Szycie na maszynie to znakomita umiejętność, dzięki której garderobę można wyposażyć w oryginalne ubrania. Jeśli masz już za sobą zakup maszyny i wykrojów, nadszedł czas na poznanie rodzajów tkanin, z których będziesz szyć odzież. Pamiętaj, że każdy materiał inaczej się układa dlatego, zanim rozpoczniesz szycie, sprawdź rekomendacje materiałowe producenta wykroju. Jeśli wykonujesz autorski projekt, weź pod uwagę aspekt wizualny materiału i stronę techniczną, czyli jego parametry i właściwości.
Właściwości plastyczne materiałów to nic innego, jak to, w jaki sposób materiał się układa, czy jest matowy, czy z połyskiem, czy ma fakturę i czy jego kolor ulega zmianie w zależności od kierunku krojenia. Parametry techniczne materiałów to natomiast cechy, takie jak przepuszczalność powietrza czy wrażliwość na światło. Kupując tkaninę, powinno interesować Cię również to, czy materiał ten będzie się gniótł i kurczył.
Wybierając materiał, ważne jest to, aby odróżnić tkaninę od dzianiny. W obydwu przypadkach mamy do czynienia z podstawowym składnikiem materiałów – włóknami, czyli cienkimi włoskami, które po połączeniu tworzą przędze i nici. Tkanina powstaje w procesie tkania. Dokładnie przyjrzyj się materiałowi, a zobaczysz, że między napiętymi nitkami osnowy, poprzecznie przeciągnięte są nitki wątku. Proces, w którym powstaje dzianina, polega na formowaniu oczek z jednej lub wielu nitek oraz ich połączeniu. Dzianinę odróżnisz od tkaniny dzięki widocznym poziomym rzędom i pionowym kolumnom.
Tkaniny można podzielić na naturalne, sztuczne i syntetyczne. Pierwsze z wymienionych to m.in.: bawełna, wełna, jedwab, len i skóra. Do materiałów sztucznych zaliczana jest wiskoza, lyocell i modal, a do syntetycznych poliester, poliamid, akryl i elastan. Materiały naturalne są wykonane z włókien pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Sztuczne tkaniny wytwarza się w laboratorium, przy czym surowcem do ich produkcji są składniki naturalne, na przykład celuloza drzewna. Materiały syntetyczne tak samo, jak sztuczne produkuje się w laboratoriach, jednak ze składników, które nie występują naturalnie w przyrodzie.
Zacznijmy od materiałów, które trzymają formę, a dokładnie od batystu produkowanego z bawełny, lnu lub jedwabiu, świetnie nadającego się do szycia letnich, przewiewnych ubrań. Równie lekką tkaniną na koszule, sukienki i bluzki jest popelina będąca w miarę sztywnym materiałem. Jeśli planujesz szyć męskie koszule, sięgnij po oxford, a gdy przyjdzie Ci ochota na wykonanie efektownego stroju wieczorowego, postaw na szeleszczący materiał o mieniącej się fakturze, którym jest tafta. Żakiety, spódnice i spodnie z powodzeniem możesz szyć z satyny bawełnianej, a odzież na wiosnę i lato z lnu. Materiałem, który świetnie trzyma formę, jest jeans. Jeśli interesujesz się modą i bacznie śledzisz trendy, w Twojej głowie na pewno zrodzi się nie jeden fantastyczny pomysł na ubranie z jeansu.
Garderobę wiosenno-letnią, wieczorową i elegancką najlepiej szyć z materiałów lejących się, miękkich i opływających. Są to tkaniny, które można drapować i dopasowywać do sylwetki. W tej kategorii najpopularniejszy jest atłas, czyli jedwabna tkanina, z jednej strony lśniąca i gładka, z drugiej matowa, idealnie nadająca się do szycia sukienek, podszewek i poszewek. Szyfon, żorżeta, woal i koronka to kolejne lejące się tkaniny, z których z powodzeniem możesz szyć wiosenną i letnią odzież dla siebie, rodziny lub na prezent. Jeśli poszukujesz materiału, który nie gniecie się, wybierz miękką, lekko prześwitującą krepę lub na pewno dobrze Ci znaną satynę.
A co z siatkami, tiulami, organzą, organdyną, szyfonami i jedwabiami? Materiały te zalicza się do trzymających formę, ale również dodających objętości. Łączą w sobie lekkość i sztywność, co sprawia, że nadają sylwetce pożądany kształt. Świetnie sprawdzają się do realizacji oryginalnych, wyszukanych projektów.
Mimo że artykuł jest o tkaninach, warto wspomnieć o dzianinie, której charakterystyczną cechą jest elastyczność. Ubrania uszyte z dzianiny, która ma w składzie elastan, przylegają do ciała, a tym samym znakomicie modelują sylwetkę.
Jeśli masz duże umiejętności krawieckie, możesz szyć ubrania z tkanin z fakturą, takich jak: frotte, polar, aksamit, welur, futro czy boucle.
Aby nie zniechęcić się do nauki na początku przygody z szyciem, postaw na sprawdzone tkaniny doskonale nadające się do realizacji pierwszych projektów. Wyposaż swoje stanowisko pracy w surówkę, tkaniny bawełniane, w tym satynowane, flanele bawełniane, cienki jeans oraz wykroje dla początkujących, a na pewno uszyjesz wiele oryginalnych ubrań. Z każdym kolejnym projektem będziesz mieć więcej doświadczenia, wprawy i pewności. Pamiętaj, że tylko praktyka czyni mistrza. Życzymy powodzenia!
ul. Wołczyńska 50
60-167 Poznań
Godziny otwarcia:
pon. - pt. 8:00 - 16:00