Jak uszyć lniany worek na żywność?

W domach coraz częściej zauważyć można powracający trend, jakim jest stosowanie lnianych woreczków do przechowywania żywności. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko zapewnić produktom spożywczym odpowiednie warunki, dzięki czemu na dłużej zachowają świeżość, ale też zredukować ilość foliowych reklamówek. Co więcej, tego typu wyroby są świetnym uzupełnieniem wystroju wnętrza. Podpowiadamy, w jaki sposób uszyć samodzielnie worek lniany!

Jak uszyć lniany worek na żywność?

Zalety użytkowania lnianych worków na żywność

W dobie dzisiejszego kryzysu klimatycznego wszelkiego rodzaju ekologiczne rozwiązania z pewnością są w cenie. Jednym z przydatnych akcesoriów, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością, są lniane woreczki na żywność. Prezentują się bardzo estetycznie, a jednocześnie zapewniają odpowiednie warunki do przechowywania, co pozwala na dłużej zachować świeżość i wyjątkowe walory smakowe produktów. Korzystanie z tego rozwiązania pomaga także zredukować ilość plastikowych torebek. Co więcej, są łatwe do samodzielnego wykonania, dzięki czemu nie trzeba szukać tego typu wyrobów w sklepie.

Szczególnie częstym rozwiązaniem jest stosowanie worków lnianych do przechowywania pieczywa. Choć w wielu przypadkach wykorzystywane są w tym celu woreczki foliowe, to jednak warto pamiętać, że w przypadku zakupu ciepłych wypieków w środku zacznie się skraplać woda, która może przyczynić się do powstania pleśni. Z tego względu świetną alternatywą są woreczki lniane, wykonane w pełni z naturalnych materiałów. Skutecznie chronią przed wysychaniem pieczywa, zapewniając mu jednocześnie dostęp do powietrza, co pozwala pozbyć się nadmiaru wilgoci ze środka. Można je także zabrać je na zakupy do piekarni.

Do czego jeszcze przydadzą się lniane worki?

Lniane worki są wyjątkowo uniwersalne, gdyż znajdują wiele zastosowań, szczególnie w kwestii przechowywania produktów spożywczych. Korzystając z nich, można w łatwy sposób zminimalizować ilość wykorzystywanych woreczków foliowych. Najczęściej stosuje się je do pieczywa, jednak świetnie nada się też do innych artykułów żywnościowych, takich jak choćby gotowe kanapki. Jednym z dobrych przykładów są też suche produkty, takie jak makarony, kasze, ryż, kawa czy herbata. W takim przypadku najlepiej sprawdzą się lniane woreczki ze sznurkiem wykonane z cienkiego materiału o drobnych oczkach.

Poszukując odpowiedniego sposobu, aby prawidłowo przechowywać ulubione owoce i warzywa, świetnym rozwiązaniem mogą być lniane worki. Materiał ten przepuszcza powietrze, a jednocześnie skutecznie chroni przed inwazją muszek owocówek. Korzystanie z worków lnianych ma wiele zalet. Nie tylko pomagają w przedłużeniu świeżości produktów, ale też są praktyczne i prezentują się bardzo estetycznie. Propozycje wykonane ze stu procentowego lnu są wyjątkowo odporne na zabrudzenia, dzięki czemu nie trzeba będzie go zbyt często prać. Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, wystarczy tylko przepłukać worek lniany pod ciepłą wodą lub wyprać w pralce bez używania detergentów.

Akcesoria potrzebne do uszycia lnianego worka

Uszycie własnego worka lnianego na żywność jest znacznie łatwiejsze i szybsze, niż mogłoby się wydawać. Nic więc dziwnego, że chętnie są wykonywane w ramach pierwszych projektów. W przypadku posiadania gładkiego, jednokolorowego materiału można dodatkowo własnoręcznie ozdobić go, korzystając ze specjalnych farbek do tkanin, co nada mu wyjątkowego charakteru. Jak się okazuje, nie trzeba zbyt wielu akcesoriów, aby samodzielnie uszyć lniany worek. Jedną z najważniejszych kwestii niewątpliwie jest odpowiednia maszyna do szycia z podstawowymi funkcjami, które ułatwią pracę.

Wśród elementów potrzebnych do wykonania worka lnianego znajduje się odpowiednia tkanina, najlepiej ze stuprocentowego lnu. W tym celu można wykorzystać nawet stare, nieużywane już ubrania czy akcesoria, co da im nowe życie. Wśród niezbędnych przyborów wyróżnić można również miarkę krawiecką, nożyczki, nici i igły, szpilki, a także sznurek. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w specjalne farby do tkanin, które mogą mieć kontakt z żywnością. Pozwoli to stworzyć na wyrobach niepowtarzalne wzory.

Własnoręczne szycie lnianych worków na żywność

W pierwszej kolejności należy przygotować kawałek materiału w odpowiedniej wielkości w zależności od tego, jak duży ma być worek na żywność. Z pewnością nie powinien być jednak zbyt mały, aby nadawał się do użytkowania. Optymalny będzie skrawek w rozmiarze A3, który następnie można skrócić do A4. Przed przystąpieniem do szycia warto najpierw zaprasować tunel na sznurek. W tym celu można podwójnie zawinąć materiał wzdłuż dłuższego boku w taki sposób, aby jego brzeg na końcach tunelu znajdował się po wewnętrznej stronie. Tunel powinien zostać przeszyty przy pomocy maszyny do szycia.

Szyjąc lniany worek na żywność, najlepiej wybrać kontrastującą z jasnym materiałem nitkę, dzięki czemu zaprezentuje się jeszcze bardziej estetycznie. Tkaninę należy złożyć na pół wzdłuż krótszego boku w taki sposób, aby lewa strona znalazła się na górze. Następnie można przejść do szycia dna i boku, pamiętając, aby robić to do linii tunelu. W tym miejscu materiał może się nieco inaczej układać, gdyż był mocno zawinięty. Na koniec wystarczy odwrócić worek na prawą stronę i jeszcze raz zszyć dno i bok, aby zabezpieczyć przed pruciem. Wtedy pozostaje jedynie przełożyć sznurek przez tunel. Dobrym pomysłem jest wykonanie własnoręcznych dekoracji przy pomocy farbek do tkanin, co doda wyrobom wyjątkowego charakteru.