Każdy wie, że do szycia niezbędna jest nie tylko maszyna, ale też krzesło i stół, na którym można ją stabilnie postawić. Takie stanowisko pracy nie spełnia jednak wszystkich wymogów. Dla komfortu i skuteczności wykonywanych czynności, warto skorzystać także ze specjalnego stolika, który stawia się na standardowym blacie biurka lub stołu. Wybór stolika pod maszynę, wbrew pozorom, nie jest prostą ani oczywistą sprawą. Odpowiedni model powinien spełniać szereg warunków, od których będzie zależała szybkość i wydajność pracy. Poza samym stolikiem, trzeba wybrać właściwe krzesło do maszyny. Musi nie tylko zapewniać wygodę kręgosłupowi, ale też gwarantować łatwy dostęp do wszystkich najważniejszych elementów maszyny. Jak zatem wybrać stolik pod maszynę i krzesło najlepsze dla siebie?
Stół pod maszynę do szycia powinien spełniać kilka podstawowych warunków. To od nich zależy wygoda i skuteczność Twojej pracy. Należą do nich:
Stolik powiększający pole pracy, nazywany też stolikiem szwalniczym, to ten element, który na stanowisku do szycia ma największe znaczenie. Dopasuj go do maszyny i do własnych potrzeb. Zastanów się nad częstotliwością szycia i ustal, jak często będzie Ci potrzebny. Jeśli regularnie tworzysz większe projekty i szyjesz z dużych płacht materiału, zdecydowanie przyda Ci się stolik powiększający miejsce pracy. Jest on pomocny głównie przy szyciu odzieży, firan, czy obrusów. Warto zadbać, żeby miał regulowane nóżki - to opcja, która pozwala lepiej dostosować stolik do potrzeb danej chwili, np. podczas szycia dekoracyjnego, gdy liczy się wyjątkowa precyzja.
Najłatwiejszym sposobem doboru stolika do maszyny do szycia jest kierowanie się wskazówkami producenta samej maszyny. Wiele firm posiada w swoim asortymencie nie tylko maszyny, ale też całą paletę akcesoriów, które ułatwiają ich obsługę. Powszechne są wśród nich stoliki, których wielkość i forma jest dostosowana do konkretnych modeli oferowanych przez danego producenta. Stolik dedykowany do określonego modelu maszyny jest odpowiednio profilowany i dopasowany do jej wielkości oraz kształtu. Wiele modeli ma także miarki, które stanowią dodatkową pomoc podczas szycia.
Choć szycie odbywa się zwykle w pozycji siedzącej, to jednak stanowi duży wysiłek fizyczny. Wbrew pozorom, kręgosłup może męczyć się jeszcze bardziej niż podczas stania. Oznacza to, że nie tylko z uwagi na przyjemność, ale przede wszystkim ze względów zdrowotnych należy poważnie przemyśleć wybór krzesła do maszyny do szycia. Już na początku należy zdać sobie sprawę z tego, że na rynku dostępne są specjalne krzesła stworzone właśnie z myślą o osobach pracujących przy maszynie do szycia. Warto więc zdecydować się na model specjalistyczny, rezygnując ze zwykłych krzeseł biurowych lub stołowych.
Istnieje szereg cech, które powinno posiadać krzesło odpowiednie do pracy przy maszynie do szycia. Należą do nich:
Ciekawostką jest fakt, że do szycia na maszynie dobrze sprawdzają się krzesła bez oparcia. Jak to możliwe? Okazuje się, że stałe podparcie kręgosłupa jest wygodne, ale nie konieczne podczas długiej pracy. Dla osób ze zdrowym kręgosłupem, nie uskarżających się na ból podczas siedzenia, krzesło bez oparcia może być przyczyną wzmożonej aktywności mięśni. Daje też nieco większy zakres ruchów. W efekcie można jest uniknąć napięcia i ucisku w plecach. Wiele osób zamiast krzesła rekomenduje taboret szwalniczy, który zmusza do przyjmowania naturalnej pozycji, najdogodniejszej podczas wykonywania konkretnych czynności. Taki taboret stymuluje pracę odpowiednich partii mięśni, odciążając przy tym kręgosłup. Wybór konkretnego siedziska powinien być jednak zawsze podyktowany indywidualnymi potrzebami.
ul. Wołczyńska 50
60-167 Poznań
Godziny otwarcia:
pon. - pt. 8:00 - 16:00