Jak uszyć torbę materiałową na zakupy

Zakupy to codzienność, zwłaszcza gdy masz liczną rodzinę, a przede wszystkim dzieci. Jeśli nie lubisz korzystać z foliowych reklamówek i stawiasz na eko rozwiązania, uszyj materiałową torbę na zakupy. Jest to prosty do zrealizowania projekt, który na pewno Ci się uda. Rozpoczynasz przygodę z szyciem? Zacznij od praktycznych i najłatwiejszych do wykonania rzeczy. Szyjąc nieskomplikowane wyroby, nie poddasz się zniechęceniu. Dzięki naszym wskazówkom uszyjesz nie jedną torbę zakupową, a być może już wkrótce urozmaicisz ją o autorski element.

Jak uszyć torbę materiałową na zakupy

Instrukcja szycia torby materiałowej na zakupy

Specjalnie dla osób, takich jak Ty, które poszukują porad i wskazówek dotyczących szycia, przygotowaliśmy bardzo prosty w realizacji projekt – eko torbę na zakupy. Model ten przyda Ci się nie tylko w sklepie, ale też na spacerze. W torbie zmieścisz zabawki dla dzieci, przekąski i napoje. Po złożeniu nie zajmuje dużo miejsca, dlatego można nosić ją na wszelki wypadek nawet w małej damskiej torebce.

Co jest potrzebne do uszycia torby zakupowej?

  1. Kawałek materiału o wymiarach 100 x 46 cm
  2. Dwa kawałki materiału o wymiarach 100 cm x 9 cm
  3. NIĆ w kolorze wybranego materiału
  4. Metr krawiecki
  5. NOŻYCZKI
  6. ŻELAZKO
  7. MASZYNA DO SZYCIA

Jaki materiał jest najlepszy na zakupową torbę?

Materiał, z którego chcesz uszyć torbę zakupową, powinien być solidny. Eko torba najlepiej prezentuje się i jest wytrzymała, gdy do jej wykonania zostanie użyte nierozciągliwe płótno. Możesz wykorzystać płótno bawełniane lub lniane z domieszką poliestru. Materiałowe torby na zakupy to nie tylko praktyczne wyposażenie, które warto mieć pod ręką. To również element stylizacji. Wybierz materiał, który Ci się podoba i będzie pasował do Twojego ubioru. Koszt uszycia torby zakupowej nie jest duży. Możesz uszyć kilka modeli – w jednolitym kolorze, z oryginalnym nadrukiem lub wzorzystą torbę na zakupy.

Instrukcja szycia torby na zakupy krok po kroku

Zanim zajmiesz się krojeniem materiału, zdekatyzuj tkaninę. Pamiętaj, że materiały naturalne, takie jak bawełna czy len mimo domieszki poliestru wykurczają się po praniu. Jeśli chcesz, aby Twoja torba była stabilna rozmiarowo, a po pierwszym praniu nie zmieniła pierwotnego kształtu, wypierz ją w temperaturze rekomendowanej dla danego materiału i wyprasuj z dużą ilością pary. Dekatyzacja to pierwszy krok realizacji każdego projektu, zwłaszcza ubrań, które są szyte na miarę.

Drugi po dekatyzacji krok to wykrojenie trzech prostokątów o wyżej podanych wymiarach. Szerszy prostokąt to torba, dwa węższe stanowią ucha torby.

Szerszy prostokąt złóż na pół i zszyj jego boki. Najpierw wykorzystaj ścieg prosty, a potem wykończ brzeg zygzakiem, dzięki czemu krawędzie materiału nie będą się strzępiły.

Górne brzegi torby wywiń dwa razy na szerokość około 2,5 cm, zaprasuj i przeszyj ściegiem prostym.

Kolejny krok szycia stanowią ucha torby. Dłuższe boki prostokątów złóż prawą stroną do środka i przeszyj 1 cm od brzegu, a następnie zaprasuj. Kolejno obróć na prawą stronę, wykorzystując do tego celu agrafkę. Aby ucha trzymały formę, na kilka milimetrów od brzegu, wzdłuż wykonanego szwu, przestębnuj materiał.

Do wcześniej wykonanego górnego brzegu przyszyj ucha do torby. Przeszycie wykonaj ściegiem prostym po prostokącie z X w środku.

Przeprasuj wszystkie szwy.

Materiałowa torba na zakupy jest już gotowa!

Jak urozmaicić torbę na zakupy, żeby była jeszcze bardziej praktyczna i oryginalna?

Zaproponowany przez nas projekt możesz dowolnie modyfikować. Z uwagi na to, że dotyczy prostej do uszycia materiałowej torby na zakupy, nie obawiaj się, że coś może pójść nie tak. Puść wodze fantazji i wzbogać wyrób o kieszeń zewnętrzną lub wewnętrzne kieszonki. Możesz usztywnić dno torby lub wszyć drugie, mniejsze ucha umożliwiające noszenie torby w dłoni. Kolejnym rozwiązaniem jest lamówka. Obszywając nią torbę, brzegi będą jeszcze bardziej odporne na codzienne użytkowanie, a całość nabierze estetycznego wyglądu. Boki i dno torby na zakupy może być w innym kolorze, a ucha wykonane ze specjalnej bawełnianej taśmy nośnej. Nadruki i hafty to kolejny sposób, aby wynieść Twój projekt na jeszcze wyższy poziom.

Jakiej maszyny używać do szycia prostych wyrobów w domu?

Rozpoczynając przygodę z szyciem, wystarczy Ci dobra maszyna do szycia za 500-700 zł. Niezależnie od wymagań, które na początku szycia nie są wygórowane, z powodzeniem sprawdzi się wiele modeli marek, takich jak Juno, Minerva czy Singer. Wybierając maszynę do nauki szycia, będącą sprawdzonym wyborem również wtedy, gdy będziesz realizować projekty o wyższym poziomie trudności, zwróć uwagę na to, aby miała ona trwałe, metalowe podzespoły, regulację docisku stopki i pełną regulację długości i szerokości ściegów. Powinna być odporna na błędy początkujących użytkowników.

W przypadku pytań i wątpliwości możesz skontaktować się z działem obsługi klienta Szyj.pl. Zapewniamy fachowe doradztwo i pomagamy w wyborze produktów. Serdecznie zapraszamy do kontaktu!