Najważniejsze akcesoria krawieckie na początek nauki szycia

Na samym początku nauki szycia na maszynie krawieckiej duże znaczenie ma, aby zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenia oraz niezbędne akcesoria krawieckie. Wbrew pozorom to wcale nie takie łatwe zadanie, gdyż na rynku znajduje się dużo zróżnicowanych dodatków. W celu dobrania odpowiednich narzędzi do indywidualnych oczekiwań warto wcześniej zastanowić się nad własnymi potrzebami. Podpowiadamy, jakie z nich są najważniejsze!

Najważniejsze akcesoria krawieckie na początek nauki szycia

Podstawowe akcesoria do szycia

Rozpoczynając przygodę z szyciem, niezbędne jest zaopatrzenie się w podstawowe akcesoria, które umożliwią komfortową pracę. Jedną z istotnych kwestii niewątpliwie jest miara krawiecka. Na początku z pewnością wystarczy uniwersalny model o długości 150 centymetrów. Ciekawą alternatywą mogą być także propozycje z mechanizmem automatycznego zwijania. Kompletując akcesoria krawieckie, nie sposób pominąć nożyczek. Powinny być lekkie i wygodne, a jednocześnie mieć jak najdłuższe ostrze. W przypadku grubych materiałów potrzebne będą ciężkie, specjalistyczne nożyce krawieckie.

Niezbędne w codziennej pracy krawca są również szpilki do szycia przydatne już na etapie nanoszenia wykroju na materiał. W późniejszym czasie przydadzą się także do upinania tkanin i dzianin. Dla początkujących w zupełności wystarczą zwykłe, stalowe szpilki niklowane. Warto wybrać takie z kolorowymi łebkami, które są dużo lepiej widoczne na tkaninie. Najlepiej, aby były cienkie i ostre, dzięki czemu bez problemu wbiją się w każdy materiał bez użycia siły. W zależności od zapotrzebowania można przebierać spośród kilku wariantów zróżnicowanych pod względem długości.

Kredy, kredki i pisaki - jakie narzędzia wybrać do oznaczania linii szycia?

W każdym podstawowym zestawie dla osób rozpoczynających przygodę z szyciem powinny znaleźć się narzędzia umożliwiające rysowanie linii szycia lub też zaznaczania istotnych elementów na gotowych wykrojach. Na samym początku klasyczne mydełko krawieckie powinno być wystarczające, jednak aby uzyskać większą precyzję, warto sprawdzić inne propozycje, szczególnie kredę w aplikatorze.

Dla osób poszukujących ciekawej alternatywy dla tradycyjnego mydełka dobrym rozwiązaniem może być kredka w ołówku. Wyróżnia się miękkim rysikiem, który świetnie nadaje się zarówno do tkanin, jak i dzianin. Zbędne oznaczenia wystarczy usunąć przy pomocy szczotki. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się też pisaki. Na rynku znajdują się dwa główne rodzaje takich akcesoriów: znikające, które usuwają się samodzielnie po kilku godzinach lub dniach od użycia oraz kulkowe dedykowane do skóry, futer i tworzyw sztucznych. Oznaczenia są łatwe do zmazania.

Szpulki, stopki i igły - drobne elementy niezbędne do pracy krawca

Do większości współczesnych modeli maszyn do szycia dołączone są podstawowe akcesoria niezbędne do rozpoczęcia szycia. Zaliczają się do nich wszelkiego rodzaju szpulki, igły i stopki. Niestety w wielu przypadkach okazuje się, że taki niewielki zestaw nie jest w pełni wystarczający i trzeba zakupić dodatkowe elementy. Ma to szczególne znaczenie w przypadku osób zamierzających szyć dużo, często i oryginalnie. Do propozycji wartych uwagi z pewnością zalicza się zestaw szpulek. Warto też zaopatrzyć się różnokolorowe nici.

W zestawie każdego krawca, zarówno tego początkującego, jak i zaawansowanego, powinny znaleźć się dodatkowe igły. Choć zwykle dołączone są do kompletu z maszyną, to warto pamiętać, że wystarczają one jedynie na 8-14 godzin szycia, w związku z czym może dość szybko okazać się, że potrzebnych jest ich więcej. Co więcej, nie każda igła nadaje się do tych samych zadań. Dobrym rozwiązaniem są również dodatkowe stopki dostosowane do rodzaju tworzonych wyrobów. Do najpopularniejszych propozycji zaliczyć można stopkę uniwersalną i dedykowaną do wszywania zamków.

W co jeszcze warto się zaopatrzyć?

Poza podstawowymi narzędziami, bez których niemożliwa jest praca krawca, warto zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria ułatwiające codzienną pracę. Do tego typu propozycji zalicza się obcinacz do nici przydatny, aby szybko odciąć nitkę po zakończeniu szycia. Narzędzie to charakteryzuje się lekkością i bardzo precyzyjnym ostrzem. Warto także zaopatrzyć się prujkę krawiecką, nazywaną rozpruwaczem - niezastąpiony w przypadku konieczności rozprucia szwu czy rozcięcia otworu dziurki. To szczególnie przydatne narzędzie dla początkujących osób, którym zdarza się często popełniać błędy.

Krawcy rozpoczynający naukę szycia często mierzą się z tym samym problemem - martwią się o to, czy uda się prosto przeszyć materiał. Jak się okazuje, istnieją specjalne narzędzia, które rozwiążą ten kłopot. Jednym z nich jest liniał magnetyczny, który mocno przylega do metalowych części urządzenia, zapewniając wygodne użytkowanie. Innym rozwiązaniem może być zastosowanie prowadnika krawędziowego, czyli specjalnego pręta montowanego w uchwycie stopki. Ułatwi to równoległe szycie do krawędzi, a także wykonywania pikowań i patchworków.