Jak działa maszyna do szycia?

Choć może wydawać się inaczej, to maszyna do szycia nie jest zbyt skomplikowanym urządzeniem. Początkujący mogą jednak mieć problem z jej obsługą ze względu na ogromną ilość funkcji i ustawień. Z tego względu, decydując się rozpocząć przygodę z krawiectwem, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi mechanizmu oraz samej budowy takiego urządzenia. Podpowiadamy, jak działa maszyna do szycia!

Jak działa maszyna do szycia?

Mechanizm działania maszyny do szycia

Powstanie pierwszej mechanicznej maszyny do szycia znacząco odmieniło rynek włókienniczy, gdyż umożliwiało nawet kilkunastokrotnie szybsze wykonywanie prac krawieckich niż w przypadku ręcznego szycia. Działanie takiego urządzenia jest bardzo proste. Korbowód napędzany przez silnik elektryczny porusza igłą w górę i w dół, a jednocześnie ząbkowany transporter przesuwa materiał. W ten sposób tworzą się ściegi wykonane z dwóch nitek połączonych węzłem na środku szwu. Nitka górna znajduje się w szpulce umieszczonej na korpusie maszyny, a dolna wewnątrz urządzenia pod materiałem.

W większości nowoczesnych maszyn istnieje możliwość regulowania szybkość przesuwania tkaniny przy pomocy specjalnego pokrętła, co pozwoli uzyskać pożądany efekt - dłuższy lub krótszy ścieg. Mechanizm uruchamia się poprzez naciskanie nogą na pedał lub użycie suwaka w elektronicznych modelach. Ta ostatnia opcja świetnie sprawdzi się do drobnych przeszyć wymagających dużej precyzji.

Z czego składa się maszyna do szycia?

Choć działanie maszyn do szycia opiera się przez cały czas na tych samych zasadach, to współczesne modele znacząco różnią się od tych pierwotnych. Jednym z ważnych elementów znajdujących się w każdym urządzeniu jest chwytacz, w którym umieszcza się spodnią nić. Umożliwia zbieranie nitki i prawidłowe tworzenie ściegu. Aktualnie do wyboru są dwa rodzaje: rotacyjny i wahadłowy. Poza tym do ważnych części maszyn do szycia zaliczyć można elementy, takie jak płytka ściegowa, transporter służący do przesuwania materiału, naprężacz nici pomagający ustawić właściwe naprężenie oraz stopka odpowiadająca za konkretne funkcje wykorzystywane w danym momencie.

Poza podstawowymi elementami mechanizmu maszyny do szycia zaopatrzono ją również w wolne ramię, które przyda się do obszywania trudno dostępnych elementów, takich jak wykończenie mankietów lub nogawek. Do pracy urządzenia potrzebny jest również silnik napędzający koło zamachowe. Do niezbędnych części maszyn do szycia zalicza się też pedał odpowiadający za prędkość obrotów podczas pracy. Duże znaczenie ma też solidna obudowa zapewniająca komfortową i bezpieczną realizację własnych projektów.

Maszyna do szycia - jakie są rodzaje?

W zależności od wybranej maszyny do szycia umożliwia ona korzystanie z wielu ciekawych funkcji. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się aktualnie mechaniczne i komputerowe modele zasilane przy pomocy specjalnego pedału. Choć współczesne urządzenia wyposażone są w silniki elektryczne, to nadal regulacja tempa pracy odbywa się właśnie w ten sposób. Dodatkowo można ustawić ręcznie parametry dotyczące ściegu. Choć wielofunkcyjne maszyny do szycia cieszą się największą popularnością i są chętnie wybierane do domowego użytkowania, to jednak w przypadku zaawansowanych krawców mogą okazać się niewystarczające.

W zakładach szwalniczych dobrym rozwiązaniem są maszyny komputerowe. Nie mają żadnych pokręteł i suwaków, a zamiast tego wyposażono je w specjalne przyciski lub panel dotykowy. Przy ich pomocy można wybrać rodzaj i szerokość ściegu wedle własnego zapotrzebowania. Do profesjonalnego szycia zdecydowanie najlepszym wyborem będzie maszyna przemysłowa. Jej niewątpliwą zaletą jest zdecydowanie większa moc i wyższa prędkość maksymalna, co pozwala na efektywniejszą pracę i sprawdzi się dużo bardziej na większą skalę.

Podstawowe funkcje maszyn do szycia

W każdej maszynie do szycia powinny znaleźć się podstawowe funkcje, które umożliwią wykonywanie prostych prac. Obecnie na rynku znajduje się mnóstwo modeli zróżnicowanych pod względem działania czy obsługi, a także parametrów i funkcji. Standardem w nowoczesnych urządzeniach jest możliwość wyboru spośród kilku lub nawet kilkuset rodzajów ściegów. Na samym początku nie potrzeba ich jednak zbyt wiele. Przydatnymi opcjami z pewnością będzie też regulacja docisku stopki, a także wszelkiego rodzaju udogodnienia dostępne w maszynach komputerowych.