Nauka szycia w domowym zaciszu

Ubrania z sieciówek, nawet te należące do najnowszych kolekcji, niejednokrotnie przypominają modele modne w poprzednich sezonach. Masz je Ty, Twoja siostra i koleżanka, co nie jest dobrym rozwiązaniem, jeśli jesteś indywidualistką i lubisz wyróżniać się z tłumu. Ratunek jest jeden – nauka szycia w domowym zaciszu, a co za tym idzie, uzupełnianie swojej garderoby o modną, szytą na miarę, ale przede wszystkim oryginalną odzież.

Nauka szycia w domowym zaciszu

Początek przygody z szyciem

Jeśli decyzję o nauce szycia masz już za sobą, przyszedł czas na wybór odpowiedniej względem posiadanych umiejętności maszyny krawieckiej, którą z powodzeniem można uznać za połowę sukcesu. Zaraz doradzimy Ci, na jakie modele powinny zwrócić uwagę osoby nieobyte z maszyną, ale teraz najważniejsza rada… nie zniechęcaj się niepowodzeniami. Dużo ćwicz i nie zaczynaj szycia od ambitnych projektów. Dowiedz się wszystkiego o zakupionej maszynie, poznaj jej wszystkie możliwości i zainwestuj w profesjonalne wykroje krawieckie sprawdzonych marek, takich jak Burda czy iNEEDle. Czytaj porady na blogu Szyj.pl i słuchaj rad osób, które nie od dziś mają do czynienia z maszyną do szycia. Pamiętaj, że szyć możesz nauczyć się samodzielnie. Wystarczy silna wola i dużo praktyki.

Do czego przyda Ci się umiejętność szycia?

Szycie to umiejętność, dzięki której skracanie spodni, zwężanie bluzek czy realizowanie prostych ubranek dla swoich dzieci nie będzie dla Ciebie żadnym problemem. Z każdym kolejnym projektem efekty Twojej pracy będą coraz bardziej zadowalające. Jeśli jesteś osobą kreatywną, nie jeden wykrój krawiecki urozmaicisz o autorski element, dzięki czemu uzyskasz oryginalną odzież. W miarę upływu czasu poświęconego na naukę będziesz coraz lepiej radzić sobie z szyciem. Dzięki cierpliwości z czasem będziesz szyć nie tylko poszewki na poduszki czy proste w realizacji t-shirty, ale sukienki, spodnie, spódnice, marynarki i płaszcze. Pamiętaj, że szycie to pasja, wiele korzyści, a nawet świetny pomysł na biznes.

Jaką maszynę wybrać na początek?

Podstawowa wielofunkcyjna maszyna do szycia przyda się nie tylko na początku przygody z szyciem, ale również wtedy, gdy zdobędziesz doświadczenie. Kupując maszynę, zwróć uwagę na liczbę i rodzaje ściegów. W swoich pierwszych projektach będziesz wykorzystywać dwa, góra trzy programy i ściegi. Jeśli poważnie myślisz o nauce szycia, czyli umiejętności, która będzie Twoim pomysłem na siebie, zainwestuj w lepszy model dopasowujący się do nabywanych przez Ciebie umiejętności. Podstawowe modele w cenie około 600 złotych to idealny wybór na start. Godną polecenia maszyną dla początkujących jest JUNO E1015. W marketach można znaleźć o wiele tańsze maszyny do szycia.

Ważne wykroje krawieckie

Ucząc się szycia, prędzej czy później, będziesz mieć styczność z wykrojami krawieckimi. Polecamy korzystać z równie profesjonalnych produktów co w przypadku maszyn do szycia, ponieważ dobrze zaprojektowane szablony to kolejny istotny element Twojego sukcesu. Korzystaj ze sprawdzonych form do szycia marek takich, jak Burda czy iNEEDle, ponieważ są one tworzone przez doświadczonych konstruktorów. Na początku nauki wybieraj wyłącznie proste do realizacji projekty oznaczone najniższym poziomem trudności. Istotnym atutem profesjonalnie wykonanych form są łatwe w odbiorze instrukcje szycia krok po kroku, słowniczek pojęć krawieckich, jak również wysokogatunkowy, trwały papier, dzięki któremu szablony do szycia ubrań posłużą Ci przez długi czas. Pamiętaj, że proste i czytelne wykroje dopracowane w każdym calu to najlepsze rozwiązanie, jeśli chcesz szybko nauczyć się szycia modnych bluzek, sukienek, spodni czy ubranek dla dzieci.

Kilka słów o wyposażeniu stanowiska pracy i akcesoriach

Zakup maszyny krawieckiej i wykroje to nie jedyne składowe Twojego sukcesu. Równie ważny jest stół i odpowiednie oświetlenie stanowiska pracy. Słabe światło będzie powodem zmęczenia oczu, dlatego stół do szycia należy postawić blisko źródła światła, najlepiej dziennego. Jeśli szyjesz wieczorami, zadbaj o odpowiednie, górne oświetlenie, jak również dodatkowe światło przy maszynie. Im większy stół stanie w Twojej domowej pracowni, tym lepiej. Musi zmieścić się na nim maszyna, tkaniny i wykroje. Zadbaj też o dobre krzesło z możliwością regulacji wysokości siedziska, będące solidnym podparciem dla pleców w okolicy lędźwiowej. Nie zapomnij, że każdy mistrz projektowania odzieży i krawiectwa ma pod ręką dużą liczbę akcesoriów. Urządź estetyczny i kompletnie wyposażony kącik krawiecki, a szycie będzie dla Ciebie prawdziwą przyjemnością. Zadbaj o to, aby każde z akcesoriów miało swoje stałe miejsce, dzięki czemu zaoszczędzisz sobie nerwów. Nowoczesne maszyny są wyposażone w specjalne schowki. Jeśli będziesz uważać, że jest ich za mało i nie mieszczą wszystkich podręcznych przedmiotów, zainwestuj w niedużą komodę z szufladami. Zdobywając doświadczenie w szyciu, nie zapominaj o bacznym śledzeniu trendów w modzie. Życzymy powodzenia!