Dbanie o sprzęt - jak naoliwić maszynę do szycia?

Jedną z kwestii niezbędnych, aby zapewnić bezawaryjne działanie i długą żywotność maszyny do szycia, jest jej regularna konserwacja. Nie są to czynności serwisowe, dlatego każdy użytkownik powinien samodzielnie o to zadbać. W tym celu warto zapoznać się z cennymi wskazówkami, które wyjaśnią wątpliwości, co do tego w jaki sposób robić to prawidłowo. Podpowiadamy, jak czyścić i oliwić maszynę do szycia!

Dbanie o sprzęt - jak naoliwić maszynę do szycia?

Jak często powinno się czyścić i oliwić maszynę do szycia?

Pracując na maszynie do szycia, warto pamiętać o regularnej konserwacji, która pomoże utrzymać urządzenie w dobrym stanie przez wiele lat. Konkretne wskazówki dotyczące czyszczenia sprzętu zawsze opisane są w instrukcji obsługi. Producenci bardzo często uwzględniają w nich trudno dostępne miejsca. To, jak często należy konserwować maszynę do szycia, zależy głównie od częstotliwości jej używania. W przypadku osób korzystających z maszyny sporadycznie wystarczy zrobić to raz na 3 miesiące. Jeśli jednak urządzenie jest wykorzystywana na co dzień, szczególnie do materiałów z tendencją do strzępienia czy pylenia będzie trzeba konserwować maszynę częściej.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy najlepiej czyścić maszynę do szycia. Zwykle sygnałem wskazującym na to, że jest to koniecznie, są wszelkiego rodzaju niepokojące dźwięki podczas pracy, które normalnie nie występują. Niezależnie od częstotliwości korzystania z urządzenia warto przechowywać je w specjalnym pokrowcu lub torbie na maszynę, aby zapobiec przed gromadzeniem się kurzu i pyłu. Choć wiele osób pomija kwestię oliwienia maszyny do szycia, to jednak jedna z najczęstszych przyczyn awarii sprzętu. Przy intensywnym użytkowaniu najlepiej to robić raz na tydzień, a na pewno nie rzadziej niż raz w miesiącu. Dzięki temu zwiększysz żywotność urządzenia i jego podzespołów i zapewnisz cichą pracę.

Przydatne przybory i preparaty - czym czyścić i smarować maszynę do szycia?

Producenci maszyn do szycia zwykle dołączają do sprzętu różnego rodzaju akcesoria, w tym również takie, które umożliwiają komfortową i skuteczną konserwację. Tego typu przybory są niezbędne, aby prawidłowo wyczyścić i naoliwić urządzenie. Jednym z podstawowych narzędzi jest śrubokręt do odkręcania śrub mocujących płytkę ściegową w przypadku maszyn bez mechanizmu dźwigni, a w niektórych sytuacjach do odsłonięcia igielnicy lub usunięcia pokrywy bocznej. Warto zaopatrzyć się w pęsetę, aby w razie potrzeby wyjąć skłębione resztki materiałów czy kurzu. Pomoże to dotrzeć do najtrudniej dostępnych miejsc.

W zestawie do konserwacji maszyny do szycia nie powinno zabraknąć niewielkich pędzelków, najlepiej w wersji z miękkim i twardym włosiem. Świetnie sprawdzą się do czyszczenia zakamarków. Do oliwienia sprzętu najlepiej zastosować olej wazelinowy. Pod żadnym pozorem nie należy używać olejów roślinnych lub oleju silikonowego. Dodatkowo przydatne może być sprężone powietrze, które “wydmucha” wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia ze środka maszyny do szycia. Opcjonalnie można też użyć odkurzacza. Pozostałe zabrudzenia najlepiej usunąć wilgotną ściereczką.

Czyszczenie i oliwienie maszyny krok po kroku

Przed przystąpieniem do konserwacji maszyny do szycia należy przede wszystkim odłączyć ją od źródła zasilania. Dopiero po upewnieniu się, że jest wyłączona, można rozpocząć zabiegi pielęgnacyjne. Do najbardziej problematycznych miejsc, w których zbierają się zanieczyszczenia, zalicza się okolica chwytacza pod płytką ściegową. Aby dostać się tam niezbędne będzie zdjęcie płytki ściegowej, co w przypadku niektórych modeli wiąże się z koniecznością jej odkręcenia. Dodatkowo warto zdemontować także drobne elementy urządzenia, takie jak górna nić, szpulka z dolną nitką, bębenek, igła czy stopka.

Wszystkie zanieczyszczenia, takie jak kurz czy resztki materiałów i nici usuwane są przy pomocy pędzelka, pęsety i sprężonego powietrza. Należy przy tym zwrócić szczególną uwagę na niektóre elementy maszyny do szycia, a konkretnie ząbki transportera, kosz chwytacza oraz bębenek. Choć z pewnością są to najważniejsze elementy, to warto wyczyścić całe urządzenie we wszystkich dostępnych i widocznych miejscach. Po dokładnym wyczyszczeniu sprzętu można przejść do jej oliwienia. W tym celu należy wpuścić od 1 do 2 kropli oleju wazelinowego w pobliżu określonych części maszyny, takich jak chwytacz. Należy zadbać także o czystość oraz sprawne działanie igielnicy i szarpaka, które znajdują się pod pokrywą boczną.

Chwytacz wahadłowy i rotacyjny - konserwacja

Maszyny do szycia dzielą się na dwa typy: z chwytaczem wahadłowym i chwytaczem rotacyjnym. Każdy z nich nieco różni się pod względem konserwacji w obrębie tego elementu. W przypadku urządzeń z chwytaczem wahadłowym należy zdjąć ramię i otworzyć klapkę, aby go odsłonić, a następnie wyciągnąć bębenek ze szpulką. Po rozsunięciu uchwytów przetrzymujących pierścień chwytacza będzie można wyjąć obie części. Do usunięcia zabrudzeń wykorzystywany jest pędzelek oraz sprężone powietrze. Na koniec warto ostrożnie umieścić w dolnej części 1-2 krople oleju wazelinowego.

Posiadając maszynę do szycia z chwytaczem rotacyjnym, wystarczy wyjąć płytkę ściegową i rozpocząć czyszczenie wewnętrznych elementów łącznie z koszem chwytacza. Aby mieć pewność, że zostało to zrobione dokładnie, najlepiej kilkukrotnie zakręcić kołem zamachowym. Następnie można przejść do oliwienia. W tym celu należy umieścić 1-2 krople oleju wazelinowego na środku chwytacza. Po wyczyszczeniu wystarczy włożyć bębenek do maszyny w taki sposób, aby hamulec znajdował się obok blokady chwytacza.