Jaka maszyna do szycia jeansu?

Jeans to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych materiałów odzieżowych ostatnich dekad. Prawdopodobnie nie ma osoby, która nie nosiłaby jeansów. Oznacza to, że istnieje wielkie zapotrzebowanie na maszyny do szycia, które są w stanie skutecznie i efektownie zszywać materiał jeansowy o różnych parametrach. Cieńszy, grubszy, z dodatkiem elastanu lub w stu procentach bawełniany - nie każda standardowa maszyna upora się z takim zadaniem.

Jaka maszyna do szycia jeansu?

Czym powinna wyróżniać się maszyna do szycia jeansu?

Większość maszyn do szycia ma podobną budowę i zbliżone funkcje. Szukając modelu o podwyższonych parametrach, warto zwrócić uwagę na właściwości, które pozwolą wygodnie i sprawnie szyć materiały o zróżnicowanej grubości i twardości. Sięgając po maszynę do szycia jeansu, będziesz mógł używać jej także do wszystkich innych materiałów, zarówno cieńszych tkanin, jak i dzianin grubszych od jeansu. Na co więc zwrócić uwagę, żeby wybrać właściwy, wielofunkcyjny model?

  • Regulacja docisku stopki

W zależności od konkretnego materiału, jeans może mieć zupełnie inną grubość i twardość. Regulowany docisk stopki pozwala optymalnie dopasowywać parametry maszyny do właściwości materiału. Możliwość zmiany docisku sprawi, że maszyna będzie uniwersalnym urządzeniem do szycia cienkich i grubych materiałów. Co więcej, łatwiej będzie nią zszywać kilka warstw materiału jednocześnie.

  • Dobry, kilkustopniowy transporter

Transporter to ta część maszyny, która przesuwa materiał. W zależności od modelu, maszyna może być wyposażona w 3-stopniowy transporter, 4-stopniowy, bądź 7-stopniowy transporter. Im więcej stopni, czyli punktów, po których przesuwa się materiał, tym lepiej. Wpływa to na płynność pracy nawet przy cięższych materiałach, jak np. jeans. Wielostopniowy transport podnosi więc komfort szycia grubych, wymagających materiałów.

  • Regulacja szerokości i długości ściegu

Płynna regulacja parametrów ściegu pozwala dopasować go do właściwości materiału. Dzięki temu ścieg będzie trwalszy i precyzyjniejszy. W zależności od rodzaju ściegu, jego zwiększona szerokość i długość może dać ciekawy efekt wizualny.

  • Wzmocnione podzespoły

Maszyna do szycia jeansu, tak samo jak ta do skóry lub filcu, powinna być przystosowana do pracy na wymagającym materiale. Solidniejsza konstrukcja oznacza większą odporność komponentów na zużycie. Dzięki temu urządzenie może pracować dłużej, bez przystanków na ochłodzenie silnika. Wyższej jakości maszyny zapewniają optymalne tempo pracy bez ryzyka awarii.

Pamiętaj jednak, że materiały, takie jak jeans, skóra, czy filc wymagają użycia nie tylko mocnej maszyny, ale też specjalnych igieł. Doskonale sprawdzają się grube i trwałe igły do skóry.

Ranking maszyn do szycia jeansu

Większość maszyn domowych poradzi sobie z szyciem niewielkich kawałków materiału jeansowego. Można bez obaw skrócić jeansy i estetycznie podszyć je na posiadanym modelu. Żeby jednak pracować z jeansem na szerszą skalę, np. dokonywać bardziej skomplikowanych przeróbek lub poprawiać spodnie nie tylko swoje, ale też rodziny i znajomych, warto zrobić rozeznanie wśród maszyn do szycia szczególnie polecanych do materiałów grubych i wymagających. Oto nasze propozycje:

  • Janome Easy Jeans HD 1800 to maszyna mechaniczna o podwyższonych parametrach. Na uwagę zasługuje jej moc i niezawodność. Sprawdza się do pracy z dowolnymi materiałami. Ma 19 programów ściegowych i opcje regulacji podobne do poprzednich modeli. Można polecić ją nie tylko do szycia hobbystycznego, ale też ograniczonego szycia profesjonalnego.
  • Singer 4423 Heavy Duty to kolejna mechaniczna maszyna do szycia, idealna do wszechstronnego użytku. Jest wyposażona w 23 programy ściegowe i 7-stopniowy mechanizm transportu. Jej opcje będą optymalne dla hobbystów o różnym stopniu zaawansowania. Maszyna zachwyca szybkością pracy godną profesjonalnych modeli. To jedna z lepszych opcji, jeśli chodzi o stosunek ceny do jakości.
  • Janome Easy Jeans HD 523 to maszyna mechaniczna o wzmocnionej konstrukcji, ale w przystępnej cenie. Są w niej dostępne 23 programy ściegowe i 4-stopniowa regulacja docisku stopki. Wiele opcji ustawień pozwala optymalnie dostosować ją do indywidualnych wymagań.
  • JANOME DC6100 to intuicyjna maszyna komputerowa, którą wyróżnia moc, komfort obsługi i wielofunkcyjność. Wśród jej 100 programów ściegowych znajdują się te użytkowe i dekoracyjne. Inne przydatne funkcje to m.in. automatyczne obcinanie nici, pozycjonowanie igły i ryglowanie ściegu. Maszyna z pewnością sprawdzi się jako model do zadań specjalnych!
  • Brother F400 to nowoczesna maszyna elektroniczna, która łączy w sobie wysoki standard oferowanej pracy, stabilność i nieprzeciętną moc. Jest wyposażona w 40 programów ściegowych. Jej niezawodność i funkcjonalność sprawiają, że doskonale nadaje się nie tylko dla pasjonatów krawiectwa, ale też dla osób chcących rozpocząć profesjonalną działalność w tej branży.
  • Janome MC6700P to model komputerowy, któremu ciężko cokolwiek zarzucić. Cena jest tu zgodna z jakością. Model przyciąga uwagę liczbą funkcji, w tym 649 programami ściegowymi. Jednak to nie funkcje, a solidność, komfort szycia i niezawodność sprawiają, że z Janome MC6700P chce się zostać na dłużej. Jej maksymalna prędkość szycia to aż 1200 wkłuć na minutę. Maszyna ma mocne, metalowe podzespoły i metalowe ramię. Dodatkowo jest wyposażona w podnośnik kolanowy i wbudowany transport górny AcuFeedFlex z regulacją podawania materiału. Można na niej szyć z szerokością sięgającą aż 9 mm, a przestrzeń między igłą a ramieniem wynosi 25 cm.