Wirus SARS-CoV-2 poważnie zmienił naszą rzeczywistość. Musimy być rozsądni, rozważni i zdyscyplinowani. Pandemia koronawirusa nie odpuszcza. Nadal jesteśmy zobowiązani do noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych, zwłaszcza w sklepach, gdzie mamy do czynienia z dużą liczbą ludzi. Dostępne w sprzedaży maseczki nie są tanie. O wiele korzystniejszym cenowo rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób posiadających maszynę do szycia w domu, jest samodzielne szycie maseczek ochronnych dla siebie, rodziny, a nawet przyjaciół czy znajomych.
Jeśli chcesz uszyć maseczkę ochronną, która będzie zarówno praktyczna, jak i ekonomiczna z uwagi na możliwość prania, do jej uszycia użyj bawełnianej tkaniny. Wielokrotnego użytku model to doskonała bariera mechaniczna, dzięki której zmniejsza się ryzyko przenoszenia groźnego patogenu drogą kropelkową.
Do uszycia maseczki ochronnej będziesz potrzebować:
Instrukcja krok po kroku
Gotowe!
Jeśli chcesz, aby maseczka była dobrze dopasowana do nosa, możesz usztywnić tę część, wykorzystując drucik. Wersja ta doskonale pasuje osobom noszącym okulary. Maseczka dopasowana do kształtu nosa eliminuje parowanie okularów. Aby wykonać tunel na drucik, brzeg gotowego modelu wystarczy przeszyć ściegiem prostym, wcześniej dopasowując szerokość tunelu do szerokości usztywnienia.
Uszyta maseczka ochronna wymaga zdezynfekowania. Nie zapomnij jednak, aby również przed przystąpieniem do pracy zadbać o dezynfekcję rąk, odkażając je środkiem na bazie alkoholu. Zdezynfekowania wymaga także stanowisko pracy.
Jak dezynfekować maseczkę ochronną? Jeśli została ona wykonana z tkaniny bawełnianej, możesz ją prać w pralce automatycznej lub ręcznie. W przypadku pierwszej opcji temperatura prania powinna wynosić 60 stopni, a czas 45 minut. Maseczkę można prać również ręcznie, używając odpowiedniego detergentu usuwającego zanieczyszczenia z tkanin. Aby skutecznie zdezynfekować materiał po praniu, maseczkę należy umieścić w misce, zalać wrzątkiem, pozostawić na 5 minut, a następnie wysuszyć. Ostatnim etapem dezynfekcji materiałów jest prasowanie. Niezależnie od tego, czy wybierzesz pranie w pralce, czy ręczne, wyprasuj maseczkę, wykorzystując maksymalną temperaturę, odpowiednią dla danej tkaniny.
Noszenie maseczki ochronnej to sposób na ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Kupowanie produktów jednorazowego użytku w dłuższej perspektywie stanowi poważne obciążenie dla domowego budżetu. Tańszym rozwiązaniem jest uszycie maseczek ochronnych dla całej rodziny. Zadanie nie jest trudne ani pracochłonne. Poradzi sobie z nim nawet osoba, która dopiero uczy się szycia. Maseczka jest prostym w realizacji projektem – można uszyć ją nawet ręcznie.
Jak już wiesz, bawełna to materiał, który najlepiej nadaje się do szycia wielorazowych maseczek przeciwwirusowych. Jest naturalna, przyjemna w dotyku i nie wywołuje podrażnień. Bawełnianą tkaninę można wielokrotnie prać bez obaw o utratę jej walorów użytkowych, do których należy również dobra cyrkulacja powietrza.
Kolejnym materiałem, z którego można szyć maseczki ochronne, jest flizelina. Stosuje się ją również jako wkład w maseczkach bawełnianych. Maska z flizeliny jest świetnym rozwiązaniem, ponieważ dokładnie zakrywa nos, usta i brodę, a przy tym łatwo się w niej oddycha. Jest równie przyjemna w dotyku, jak bawełna i nie wywołuje podrażnień. Można ją prać w temperaturze 40 stopni.
Pamiętaj, że nie mniej ważne od wyboru tkaniny na maseczkę, prawidłowego jej uszycia i dezynfekowania jest przechowywanie maski. Nieużywane maseczki należy przechowywać w czystych torebkach foliowych. Nosząc maskę, nie można jej dotykać, a po zdjęciu najlepiej od razu wyprać. Jeśli chcesz zrobić niespodziankę najmłodszym domownikom, postaw na oryginalnie ozdobiony projekt. Do tego celu można użyć specjalnych farb, pędzli lub pisaków do tkanin.
ul. Wołczyńska 50
60-167 Poznań
Godziny otwarcia:
pon. - pt. 8:00 - 16:00