Nie tylko drukarki - poznaj bliżej producenta maszyn do szycia Brother

Choć większości osób firma Brother kojarzy się przede wszystkim z urządzeniami drukującymi, stanowią one zaledwie jeden z profili działalności tego koncernu. Co więcej – to nie od drukarek rozpoczęła się historia tej znanej na całym świecie marki, a właśnie od maszyn do szycia. Jaka jest historia firmy Brother? Którymi maszynami tego producenta warto się zainteresować? Rzućmy okiem w kierunku naszego „brata”.

Nie tylko drukarki - poznaj bliżej producenta maszyn do szycia Brother

Brother – co produkowane jest pod tą marką?

Marka Brother swoją historię rozpoczęła w 1908 roku, kiedy to Kanekichi Yasui założył w Japonii firmę Yasui Sewing Machine Co. To właśnie to przedsiębiorstwo dało podwaliny Brotherowi, jakiego znamy dziś. W 1928 roku rozpoczęła się produkcja przemysłowych maszyn do szycia tego producenta - były to maszyny do szycia ściegiem łańcuszkowym, przeznaczone do produkcji słomkowych kapeluszy. Cztery lata później - w 1932 roku – do oferty trafiły także urządzenia do użytku domowego. Pod koniec lat 50' i 60' XX wieku nastąpił gwałtowny rozwój firmy, wraz z jej ekspansją na rynek europejski. W latach 1990-2000 Brother był nawet oficjalnym sponsorem Formuły 1, a w latach 2000-2003 jednym ze sponsorów zespołu wyścigowego Jordan Grand Prix.

Dziś Brother jest międzynarodowym koncernem, który ma aż 18 fabryk, rozsianych po całym świecie. Oprócz maszyn do szycia domowego użytku firma produkuje między innymi hafciarki, owerloki oraz przemysłowe maszyny szwalnicze. Do innych gałęzi produkcyjnych należą przede wszystkim drukarki laserowe, skanery, urządzenia wielofunkcyjne faksy, a nawet systemy karaoke. Marka Brother to jednak jeden z liderów w produkcji hafciarek oraz maszyn do szycia do użytku domowego, którego produkty można kupić w Polsce od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

Rodzaje maszyn do szycia firmy Brother

Spośród interesujących nas urządzeń, oferowanych przez tego producenta, przede wszystkim warto zwrócić uwagę właśnie na domowe maszyny do szycia Brother. Produkowane przez tę firmę modele powinny bowiem zaspokoić oczekiwania nie tylko doświadczonych użytkowników, ale także tych osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z szyciem maszynowym.

Jeśli szukamy zupełnie innych urządzeń szwalniczych, warto sprawdzić owerloki, a także covery i coverloki firmy Brother. Zwieńczenie oferty tego producenta stanowią także wspominane już hafciarki, jak również plotery tnące, które umożliwiają wycinanie konkretnych wzorów w materiale i stanowią świetne uzupełnienie dla innych urządzeń do szycia, obecnych w domowym warsztacie.

Na jakie modele maszyn Brother warto zwrócić uwagę?

Decydując się na jedną z domowych maszyn do szycia firmy Brother, warto zastanowić się najpierw nad dwoma kwestiami. Istotne jest, do jakich celów będziemy wykorzystywać to urządzenie oraz jak duże doświadczenie w szyciu maszynowym posiadamy. Zależnie od tych dwóch czynników, możemy postawić przykładowo na jedną z poniższych maszyn:

MASZYNA DO SZYCIA DLA DZIECI BROTHER KD144S

Jeśli planujemy zachęcić nasze dziecko do spróbowania swoich sił w szyciu, warto zwrócić uwagę na model KD144S. Maszyna ta została zaprojektowana właśnie z myślą o najmłodszych, co odzwierciedla już przyjazny dla oka wygląd urządzenia. Model ten jest nie tylko prosty w obsłudze, ale zarazem bezpieczny w użytkowaniu, między innymi dzięki dołączonej do maszyny specjalnej osłonie, zakładanej na igielnicę. Brother KD144S oferuje aż 14 programów ściegowych, w tym między innymi ściegi proste, kryte oraz zygzak. Urządzenie to oferuje także półautomatyczne obszywanie dziurki czy też szycie wstecz, dzięki czemu może ona stanowić także prosty model dla dorosłych amatorów szycia na maszynie.

MASZYNA DO SZYCIA BROTHER XT27

Wśród mechanicznych maszyn do szycia firmy Brother nie sposób przejść obojętnie wobec modelu XT27, cechującego się prostą. Urządzenie to oferuje użytkownikowi aż 27 programów ściegowych, w tym ścieg kryty, stebnowy, zygzakowy, a także owerlokowy czy też ściegi dekoracyjne. Co istotne, szkic każdego z programów ściegowych umieszczony jest po prawej stronie maszyny, w stale widocznym miejscu, co znacznie ułatwia korzystanie z niej mniej doświadczonym osobom. Bardziej zaawansowani użytkownicy z pewnością docenią regulację gęstości ściegów oraz ich szerokości, możliwość szycia wstecz, wbudowany nawlekacz igły czy też nożyk do obcinania nici. Maszyna Brother XT27 ta potrafi szyć z prędkością do 820 wkłuć na minutę i wyposażona jest w wolne ramię, które ułatwia obszywanie nogawek czy rękawów.

MASZYNA DO SZYCIA BROTHER A50

Jeżeli interesuje nas komputerowa maszyna do szycia firmy Brother, jednym z modeli, które powinny nas zainteresować, jest ten oznaczony symbolem A50. Maszyna ta cechuje się nie tylko przystępną ceną i aż trzyletnią gwarancją w systemie door-to-door, ale także solidnym wykonaniem oraz trwałymi podzespołami. Model Brother A50 wyróżnia się ponadto licznymi funkcjami automatycznymi, jak pozycjonowanie igły, szycie podwójną igłą czy też przycisk ryglowania ściegu. Atutem urządzenia jest ponadto czytelny wyświetlacz oraz dostępność aż 50 programów ściegowych - dzięki temu model ten powinni docenić także zaawansowani użytkownicy. Przypadnie im do gustu także chwytacz rotacyjny, wbudowany szpulownik oraz 7-punktowy mechanizm transportu i wolne ramię.

MASZYNA DO SZYCIA BROTHER F420

Jeśli natomiast potrzebny jest nam kombajn, który sprosta nawet najbardziej wygórowanym wymaganiom, równocześnie gwarantując wysoką jakość szycia oraz idący w parze komfort użytkowania - firma Brother przygotowała także maszynę, spełniającą takie kryteria. Mowa o komputerowej maszynie do szycia Brother F420, wyposażonej w czytelny i jasny ekran LCD. Model ten znajduje zastosowanie między innymi przy quiltingu oraz szyciu patchworków i udostępnia użytkownikowi aż 140 programów ściegowych. Do pozostałych atutów urządzenia należy prędkość szycia do 850 ściegów na minutę, 10 rodzajów automatycznego obszywania dziurek, czy też 7-punktowy mechanizm transportu SFDS. Nic nie stoi także na przeszkodzie, by samodzielnie zaprojektować ścieg i zapisać jego parametry w pamięci maszyny, oferując tym samym nieograniczone możliwości tworzenia.