Jaki overlock kupić? Ranking owerloków domowych | PAŹDZIERNIK 2023

Skoro overlock domowy pojawił się w kręgu Twoich zainteresowań, to znaczy, że ścieg overlockowy w maszynie do szycia przestał wystarczać :) Zakup overlocka pozwoli podejść do tematu szycia i wykańczania projektów nieco bardziej profesjonalnie.
Zatem jaki overlock domowy kupić, żeby spełnił oczekiwania i służył długo i bezawaryjnie? Jaki overlock do 1000 zł, 1500 zł, 2000 zł, 2500 zł?

Niezależnie od założonego budżetu oddajemy do Twojej dyspozycji ranking overlocków domowych, który systematycznie uaktualniamy. Dzięki temu wybór dobrego overlocka będzie zdecydowanie prostszy. Dla wygody przeglądania podzieliliśmy ranking overlocków na kilka części, w zależności od budżetu, jaki możemy przeznaczyć na zakup urządzenia. Modeli dobrych overlocków domowych jest sporo, ale na szczęście niemal w każdej kategorii jest wyraźny lider, który znacząco wyróżnia się na tle konkurencji. Poznaj mocne strony wyróżnionych maszyn i wybierz model dla siebie.
W razie kłopotów z ostatecznym wyborem znajdziesz też link do formularza pomocy i kilkoma kliknięciami zrzucisz selekcję na nas :)

Poniżej droga na skróty do konkretnych części rankingu owerloków domowych:

RANKING OWERLOKÓW jest systematycznie aktualizowany.
Ostatnia aktualizacja: październik 2023

Ranking owerloków domowych

Przedstawiamy ranking owerloków 2023 podzielony na części. Spojrzeliśmy na temat pod kątem budżetu, bo najczęściej macie określoną kwotę na zakup. Proponujemy jednak nie omijać i zapoznać się z propozycjami nieco droższymi, ponieważ często, za niewielką dopłatą możemy mieć dodatkowe funkcje, które przydadzą się podczas użytkowania owerloka.

Dla zainteresowanych, pod rankingiem znajdzie się kilka słów o ważnych dla wyboru rzeczach, które na niego wpłynęły oraz o funkcjach i rozwiązaniach, których możesz się spodziewać w nowoczesnym owerloku domowym.

RANKING OWERLOKÓW DOMOWYCH ZA OK. 1500 ZŁ

Zakup przyzwoitego owerloka od sprawdzonej firmy wiąże się ze stosunkowo większym kosztem, niż w przypadku zakupu klasycznej maszyny do szycia. Wśród prostych, podstawowych owerloków do domowego szycia znajdziemy kilka wartych uwagi propozycji w półce cenowej około 1500 złotych. Maszyn wartych uwagi jest kilka, dlatego zestawiliśmy je, i prezentujemy najlepsze owerloki do 1500 zł.
Czego się po nich spodziewać? Przyzwoitej pracy. Może nie ma w tym budżecie fajerwerków - są za to już uznane marki ze swoimi sprawdzonymi modelami dobrych owerloków domowych.

1. ELNA 264D

Owerlok Elna 264D

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
O ELNA 264D

Owerlok Elna 264D to świetny model zarówno do domowych prac, jak i chałupniczego użytku. W tym owerloku znajdziemy bardzo mocny silnik, który pozwoli na komfortową pracę, nawet podczas długich sesji. Wbije się w materiał z prędkością 1300 wkłuć na minutę i poradzi sobie doskonale z tkaninami, dzianinami, materiałami elastycznymi, a nawet grubymi kocami. Owerlok Elna 264D to model wydajny, wyposażony w regulację docisku stopki i, oczywiście, w mechanizm różnicowy. Podobnie jak zdecydowana większość domowych owerloków, nie ma wolnego ramienia. Można mu też zarzucić, że nie ma nawlekacza dolnego chwytacza, ale nawlekanie jest tak proste, że nie stanowi to problemu. Nawet początkująca osoba szybko opanuje cały proces nawlekania.

Jeszcze kilka słów o jakości ściegów. Owerlok szyje kapitalnie :) Oczywiście należy zadbać o właściwe ustawienia naprężeń, ale to jest podstawa i dotyczy każdego owerloka domowego. Zarówno ściegi 3-nitkowe, jak i 4-nitkowe są trwałe i estetyczne.

Elna 264D jest najlepszą propozycją dla osób szukających możliwie najlepszej maszyny w niewygórowanej cenie, szczególnie do regularnego użytku.

Główne atuty Elna 264D to:

 • mocna i stabilna konstrukcja i metalowe podzespoły
 • rewelacyjny stosunek jakości do ceny
 • stosunkowo cicha praca
 • regulacja docisku stopki
 • możliwość uzyskania nawet 5 letniej gwarancji

2. BROTHER 1034DX

Owerlok Brother 1034DX

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
O BROTHER 1034DX

Owerlok Brother 1034DX to również ciekawa propozycja wśród owerloków około 1500 zł. Na prawej stronie maszyny łatwodostępne są zarówno pokrętła ustawiające parametry szycia, jak i dźwignia podnoszenia stopek. To rozwiązanie stosowane wyłącznie przez Brothera, które warto pochwalić. Dzięki umieszczeniu dźwigni w tym miejscu możemy prawą ręką unosić stopkę, a lewą ręką manewrować materiałem pod stopką. Proste i wygodne. Posiada również wolne ramię, dzięki któremu łatwiej można radzić sobie z obrzucaniem rękawów i nogawek. Nie zabrakło cennej funkcji regulacji docisku stopki, długości ściegu i transportera różnicowego. Brother potrafi szyć z prędkością 1300 wkłuć na minutę, a opcjonalnie można do niego dokupić stolik rozszerzający pole pracy. Maszyna będzie stanowić świetny dodatek do każdej szwalni. Dodatkowy mały plus za łatwe nawlekanie.

Brother 1034DX jest dobrą propozycją dla hobbystów, szukających niedrogiego lecz sprawdzonego owerloka do domowego szycia.

Główne atuty Brother 1034DX to:

 • wolne ramię
 • regulacja docisku stopki
 • prędkość 1300 wkłuć na minutę
 • dźwignia podnoszenia stopki z prawej strony
 • nawlekacz chwytacza dolnego

3. REDSTAR 4.0 S

Owerlok Redstar 4.0S

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
O REDSTAR 4.0S

Owerlok Redstar 4.0S namieszał w naszym zestawieniu. Dla osób szukających niedrogiego owerloka wydaje się być to najlepsza z dostępnych opcji. W cenie nieznacznie przekraczającej tysiąc złotych otrzymujemy bardzo dobrze wykonany sprzęt, mogący szyć zarówno 3- i 4- nitkowo, jak i w razie potrzeby mamy do dyspozycji delikatny ścieg 2-nitkowy. Duży plus za pokrętło umożliwiające regulację siłę nacisku stopki.

W Redstarze 4.0S bardzo spodobały nam się jasne i klarowne oznaczenia dotyczące nawlekania. Wydawać by się mogło, że nie da się tego już bardziej uprościć - a jednak, dodatkowe symbole wskazujące kolejność nawlekania z pewnością przydadzą się dla osób nie mających jeszcze wprawy w posługiwaniu się owerlokiem. Drukowana skrócona instrukcja wyjaśniająca nawlekanie również jest pomocna.

Dla osób, które miały już wcześniej styczność z owerlokiem problematyczne może być ulokowanie pokręteł regulacyjnych po lewej stronie. Jeśli będzie to Twój pierwszy owerlok, nie masz jeszcze żadnych przyzwyczajeń i nie wyniknie z tego duża niedogodność. Mimo wszystko pokrętła po prawej wydają nam się bardziej przyjazne bo dają łatwiejszy i stały wgląd w ustawienia dyferencjału i gęstości ściegu, podczas gdy w Redstarze są nieco schowane.

Plusem maszyny jest także dołączony w zestawie pojemnik na ścinki - ten element rzadko pojawia się w komplecie z maszyną, a tym bardziej w stosunkowo tanich maszynach.

Redstar 4.0S to najlepszy z niskobudżetowych owerloków, jego cena jest bardzo atrakcyjna, a jakość wykonania wyróżnia go na tle podobnych maszyn.

Główne atuty Redstar 4.0S to:

 • możliwość szycia 2-, 3- lub 4-ma nićmi
 • wolne ramię
 • regulacja docisku stopki
 • prędkość 1300 wkłuć na minutę
 • pojemnik na ścinki w zestawie

RANKING OWERLOKÓW DOMOWYCH ZA OK. 2000 ZŁ

Dobry owerlok domowy za 2000 zł? Proszę :) Czy będzie potrafił więcej niż overlock domowy za 1500 zł? Nie zawsze. Jednak w zdecydowanej większości przypadków zwiększając budżet na zakup, do wyboru będą lepsze modele, czasem lepiej wyposażone, mocniejsze, od bardziej uznanych producentów. Zazwyczaj jest to kombinacja wymienionych przed chwilą czynników.

1. JANOME 990D

Owerlok Janome 990D

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
O JANOME 990D

Owerlok Janome 990D bardzo mocny silnik oraz konstrukcja i możliwość uzyskania 5-letniej gwarancji. Przeszyje bez problemu dzianiny, jedwab, materiały elastyczne, a nawet wełniane koce. Szybki – 1300 wkłuć na minutę, trwały i wydajny, z regulacją docisku stopki. Nie posiada nawlekacza, ani wolnego ramienia, ale jest prosty w obsłudze i nie do zdarcia. Z uwagi na moc i trwałość często wybierany przez chałupników oraz prowadzących warsztaty krawieckie.
Janome 990D jest dostępny już długi czas i zyskał sobie status kultowego. Do zadań domowych i pracy chałupniczej nadaje się idealnie, a już na starcie, do wyposażenia standardowego, dokładane są gratisowe stopki. Aktualny nr 1 wśród bestsellerów. Sprawdź koniecznie!

Główne atuty Janome 990D to:

 • bardzo mocna i stabilna konstrukcja
 • metalowe podzespoły
 • regulacja docisku stopki
 • 1300 wkłuć na minutę
 • możliwość uzyskania 5 lat gwarancji

2. BROTHER 2104D

Owerlok Brother 2104D

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
O BROTHER 2104D

Owerlok Brother 2104D to również ciekawa propozycja wśród owerloków do 2000 zł. Nie tak mocny jak Janome, ale również bardzo funkcjonalny. Wyróżnia się wolnym ramieniem, dzięki któremu łatwiej można radzić sobie z obrzucaniem rękawów i nogawek. Na plus również charakterystyczne dla owerloków Brother zlokalizowanie dźwigni do podnoszenia stopki - po prawej stronie obudowy. Jest też regulacja docisku stopki i dokładna regulacja szerokości oraz długości ściegu. Brother potrafi szyć z prędkością 1300 wkłuć na minutę, a opcjonalnie można do niego dobrać stolik powiększający pole pracy. Maszyna będzie stanowić świetny dodatek do każdej szwalni.
Brother 2104D idealnie wpasowuje się w potrzeby osób, które poszukują wygodnego i funkcjonalnego owerloka do domowych zadań.

Główne atuty Brother 2104D to:

 • funkcjonalny overlock domowy
 • wolne ramię
 • regulacja docisku stopki
 • prędkość 1300 wkłuć na minutę
 • dźwignia podnoszenia stopki z prawej strony
 • nawlekacz chwytacza dolnego

3. MINERVA M840DS

Owerlok Minerva M840DS

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
O MINERVIE M840DS

Minerva również ma dla nas ciekawą propozycję owerloka do 2000 złotych. Proste nawlekanie, wolne ramię, szybkie i bezproblemowe przełączanie w tryb szycia mereżką. Nie mogło zabraknać absolutnie niezbędnej cechy dla maszyn z tej półki czyli regulacji siły nacisku stopki. Zgrabny, łatwy w obsłudze i stosunkowo cichy owerlok Minerva mimo, że nie należy do najpopularniejszych jest zdecydowanie wart zwrócenia na niego uwagi.
Świetnie sprawdzi się dla każdej osoby chcącej podnieść jakość szytych samodzielnie rzeczy.

Główne atuty Minerva M840 DS to:

 • funkcjonalny overlock domowy
 • wolne ramię
 • regulacja docisku stopki
 • prędkość 1300 wkłuć na minutę
 • nawlekacz chwytacza dolnego

RANKING OWERLOKÓW DOMOWYCH ZA OK. 2500 ZŁ

W tej części podpowiadamy, jaki owerlok domowy kupić za 2500 zł. Zanim przejdziemy do konkretów, kilka informacji o tym, czego w tym budżecie można się spodziewać.
Przede wszystkim przedstawione tu modele potrafią szyć 2, 3 i 4 nićmi. Na tym poziomie jest to standard, podobnie jak nawlekacz dolnego chwytacza oraz regulacja docisku stopki. Wybrane przez nas modele są nieco bardziej funkcjonalne od wyżej wymienionych w przedziale do 2000 zł. Są proste w obsłudze i mają wygodnie rozmieszczone pokrętła regulacji. Choć owerloki należą do stosunkowo głośnych maszyn, to właśnie w tym pułapie znajdziesz maszyny o wyraźnie lepszej kulturze pracy.

Lider zestawienia jest od długich miesięcy jeden - to Elna 664 PRO. Za swoje możliwości, wygodę użytkowania, ale przede wszystkim za swój uniwersalizm. Niezależnie, czy szukasz owerloka domowego do prac hobbystycznych, czy do chałupniczego szycia. Niezależnie czy jesteś osobą początkującą, czy sporo już o szyciu na owerloku już wiesz. W każdym z przypadków 664 PRO będzie kapitalnym wyborem.
Poza nim jest oczywiście jeszcze kilka modeli, które z czystym sumieniem można polecić. O każdym napisaliśmy kilka słów, a w razie chęci zapoznania się z pełną specyfikacją, zachęcamy do kliknięcia w link przy wybranym modelu.

1. ELNA 664PRO

Owerlok Elna 664 pro

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
O ELNA 664 PRO

Owerlok Elna 664 PRO - bezkonkurencyjny wśród owerloków do ok. 2500 zł. Najnowocześniejszy w zestawieniu – z wyświetlaczem, uchylnym uchwytem igieł pomocnym przy ich zmianie, odcięciem zasilania przy otwartej obudowie. Najmocniejszy i choć nie najszybszy (pod tym kątem prowadzi Juki), to stosunek jakości i możliwości do ceny jest niebywały. Podobnie jak pozostałe Elny – z 5-letnią gwarancją. Zasłużony numer 1.
Zarówno wyświetlacz z podpowiedziami jakich ustawień użyć, nawlekacz chwytacza oraz pozostałe ułatwienia sprawiają, że z tym modelem poradzi sobie każdy, nawet zupełnie początkujący w temacie owerloków domowych. Doskonale wyposażony, stabilny i trwały. A do tego bardzo nowoczesny.

Główne atuty Elna 664 PRO to:

 • trwałe metalowe podzespoły
 • nowoczesne rozwiązania
 • regulacja docisku stopki
 • 1300 wkłuć na minutę
 • wyświetlacz z podpowiedziami
 • możliwość szycia 2, 3, 4 nićmi
 • możliwość uzyskania 5 lat gwarancji

2. JANOME 744D

Owerlok JANOME 744D

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
O JANOME 744D

Owerlok Janome 744D do czasu pojawienia się nowej Elny był liderem i jednym z najpopularniejszych owerloków domowych w tym segmencie. Jest równie mocny i szybki. Plusem jest posiadanie wolnego ramienia, które pomoże w pracy z mniejszymi elementami. Z uwagi na dużą moc, podobnie jak Elna, można go śmiało używać również w chałupnictwie i pracowni. Janome 744D również posiada 5-letnią gwarancję.
Trwały, mocny i łatwy w obsłudze. Nawlekacz chwytacza i barwne oznaczenia na panelu maszyny pomogą szybko się z nią oswoić. Szybka i prosta regulacja parametrów ściegu sprawi, że uzyskanie profesjonalnego i rewelacyjnie wyglądającego obrzucenia to już czysta formalność.

Główne atuty Janome 744D to:

 • trwały i mocny
 • regulacja docisku stopki
 • prędkość 1300 wkłuć na minutę
 • wolne ramię
 • możliwość szycia 2, 3, 4 nićmi
 • nawlekacz chwytacza dolnego
 • możliwość uzyskania 5 lat gwarancji

3. BROTHER 4234D

Owerlok Brother 4234D

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
O BROTHER 4234D

Owerlok Brother 4234D to zdaniem wielu, najładniejszy overlock w zestawieniu. Ale to przecież nie konkurs piękności :) Na szczęście w parze z urokiem idą również możliwości owerloka. W całym zestawieniu wypada najsłabiej, jeśli weźmiemy pod uwagę moc, ale pod kątem funkcjonalności, to prawdziwe mistrzostwo świata. Do wszelkich wygód w postaci nawlekacza chwytacza, wolnego ramienia czy regulacji docisku stopki dochodzi tu jeszcze automatyczny nawlekacz igieł. Owerlok Brother 4234D jest dzięki temu bardzo łatwy i wygodny w nawlekaniu.
Szukasz owerloka do 2500 zł do pracy? To raczej nie ten model - są mocniejsze i wymieniliśmy je już w tym zestawieniu. Ale jeśli poszukujesz solidnego domowego owerloka, który zapewni doskonałą jakość ściegów i przeniesie Cię na wyższy stopień profesjonalizmu, częstuj się :) To świetny overlock.

Główne atuty Brother 4234D to:

 • metalowa konstrukcja
 • prędkość maksymalna 1300 wkłuć na minutę
 • regulowany docisk stopki
 • wolne ramię
 • możliwość szycia 2, 3, 4 nićmi
 • bardzo funkcjonalny i prosty w nawlekaniu i obsłudze

OWERLOKI DOMOWE Z PNEUMATYCZNYM NAWLEKANIEM

Poszukując owerloka domowego, można się zetknąć w wieloma mitami na jego temat. Jaki ten owerlok trudny w obsłudze, jak ciężko go poprawnie nawlec i wyregulować. Chętnie obalamy te mity. Wszak wystarczy chwilę z owerlokiem domowym spędzić, żeby się z nim zaprzyjaźnić... Ale zamiast przekonywać, że wcale nie jest tak trudno, zapraszamy do zapoznania się z modelami pneumatycznymi.
W takich owerlokach za nawlekanie chwytaczy, czyli elementów, których nawlekanie sprawia najwięcej kłopotów, odpowiada specjalny pneumatyczny system. Żeby nawlec owerlok, wystarczy wsunąć nitkę i przesunąć dźwignię. Prawda, że proste? I takie jest w rzeczywistości. Do tego możemy liczyć również na nawlekacz igieł. Cały praces nawlekania jest maksymalnie uproszczony.

Owerloki z pneumatycznym systemem nawlekania to absolutny top owerloków domowych. Nie należą do najtańszych, ale kupując taki owerlok, możemy liczyć nie tylko na łatwość nawlekania, ale równiez na ogromną funkcjonalność i absolutnie najwyższą jakość ściegów.

BROTHER AIR FLOW 3000

Owerlok Brother Air Flow 3000

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
O BROTHER AIR FLOW 3000

Owerlok Brother Air Flow 3000 to nowość z 2023 roku. Imponuje swoimi rozmiarami, jest to jeden z większych i zdecydowanie najcięższy owerlok w naszej ofercie. Przekłada się to na świetną stabilność nawet na najwyższych obrotach. Tym, co najbardziej przykuwa uwagę jest oczywiście nowoczesny system nawlekania. Pneumatyczny system pozwala nawlekać chwytacze bez mozolnego przeciągania nitek, z kolei przy igłach sprawę ułatwia wbudowany ręczny nawlekacz, podobny do tego w wielu modelach zwykłych maszyn do szycia.

Brother AIR FLOW 3000 charakteryzuje się dużą siłą penetracji igły, dlatego świetnie sprawdzi się zarówno do lekkiej odzieży jak i grubych dresówek, jeansu. Specyfika tego owerloka sprawia, że z powodzeniem sprawdzi się zarówno w hobbystycznym, domowym użytku jak i w małych pracowniach, warsztatach krawieckich.

Główne atuty Brother Air Flow 3000 to:

 • solidna konstrukcja
 • największa waga = stabilność
 • pneumatyczne nawlekanie chwytaczy
 • regulacja docisku stopki
 • prędkość 1300 wkłuć na minutę
 • nawlekacz do igieł

JANOME AT2000D

Owerlok Janome AT2000D

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
O JANOME AT2000D

Owerlok Janome AT2000D - nie dość, że mocny i szybki, to jeszcze świetnie wygląda :) Oczywiście, nie jest to najważniejsze, ale jeśli dodamy, że w parze z tym idzie absolutna precyzja i piękne, estetyczne ściegi, to mamy model doskonały. Janome AT2000D to genialna kultura pracy. Czuć jego moc, jest bardzo stabilny i szyje się na nim absolutnie wspaniale. Pneumatycznie nawlec można oba chwytacze, a do tego jest też do dyspozycji automatyczny nawlekacz igieł, który definitywnie kończy jakiekolewiek kłopoty z nawlekaniem tej maszyny.

Janome AT2000D to kwintesencja nowoczesności. Model wykonany z dbałością o każdy detal. Świetnie spasowane elementy i bardzo bogate wyposażenie standardowe, a do tego szereg akcesoriów dodatkowych możliwych do dokupienia. No i na koniec wisienka na torcie - ten owerlok domowy ma aż 6 lat gwarancji!

Główne atuty Janome AT2000D to:

 • bardzo mocna i stabilna konstrukcja
 • pneumatyczny system nawlekania chwytaczy
 • automatyczny nawlekacz igieł
 • regulacja docisku stopki
 • możliwość uzyskania 6 lat gwarancji

PFAFF ADMIRE AIR 5000

Owerlok Pfaff Admire Air 5000

WIĘCEJ O
PFAFF ADMIRE AIR 5000

Kolejny z owerloków o innowacyjnym systemie nawlekania to Pfaff Admire Air 5000. Inną cechą wyróżniającą go spośród innych maszyn jest dwustopniowe unoszenie stopki, co przekłada się na wygodniejszą pracę z grubymi materiałami. Innym atutem owerloków Pfaff jest elektroniczne sterowanie siłą wkłucia, co zapewnia im zawsze optymalną siłę wkłucia niezależnie od tego czy szyjesz pełną prędkością czy powoli. Owerlok szyje ściegami składającymi się z 2-, 3- lub 4- nitek. Posiada regulację siły docisku stopki, łatwo się go nawleka. Podobnie jak poprzednicy posiada dodatkowy ręczny nawlekacz ułatwiający przewleczenie nici przez oczko igły.
Admire Air 5000 jest flagowym modelem w ofercie Pfaffa. Rewelacyjny owerlok, który sprawdzi się w hobbystycznym, pełnym pomysłów szyciu.

Główne atuty Pfaff Admire Air 5000 to:

 • solidna konstrukcja
 • pneumatyczne nawlekanie chwytaczy
 • regulacja docisku stopki
 • prędkość 1300 wkłuć na minutę
 • dwustopniowe podoszenie stopki
 • nawlekacz igieł

JAKI OWERLOK KUPIĆ – wybierz mądrze!

Jaki owerlok kupić, żeby nie przepłacić? Nie jest sztuką wydać duże pieniądze na owerloka, który posiada wszystko. Owerlok z wolnym ramieniem, mereżką, z regulacją docisku stopki – najlepiej gdyby miał te funkcje, a do tego był szybki, mocny i bezawaryjny…
Jeśli tak podejdziesz do tematu, dostaniesz świetny owerlok domowy. Pytanie tylko, czy te wszystkie zachwalane przez sprzedawcę funkcje będą ci potrzebne?

Formularz pomocy w wyborze maszyny

Kliknij w baner i napisz, czego szukasz. Dostaniesz gotowe propozycje przygotowane w oparciu o Twoje potrzeby!

Formularz pomocy w wyborze maszyny

Kliknij w baner i napisz, czego szukasz. Dostaniesz gotowe propozycje przygotowane w oparciu o Twoje potrzeby!

Wybierz mądrze! To znaczy zastanów się co chcesz szyć, jak często i czego w związku z tym będziesz wymagać od owerloka domowego. Jeśli jest szansa na rozwój Twojej pasji i wzrost wymagań wobec owerlocka, weź to również pod uwagę przy wyborze, żeby nie musieć wymieniać sprzętu za 2-3 lata. Warto to dobrze przemyśleć, ponieważ funkcji do overlocka domowego już się nie dokupi.
Kliknij w powyższy banner i wypełnij krótki formularz jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze owerloka. Dostaniesz gotowe propozycje, skrojone na Twoje potrzeby :).

DOBRY OWERLOCK DOMOWY – co to znaczy i ile kosztuje?

Owerlok z Lidla? Owerlok z Biedronki? Czy markety to dobre miejsce na zakup owerloka domowego? Odpowiedź na takie pytania nigdy nie jest jednoznaczna. Owerloki Sivercrest, Łucznik, Arka, czy Singer cieszą się sporą popularnością i mają swoje grono fanów.
W tej chwili markety mają coraz szerszą ofertę modeli do wyboru i można dostać już nierzadko renomowany sprzęt. To niezwykle ważne, ponieważ jakość i odpowiednie spasowanie części i podzespołów w owerloku domowym są bardzo istotne. O wiele istotniejsze niż w przypadku maszyn do szycia. Owerloki pracują dużo szybciej, a idealny wygląd ściegu jest uzależniony przede wszystkim od jakości i precyzji pracy podzespołów.

Co to znaczy dobry owerlok domowy?

Najlepszy owerlok, to taki, który jest dopasowany do Twoich potrzeb. Nie najdroższy.

Nie jest tajemnicą, że owerloki domowe Elna, Brother, Janome, czy Juki są droższe od typowo marketowych modeli, ale też w parze z ceną idzie wysoka jakość i gwarancja renomowanego producenta.
Niekoniecznie trzeba od razu wybierać spośród najdroższych modeli. Jednak wysoce zalecamy zakup sprawdzonych modeli, które pozwolą na przyjemną pracę bez nerwów :) Jeśli cenisz sobie spokój ducha po zakupie, naturalnym miejszcem na zakup wydaje się sklep specjalistyczny. Nawet, jak cena jest nieco wyższa od marketowej, pamiętaj, że w pakiecie dostajesz również opiekę posprzedażową i konkretny numer telefonu, pod którym uzyskasz fachową pomoc w razie potrzeby.

OVERLOCK DOMOWY – przydatne funkcje i rozwiązania

Poniżej zamieszczamy krótki opis funkcji, które wzięliśmy pod uwagę tworząc nasz ranking owerloków domowych. Funkcjonalności w nowoczesnych owerlokach jest dużo więcej, ale część z nich można znaleźć w każdym dobrym modelu, więc nie wszystkie w tym miejscu wyszczególnimy. Oto lista funkcji, które wyróżniają poszczególne modele, i które robią różnicę pod kątem łatwości obsługi i możliwości:

Regulacja docisku stopki.

Regulacja docisku stopki. Ta funkcja w owerloku, podobnie jak w maszynie wieloczynnościowej, pozwoli nam dostosować siłę, z jaką stopka naciska na ząbki transportera. Ma to bardzo duży wpływ na transportowanie materiału. Szczególnie przydaje się podczas szycia dzianin, tkanin elastycznych.

Nawlekacz chwytacza

Nawlekacz chwytacza. Duże ułatwienie w nawlekaniu dolnego chwytacza, czyli elementu najtrudniejszego do nawlekania w owerlokach. Funkcja przydatna, chociaż nie niezbędna (jeśli jej nie ma to znaczy, że spokojnie można sobie poradzić z nawlekaniem bez jej pomocy).

Wolne ramię

Wolne ramię. Wolne ramię pozwoli łatwiej szyć po obwodzie, dzięki czemu bez trudu obrzucimy krawędzie rękawów czy nogawek i doszyjemy ściągacz. Funkcja nie przyda się jeśli będziesz szyć tylko ubrania dla dzieci (obwód wolnego ramienia jest zbyt duży).

Wyświetlacz

Wyświetlacz. Duże udogodnienie, szczególnie dla początkujących. Na wyświetlaczu można odczytać wszelkie parametry ściegu, które należy ustawić w owerloku. Z czasem je zapamiętamy, ale trzeba przyznać, że jest to wygodne rozwiązanie, które zawsze jest pod ręką w przeciwieństwie do instrukcji obsługi.

Umiejscowienie pokręteł

Umiejscowienie pokręteł. Ważne, żeby wszystkie istotne pokrętła były pod ręką. Wciąż zdarzają się modele, w których musimy otwierać pokrywy, żeby dostać się do suwaków i pokręteł regulacji. Zdecydowanie wygodniej jest mieć to wszystko pod ręką, w dostępnym miejscu na obudowie owerloka.

Stopka zintegrowana z talerzykami naprężacza

Stopka zintegrowana z talerzykami naprężacza. Budowa niektórych owerloków (umiejscowienie pokręteł regulacji naprężenia) pozwala na współpracę podnośnika stopki z naprężaczami. Przy podniesionej stopce, talerzyki naprężacza się otwierają i pozwalają łatwiej nawlec owerloka.

Zdecydowana większość dostępnych aktualnie modeli będzie ponadto wyposażona w:

 • mechanizm różnicowy (dyferencjał)
 • możliwość szycia mereżką
 • regulację długości ściegu
 • regulację głębokości cięcia noża obcinającego
 • możliwość włączania / wyłączania noża obcinającego
 • barwny system nawlekania nici

Opisy funkcji znajdziesz przy każdym modelu owerloka w naszym sklepie, więc nie trzeba wszystkiego zapamiętywać :)

PODSUMOWANIE RANKINGU OWERLOKÓW DOMOWYCH

Niezwykle ciężko stworzyć uniwersalny ranking w takim temacie jak maszyny do szycia czy owerloki. Dlatego jako główne kryterium podziału w naszym rankingu owerloków domowych, wzięliśmy budżet. Dobrych i godnych polecenia modeli owerloków jest, jak widać powyżej, całkiem sporo. Najważniejsze, to określić swoje potrzeby i wymagania, bo nie zawsze kupno droższego modelu będzie opłacalne. Wszak po co płacić za funkcje, których nie będziemy nigdy używać?

O ile nie podjęliśmy rękawicy, żeby ponumerować każde z miejsc w rankingu owerloków, to w każdej części rankingu jest wyraźny lider, który wyróżnia się na tle konkurencji. Zdecyduj, do czego będziesz używać owerloka i dopasuj model. A jeśli masz wątpliwości - chętnie je rozwiejemy i pomożemy wybrać najbardziej pasujący model owerloka domowego.

Do Twojej dyspozycji jest nasz numer telefonu 618420330 oraz adres mailowy info.szyj@maszynosfera.pl. Zapraszamy!