Porządne przyszywanie guzików - jak poprawnie przyszyć guzik, żeby wytrzymał długie lata?

Guzik… z pozoru banalny, drobny przedmiot, którego funkcjonalność nie ma sobie równych. Bez guzików koszula nie byłaby koszulą, a rozpinana letnia sukienka straciłaby na swojej oryginalności. Jeżeli chodzi o kryteria doboru guzików do ubrań, nie istnieją sztywne wytyczne, choć w przypadku klasycznego krawiectwa zły wybór jest traktowany najczęściej jak faux-pas. Do najpopularniejszych rodzajów guzików należą modele z dziurkami – zazwyczaj dwiema lub czterema. Nie można jednak zapomnieć o guzikach z uszkiem, które pełnią przede wszystkim dekoracyjną rolę. W jaki sposób przebiega poprawnie wykonane przyszywanie guzika? Można zrobić to ręcznie bądź przy użyciu maszyny do szycia.

Jak poprawnie przyszyć guzik, żeby wytrzymał długie lata?

Bez względu na to, jaki sposób przyszywania guzików wybierzemy, warto zrobić to ze spokojem i należytą dokładnością. Od tego, jak skrupulatnie podejdziemy do tej czynności, zależeć będzie swoista “żywotność” takiego guzika - jeśli będzie przyszyty niedbale lub samodzielnie wymyślonym sposobem, może dość szybko oderwać się i zgubić. Możliwe też, że przyszywanie według własnej koncepcji dokona zniszczeń w tkaninie, dlatego do przyszywania guzików trzeba podejść z należytą cierpliwością, która z pewnością przyniesie wieloletnie owoce ;)

Ręczne przyszywanie guzików

Przyszywanie guzika w sposób ręczny to proste zadanie, a zarazem umiejętność, której może nauczyć się każdy z nas. Sprawdź, czy robisz to poprawnie, tj. zgodnie z poniższą techniką. Jeśli przyszyty guzik ciągle płata Ci figle, co jakiś czas wisi na nitce lub całkowicie odpada – to znaczy, że podczas jego przyszywania któraś z czynności została niepoprawnie wykonana lub jej całkowicie zabrakło. Pamiętaj, że w przypadku pionowych dziurek, tego typu guziki należy przyszyć na środku ich wysokości. Jeśli dziurki są poziome, guziki powinny znaleźć się w miejscu ich zaokrąglenia.

Aby przyszyty guzik wytrzymał przez długie lata, nawlecz nić w taki sposób, aby od igły wychodziły cztery nici. Zanim nawleczesz nitkę na igłę, złóż ją na pół. Nie zapomnij oczywiście zawiązać pętelki. Od wewnętrznej strony materiału wbij igłę w miejsce, w którym docelowo ma zostać przyszyty guzik. Nałożysz go po przeciągnięciu nici na zewnętrzną stronę materiału. W instrukcji tej bierzemy pod uwagę najpopularniejszy, czterodziurkowy model guzika. Przyszywaj go nitką na skos, trzy razy w każdą stronę. Następnie pod skrzyżowane na guziku nici włóż wykałaczkę lub zapałkę. Jest to czynność, dzięki której powstanie luz odpowiadający grubości materiału. Kolejno delikatnie wysuń wykałaczkę i podważ guzik w taki sposób, żeby nadmiar nici znalazł się bezpośrednio pod nim. Znajdującą się po wewnętrznej stronie materiału igłę w następnej kolejności należy przeciągnąć na wierzch. Co ważne - nie celuj nią w żadną z dziurek guzika. Pięć razy okręć nić pod przyszywanym guzikiem, wokół nici, łączących go z tkaniną. Przeciągnij igłę do wewnątrz, następnie zrób pętelkę i obetnij pozostałą część nici. Przyszyty w taki sposób guzik na pewno przetrwa długie lata, o ile poszczególny kroki wykonaliśmy w sposób prawidłowy. Jedyna czynność krawiecka, która być może będzie potrzebna po upływie paru lat od przyszycia guzika, to przeróbka ubrania, aby wpisywało się ono w obowiązujące trendy.

Jak przyszyć guzik na maszynie?

W przypadku pojedynczych projektów ręczne przyszywanie guzików to czysta przyjemność i duża satysfakcja z wykonanej pracy. Jeśli do przyszycia jest ich większa liczba, wykorzystaj do tego celu maszynę. Na jej wyposażeniu musisz mieć jednak specjalną stopkę, z jednym charakterystycznie zagiętym końcem w dół i drugim z gumową osłonką. Dzięki takiej budowie stopki bez problemu umieścisz i unieruchomisz pod nią guzik. Równie ważny jest wybór odpowiedniego ściegu zygzakowego, którego szerokość trzeba dopasować do odległości między dziurkami. Gdy ustawienia są już gotowe, przyszyj guzik. Zabezpiecz go od wewnętrznej strony materiału, wiążąc supełki. Gotowe!

Wyszywanie dziurek na guziki

Równie ważne jak przyszywanie guzików do tkaniny, zwłaszcza w nowych projektach, jest wyszywanie dziurek. Czteroetapowa dziurka możliwa jest do wydziergania przy pomocy każdej, nawet najprostszej ze względu na funkcjonalność maszyny do szycia. Dziurki na guziki w czterech krokach to czynność krawiecka, którą musi poznać każda osoba, która marzy o uszyciu ubrania dla siebie lub dla rodziny. Guzik jest tym elementem odzieży, którego nie sposób pominąć – zarówno realizując projekty z gotowych, zakupionych wykrojów, jak i własne pomysły odzieżowe. Aby wykonać czteroetapową, czyli bieliźnianą, prostokątną dziurkę na guzik, jej długość trzeba zaznaczyć na materiale. Kolejno należy ją dookoła obszyć, ustawiając każdorazowo szycie każdego z brzegów prostokąta. Uwaga: gęstość ściegu zależy od zastosowanego przez nas materiału. Najpierw warto wykonać próbną dziurkę na kawałku tego samego materiału, by zyskać pewność, że końcowy rezultat będzie dla nas zadowalający. Lepsze efekty można osiągnąć, jeśli delikatnie zmniejszymy naprężenie nici w naszej maszynie do szycia. W przypadku cienkich i elastycznych materiałów należy stosować podkład. Elastyczne tkaniny i dzianiny wymagają z kolei użycia grubszej nici, a w niektórych przypadkach nawet sznurka, by przyszywany guzik nie odpadł przy pierwszej możliwej okazji.

W zaawansowanych technologicznie maszynach mechanicznych istnieje także możliwość wykonywania dziurek jednoetapowych. Mowa w tym przypadku o dziurkach bieliźnianych, jednak wykonywanych na rozmiar guzika, który umieszcza się w specjalnie przystosowanej do tego celu stopce. Na materiale należy zaznaczyć wówczas początek dziurki i miejsce nacięcia, wokół którego maszyna obszywa dziurkę.

Wydzierganie dziurki na guzik możliwe jest oczywiście również przy pomocy komputerowej maszyny do szycia. Podobnie jak w przypadku dziurki jednoetapowej, automatyczna dziurka zostanie wykonana przez naszą maszynę do szycia po zaznaczeniu miejsca, w którym ma zostać ona wydziergana, a także po umieszczeniu guzika w stopce. Komputerowe maszyny do szycia zapewniają użytkownikowi możliwość skorzystania z dużej liczby wzorów do wyboru, co pozwala dopasować wzór do realizowanego projektu, a tym samym zadbać o to, by sposób przyszycia guzika i sam guzik idealnie odpowiadały naszemu projektowi i komponowały się wizualnie z szytą garderobą.

Nie zapominaj jednak, że wielozadaniowa maszyna do szycia, z której korzystasz w zaciszu swojego domu łączy w sobie funkcje wielu specjalistycznych maszyn szwalniczych, a przyszywanie guzika to zaledwie jedna z pobocznych opcji tego urządzenia. Warto na spokojnie poznać wszystkie jego możliwości, a każdy kolejny projekt będzie wyróżniał się coraz lepszym wykonaniem.