Szybkie prasowanie – dobór sprzętu i wskazówki

Nieodłącznym elementem wyposażenia pracowni krawieckiej niewątpliwie jest sprzęt do prasowania. Umożliwia odpowiednie przygotowanie materiału do obróbki oraz zapewnia schludny wygląd gotowych projektów. Aby maksymalnie szybko i wygodnie wykonać pracę, warto zaopatrzyć się w specjalistyczne urządzenia, takie jak profesjonalne stacje parowe czy też nowoczesne deski do prasowania. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze.

Szybkie prasowanie – dobór sprzętu i wskazówki

Sprzęt do prasowania – niezbędny element wyposażenia profesjonalnej pracowni krawieckiej

W każdej profesjonalnej pracowni krawieckiej należy wygospodarować miejsce na stanowisko do prasowania. Aby było odpowiednio wyposażone, niezbędne będzie zaopatrzenie się w specjalistyczny sprzęt prasowalniczy. Aktualnie na rynku znajduje się szeroki wybór nowoczesnych urządzeń oraz stołów, przy pomocy których można łatwo i błyskawicznie pozbyć się wszelkiego rodzaju zagnieceń. W zależności od potrzeb można wybrać aktywne deski w wersji podstawowej lub modele z wytwornicą parą. W przypadku tej drugiej opcji dostępne są też modele z żelazkiem. Niektóre deski do prasowania wyposażono we wbudowane żelazko lub wytwornicę pary. Możliwość regulacji większości parametrów prasowania pozwala dopasować ustawienia do rodzaju i grubości materiału.

Praktycznie w każdej pracowni krawieckiej prasowanie materiału to podstawowa czynność wykonywana przed przystąpieniem do dalszych prac. Pozwala dobrze przygotować tkaninę lub dzianinę, co korzystnie wpływa na efektywność pracy oraz ostateczny efekt. Nic więc dziwnego, że ważnym elementem wyposażenia profesjonalnych krawcowych będzie odpowiednio dobrane żelazko. W tym przypadku nie wystarczy mieć zwykłe urządzenie domowe, gdyż prasowanie dużej ilości materiału z pewnością zajęłoby bardzo długo. Świetną alternatywą mogą więc być specjalistyczne generatory pary oraz inny sprzęt łączący cechy żelazka i parownicy.

Na co zwrócić uwagę, wybierając żelazko do prasowania

Kupując żelazko do profesjonalnej pracowni krawieckiej, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, aby zapewnić sobie maksymalnie wygodną i wydajną pracę. Do najważniejszych z nich zaliczyć można.

  • wyposażenie w wytwornicę pary - ułatwia to i przyspiesza proces prasowania, a jednocześnie zmniejsza ryzyko powstawania zagnieceń,
  • odpowiednio skonstruowana stopa grzewcza - najlepiej sprawdzą się modele z grzałką, która zapobiega spadkom temperatury pary,
  • pojemność zbiornika na wodę - im większa, tym dłużej można pracować na jednym uzupełnieniu.
  • siłę wyrzutu pary.

Przenośne żelazka najlepiej sprawdzą się w niewielkich pracowaniach. W większych zakładach najlepiej postawić na przemysłowe rozwiązania i wydajniejsze sprzęty. Zwykle są to spore generatory pary, które świetnie współpracują z deskami do prasowania lub są z nimi zintegrowane.

Nowoczesne deski do prasowania – czy warto?

Jednym z bardzo dobrych rozwiązań, które ułatwia prasowanie, jest zaopatrzenie się w nowoczesną deskę do prasowania. Aktualnie dostępne modele to nie tylko kawałek płyty wiórowej służącej jedynie jako podstawka, ale też współgrający element całego sprzętu, który aktywnie bierze udział w całym procesie. Jedną z ciekawych funkcji takich urządzeń jest podgrzewana powierzchnia, która często łączy się z systemem odsysania pary wodnej, co zapewnia suche pranie. Często spotykanym udogodnieniem jest opcja prasowania na tak zwanym balonie powietrznym, co zapobiega zagnieceniom.

Chętnie wykorzystywanym rozwiązaniem w pracowniach krawieckich jest zintegrowana stacja parowa. W zależności od indywidualnych potrzeb można zdecydować się na zewnętrzną wytwornicę pary lub zaopatrzyć się w specjalny model z wbudowaną wytwornicą. Choć oba rozwiązania działają bardzo podobnie, to posiadając zintegrowane urządzenie, można włączać ustawienia aktywnej deski przy pomocy żelazka. Dodatkowo niektóre modele wyposażone są w mechanizm wyrzutu większej ilości pary bezpośrednio na prasowane rzeczy. W przypadku niektórych materiałów wystarczy wtedy jedynie wygładzić je ręką.

W jaki sposób prawidłowo prasować

Prasowanie wcale nie musi być trudne i męczące, pod warunkiem, że zastosuje się do kilku cennych rad. Osoby, które nie lubią stać podczas tej czynności, mogą to robić na siedząco, jednak potrzebna wtedy będzie regulacja wysokości w desce lub stole prasowalniczym. Aby uzyskać w pełni oczekiwany efekt, należy zaopatrzyć się w odpowiednie oświetlenie skierowane bezpośrednio na miejsce pracy. Przed rozpoczęciem prasowania warto sprawdzić etykietę dołączoną do materiału lub gotowych wyrobów, gdzie znajdują się najważniejsze informacje dotyczące sposobu i temperatury prasowania. Pomoże to dostosować parametry urządzenia do rodzaju tkaniny.

Posiadając większą liczbę rzeczy do wyprasowania, najlepiej posortować je według temperatury. Najlepiej zacząć od delikatnych tkanin wymagających niskiej temperatury urządzenia, aby następnie przejść do tych bardziej odpornych na ciepło. Warto pamiętać, że prasowanie przy pomocy nowoczesnego sprzętu z funkcją wytwarzania pary nie wymaga dużego nacisku. Wystarczy delikatnie przejechać po materiale, przesuwając żelazko wzdłuż deski. Przy pomocy wolnej ręki można rozsuwać załamania materiału od środka na zewnątrz. Choć para woda z pewnością jest niezbędna, aby zmiękczyć włókna materiału, to należy ograniczyć jej użycie.