Rodzaje ściegów w owerloku i ich zastosowanie

Owerloki. O ich przydatności do szycia dzianin, tkanin elastycznych czy ubranek dla dzieci nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Decydujemy się więc na wymarzonego owerloka, zasiadamy wygodnie przed maszyną, dzierżąc w ręku świeżo nabytą, wzorzystą dresówkę i co dalej?

Okazuje się, że ściegi w owerloku wyglądają nieco inaczej, a wybór odpowiedniego nie jest wcale taki oczywisty...
Przybliżymy Wam zatem ściegi, które spotkacie w tych wspaniałych maszynach.

ŚCIEG 4-NITKOWY

Najbardziej popularny i najczęściej używany w owerloku jest ścieg 4-nitkowy. Gdybyśmy otworzyli szafę z naszymi ciuchami to z pewnością bardzo szybko znaleźlibyśmy taki ścieg na którymś z ubrań. Jest spora szansa, że nawet do szafy nie musimy zaglądać, tylko spojrzeć na aktualnie założone rzeczy.
4-nitkowy ścieg jest trwały i mocny. Z jego pomocą zszyjemy i jednocześnie obrzucimy warstwy. Bardzo często jest to najlepsza opcja do użycia podczas szycia na owerloku.

Rodzaje ściegów w owerloku - ścieg 4-nitkowy

Żeby uzyskać ten ścieg, konieczne jest zamontowanie i nawleczeniu obu igieł i obu chwytaczy. Nici od chwytaczy tworzą charakterystyczne pętle obrzucając krawędź szytego materiału (na zdjęciu powyżej to nitki w kolorach czerwonym i zielonym), a dzięki igłom mamy równe stebnowe przeszycia – od igły prawej (kolor żółty) oraz igły lewej (kolor niebieski).
Szczególnie istotne jest przeszycie od igły lewej, ponieważ to właśnie ono przyjmie na siebie naprężenia wynikające z użytkowania uszytej odzieży.

Ścieg 4-nitkowy sprawdzi się praktycznie wszędzie. Chyba, że…

ŚCIEG 3-NITKOWY

...chyba, że lepszy okaże się ścieg 3-nitkowy :)
Kiedy zatem zastosować ścieg 3-nitkowy i czym się różni od ściegu wyszytego 4 nićmi? Spójrzmy na zdjęcie.

Rodzaje ściegów w owerloku - ścieg 3-nitkowy

Do tego ściegu potrzebujemy tylko jednej igły, w efekcie czego znika nam jedno stebnowe przeszycie. Ścieg ten nie będzie tak mocny jak poprzednik i w związku z tym najczęściej będziemy go używać do profesjonalnego obrzucania krawędzi (bez jednoczesnego zszywania warstw).

Haaalo, zaraz, zaaaaraz! - Już słyszę Wasze głosy, że jak to bez zszywania? Przecież można świetnie zszyć i 3 nitkami!
No pewnie, że można, ale mając do dyspozycji mocniejszy ścieg 4-nitkowy trudno znaleźć powód, żeby robić to trzema nićmi. Jeśli jednak taki powód znajdziemy, to starajmy się nie używać 3-nitkowego ściegu w miejscach narażonych na bardzo częste rozciąganie.
Do obrzucania krawędzi średnich i grubszych materiałów oraz np. do ściegu krytego możemy go z kolei używać do woli :)


ŚCIEG 2-NITKOWY

Wkraczamy teraz w zakres możliwości, których nie posiada każdy owerlok.
Jeśli mamy opcję szycia za pomocą dwóch nici w swojej maszynie, to możemy ozdobnie wykończyć brzegi szytego materiału.

Rodzaje ściegów w owerloku - ścieg 2-nitkowy

Najczęściej stosuję się go do obrzucania grubych materiałów np. koców, ale wygląda równie estetycznie na innych, lżejszych materiałach.
Ten sam ścieg możemy zamienić na 2-nitkowy ścieg płaski i z powodzeniem wykorzystywać go podczas szycia np. odzieży sportowej. Po rozłożeniu daje on namiastkę ściegu coverlokowego i sprawdza się wyśmienicie!

ŚCIEG 5-NITKOWY

Jeszcze trudniej spotkać modele domowych owerloków z możliwością szycia pięcioma nićmi. Ustawiając taki ścieg w maszynie, 3 nitki obrzucą nam krawędzie, a 2 pozostałe stworzą tzw. „łańcuszek”, czyli mocne, bardzo elastyczne przeszycie widoczne na zdjęciu poniżej.

Rodzaje ściegów w owerloku - ścieg 5-nitkowy

Do czego użyć takiego ściegu? Prawda jest taka, że jeśli już mamy taki ścieg w owerloku, to rzadko będziemy korzystać z innych przy zszywaniu i obrębianiu… Ze względu na dużą wytrzymałość i elastyczność jest bardzo prawdopodobne, że zostanie ulubionym ściegiem :)

MEREŻKA

Na koniec – ścieg rolujący, czyli mereżka. W zdecydowanej większości modeli owerloków domowych przełączanie maszyny na tryb mereżki nie wymaga już dodatkowych akcesoriów (np. innej stopki, czy płytki ściegowej). Wystarczy ustawić zalecane parametry i cieszyć się pięknym ściegiem rolującym.

Rodzaje ściegów w owerloku - ścieg rolujący, mereżka

Apaszki, chusty, doły sukienek – to tylko niektóre przykłady na wykorzystanie tego ozdobnego ściegu. Piękne wykończenie w takiej postaci wykonywane jest 3 nićmi, chyba, że nasza maszyna posiada również sciegi 2-nitkowe – mamy wtedy możliwość wykorzystania również mereżki 2-nitkowej.

PODSUMOWANIE

Liczby programów ściegowych w owerloku nie jest tak łatwo ustalić. Za pomocą różnych naprężeń nici czy ustawień dyferencjału możemy uzyskiwać przeróżne efekty. Części z nich próżno szukać w instrukcjach obsługi, ale chętnie podzielimy się wskazówkami, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Dzianiny w dłoń i do boju :)