jego główne atuty to:

 • 4 ściegi do wyboru w tym ścieg 3-nitkowy rolujący, 3-nitkowy owerlokowy (wąski i szeroki), 4-nitkowy owerlokowy
 • maksymalna prędkość - 1300 wkłuć/min
 • możliwość wykonywania ściegu rolującego (mereżki) bez zmiany płytki ściegowej
 • możliwość włączania i wyłączania noża obcinającego
 • regulacja szerokości obcinania szytego materiału
 • regulacja transportu różnicowanego
 • regulacja docisku stopki
 • wolne ramię
 • automatyczny nawlekacz dolnego chwytacza

TEXI JOYLOCK 2/4

Owerlok TEXI Joylock 2/4

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
O TEXI JOYLOCK

To już owerlok, który potrafi wykonać również ściegi dwunitkowe. TEXI Joylock 2/4 to jednej z częściej polecanych modeli w budżecie ok 1000 zł. Jego główne atuty to:

 • 7 dostępnych ściegów: 2-, 3- i 4-nitkowy owerlokowy, 2- i 3-nitkowy ścieg rolujący oraz odmiany tych ściegów zależne pozycji igły oraz ustawień naprężeń nici (lista wszystkich ściegów dostępna w instrukcji obsługi modelu)
 • maksymalna prędkość - 1200 wkłuć/min
 • możliwość wykonywania ściegu rolującego (mereżki) bez zmiany płytki ściegowej
 • możliwość włączania i wyłączania noża obcinającego
 • regulacja szerokości obcinania szytego materiału
 • regulacja transportu różnicowanego, ułatwiająca szycie dzianin, jedwabiu oraz materiałów elastycznych
 • regulacja docisku stopki
 • zabezpieczenie odłączające zasilanie podczas otwarcia pokrywy przedniej
 • schowek na akcesoria pod pokrywą przednią

Overlock z mereżką

Wśród najczęściej wymienianych cech poszukiwanych w owerlokach jest mereżka. Cóż to takiego?

Co to jest mereżka?

Mereżka (nazywana również ściegiem rolującym) służy do estetycznego wykańczania krawędzi wyrobów odzieżowych, ale nie tylko. Owerlok tworząc ten ścieg podwija krawędź szytego materiału (roluje ją) i obrzuca gęstym ściegiem. Mereżkę wykorzystuje się do wykańczania: apaszek, szalików, letniej odzieży damskiej w szczególności bluzeczek, sukienek, spódniczek, a także odzieży dziecięcej.

Mereżka

Mereżka może powstać w wersji ściegu 2-nitkowego lub 3-nitkowego. Jeśli planujesz często przełączać maszynę miedzy ściegiem owerlokowym, a mereżką to warto wybrać owerlok, w którym zmiana jest możliwie prosta (szybkie przełączanie), bez wymiany płytki ściegowej, czy demontażu elementów maszyny, jak to się odbywa w niektórych modelach owerloków.

Mereżka na owerloku

Szybkie przełączanie

Mereżka za pomocą owerloka

Konieczność demontażu elementów

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat sposobów przełączania owerloka na mereżkę, to zapraszamy do przeczytania wpisu: "Mereżka na owerloku. Jak ją wykonać?", a tymczasem przedstawiamy przykład owerloka, który może poszczycić się szybkim przełączaniem pomiędzy ściegiem owerlokowym a mereżką:

ELNA 264D

Owerlok ELNA 264D

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
O ELNA 264D

Przełączanie na mereżkę bez demontowania poszczególnych elementów to duża wygoda. W modelu ELNA 264D wystarczy przesunąć suwaczek i ustawić odpowiednie parametry ściegu (przede wszystkim jego gęstość). Główne atuty Elny to:

 • 7 dostępnych ściegów: 3- i 4- nitkowy owerlokowy, 3-nitkowy ścieg rolujący oraz odmiany tych ściegów zależne ustawień
 • maksymalna prędkość - 1300 wkłuć/min
 • możliwość wykonywania ściegu rolującego (mereżki) bez zmiany płytki ściegowej
 • możliwość włączania i wyłączania noża obcinającego
 • regulacja szerokości obcinania szytego materiału
 • regulacja transportu różnicowego, ułatwiająca szycie dzianin, jedwabiu, materiałów elastycznych
 • regulacja docisku stopki
 • wbudowany nożyk do obcinania nici na obudowie maszyny
 • 5 lat gwarancji

A może overlock z wolnym ramieniem?

Wolne ramię umożliwia wygodniejsze obrzucanie czy podwijanie krawędzi rękawów, nogawek i doszywanie do nich ściągaczy itp. Jeśli korzystasz z wolnego ramienia w maszynie do szycia, to warto rozważyć wybór modelu owerloka, który również ma tę funkcję. Owerlok z wolnym ramieniem to jednak również nie jest standard i trzeba zwrócić na to uwagę na etapie wyboru. Wolne ramię oferują owerloki firmy Brother oraz m.in. model Janome 744D, który jest jednym z najlepszych i najczęściej polecanych owerloków 2/3/4-nitkowych do domu i do prac chałupniczych.

JANOME 744D

Janome 744D

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
O JANOME 744D

Możliwość skorzystania z wolnego ramienia to tylko jeden z atutów JANOME 744D. Od czasu swojej premiery znajduje się nieprzerwanie w czołówce najlepszych i najczęściej wybieranych. Jego główne atuty to:

 • 7 dostępnych ściegów: 4-nitkowy, 3-nitkowy (wąski, szeroki), 3-nitkowy rolujący, 2-nitkowy (wąski, szeroki), 2-nitkowy rolujący
 • maksymalna prędkość - 1300 wkłuć/min
 • możliwość wykonywania ściegu rolującego (mereżki) bez zmiany płytki ściegowej
 • wygodny nawlekacz dolnego chwytacza
 • regulacja szerokości obcinania szytego materiału
 • wolne ramię
 • regulacja transportu różnicowego, ułatwiająca szycie dzianin, jedwabiu, materiałów elastycznych
 • regulacja docisku stopki
 • wbudowany nożyk do obcinania nici na obudowie maszyny
 • 5 lat gwarancji

Overlock na start idealny - z wyświetlaczem

Jest jeszcze jedna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze owerloka, szczególnie jak to będzie Twój pierwszy kontakt z tego typu urządzeniem. Chodzi o wyświetlacz (czasem zwany "programatorem"). Pozwala on na sprawne ustawienie parametrów owerloka bez szukania informacji w instrukcji obsługi. Wystarczy pokrętłem wyboru ściegu ustawić pożądany program, z którego chcemy skorzystać, a następnie ustawić wskazane na wyświetlaczu parametry. Gotowe - możemy rozpocząć szycie :)

Wyświetlacz jest też dużym udogodnieniem dla osób, które rzadko będą szyć na owerloku lub zwyczajnie zależy im na komforcie pracy. W tym przypadku szczególnie polecamy owerlok ELNA 664 PRO.

ELNA 664 PRO

Elna 664 PRO owerlok

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
O ELNA 664 PRO

Ten model Elny również znajduje się w ścisłej czołówce rankingów owerloków. Nic dziwnego - ELNA 664 PRO jest jednym z najwygodniejszych overloków, wyposażonych w ciekawe, nowoczesne rozwiązania i gwarantujących komfort pracy/ Jego główne atuty to:

 • 12 dostępnych ściegów: 2-, 3- i 4-nitkowy owerlokowy, 2- i 3-nitkowy ścieg rolujący oraz odmiany tych ściegów zależne od ustawień naprężeń nici
 • maksymalna prędkość - 1300 wkłuć/min
 • wygodna zmiana igieł dzięki uchylnemu uchwytowi
 • możliwość wykonywania ściegu rolującego (mereżki) bez zmiany płytki ściegowej
 • wygodny nawlekacz dolnego chwytacza
 • przełącznik automatycznie dostosowujący naprężenie dolnego chwytacza podczas szycia mereżką oraz ściegami 2-nitkowymi
 • zabezpieczenie odłączające zasilanie podczas otwarcia pokrywy przedniej
 • regulacja transportu różnicowego, ułatwiająca szycie dzianin, jedwabiu, materiałów elastycznych
 • regulacja docisku stopki
 • wbudowany nożyk do obcinania nici na obudowie maszyny
 • 5 lat gwarancji

A więc który overlock wybrać?

W powyższym tekście znalazły się zarówno odnośniki do aktualnego rankingu owerloków, jak i do konkretnych modeli maszyn dostępnych w naszym sklepie.
Zdajemy sobie sprawę, że aktualnie można znaleźć modele dużo tańsze, a przykładowy overlock z lidla może kosztować sporo poniżej 1000 zł. W związku z tym chcielibyśmy na koniec przypomnieć, że overloki to urządzenia, które pracują zdecydowanie szybciej od maszyn wielofunkcyjnych. Precyzja złożenia i jakość podzespołów mają tu kolosalne znaczenie i decydują o jakości pracy oraz trwałości owerloka. Polecamy gorąco sprzety od uznanych i sprawdzonych producentów!

Napisz lub zadzwoń jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze wymarzonego sprzętu. Zawsze chętnie doradzamy i wybieramy indywidualne, najlepsze rozwiązanie.