Szycie dzianin a szycie tkanin na maszynie domowej

Maszyna domowa to z założenia urządzenie uniwersalne, nadające się do pracy z większością materiałów. Jej parametry są przystosowane do użytkowania okazjonalnego. Łatwość obsługi, możliwość szycia zróżnicowanych materiałów i tworzenia estetycznych ściegów ma tu szczególną wartość. Mniejszą uwagę przywiązuje się zwykle do jej wydajności i solidności. Te cechy mogą być jednak nieocenione, gdy planujesz częstsze szycie nie tylko tkanin, ale też grubszych dzianin. Dzianina, skóra, jeans, jersey, czy filc są wygodniejsze do szycia przy użyciu maszyny o wzmocnionej konstrukcji. Taki model będzie przydatny do przeróbek odzieżowych oraz do szycia praktycznych elementów wyposażenia domu, jak kapy, pokrowce, obicia.

Szycie dzianin a szycie tkanin na maszynie domowej

Jaka maszyna do szycia tkanin?

Ze względu na niewielką lub średnią grubość, tkaniny można szyć na klasycznych, domowych maszynach dowolnej marki. Dodatkowe funkcje, w które będzie wyposażona, pozostają wyłącznie kwestią indywidualnych preferencji. Na rynku dostępne są propozycje maszyn z dwudziestoma programami ściegowymi i dziesięcioma stopkami, lecz w rzeczywistości, dla osoby początkującej wystarczające będą te z podstawowymi funkcjami. Do reperowania tkanin lub szycia prostych form sprawdzą się maszyny o nieskomplikowanych funkcjach, ale solidnej konstrukcji. Na początku krawieckiej przygody, warto poznać ranking maszyn do 500-700 zł. Bogato wyposażone maszyny mogą okazać się zbyt skomplikowane dla laików, lecz zdecydowanie spełnią oczekiwania osób, które mają już pewne doświadczenie i chcą rozwijać swoje umiejętności. Bez względu na poziom zaawansowania krawieckiego, nie warto sięgać po najtańsze produkty nieznanych marek. Wiele z nich zwraca uwagę multifunkcyjnością, która nie przykłada się na ich realną jakość i wydajność. Przy zakupie warto zwracać uwagę na jakość i wydajność, dostosowanie do własnego poziomu umiejętności i do prac, jakie zamierza się wykonywać. Istotne jest też, żeby producent maszyny miał oficjalnego dystrybutora na terenie Polski. To ułatwi ewentualne naprawy i serwisowanie.

Jaka maszyna do szycia dzianin?

Dzianiny to materiały o innej strukturze. Są bardziej wymagające, dlatego do ich szycia rekomendowane są maszyny o dodatkowych parametrach. Dla lepszych efektów oraz dla komfortu Twojej pracy, warto zadbać, żeby optymalna maszyna do szycia dzianin miała następujące cechy:

  • rozbudowany transport, który zwiększa szansę na to, że maszyna nie będzie zacinać się w miejscach o większej grubości, a raz ustawione parametry nie będą zakłócane w czasie pracy,
  • opcje kilku różnych ściegów, szczególnie tych elastycznych, jak np. zygzak, ścieg potrójny, stębnowy, overlockowy.
  • regulacja docisku stopki, o której znaczeniu więcej dowiesz się tutaj.
  • płynna regulacja parametrów ściegu, takich jak jego gęstość i szerokość; dzięki temu, bez względu na rodzaj materiału, łatwiej dostosujesz do niego ścieg i uzyskasz estetyczny efekt wizualny.

Najczęstsze problemy w szyciu dzianin na maszynie domowej i ich przyczyny

Nawet dobra maszyna do szycia dzianiny nie zdziała cudów, jeśli nie nabędziesz odpowiednich wprawy. Przygotuj się więc na początkowe kłopoty. Do najpopularniejszych problemów w szyciu dzianin na maszynie domowej należą:

  • rozciąganie lub marszczenie materiału,
  • przepuszczanie ściegu,
  • nieprawidłowe zawiązywanie się ściegu,

Co może stać za tymi nieprawidłowościami? Możliwości jest wiele, ale pewnym jest, że dla zminimalizowania ryzyka ich wystąpienia, musisz zadbać o odpowiedni dobór igły do dzianiny, dobrze wyregulowany nacisk stopki na materiał, ewentualnie zastosowanie stopki ułatwiającej szycie dzianiny. Warto także wybrać właściwy program ściegowy. Pierwszy element, czyli dobór igły jest zazwyczaj kluczowy.

Wybieraj igły do dzianin

Sama maszyna nie wystarczy do sprawnego szycia dzianiny. Bez względu na model urządzenia, standardowa igła może okazać się niedostateczna do sprawnej pracy na wymagającym materiale. W sprzedaży znajdziesz osobne igły z kulką, które są przeznaczone do szycia dzianin o średnim i dużym oczku oraz do materiałów ciasno tkanych. Niedostrzegalna kulka pełni istotną rolę, delikatnie rozsuwając włókna materiału, lecz nie uszkadzając ich. Daje to mocny ścieg i estetyczny efekt wizualny bez niszczenia włókien. W sprzedaży dostępne są igły do dzianiny pojedyncze i podwójne.

Zwróć uwagę na stopki

Jeśli wiesz, że Twoja maszyna często będzie miała styczność z dzianiną, koniecznie wybierz model wyposażony w regulację docisku stopki. Regulacja daje możliwość precyzyjnego docisku materiału, ułatwiając pracę i dając lepsze efekty końcowe. Regulowany docisk jest szczególnie zalecany przy materiałach bardzo delikatnych, grubych lub elastycznych. W przypadku gdy chcesz jeszcze bardziej zoptymalizować swoją pracę z wymagającymi materiałami, możesz zastanowić się nad inwestycję w dodatkowe stopki.

Przykładowe rodzaje stopek dodatkowych

Stopka do delikatnych dzianin i tkanin to uniwersalny model, który można wykorzystać przy szyciu różnorodnych materiałów. Największym atutem stopki jest element, dzięki któremu materiał płynnie przesuwa się po płytce, bez przepuszczania ściegów, wbijania się i wciągania. Efekt końcowy to prosty, precyzyjny i estetyczny ścieg.

Stopka do ściegu prostego to jedno z podstawowych akcesoriów. Podczas szycia materiałów ułatwia tworzenie równego ściegu prostego i prostego potrójnego. Użycie tej stopki pozwala na uzyskanie lepszego docisku materiału oraz na jego precyzyjniejsze przesuwanie. Zapobiega również wciąganiu delikatniejszych materiałów pod płytkę ściegową.

Stopka do ściegu owerlokowego sprawdza się przede wszystkim do obrzucania krawędzi materiałów. Jej budowa zapobiega rolowaniu się brzegu materiału podczas szycia. Dzięki wykorzystaniu tej stopki, zarówno ścieg zygzak, jak i owerlokowy są prostsze do wykonania i prezentują się bardziej estetycznie.

Stopka z górnym transportem to stopka, która przesuwa materiał od góry. Jej ząbki są bardzo pomocne i wyraźnie usprawniają pracę. Produkt sprawdza się przy grubych materiałach oraz przy zszywaniu wielu warstw materiału jednocześnie i przy prostym pikowaniu.