Owerlok czy maszyna do szycia?

Podstawowym urządzeniem każdego krawca jest maszyna do szycia. Obecnie największą popularnością w warunkach domowych cieszy się wielofunkcyjny sprzęt, który umożliwia korzystanie z różnego rodzaju specjalistycznych funkcji. Dzięki temu nie trzeba posiadać kilku urządzeń, aby uzyskać oczekiwany efekt. Mimo że aktualnie większość maszyn do szycia pozwala na korzystanie ze ściegu owerlokowego, to nadal nie zastąpi owerloka. Czym różnią się od siebie oba rozwiązania?

Owerlok czy maszyna do szycia?

Czym jest owerlok?

Wiele osób ma problem z odróżnieniem poszczególnych rodzajów maszyn krawieckich, gdyż często na pierwszy rzut oka są one bardzo podobne do siebie. Choć na początku przygody z szyciem najczęściej wybierane są urządzenia wielofunkcyjne, to z czasem większość osób, szczególnie tych traktujących swoje hobby bardzo poważnie, decyduje się uzupełnić swoje wyposażenie o dodatkowy sprzęt. To właśnie wtedy pierwszy na myśl przychodzi owerlok, który ma wiele przydatnych zastosowań. Po tradycyjnej maszynie do szycia jest to najczęściej wybierane przez krawców urządzenie.

Owerlok to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto zdążył się przekonać, że ścieg owerlokowy w wielofunkcyjnej maszynie do szycia nie zapewnia takiego samego efektu. Jedną z najważniejszych różnic wynikających z korzystania z tego urządzenia jest fakt, że w tym przypadku ścieg tworzony jest z trzech, czterech czy nawet pięciu nici, co gwarantuje wyjątkowo estetyczny wygląd i trwa znacznie krócej. Ma to szczególne znaczenie w przypadku elastycznych materiałów, a szczególnie dzianin. Dodatkowo overlock umożliwia obrzucanie krawędzi materiału przy jednoczesnym obcinaniu jego nadmiaru.

Najważniejsze funkcje owerloka

Choć owerlok wydaje się dość prostym urządzeniem, to posiadanie go ma wiele zalet i znacznie ułatwia wykonywanie niektórych prac. Przede wszystkim pomaga w szybkim i bardzo estetycznym szyciu wyrobów z dzianiny, gdyż do wykonania ściegu stosowane są aż cztery nitki. Dzięki temu stosowanie owerloka w przeciwieństwie do funkcji ściegu owerlokowego w wielofunkcyjnej maszynie do szycia zapewnia elastyczny ścieg. Dodatkowo urządzenie to umożliwia skuteczne zabezpieczenie brzegu materiału przed strzępieniem, co szczególnie przydatne jest w przypadku wyrobów z elastycznej dzianiny. Do tego celu wykorzystywane są ściegi 3-nitkowe.

Ważną funkcją owerloka jest regulowany docisk stopki, który działa na podobnej zasadzie, co w zwykłych maszynach do szycia. Z pewnością będzie ona niezastąpiona podczas szycia wymagających i trudnych materiałów - zarówno tych wyjątkowo cienkich, jak i szczególnie grubych. W owerloku bardzo przydatna okazuje się też regulacja dyferencjału nazywana również transportem różnicowym. W zależności od oczekiwanego efektu ma na celu zapobieganie lub celowe uzyskanie efektu marszczenia lub rozciągania materiału.

Różnica między overlockiem a maszyną do szycia

Osoby początkujące mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, jaka jest w rzeczywistości różnica między ściegiem owerlokowym w wielofunkcyjnej maszynie do szycia a efektem uzyskanym przy pomocy owerloka. Mimo że oba rozwiązania mają za zadanie zabezpieczyć krawędź szytego materiału przed pruciem, to jednak znacząco różnią się od siebie i zapewniają nieco inny efekt. Jedną z głównych różnic jest ilość nitek. Ścieg w overlocku tworzony jest przy pomocy od trzech do pięciu nitek. Z kolei w zwykłej maszynie do szycia stosowane są jedynie dwie nici.

Poza tworzeniem ściegu overlock przydaje się również do obcinania krawędzi materiału, czego nie można zrobić przy pomocy wielofunkcyjnej maszyny. Choć istnieją dodatkowe rozwiązania, takie jak mechanizm odcinający nadmiar materiału lub specjalna stopka, to żadne z nich nie daje w pełni satysfakcjonujących efektów. Dodatkowo overlocki mają często zbiorniki na ścinki, co ułatwia utrzymanie porządku i dyferencjał, który ma zapobiegać wdawaniu i rozciąganiu materiału podczas szycia.

Ścieg owerlokowy - zwykła maszyna do szycia a profesjonalny overlock

Tradycyjne maszyny do szycia wielofunkcyjne zazwyczaj łączą w sobie funkcje stebnówki, owerloka, czyli sprzętu do obrębiania krawędzi, dziurkarki i guzikarki, a w niektórych przypadkach nawet hafciarki. To dobre rozwiązanie dla osób szyjących w domowych zaciszu, gdyż umożliwia podstawową obróbkę materiału bez konieczności posiadania wielu, specjalistycznych urządzeń. Z powodzeniem mogą zastąpić profesjonalne maszyny do szycia, jednak nie w każdym przypadku. Znacznie bardziej precyzyjny i estetyczny efekt zapewni overlock.

Ścieg owerlokowy wykonany na overlocku znacząco różni się od tego, który powstaje na wielofunkcyjnej maszynie do szycia. Głównie chodzi o dodatkowe funkcje zapewniające znacznie szybszą, łatwiejszą, a przy tym dużo bardziej komfortową pracę. Przede wszystkim overlock pracuje znacznie szybciej od zwykłego urządzenia i w przeciwieństwie do niego nie cofa materiału, co ma dodatkowy wpływ na tempo wykonywania poszczególnych prac. Ze względu na specjalny mechanizm różnicowy umożliwia szycie nawet elastycznych materiałów.