Usterki i problemy w szyciu na maszynie

Planując pracę na maszynie do szycia, zazwyczaj wyobrażamy sobie tylko sprawne łączenie fragmentów materiału zgodnie z projektem oraz późniejszą radość z efektu końcowego. Rzeczywistość bywa jednak brutalna. Bez względu na to, czy będzie to ubranie, poszewka na poduszkę, czy worek na buty, droga to gotowego wyrobu może być bardziej wyboista, niż nam się wydaje. Czasem zawodzi sprzęt, innym razem może zabraknąć umiejętności. Jakie przeszkody mogą stanąć nam na drodze i jaka jest ich przyczyna? Sprawdź i przygotuj się na wyzwania!

Usterki i problemy w szyciu na maszynie

Dlaczego maszyna do szycia pętelkuje od spodu?

Pętelkowanie nici od spodu to problem, który może pojawić się w maszynach każdej marki. Jedną z jego przyczyn może być nieprawidłowo nawleczona nić górna. Warto pamiętać, że nić nawleka się zawsze według instrukcji i z uwzględnieniem jej odpowiedniego naprężenia. Czynność należy wykonywać wyłącznie przy podniesionej stopce, dbając o jej opuszczenie przed rozpoczęciem pracy. Problem może tkwić również w słabym naciągu naprężacza lub w bębenku. Istotne jest także dokładne oczyszczenie wszystkich elementów maszyny.

Dlaczego maszyna do szycia rwie nici?

Rwanie nici często wynika z nieodpowiedniego nawleczenia górnej nitki. Ważne jest jej właściwe wsunięcie w talerzyki naprężacza i naciągnięcie. Nie może być naprężona zbyt mocno, ale też nie może luźno wisieć ani skręcać się. Nici rwą się także wtedy, gdy są stare lub źle dobrane. Zbyt grube w stosunku do igły trą o nią i szybciej pękają. Zbyt cienkie nie wytrzymują intensywnej pracy igły. Sama igła musi być prawidłowo zamontowana, prosta i ostra. Ponadto, zrywanie nici może wynikać z usterek maszyny. Dzieje się tak, gdy uszkodzeniu ulega płytka ściegowa, chwytacz, bębenek lub gdy nić zsuwa się ze szpulki.

Dlaczego maszyna do szycia nie szyje?

Jeśli maszyna nagle przestaje działać, bardzo prawdopodobne, że jest to spowodowane wciągnięciem materiału lub splątaniem nici. Należy wtedy natychmiast zaprzestać dalszej pracy. Po wyłączeniu maszyny z prądu i podniesieniu stopki, należy usunąć problem. Oczyszczenie maszyny może wymagać demontażu płytki ściegowej. Po jej powtórnym włożeniu, trzeba upewnić się, że igła nie uległa zniszczeniu. Maszyna może też przestać działać wskutek zerwania nici, jeśli ta zaplącze się na szarpaku. Niektóre modele do jego oczyszczenia wymagają zdjęcia pokrywy.

Dlaczego maszyna do szycia przepuszcza ścieg?

Gdy maszyna przepuszcza ścieg, należy sprawdzić igłę. Przede wszystkim musi być to model przystosowany do określonego modelu maszyny. Liczy się jej jakość i stan zużycia. Wyeksploatowana igła może zrobić więcej szkody niż pożytku. Trzeba też zadbać o dopasowanie jej rozmiaru i grubości zarówno do sprzętu, jak i do grubości szytego materiału. Igła powinna być ostra i prosta. Należy zamontować ją zgodnie z instrukcją, pod kątem prostym. Jeśli z igłą nie ma problemu, przepuszczanie ściegu może być spowodowane źle dobraną stopką lub nieprawidłowym ustawieniem chwytacza.

Dlaczego maszyna do szycia łamie igły?

Złamanie igły może mieć wiele przyczyn. Najpierw należy sprawdzić stan igły. Wygięta, krzywa lub nieprawidłowo włożona będzie źle uderzać w stopkę lub płytkę ściegową, a to doprowadzi do złamania. Igła musi być dobrana do typu materiału. Zbyt cienka złamie się na grubej, twardej tkaninie. Liczy się też dobrze dobrany ścieg. Powinien być odpowiedni zarówno dla materiału, jak i dla stopki. Trzeba również zadbać o prawidłowe włożenie szpulki i optymalne napięcie nitki. Zbyt mocno naprężona, może złamać igłę.

Dlaczego maszyna do szycia nie robi ściegu?

Brak ściegu to niejednokrotnie efekt niedopasowanej igły. Może być zbyt cienka w porównaniu do materiału lub źle zamontowana. Nie może znajdować się zbyt wysoko, ponieważ nie zostawi odpowiedniego ściegu. Zbyt cienka nie będzie w stanie wbić się w grubą dzianinę. Warto pamiętać, że o ile do większości cienkich materiałów wystarczy igła uniwersalna, to do dzianiny niezbędna jest igła do dzianin.

Dlaczego maszyna do szycia sama szyje?

Jeśli maszyna zaczyna szyć bez woli operatora i bez naciskania pedału, często oznacza to problem ze stopką lub z kondensatorem pedału, który w takiej sytuacji prawdopodobnie wymaga wymiany. Jeśli nawet po rozłożeniu i dokładnym oczyszczeniu wszystkich elementów nie uda się przywrócić normalnego stanu, a kondensator jest nowy, być może maszyna powinna zostać sprawdzona przez specjalistę.