Ile kosztuje maszyna do szycia - propozycje z różnych półek cenowych

Maszyna do szycia, jak większość produktów na rynku, może być wręcz śmiesznie tania lub horrendalnie droga. Żeby wybrać model wart swojej ceny, a jednocześnie nie przepłacić, trzeba zrobić spory rekonesans i porównać wiele parametrów. Chcąc podzielić się swoim doświadczeniem i znajomością wielu modeli dobrych maszyn do szycia, stworzyliśmy ranking maszyn do szycia. Oceniając je, wzięliśmy pod uwagę zdobytą przez lata wiedzę, własne doświadczenia z wybranymi modelami oraz opinie innych użytkowników. Dla ułatwienia, podzieliliśmy nasz ranking na grupy cenowe. Każdy z przedstawionych modeli to maszyna oferowana przez producenta mającego w Polsce swojego oficjalnego dystrybutora i autoryzowany serwis. Zapraszamy do lektury!

Ile kosztuje maszyna do szycia - propozycje z różnych półek cenowych

Maszyny do szycia do 500zł

Zakładamy, że 500 zł to najniższy pułap cenowy, o jakim można zacząć rozmawiać o dobrej maszynie do szycia. Oczywiście, istnieją tańsze modele, jak choćby modele oferowane w marketach, jednak ich jakość pozostawia zwykle wiele do życzenia. Stawiając na model rozpoznawalnej firmy, można mieć nie tylko pewność, że będzie lepiej działał, ale także w razie awarii, łatwiej będzie o znalezienie do niego części zamiennych.

Maszyny do szycia w cenie oscylującej wokół 500 zł to podstawowe modele, idealne do nauki i drobnych prac przeróbkowych. Ich konstrukcja jest zwykle metalowa i solidna. Są jednak wyposażone na minimalnym poziomie. Mają chwytacz wahadłowy i tylko w niektórych produktach można znaleźć regulację docisku stopki, regulację długości ściegów, czy szerokości zygzaka.

Propozycje maszyn 500-700 zł

  • Juno E1015 to jedna z popularniejszych i szczerze przez nas polecanych maszyn do nauki szycia. Jest mechaniczna i wyposażona w najważniejsze funkcje, takie jak 15 programów ściegowych, 3-stopniowy mechanizm transportu, możliwość szycia podwójną igłą, czy regulacja naprężenia górnej nici. Ma również wbudowane oświetlenia pola pracy. Jest mocna i szybka, co wpływa na komfort pracy i daje pewność, że maszyna przetrwa błędy popełniane przez początkującego użytkownika.
  • Juno J15 to model, który dzięki specjalnej osłonie igły nadaje się do użytku nawet przez dzieci. Maszyna jest wyposażona podobnie do swojej poprzedniczki w rankingu. W komplecie dostępne są też wymienne stopki, które ułatwiają pracę osobom bardziej zorientowanym w szyciu. Dzięki temu model nadaje się nie tylko do szycia prostych form, ale też do bardziej zaawansowanej nauki.
  • Seria Minerva Next to seria maszyn mechanicznych, które robią wrażenie swoją mocną konstrukcją. Model 363D jest też lepiej wyposażony od wcześniejszych. Ma 36 programów ściegowych, regulację docisku stopki oraz pełną regulację długości i szerokości ściegów. Polecamy całą linię Minerva Next, ponieważ podobną solidnością i funkcjonalnością do modelu 363D cechują się tańsze, ale nadal użyteczne modele 232D i 141D.

Maszyny do szycia do 1000 zł

Maszyny z wyższej półki cenowej, czyli w przedziale 500-1000 zł to sprzęt polecany osobom szyjącym regularnie i liczącym na większą funkcjonalność. Są to modele, które dobrze radzą sobie z różnorodnymi materiałami. Są przystosowane do pracy z tkaninami i dzianinami. Można korzystać z nich nie tylko do prostych przeróbek, ale też do nauki szycia wielu innych rzeczy. Proponowane przez nas maszyny z tej grupy zwracają uwagę solidnymi podzespołami i zwykle mają też dłuższą gwarancję.

Maszyna do szycia w cenie do 1000 zł najczęściej wyróżnia się podobnymi parametrami. Warto zwrócić uwagę, żeby metalowa konstrukcja była wyposażona w podzespoły gwarantujące niezawodność i trwałość na lata. Dobrze, żeby miała szereg akcesoriów dodatkowych, które warto dopasować do indywidualnych potrzeb. Gwarancja i dostęp do serwisu zapewnią natomiast ciągłość pracy.

Propozycje maszyn do 1000 zł

  • ELNA 220 EX to maszyna mechaniczna wyposażona w 15 programów ściegowych, płynną regulację szerokości i długości ściegów oraz półautomatyczne obszywanie dziurek. Model daje możliwość szycia podwójną igłą i szycia wstecz. Na tle tańszych maszyn wyróżnia go głównie niezawodność i większa moc działania. Jest to maszyna szybka, sprawna i komfortowa w użytkowaniu. Zadowoli zarówno początkujących, jak i bardziej doświadczonych pasjonatów szycia.
  • Janome Jubilee 60507 to maszyna łącząca moc i funkcjonalność. Oferuje 21 programów ściegowych i dogodną regulację większości funkcji, takich jak choćby docisk stopki, szerokość i długość ściegów, naprężenie nici. Szybkość pracy sprawia, że szycie jest prawdziwą przyjemność. Dzięki temu sprawdza się jako maszyna domowa, ale też jako sprzęt w niewielkich pracowniach krawieckich lub szkołach.
  • Juno E1030 to już zupełnie inny poziom pracy. Jest to maszyna komputerowa, która zachwyci prostotą obsługi i liczbą automatycznych opcji. Umożliwia korzystanie z 30 programów ściegowych i pełnej regulacji ich parametrów. Jest dostosowana do szycia różnych typów tkanin i dzianin, a wzmocnione podzespoły odpowiadają za sprawność, szybkość i niezawodność jej pracy.

Maszyny do szycia dla bardziej wymagających

Górny limit cen maszyn do szycia jest zaskakująco wysoki, a szukając najlepszej maszyny, co jakiś czas można przekonać się, że regularnie powstają jeszcze lepiej dopracowane od tych poprzednich.

Maszyny do szycia za 2000 zł i więcej

Jeśli szyjesz dużo, często i chętnie eksperymentujesz z różnymi materiałami oraz technikami, może zaznajomić się z modelami maszyn sięgającymi 2000 zł. Są to dobrej jakości maszyny elektroniczne, a to oznacza, że ich obsługa jest prostsza niż w przypadku modeli mechanicznych. Praca na nich jest przyjemniejsza, szybsza i cichsza. Największą zaletą maszyn komputerowych dla początkujących jest jednak intuicyjne sterowanie.

Szczególnie polecanym modelem w kategorii do 2000 zł jest maszyna Brother A50. Szybka, solidna i niezawodna maszyna ma 50 programów ściegowych i liczne funkcje dodatkowe, które pozwalają rozwijać umiejętności, przy okazji przyspieszając i usprawniając szycie.

Maszyna Brother F400 to jeszcze bardziej zaawansowany model, naszym zdaniem jeden z lepszych w kategorii do 3000 zł. Komputerowy model jest skierowany do najbardziej wymagających użytkowników. Wolne ramię, 40 programów ściegowych, 7-punktowy transport, funkcja Slow Motion to tylko niektóre z jej praktycznych funkcji. Jest doskonała dla pasjonatów oraz osób prowadzących własną działalność krawiecką.

Oczywiście, maszyny z najwyższej półki to koszt nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Należą do nich modele dedykowane dla osób parających się szyciem zarobkowo. Są to modele elektroniczne o wysokiej mocy i dużej prędkości. Na szczególną uwagę zasługuje tu np. Janome MC6700P. To maszyna, która gwarantuje aż 1200 wkłuć na minutę i daje dostęp do 649 programów ściegowych! A to tylko podstawowe z jej parametrów.