Jak ustawić maszynę do szycia, czyli zanim zaczniesz pracę

Przed każdym rozpoczęciem pracy na maszynie do szycia należy się odpowiednio przygotować. Poza skompletowaniem wszystkich potrzebnych materiałów i akcesoriów duże znaczenie ma ustawienie urządzenia w taki sposób, aby zapewniało komfortową realizację danego projektu. W tym celu warto zaopatrzyć się w starannie dopasowane igły i nici, które stanowią jeden z najważniejszych elementów mających wpływ na ostateczny efekt.

Jak ustawić maszynę do szycia, czyli zanim zaczniesz pracę

Maszyna do szycia - od czego zacząć?

Przygotowania do rozpoczęcia pracy na maszynie do szycia można podzielić na kilka etapów. W pierwszej kolejności należy przygotować niewielką szpulkę z nitką, która zostanie umieszczona w dolnej części urządzenia w bębenku. Można użyć gotowej lub po prostu samodzielnie naszpulować nici. Jak to zrobić? Należy unieść trzpień maszyny, umieścić na nim szpulkę i założyć uchwyt znajdujący się w każdym standardowym zestawie akcesoriów do szycia. Drugą szpulkę należy nałożyć na szpulownik. Teraz należy trzymać nitkę obiema rękoma i poprowadzić ją przez naprężacz, nawinąć kilka razy na szpulkę znajdującą się na szpulowniku w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, przeciągnąć przez szczelinę szpulownika i odciąć. W tym momencie należy uruchomić w maszynie tryb nawijania nici na szpulkę i nacisnąć na rozrusznik nożny lub przycisk START/STOP. Następnie przechodzimy do nawlekania nitki górnej. Najlepiej użyć takiej samej, jaka znajduje się na dole. W trakcie nawlekania stopka powinna być delikatnie uniesiona, ponieważ w wielu modelach maszyn rozchylają się wtedy talerzyki naprężacza, dzięki czemu nitka trafia w odpowiednie miejsce.

Po przygotowaniu górnej nitki oraz szpulki w bębenku kolejnym krokiem jest wyciągnięcie dolnej nici. W tym celu należy chwycić końcówkę górnej nitki, kręcąc jednocześnie kołem zamachowym w swoją stronę. To sprawi, że igła opuści się i przez niewielki otwór dostanie się pod płytkę, gdzie górna nić zaplecie się wraz z dolną. Kręcąc dalej kołem, igła ponownie uniesie się w górę. Wtedy należy chwycić obie nitki i odciągnąć do tyłu. Po podłożeniu wybranego materiału można opuścić stopkę przy pomocy specjalnej dźwigni. Na koniec pozostaje wybrać program ściegowy i rozpocząć pracę!

Jak dobrać odpowiednie igły do maszyny do szycia?

Choć pozornie wybór igieł może wydawać się prosty, a dostępne modele praktycznie identyczne, to jednak okazuje się, że diabeł tkwi w szczegółach. Rzadko kiedy bowiem ludzkie oko jest w stanie wychwycić tak drobne detale, które wyróżniają poszczególne typy dostępne na rynku. Tymczasem mają one kluczowe znaczenie dla prawidłowego działania maszyny do szycia, a więc ostateczny wygląd ściegów. Aktualnie do urządzeń bardzo często dołączone są zapasowe igły. Mimo tego warto skompletować choćby niewielki zapas, gdyż czasami zdarza się wygiąć lub złamać igłę, a co więcej, ich końcówki szybko stają się tępe.

Poszukując odpowiednich igieł do maszyny do szycia, warto w pierwszej kolejności zapoznać się ze wskazówkami znajdującymi się w instrukcji. To właśnie tam opisane jest dokładnie, jaką igłę użyć w zależności od rodzaju wykorzystywanych materiałów. Obecnie igły dostępne są w zróżnicowanych formach dopasowanych do konkretnych rodzajów materiałów. Do najważniejszych kwestii przy wyborze odpowiedniego modelu z pewnością zalicza się kolba. W zależności od modelu urządzenia może być okrągła lub półpłaska. Kolejna kwestia to dobór systemu. W domowych maszynach najczęściej stosuje się 130/705H. Duże znaczenie ma również grubość nici. Zawsze powinna ona być jak najmniejsza, aby nie podziurawiła niepotrzebnie materiału, ale jednocześnie bez problemu poradziła sobie z jego obszyciem.

Wybieranie nici do maszyny do szycia

Aktualnie na rynku znajduje się wiele rodzajów nici zróżnicowanych pod względem materiału, grubości czy też wykończenia. Z tego względu duże znaczenie ma, aby przed zakupem zastanowić się nad wyborem. Do domowego użytkowania najczęściej stosowane są nici poliestrowe. Charakteryzują się dużą trwałością i wytrzymałością, a jednocześnie są łatwe w użytkowaniu. Występują w kilku wariantach o różnych grubościach, które kryją się pod jednostką Nm oznaczającą ilość metrów nici przypadającą na jeden gram. Im wyższy numer, tym cieńsza będzie nić. Standardową propozycją są nici o grubości 120.

Przy wyborze odpowiednich nici do maszyny do szycia należy uwzględnić kilka ważnych kwestii. Do najważniejszych z pewnością zalicza się rodzaj i grubość szytego materiału. Do cienkich tkanin, takich jak batyst czy jedwab odpowiednie są nici do maksymalnie 120 Nm. Do grubszych materiałów ubraniowych dobrym wyborem jest nić 80 Nm, a w przypadku sztruksu lub jeansu jeszcze grubsza. Dodatkowo warto mieć na względzie skład materiału i jego wykończenie, rodzaj szwu, gęstość ściegu oraz rodzaj maszyny do szycia. Od tych parametrów w dużej mierze zależy dobór akcesoriów.

Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem szycia?

Rozpoczynając przygodę z szyciem, warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi wskazówkami, które pozwolą odpowiednio przygotować się do pracy i zwiększą komfort podczas wykonywania poszczególnych czynności. Jedną z największych tajemnic krawcowych, które chcą maksymalnie wykorzystać zakupiony materiał, jest jego dekatyzacja. Proces ten polega na wypraniu tkaniny w wysokiej temperaturze lub przy pomocy pary wodnej przed rozpoczęciem jego obróbki. Dzięki temu można uniknąć kurczenia się nowo uszytych ubrań. To dużo bardziej pewna metoda niż prasowanie.

Dla początkujących osób świetnym rozwiązaniem może być zastosowanie fastrygi, czyli szwu pomocniczego służącego do podtrzymywania warstw materiału w odpowiednim miejscu. W tym celu wystarczy wykorzystać prosty, luźny ścieg, który bez problemu można usunąć po zakończeniu pracy. Takie rozwiązanie ułatwia szycie śliskich i rozciągliwych tkanin. Należy zawsze wybierać taki kolor nici, aby kontrastowały z materiałem, co wyraźnie je odróżni. Duże znaczenie ma precyzja wykonania ściegu, gdyż będzie miała wpływ na ostateczny wygląd linii przeszycia.