Chwytacz wahadłowy czy rotacyjny? Który lepszy?

Chwytacz wahadłowy czy chwytacz rotacyjny? Jaki chwytacz powinien się znaleźć w maszynie do szycia? Który chwytacz będzie lepszy?
Oba rozwiązania mają swoich zwolenników, ale zanim przedstawimy plusy każdego z tych rozwiązań, zajrzyjmy pod obudowy maszyn i zobaczmy na starcie, co to jest chwytacz, gdzie się znajduje i za co jest odpowiedzialny.

Chwytacz rotacyjny i chwytacz wahadłowy w maszynie do szycia

Chwytacz rotacyjny (z lewej) i chwytacz wahadłowy (z prawej)

Co to jest chwytacz i jak działa?

Niezależnie od rodzaju, chwytacz jest bardzo istotną częścią każdej maszyny do szycia.

Co to jest chwytacz?

Chwytacz to część maszyny do szycia, odpowiedzialna za wiązanie nici. Znajduje się pod płytką ściegową i podczas pracy maszyny porusza się w taki sposób, żeby nić górna dostarczona za pomocą igły oraz nić spodnia rozwijająca się ze szpulki, zawiązały się tworząc wybrany ścieg.

Co to jest chwytacz?

Chwytacz to część maszyny do szycia, odpowiedzialna za wiązanie nici. Znajduje się pod płytką ściegową i podczas pracy maszyny porusza się w taki sposób, żeby nić górna dostarczona za pomocą igły oraz nić spodnia rozwijająca się ze szpulki, zawiązały się tworząc wybrany ścieg.

Trzeba otwarcie powiedzieć, że bez chwytacza szyć po prostu się nie da :) Już pierwszy rzut oka na powyższe zdjęcia pozwala zauważyć różnice konstrukcyjne między popularnie nazywanymi „wahadłem” i „rotakiem”. Obrazki poniżej dają nam z kolei wiedzę o tym, gdzie tych chwytaczy należy szukać w maszynie.

Chwytacz rotacyjny w maszynie do szycia Janome 5060DC

Chwytacz rotacyjny


Do chwytacza rotacyjnego dostaniemy się, zdejmując osłonę płytki ściegowej. To wystarczy, żeby wymienić szpulkę z nicią. Jeśli chcemy wyciągnąć ten element np. w celu dokładniejszego wyczyszczenia i naoliwienia, należy odkręcić śruby mocujące płytkę ściegową i zdjąć płytkę. Wyciągnięcie bębenka będzie pomocne również gdy okaże się konieczna regulacja naprężenia nici bębenkowej (do śrubki regulującej łatwiej się dostać wyciągając cały element).Chwytacz wahadłowy w maszynie do szycia Janome 423s

Chwytacz wahadłowy


Żeby dostać się do chwytacza wahadłowego należy najpierw zsunąć fragment obudowy maszyny, aby uwolnić ramię. Następnie trzeba otworzyć klapkę osłaniającą mechanizm i wyciągnąć bębenek. Szpulka z nicią znajduje się właśnie w tym metalowym bębenku. Cały mechanizm składa się z kilku metalowych elementów, które możemy wyciągnąć.
Proces wymiany szpulki trwa tu nieco dłużej, jednak nie można powiedzieć, że to rozwiązanie konstrukcyjne jest gorsze.

Chwytacz wahadłowy


Żeby dostać się do chwytacza wahadłowego należy najpierw ściągnąć blat maszyny, aby uwolnić ramię. Następnie trzeba otworzyć klapkę osłaniającą mechanizm i wyciągnąć bębenek. Szpulka z nicią znajduje się właśnie w tym metalowym bębenku. Cały mechanizm składa się z kilku metalowych elementów, które możemy wyciągnąć.
Proces wymiany szpulki trwa tu nieco dłużej, jednak nie można powiedzieć, że to rozwiązanie konstrukcyjne jest gorsze.

Chwytacz wahadłowy w maszynie do szycia Janome 423s

Powyższe grafiki pokazują też wyraźną różnicę w ułożeniu szpulki w maszynie. W przypadku chwytacza wahadłowego szpulka stoi pionowo, a w chwytaczu rotacyjnym leży płasko pod płytką ściegową.
Można też zwizualizować sobie pracę, jaką wykonują oba chwytacze:

Jak działa chwytacz wahadłowy w maszynie do szycia

Tak pracuje chwytacz wahadłowy

Jak działa chwytacz rotacyjny w maszynie do szycia

Tak pracuje chwytacz rotacyjny

Chwytacz wahadłowy - bardziej wytrzymały

Solidne i trwałe są obie konstrukcje, ale jeśli mamy odpowiedzieć na pytanie o to, który jest bardziej wytrzymały, to wskazujemy na chwytacz wahadłowy. Dlaczego? Bo zawsze metalowe podzespoły będą bardziej wytrzymałe i mniej podatne na uszkodzenia niż podzespoły z tworzywa sztucznego, nawet jeżeli zostały wykonane z materiału wysokiej jakości.
Oczywiście nie oznacza to, że chwytacz rotacyjny będzie trzeba co chwilę wymieniać (chodzi o wykonany z tworzywa sztucznego kosz chwytacza, bo sam chwytacz jest oczywiście metalowy). Jeśli będziemy go poprawnie zakładać do maszyny, to nic złego nie może się z nim stać i będzie nam służył przez długie lata.

Chwytacz wahadłowy (z lewej) i chwytacz rotacyjny

Metalowy bębenek chwytacza wahadłowego z lewej strony i chwytacz rotacyjny po prawej

Chwytacz rotacyjny - łatwiejszy w obsłudze

Zdecydowanie łatwiejszy w obsłudze jest chwytacz rotacyjny. Żeby założyć szpulkę wystarczy zdjąć klapkę osłaniającą chwytacz i umieścić szpulkę na swoim miejscu. Przezroczystość klapki daje nam dodatkowo wiedzę o tym, ile nici zostało na szpulce – a to z kolei pozwala uniknąć zaskoczenia i konieczności zmiany szpulki w trakcie szycia odcinka.

W maszynach z chwytaczem wahadłowym, żeby dostać się do szpulki, musimy najpierw zdjąć stolik maszyny, otworzyć pokrywę, wyciągnąć bębenek i umieścić w nim szpulkę, a następnie umieścić ten bębenek z powrotem w maszynie. Sprawia to, że proces wymiany szpulki w tym przypadku trwa nieco dłużej.

W naszym sklepie możesz łatwo przefiltrować maszyny pod kątem różnych cech, w tym, oczywiście, również pod kątem zastosowanego chwytacza:

Ustawianie naprężenia nici na chwytaczach

Tutaj maleńki plus dla chwytacza wahadłowego. Na poniższych zdjęciach widzimy test serwisowy, który dołączyli nasi serwisanci do maszyny postawionej na nogi dla jednego z naszych Klientów. Była to maszyna z chwytaczem rotacyjnym.

Maszyna z chwytaczem rotacyjnym czy wahadłowym? Ustawienie naprężenia nici

Widzimy, że na prawej stronie wszystko wygląda idealnie (tak będą wyglądały ściegi wyszyte przy użyciu obu chwytaczy). Na lewej stronie da się jednak zauważyć przeciągniętą górną nitkę z jednej strony zyg-zaka. Nie jest to błąd regulacji – tak po prostu jest w maszynach z chwytaczem rotacyjnym, o czym można przeczytać nawet w instrukcjach obsługi.

W maszynach z chwytaczem wahadłowym można ustawić naprężenie tak, żeby nitki wiązały się idealnie pomiędzy warstwami materiału. Z prawej strony będzie widać tylko nitkę górną, a z lewej tylko spodnią. Podkreślmy: sprawa dotyczy tylko ściegu zyg-zak. Czy stanowi to dużą różnicę? Chyba tylko dla skrajnych perfekcjonistów :) Ale różnica jest, więc należało o niej wspomnieć.

Który chwytacz głośniej pracuje?

Przyznajemy się bez bicia, że nie mierzyliśmy natężenia dźwięków wydawanych przez maszyny w pomieszczeniach testowych, ale zdaniem zdecydowanej większości osób, w tym naszych mechaników oraz matek szyjących podczas drzemek swoich dzieci, maszyny z chwytaczem rotacyjnym pracują ciszej. Przychylamy się do tej tezy. Jeśli zależy na jak najcichszej pracy maszyny – wybieramy taką z chwytaczem rotacyjnym.

Chwytacz wahadłowy czy rotacyjny? Podsumowanie

Mimo że na rynku dominują modele maszyn z chwytaczem rotacyjnym, to nie możemy powiedzieć, że „wahadło” czas wysłać już do lamusa. Wręcz przeciwnie – takie rozwiązanie wciąż jest bardzo solidne i ma spore grono wielbicieli. Ma swoje plusy dodatnie i ujemne ;), ale chyba już zdążyliśmy się przyzwyczaić do tego, że odpowiedź na tytułowe pytanie nigdy nie jest jednoznaczna. Wybór jest sprawą otwartą, więc nie skreślajmy żadnego rozwiązania już na początku rozważań nad wyborem nowej maszyny do szycia.