Jak poprawnie przyszyć guzik, żeby wytrzymał długie lata?

Guzik… z pozoru banalny, drobny przedmiot, którego funkcjonalność nie ma sobie równych. Bez guzików koszula nie byłaby koszulą, a rozpinana letnia sukienka straciłaby na oryginalności. Jeśli chodzi o kryteria doboru guzików do ubrań, nie istnieją sztywne wytyczne, choć w przypadku klasycznego krawiectwa, zły wybór jest traktowany jak faux-pas. Najbardziej popularne są modele z dziurkami, zazwyczaj dwiema lub czterema. Nie można zapomnieć o guzikach z uszkiem pełniących przede wszystkim dekoracyjną rolę. Jak poprawnie przyszyć guzik? Można zrobić to ręcznie lub przy użyciu maszyny.

Jak poprawnie przyszyć guzik, żeby wytrzymał długie lata?

Ręczne przyszywanie guzików

Przyszycie guzika to proste zadanie i umiejętność, której może nauczyć się każdy. Sprawdź, czy robisz to poprawnie. Jeśli przyszyty guzik ciągle płata Ci figla, co jakiś czas wisi na nitce lub odpada, to znaczy, że podczas jego przyszywania któraś z czynności została źle wykonana lub jej zabrakło. Pamiętaj, że w przypadku pionowych dziurek guziki należy przyszyć na środku ich wysokości. Jeśli dziurki są poziome, guziki powinny znaleźć się w miejscu ich zaokrąglenia.

Aby przyszyty guzik wytrzymał długie lata, nawlecz nić tak, aby od igły wychodziły cztery nici. Zanim nawleczesz nić na igłę, złóż ją na pół. Nie zapomnij zawiązać pętelki. Od wewnętrznej strony materiału wbij igłę w miejsce, gdzie ma zostać przyszyty guzik. Nałożysz go po przeciągnięciu nici na zewnętrzną stronę materiału. W instrukcji tej bierzemy pod uwagę najpopularniejszy czterodziurkowy model. Przyszywaj go nitką na skos, trzy razy w każdą stronę. Następnie pod skrzyżowane na guziku nici włóż wykałaczkę lub zapałkę. Jest to czynność, dzięki której powstanie luz odpowiadający grubości materiału. Kolejno delikatnie wysuń wykałaczkę i podważ guzik tak, żeby nadmiar nici znalazł się pod nim. Znajdującą się po wewnętrznej stronie materiału igłę przeciągnij na wierzch, ale nie celuj nią w żadną z dziurek guzika. Pięć razy okręć nić pod guzikiem wokół nici łączących go z tkaniną. Przeciągnij igłę do wewnątrz, zrób pętelkę i obetnij pozostałą część nici. Przyszyty w ten sposób guzik na pewno przetrwa długie lata. Jedyna czynność krawiecka, która być może będzie potrzebna po upływie paru lat od przyszycia guzika, to przeróbka ubrania, aby wpisywało się ono w obowiązujące trendy.

Jak przyszyć guzik na maszynie?

W przypadku pojedynczych projektów ręczne przyszywanie guzików to czysta przyjemność i duża satysfakcja z wykonanej pracy. Jeśli do przyszycia jest ich większa liczba, wykorzystaj do tego celu maszynę. Na jej wyposażeniu musisz mieć jednak specjalną stopkę, z jednym charakterystycznie zagiętym końcem w dół i drugim z gumową osłonką. Dzięki takiej budowie stopki bez problemu umieścisz i unieruchomisz pod nią guzik. Równie ważny jest wybór odpowiedniego ściegu zygzakowego, którego szerokość trzeba dopasować do odległości między dziurkami. Gdy ustawienia są już gotowe, przyszyj guzik. Zabezpiecz go od wewnętrznej strony materiału, wiążąc supełki. Gotowe!

Wyszywanie dziurek na guziki

Nie mniej ważne od przyszycia guzików, zwłaszcza w nowych projektach, jest wyszywanie dziurek. Czteroetapowa dziurka możliwa jest do wydziergania przy pomocy każdej, nawet najprostszej ze względu na funkcjonalność maszyny. Dziurki na guziki w czterech krokach to czynność krawiecka, którą musi poznać każda osoba pragnąca szyć ubrania dla siebie i rodziny. Guzik jest elementem odzieży, którego nie sposób pominąć, realizując zarówno projekty z gotowych wykrojów, jak i własne pomysły. Aby wykonać czteroetapową, czyli bieliźnianą, prostokątną dziurkę jej długość trzeba zaznaczyć na materiale. Kolejno należy ją dookoła obszyć, ustawiając każdorazowo szycie każdego z brzegów prostokąta. Uwaga: gęstość ściegu zależy od materiału. Najpierw warto wykonać próbną dziurkę na kawałku tego samego materiału. Lepsze efekty można osiągnąć, delikatnie zmniejszając naprężenie nici. W przypadku cienkich i elastycznych materiałów należy stosować podkład. Elastyczne tkaniny i dzianiny wymagają użycia grubszej nici, a nawet sznurka.

W zaawansowanych technologicznie maszynach mechanicznych istnieje możliwość wykonywania dziurek jednoetapowych. Mowa tu o dziurkach bieliźnianych, ale wykonywanych na rozmiar guzika, który umieszcza się w specjalnej stopce. Na materiale należy zaznaczyć początek dziurki i miejsce nacięcia, wokół którego maszyna obszywa dziurkę.

Wydzierganie dziurki na guzik możliwe jest również przy pomocy komputerowej maszyny do szycia. Podobnie jak w przypadku dziurki jednoetapowej, automatyczna dziurka zostanie wykonana przez maszynę po zaznaczeniu miejsca, w którym ma zostać ona wydziergana i po umieszczeniu guzika w stopce. Maszyny komputerowe zapewniają możliwość skorzystania z dużej liczby wzorów do wyboru, co pozwala dopasować wzór do realizowanego projektu.

Nie zapominaj, że wielozadaniowa maszyna do szycia, z której korzystasz w zaciszu swojego domu łączy w sobie funkcje wielu specjalistycznych maszyn szwalniczych. Poznaj jej wszystkie możliwości, a każdy kolejny projekt będzie wyróżniał się coraz lepszym wykonaniem.