Rodzaje ściegów – estetyka i jakość idą razem w parze

Jak mówi definicja zaczerpnięta z podręcznika do technologii wytwarzania odzieży, ubranie spełnia trzy podstawowe funkcje – ochronną, wyróżniającą i zdobniczą. Odzież ma swoje przeznaczenie, określony wygląd, właściwości użytkowe i trwałość. Zarówno na wygląd, jak i estetykę czy trwałość w dużej mierze ma wpływ rodzaj wykorzystanych podczas szycia ściegów, czyli sposobu przeplatania nitek przy zszywaniu warstw materiałów. Niezależnie od typu zakupionej maszyny do szycia, można znaleźć w niej kilka podstawowych programów ściegowych, takich jak ścieg prosty, zyg-zak, kryt.

Rodzaje ściegów – estetyka i jakość idą razem w parze

Najpopularniejsze programy ściegowe w maszynach do szycia

Ścieg prosty, zwany stębnowym, znajduje się w każdej maszynie wielofunkcyjnej. Jest uniwersalny, można wykorzystać go do szycia każdego rodzaju materiału. Ściegiem tym można szyć również podwójnie, korzystając z dwóch igieł, jednak pamiętać o tym, że im grubszy jest materiał i igła, tym dłuższy powinien być ścieg. Szyjąc cienkie materiały, należy wybrać opcję krótszych ściegów, a do marszczenia wykorzystywać najdłuższy ścieg.

Ścieg zygzakowy jest stosowany do wielu specjalnych zadań, takich jak wykonywanie szwów łączących „na styk” czy wzdłuż brzegów łączonych materiałów. Ściegiem tym można obrzucać brzegi, przyszywać koronki i naszywać aplikacje. Zygzak służy również do obszywania dziurek, wszywania gumek i przyszywania guzików.

Ścieg kryty jest wykorzystywany do podszywania tkanin. Służy on także do wykonywania niewidocznych podwinięć zasłon, skracania spodni, spódnic itp. Do szycia ściegiem krytym można wykorzystać specjalną stopkę ułatwiającą szycie. Niezbędne jest także odpowiednie złożenie materiału i zaprasowanie go wzdłuż szwu.

Kolejnym ściegiem, o którym powinien wiedzieć nawet początkujący użytkownik wieloczynnościowej maszyny łączącej w sobie kilka specjalistycznych maszyn: stębnówkę, owerlok, dziurkarkę, a nawet guzikarkę, jest program owerlokowy służący do obrębiania brzegów różnych materiałów. Specjalną grupę tworzą również ściegi dekoracyjne, do których zalicza się ścieg łukowy.

Jakie maszyny łączy w sobie wielofunkcyjna maszyna do szycia?

Wieloczynnościowe maszyny do szycia zostały stworzone na potrzeby klientów indywidualnych, co oczywiście spotkało się z ogromnym zadowoleniem odbiorców. W domowym zaciszu zwykle nie ma miejsca na kilka specjalistycznych maszyn, jednak z uwagi na temat naszego artykułu dotyczący rodzajów ściegów, a tym samym typów maszyn i ich zastosowania warto wiedzieć, jakie maszyny może łączyć zakupiony model.

Stębnówki to podstawowe maszyny do szycia, które można spotkać w szwalni. Modele te służą do szycia ściegiem prostym – najczęściej wykorzystywanym podczas prac krawieckich. Ścieg stębnowy jest taki sam na wierzchniej i spodniej stronie zszywanych ze sobą materiałów. Odpowiednie naprężenie nici tworzących ścieg uzyskasz dzięki regulatorowi nici górnej.

Twoja maszyna zapewne jest też zygzakówką i owerlokiem, o których zastosowaniu pisaliśmy wcześniej. Może być również maszyną łańcuszkową stosowaną do wykonywania rozciągliwych szwów montażowych, wykorzystywaną do zszywania rękawów, nogawek spodni, szycia bielizny, a nawet ubrań sportowych czy roboczych. Ścieg łańcuszkowy jest także charakterystyczny dla maszyn fastrygówek. W wielofunkcyjnych maszynach do szycia fastrygę możesz wykonać ściegiem prostym przy jednoczesnym zmniejszeniu naprężenia nici górnej. Fastryga umożliwia tymczasowe połączenie elementów szytej odzieży i sprawdzenie jej dopasowania na sylwetce.

Kilka słów o ściegach ozdobnych

Ściegi dekoracyjne, zwane także satynowymi, to wszelkie wzory kwiatowe, szlaczki i wszystkie inne ściegi, które służą ozdabianiu tkanin. Wykorzystanie ściegów ozdobnych to niczym nieograniczone możliwości, ale też konieczność zwrócenia uwagi na naprężenie nici, które powinno być zdecydowanie mniejsze niż w przypadku podstawowych ściegów.

Podstawowe ściegi dla początkujących

Szyjąc na maszynie, najczęściej wykorzystuje się ścieg prosty. Sprawdza się on w przypadku szycia każdego rodzaju ubrań. Kolejny ścieg często wykorzystywany w projektach krawieckich to prosty ścieg wzmocniony. Przydaje się w przypadku szycia elastycznych materiałów. Rozciągliwe tkaniny najlepiej szyje się ściegiem zygzakowym. Do szycia bielizny, koronek i kostiumów kąpielowych najlepszym rozwiązaniem jest trójskok, który można wykorzystać również do wykończenia brzegów.