Akcesoria do patchworku

Kiedy poskracaliśmy i zacerowaliśmy już w szafie wszystko i szukamy nowych wyzwań i technik do opanowania, żeby satysfakcja z szycia wciąż rosła, wpada pomysł czy to na pikowaną poszewkę na poduszkę, czy kolorową kołderkę.
Szukamy inspiracji i prędzej, czy później trafiamy na hasła patchwork i pikowanie lub quilting. Po zgłębieniu tematu okazuje się, że wykorzystując te techniki jesteśmy w stanie stworzyć cudne kolorowe projekty, na które szybko pojawiają się dziesiątki pomysłów.

Akcesoria do patchworku - czego potrzebujesz do wykonania np. narzuty

Ale czy mamy wszystko, co jest potrzebne? Czy możemy z marszu przysiąść do maszyny i ruszyć do działania?
Tego nie wiemy, ale przedstawimy poniżej zestaw przydatnych funkcji i akcesoriów, z którymi szycie patchworków/quilting staną się dużo łatwiejsze i przyjemniejsze.

ODPOWIEDNIA MASZYNA DO SZYCIA

W zasadzie, to nie jest potrzebna jakaś specjalistyczna maszyna do szycia, ale są funkcje, które zdecydowanie uproszczą nam pracę podczas szycia patchworków i pikowania. Jeśli jeszcze nie mamy maszyny, a wiemy, że będzie ona potrzebna do takich zadań, zwróćmy przy wyborze uwagę na kilka detali:

Przestrzeń robocza
Podczas szycia, czy pikowania większych elementów spore znaczenie dla komfortu naszej pracy będzie miała przestrzeń na prawo od igielnicy. Im więcej miejsca tam mieć będziemy, tym łatwiej będzie zrolować materiał i swobodnie pikować elementy znajdujące się daleko od krawędzi projektu.

Akcesoria do patchworku - maszyna do pikowania

Regulacja docisku stopki
Funkcja regulacji docisku stopki przyda się kiedy będziemy chcieli, aby maszyna równo transportowała kilka warstw materiału podczas pikowania. Posiadając taką funkcję w maszynie będziemy mogli zmniejszyć lub zwiększyć siłę z jaką stopka dociska materiał do płytki ściegowej i tym samym dodatkowo pomóc maszynie w transportowaniu warstw materiału.

Akcesoria do patchworku - regulacja docisku stopki w maszynie

Górny transport
Spełnia podobne zadanie do regulacji docisku stopki – pomaga w równym transporcie szytych/pikowanych warstw materiału. Niektóre wyższe modele maszyn posiadają już taki transport wbudowany, ale do zdecydowanej większości pozostałych maszyn można dokupić dedykowaną stopkę z górnym transportem, która spełni takie samo zadanie niemal tak samo dobrze.

Maszyna do szycia z górnym transportem

Regulacja prędkości szycia
Kiedy zależy nam na precyzji i utrzymaniu równego tempa szycia, z pomocą przychodzi suwak prędkości. Jest to rozwiązanie dostępne niemal wyłącznie w maszynach komputerowych. Sprawdza się wyśmienicie, szczególnie, kiedy nie mamy wyczutego i opanowanego rozrusznika nożnego.

Regulacja prędkości szycia w maszynie

STOPKI I AKCESORIA DO MASZYNY

W zestawie z maszyną otrzymujemy już zestaw stopek. Z reguły są to stopki umożliwiające obsługę wszystkich programów ściegowych w maszynie. Pamiętajmy jednak, że możemy ten zestaw powiększyć o opcjonalne stopki i akcesoria. Pod kątem patchworku i pikowania na uwagę zasługuje szczególnie kilka z nich:

Stopka z górnym transportem
Przy użyciu tej stopki materiał transportowany jest również do góry, dzięki czemu pikowanie odbywa się bez przesuwania i marszczenia zszywanych warstw.

Stopka krawędziowa
Dzięki niej zszyjemy warstwy w odległości 6mm od krawędzi. Idealna do łączenia elementów patchworku. Przyda się również podczas równego stebnowania od krawędzi.

Lamownik
Estetyczne wszycie lamówki z taką stopką jest bezproblemowe i szybkie. Wystrczy, że odpowiednio umieścimy materiał i lamówkę w prowadniku i po chwili będziemy się mogli cieszyć z profesjonalnie wykończonej krawędzi.

Stopki z centralnym prowadnikiem
Służy do szycia bezpośrednio w szwie lub tuż obok niego. Pomaga tworzyć idealnie równoległe do linii łączenia elementów przeszycia.


Stopka do pikowania, haftowania i cerowania
Jak już posiadamy tą stopkę, to ogranicza nas tylko nasza własna wyobraźnia. Stopka porusza się razem z igielnicą, dzięki czemu możemy malować po materiale wzory, na jakie przyjdzie nam ochota. Idealna do wykonywania wszelkich płynnych kształtów.

Prowadnik krawędziowy
Bardzo przydatny podczas pikowania równoległego. Po zamontowaniu prowadnika w maszynie wystarczy prowadzić go po linii poprzedniego przeszycia.

Płytka + stopka do ściegu prostego
Ze względu na swoją budowę – niewielki otwór na igłę, płytka lepiej przytrzymuje materiał oraz zapobiega przedostawaniu się materiału pod płytkę ściegową. Podobne zadanie spełnia stopka do ściegu prostego – dociska do płytki ściegowej materiał na całej powierzchni.

Stolik powiększający pole pracy
Niektóre modele maszyn posiadają dedykowany stolik, który powiększy znacząco pole pracy. Jest to wygodna opcja podczas szycia i pikowania dużych projektów np. kołderek.

AKCESORIA PATCHWORKOWE DO KROJENIA I RYSOWANIA

Akcesoria do patchworku

Z uwagi na rosnące zainteresowanie opisywanymi technikami szycia, powstawać zaczęły dedykowane akcesoria do patchworków. W tym akcesoria pomagające kroić materiał:

Nóż krążkowy
Genialna alternatywa dla nożyczek. Dostępne różne wielkości ostrzy, które możemy dopasować do naszych potrzeb. Przy użyciu noża bez kłopotu możemy kroić po kilka wartstw materiału.

Maty podkładkowe
Dostępne w różnych rozmiarach, zabezpieczają zarówno blat, jak i ostrze noża krążkowego. Większość mat jest dwustronna, co pozytywnie wpływa na ich żywotność.

Linijka + uchwyt
Odpowiednia linijka to duża pomoc przy krojeniu. Podziałki centymetrowe oraz zaznaczone kąty ułatwią równie krojenie w odpowiedniej odległości od krawędzi. Dostępne są również linijki do rysowania po łuku oraz tworzenia linii falistych. Dla łatwiejszego operowania linijką, można ją doposażyć w specjalny uchwyt.

Kredy, kredki, pisaki
Narzędzia do rysowania odgrywają równie ważną rolę. Dostępne są kredy znikające, woskowe (popularne „mydełka”), a także kredy w ołówku. Najlepiej chyba jednak sprawdza się pisak krawiecki samoznikający, który znika po upływie określonego czasu lub bezpośrednio po namoczeniu lub naparowaniu.

Łopatka do szwów
Dzięki niej możemy w prosty sposób otworzyć i wygładzić szwy. Druga końcówka łopatki nadaje się idealnie do obrysowywania detali wzorów.

Mikro żelazko
Żeby estetycznie, profesjonalnie wykonać patchwork, potrzebne jest sporo pracy. I – jak zawsze w takich przypadkach – diabeł tkwi w szczegółach :) Takim szczegółem mającym duży wpływ na ostateczny wygląd naszego projektu jest umiejętne i dokładne rozprasowanie każdego szwu. Z pomocą przychodzi mikro żelazko, które do niewielkich elementów patchworku nadaje się wyśmienicie.

PODSUMOWANIE

Na zakończenie dodamy, że wyżej wymienione stopki i akcesoria nie są konieczne do stworzenia wymarzonej pikowanej kołdry, czy dowolnego patchworkowego projektu. Nie są konieczne, ale POMAGAJĄ, czasem nawet bardzo :) Pamiętajmy o tym i ułatwiajmy sobie życie (szycie) jeśli jest taka opcja.
Wszystkie akcesoria potrzebne Wam do patchworku znajdziecie w naszym sklepie; a czego nie znajdziecie, to możecie nas o to zapytać - chętnie wskażemy potrzebne rzeczy.