Jaki owerlok kupić i na co zwrócić uwagę przy wyborze owerloka?

Jaki owerlok kupić? Na co zwrócić uwagę przy wyborze owerloka (overlocka)? Te pytania często pojawiają się na szyciowych forach. Niestety, udzielane tam odpowiedzi często wprowadzają niepotrzebny zamęt. Postanowiliśmy więc napisać dla Was ten artykuł, który Tobie, drogi czytelniku, ułatwi wybór odpowiedniego owerloka.

CO TO JEST OWERLOK I DO CZEGO SŁUŻY? NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE OWERLOKA?

Zacznijmy od tego, co to jest owerlok? To maszyna, która za sprawą swoich szczególnych funkcji pozwala w sposób estetyczny obrzucać krawędzie materiałów, czyli zabezpieczyć brzegi przed pruciem się. Służy również do zszywania warstw razem. Przy pomocy owerloka, połączymy prawie każdy materiał, a szczególnie chętnie sięgniemy po owerlok podczas szycia dzianin.

Jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, wybierając dla siebie owerlok. Podzieliliśmy je na wygodne podpunkty. Ich przeanalizowanie pozwoli Ci kupić owerlok dostosowany do konkretnych potrzeb.

ILU NITKOWY OWERLOK KUPIĆ?

Liczba nitek, którymi może szyć owerlok przekłada się na to, ile ściegów możemy na nim uzyskać. Mamy do wyboru owerloki 3-4 nitkowe, 2-4 nitkowe oraz 2-5 nitkowe.

Ogólnie można przyjąć, że:

  • 3-nitkowy ścieg służy do obrzucania (obrębiania) wszystkich materiałów,
  • 4-nitkowy do łączenia materiałów, głównie dzianiny,
  • 5-nitkowy do łączenia dzianin i tkanin (to ścieg obrębiający krawędź materiału jednocześnie wykonujący tuż obok ścieg łańcuszkowy),
  • 2-nitkowy do wykonywania idealnego szwu flatlock i obrzucania krawędzi 2-nitkowym ściegiem (funkcja dostępna tylko w niektórych owerlokach).
Rodzaje ściegów w owerloku
Rodzaje ściegów w owerloku

Na zdjęciach powyżej pokazujemy tylko część ściegów owerlokowych. Jeśli chcesz zobaczyć wszystkie ściegi, to zapraszamy do przeczytania wpisu: "Rodzaje ściegów w owerloku i ich zastosowanie".

Na tym etapie przeanalizuj swoje potrzeby i zastanów się, jak często planujesz korzystać z poszczególnych ściegów, a może okaże się, że są ściegi z których możesz zrezygnować? Dzięki temu zawężasz wybór do owerloków:

  • 3-4 nitkowych (szyjących ściegami 3-nitkowymi oraz 4-nitkowymi)
  • 2-4 nitkowych (szyjących ściegami 2-nitkowymi, 3-nitkowymi oraz 4-nitkowymi)
  • 2-5 nitkowego (szyjących ściegami 2-nitkowymi, 3-nitkowymi, 4-nitkowymi oraz 5-nitkowymi)

JUKI owerlok MO-655

Jeśli uważasz, że wszystkie ściegi będę Ci potrzebne lub jeśli nie chcesz się ograniczać, to polecamy zakup owerloka 2-5- nitkowego: ➜JUKI MO-655

Wyróżnia go możliwość szycia aż 5 nićmi, czyli jednoczesnego uzyskania obrzucenia i wzmacniającego ściegu łańcuszkowego. Dodatkowo to owerlok umożliwiający tworzenie ściegu przy pomocy: 2-, 3- oraz 4- nitek. Posiada możliwość szybkiego przełączania się miedzy ściegami (opisaliśmy to w kolejnym akapicie). Jego maksymalna prędkość szycia to 1500 wkłuć na minutę. To o 200 wkłuć więcej niż większość owerloków. Maszyna ta ma również regulowany docisk stopki. To zaledwie kilka najważniejszych funkcji tego owerloka. Kliknij i poznaj pozostałe jego atuty oraz możliwości➜JUKI MO-655

MEREŻKA - ŁATWOŚĆ PRZEŁĄCZANIA ŚCIEGU

Mereżka

Mereżka (nazywana również ściegiem rolującym) służy do estetycznego wykańczania krawędzi wyrobów odzieżowych, ale nie tylko. Maszyna tworząc ten ścieg podwija krawędź szytego materiału (roluje ją) i obrzuca gęstym ściegiem. Mereżkę wykorzystuje się do wykańczania: apaszek, szalików, letniej odzieży damskiej w szczególności bluzeczek, sukienek, spódniczek, a także odzieży dziecięcej.

Mereżka na owerloku
Mereżka za pomocą owerloka

Mereżka może powstać w wersji ściegu 2-nitkowego lub ewentualnie 3-nitkowego. Jeśli planujesz często przełączać maszynę miedzy ściegiem owerlokowym, a mereżką to warto wybrać owerlok, w którym zmiana jest możliwie prosta (szybkie przełączanie), bez wymiany płytki ściegowej, czy demontażu elementów maszyny, jak to się odbywa w niektórych modelach owerloków. W takiej sytuacji proponujemy dwa modele owerloków:


Merrylock 848DS owerlok

Merrylock 848 DS to owerlok 3-, 4- nitkowy, dający możliwość szybkiego przełączania między ściegami zwykłymi, a mereżką. Owerlok ten ma standardową prędkość 1300 wkłuć na minutę. Objęty jest 2- letnią gwarancją producenta. To jeden z tańszych owerloków dostępnych na rynku, a mimo to ma standardzie aż 6 stopek. Owerlok jest dostępny w naszym sklepie, poznaj więcej funkcji ➜Merrylock 848 DS

Elna 264D owerlok

Elna 264D to bardzo mocny i wytrzymały owerlok objęty, aż 5-letnią gwarancją, przy wykonaniu przeglądu serwisowego między 2., a 3. rokiem od dnia zakupu urządzenia.
Ma możliwość szybkiej zmiany ściegów zwykłych na mereżkę. Jego nawlekanie jest proste i wygodne. Jeśli szukasz bezawaryjnego owerloka w dobrej cenie, to koniecznie sprawdź aktualną ofertę na owerloki marki Elna ➜ Elna 264D.

Jeśli chcesz zobaczyć, jakie są sposoby przełączania owerloka na mereżkę, to zapraszany do przeczytania wpisu: "Mereżka na owerloku. Jak ją wykonać?".

WOLNE RAMIĘ- WYGODNE WYKAŃCZANIE NOGAWEK, RĘKAWÓW

Wolne ramię umożliwia wygodniejsze obrzucanie czy podwijanie krawędzi rękawów, nogawek i doszywanie do nich ściągaczy itp. Jeśli jesteś przyzwyczajony do korzystania z wolnego ramienia w maszynie do szycia, to warto wybrać model owerloka, który również ma tę funkcję. W tym wypadku polecamy Janome 744D, który jako jeden z nielicznych owerloków został wyposażony w wolne ramię.


Janome 744D owerlok

Janome 744D to rozbudowany owerlok umożliwiający szycie przy pomocy: 4-, 3- oraz 2- nitek. Posiada możliwość szybkiego przełączenia ściegu obrębiającego zwykłego na mereżkę. Ma on wspomniane powyżej wolne ramię oraz przydatny regulowany docisk stopki. Jego maksymalna prędkość szycia to 1300 wkłuć na minutę. To mocny owerlok, dostępny na polskim rynku już od wielu lat, stąd nikt nie ma wątpliwości, że jest to sprzęt sprawdzony i całkowicie bezawaryjny. Zobacz pozostałe jego atuty➜Janome 744D

W wolne ramię są też wyposażone owerloki marki Brother. Tutaj znajdziesz ich pełną ofertę: ➜Owerloki Brother

Ważne: w owerlokach Brother zmiana ściegu zwykłego na mereżkę wymaga demontażu elementu maszyny.

PROGRAMATOR - PODPOWIEDŹ USTAWIENIA PARAMETRÓW OWERLOKA

Jest jeszcze jedna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze owerloka. Chodzi o "programator". Pozwala on użytkownikowi na sprawne ustawienie parametrów owerloka bez szukania informacji w instrukcji obsługi. Wystarczy, pokrętłem wybierać ścieg, którym chcemy szyć, a następnie ustawić wskazane przez programator parametry i gotowe, możemy rozpocząć szycie.

Programator jest dużym udogodnieniem, szczególnie dla osób, które rzadko będą szyć na owerloku lub zwyczajnie zależy im na komforcie pracy. Takim użytkownikom polecamy owerlok ➜ Elna 664 PRO


Elna 664 PRO owerlok

Elna 664 PRO to rozbudowany owerlok umożliwiający szycie przy pomocy: 4-, 3- oraz 2- nitek (z łatwym przełączaniem ściegów). To bardzo mocny owerlok, objęty 5-letnią gwarancją. Ma wszystkie udogodnienia owerloków, łącznie ze świetnym programatorem pomocnym w ustawieniu maszyny. Jeśli szukasz rozbudowanego owerloka 4-nitkowego, to owerlok ten będzie najlepszym wyborem➜Elna 664 PRO.

MECHANIZM RÓŻNICOWY ORAZ OBCINANIE KRAWĘDZI MATERIAŁU

Wszystkie przedstawiane przez nas owerloki mają funkcję mechanizmu różnicowego oraz obcinania krawędzi materiału. Czyli nie będzie to kryterium, które w jakiś sposób zawęzi wybór owerloków.

POMOCNE FILTROWANIE, PORÓWNYWARKA NA SZYJ.PL

Po zapoznaniu się z całym wpisem na pewno już wiecie, na co zwrócić uwagę przy wyborze owerloka dla siebie. Dla jednego użytkownika będzie to liczba nici, dla innego wolne ramię czy programator.

Przy okazji, wspomnimy o udogodnieniach, które wprowadziliśmy specjalnie z myślą o użytkownikach naszego sklepu. Z tymi ułatwieniami wybór owerloka staje się bardzo wygodny. Mamy tutaj na myśli filtrowanie oraz porównywarkę.

Filtrowanie jest możliwe po wybraniu kategorii "owerloki" z kategorii "maszyny domowe". Oglądając naszą stronę na komputerze pojawi się możliwość filtrowania, pozwalające zawęzić ofertę owerloków do modeli wybranych według konkretnego parametru np. producenta, liczby nitek itp. Kliknij parametr, który jest dla Ciebie najistotniejszy i kup owerloka dobranego do Twoich potrzeb, bez zbędnego wertowania ofert, które nie spełniają założonych kryteriów.

Filtrowanie jest również możliwe na telefonie. W tym celu klikamy na przycisk "filtrowanie", które rozwinie możliwość zawężenia wyboru.

Parametry produktów na naszej stronie można między sobą wygodnie zestawić między sobą. Wystarczy dodać do porównywarki kilka produktów, aby po wejściu do niej sprawdzić najważniejsze parametry: ilość dostępnych ściegów, ilość igieł używanych w ściegach, prędkość szycia i wiele innych. Takie porównanie umożliwi szybkie rozeznanie się jakiej maszyny potrzebujemy.


Zawsze chętnie Wam doradzamy. Jeśli potrzebujesz POMOCY w wyborze modelu,
to śmiało pisz lub dzwoń – jesteśmy do dyspozycji.